droga Wielkanoc
Adobe Stock
Aktualności

Ile wydamy na święta w tym roku? Czaka nas droga Wielkanoc!

Olej jest droższy o 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wcale nie jest lepiej z cenami innych produktów... Czy czekają nas droższe i skromniejsze święta? Wszystko to wskazuje.
Inflacja nadal szaleje, ceny podstawowych produktów są coraz wyższe. Droższe będą także nasze święta wielkanocne. Cukier, jajka, majonez, olej, margaryna do pieczenia – produkty niezbędne do przygotowania świąt są droższe o kilkadziesiąt procent niż rok temu, a więc każda rodzina dotkliwie odczuje w tym roku wzrost cen, przygotowując się do Wielkanocy.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Inflacja, wojna w Ukrainie – to powoduje wzrost cen

W marcu inflacja roczna była już dwucyfrowa i wynosiła 10,9 proc. Jest to niechlubny rekord, a zarazem najwyższy wzrost cen od lipca 2000 roku. Według analityków ceny żywności nadal będą rosły i to w jeszcze szybszym tempie.

Choć specjaliści spodziewali się lepszej sytuacji, duży wpływ wywarła wojna w Ukrainie. Zdrożał gaz, a to z kolei przekłada się na wyższe ceny nawozów, a następnie żywności w sklepie. Rośnie również cena energii i cena zbóż. To właśnie zawładnięta wojną Ukraina była jednym z największych na świecie eksportem zbóż. Dodatkowo z powodu wojny wiele pól w tym roku nie zostanie obsianych.

Czeka nas droższa Wielkanoc

Z powodu wszystkich tych czynników święta w Polsce będą znacznie droższe niż rok temu. „Wojna w Ukrainie dodatkowo nasiliła tendencje wzrostowe. To znajdzie odzwierciedlenie również w cenach produktów najbardziej popularnych na stole wielkanocnym” – powiedział Mariusz Dziwulski z zespołu analiz sektorowych PKO Banku Polskiego dla portalu businessinsider.

Co więcej, jak podają specjaliści, ceny nie tylko szybko rosną, ale potrafią zmieniać się nawet co kilka godzin.

Kosmiczna cena jajek, oleju, cukru

Podczas zakupów świątecznych nasz domowy budżet nadwyręży kupowanie symbolu Wielkanocy, czyli jajek. Aktualnie za opakowanie 10 jajek musimy zapłacić ok. 6 zł 39 gr, rok temu było to 5 zł 41 gr.

„Tu kluczowym czynnikiem są rosnące koszty produkcji, wynikające z podwyżek cen zbóż. Możliwe, że dynamika detalicznych cen jaj przyspieszy do poziomu przekraczającego znacząco 10 proc. rok do roku. W lutym dynamika sięgała 7,6 proc. połowie marca wzrosty cen jaj na poziomie hurtowym przekroczyły 20 proc. rok do roku. Niemniej w przypadku cen detalicznych czynnikiem łagodzącym są efekty tarczy antyinflacyjnej, czyli obniżonego VAT-u” – wyjaśnia Mariusz Dziwulski z PKO Banku Polskiego.

Zdrożał także olej, w porównaniu do roku ubiegłego jest to wzrost ceny o 90 proc. Cukier jest droższy o ponad 53 proc. (dane z lutego 2022), a margaryna do pieczenia aż od 43 proc. Cena masła wzrosła o 36 proc.

Najmniej podrożały wędliny – jedynie o 1,7 proc., jednak ich ceny również mogą stopniowo się zwiększać w ciągu najbliższych tygodni. „Ceny skupu trzody chlewnej, z uwagi na spadki produkcji w UE, od połowy lutego do połowy marca wzrosły o ponad 60 proc.” – zaznacza Mariusz Dziwulski. 

Wielu z nas już teraz odczuwa podwyżkę cen żywności. W okresie świątecznym, gdy pyszne jedzenie jest nieodłącznym elementem świętowania – odczujemy to niestety jeszcze bardziej. Wielkanoc ostro nadwyręży nasz domowy budżet! 

Źródło: www.businessinsider.com.pl
 

Piszemy też o

To, ile zebrała WOŚP w 2022 r. przechodzi ludzkie pojęcie!
Edipresse Polska
Aktualności
Rekordowy Finał WOŚP: to, ile zebrała Orkiestra w 2022 roku, przechodzi ludzkie pojęcie! I znów graliśmy razem!
Powoli wszyscy przyzwyczajamy się do tego, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z każdym rokiem bije swoje własne rekordy. Potwierdza to również suma zebrana podczas Finału w 2022 roku dedykowanego okulistyce dziecięcej.

