Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Adobe Stock
Aktualności

Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców

Imiona aniołów od lat są chętnie nadawane dzieciom. Jakie imiona aniołów (a właściwie archaniołów) występują w Biblii? Jakie jest znaczenie tych imion? Czy mają szczególną moc chronienia dzieci przed złem?

Anioł to duchowa, świetlista postać, często ukazywana ze skrzydłami – łac. angelos to dosłownie: skrzydlaty posłaniec. Aniołowie słyną też z tego, że wielbią Boga i służą mu oraz stanowią łącznik między tym co ludzkie i boskie.

Spis treści:

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Imiona aniołów: lista

Ilu jest aniołów? Biblia nie podaje żadnej konkretnej liczby. Wiemy tylko, że królowi Danielowi objawił się Bóg w towarzystwie milionów niebieskich duchów („Tysiąc tysięcy razy dziesięć tysięcy stało przed nim” (Dn 7, 10). Jeśli chodzi o imiona aniołów – Pismo św. podaje jedynie trzy:

 
Michał uważany jest za obrońcę chwały bożej. Gabriel – za anioła specjalnych objawień. Rafał – za anioła, który potrafi uzdrawiać choroby ciała.
 
Z pozabiblijnych źródeł możemy dowiedzieć się również o istnieniu aniołów (archaniołów) o takich imionach jak:

  • Uriel
  • Symiel
  • Orifiel
  