Jurek Owsiak ogłosił wyniki 30. Finału podczas uroczystej gali, na której – w gronie przyjaciół Orkiestry – nie mogło zabraknąć redaktor naczelnej Mamotoja.pl Aleksandry Sokalskiej. Aleksandra Sokalska odebrała z rąk Jurka Owsiaka certyfikat potwierdzający udział Edipresse Polska w Finale i medal XXX-lecia Wielkiej Orkiestry. To dla nas wszystkich ważne wyróżnienie. WOŚP 2022: znów rekord! Podsumowanie 30. edycji WOŚP miało miejsce dokładnie dwa miesiące po Wielkim Finale 2022. Udało się zebrać o 13,5 miliona złotych więcej niż w poprzednim roku, czyli: 224 376 706,35 zł . W skład tej kwoty wchodzą: wpłaty dokonywane przez kanały elektroniczne: 127 703 423,61 zł (56,91 proc. całej kwoty); wpłaty do puszek: 95 134 700,90 zł (42,40 proc. całej kwoty); darowizny rzeczowe: 1 538 581,84 (0,69 proc. całej kwoty). Z dumą informujemy, że w tym roku nasza firma Edipresse Polska zebrała 105 843,73 zł . Pod hasłem „Przejrzyj na oczy” Zebrane pieniądze pozwolą na zakup urządzeń, które zasilą oddziały i poddodziały okulistyki dziecięcej, m.in. angiografu dwupłaszczyznowego, który umożliwia chemioterapię dotętniczą i pozwala leczyć siatkówczaka (najczęściej występującego nowotworu gałki ocznej u dzieci). Dzięki zebranej kwocie powstanie pierwsze w kraju centrum symulacji okulistycznych, w którym okuliści dziecięcy będą mogli uczyć się i ćwiczyć techniki chirurgii wewnątrzgałkowej. Jurek Owsiak podziękował Podczas gali w Centrum Praskim Koneser Jurek Owsiak podziękował wszystkim za 30 wspólnych lat. Podsumował też trzy dekady przepięknej historii WOŚP. W czasie uroczystości symbolicznie uhonorowani zostali: Krystyna Kwapiszewska – blisko 100-letna autorki dzieł sztuki, które przekazuje na aukcje WOŚP, Dominik Farbotko – wolontariusz, który kwestował w...

mężczyzna z bronią przy szkole
Adobe Stock/pololia, bnenin
Aktualności
Wrocław: mężczyzna z bronią widziany przy szkole. Miał celować do uczniów!
Uzbrojony mężczyzna był widziany w okolicach zespołu szkół we Wrocławiu. Zdaniem świadków miał celować do ludzi, uczniom kazano uciekać na szkolny korytarz.

Policja błyskawicznie pojawiła się na terenie zespołu szkół przy ul. Szkockiej we Wrocławiu. Niestety mężczyzna z bronią zdążył uciec. Co dokładnie się stało? Celował z broni do uczniów? W czwartek po godzinie 13 zaalarmowani zostali zarówno funkcjonariusze wrocławskiej policji, jak i rodzice uczniów. W okolicy szkoły zauważono podejrzanego mężczyznę, który miał spożywać alkohol, ale co gorsza – posiadał przedmiot przypominający broń! Według naocznych świadków mężczyzna mierzył z broni do ludzi. „Przyszedł ćpun z bronią na boisko. Nie wiadomo, czy prawdziwą, czy nie. Ale celował do ludzi” – napisała do mamy jedna z uczennic, cytowana przez „Super Express”. Gdy wszczęto alarm, dzieciom natychmiast kazano opuścić boisko i odejść od szkolnych okien. Nauczyciele wyprowadzili wszystkich uczniów na wewnętrzny korytarz w budynku szkoły. Na szczęście skończyło się na strachu. Nikt nie ucierpiał, nie padły żadne strzały. Policja na razie nie schwytała podejrzanego, wciąż trwają poszukiwania. Źródło: Super Express Piszemy też o: Troje dzieci zginęło w pożarze, czwarte walczy o życie. Co z rodzicami? W Lublinie powstało polsko-ukraińskie okno życia „Donia”. Data otwarcia jest symboliczna Synek Aleksandry Żebrowskiej jeszcze nie mówi. Fanki zaniepokojone

Urodziła na stacji benzynowej. Dziecko było fioletowe!
Adobe: Piman Khrutmuang, pololia
Aktualności
Urodziła na stacji benzynowej. Dziecko było fioletowe
Lauren Banks z Karoliny Północnej urodziła syna między czwartym a piątym dystrybutorem na stacji benzynowej. Szpital odmówił przyjęcia kobiety, bo miała zbyt małe rozwarcie.

Lauren Banks była w 39. tygodniu ciąży, kiedy zaczęła odczuwać bóle przedporodowe. Dobrze wiedziała, że rozwiązanie jest już blisko, ponieważ nie był to jej pierwszy poród. Kobieta i jej mąż Steven byli już rodzicami kilkuletniej córeczki. Do zdarzenia doszło 23 marca w New Bern w Karolinie Północnej. Kierunek: szpital Steven poprosił sąsiada o pomoc w opiece nad starszym dzieckiem i para szybko udała się do oddalonego o 30 minut drogi szpitala. Tam jednak rodząca nie została przyjęta przez personel medyczny. Powodem było zbyt małe rozwarcie szyjki macicy. „Powiedział, że jest mu przykro, że cierpię, ale nie miał żadnego medycznego powodu, aby mnie zatrzymać”, relacjonuje Lauren dziennikarzom „Daily Mail”. To chłopiec! Para postanowiła wrócić do domu, jednak dziecko było innego zdania. Mężczyzna musiał szybko zjechać na pobliską stację benzynową, a gdy jego żona zaczęła przeć, wezwał karetkę. Zanim pogotowie zdążyło przyjechać, chłopiec urodził się na przednim siedzeniu samochodu. „Dziecko wyszło i było całe fioletowe, nie płakało. Zaniepokoiło mnie to”, poinformował FOX19 ojciec dziecka. Karetka zabrała mamę i noworodka do szpitala. Na szczęście maluszek jest zdrowy i jemu oraz jego mamie nie zagraża niebezpieczeństwo.   Family says they were turned away from hospital, baby born at gas station - https://t.co/79AEmm4OaC — FOX19 NOW (@FOX19) March 29, 2022 Źródło: FOX19, dailymail.co.uk Piszemy też o: Joanna Opozda o postępach Vincenta: „Zaczyna gaworzyć” Troje dzieci zginęło w pożarze, czwarte walczy o życie. Co z rodzicami? „Żałuję, że jestem mamą. To nieprawda, że uśmiech dziecka wszystko ci wynagrodzi. Nie mam już siły” [LIST DO REDAKCJI]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj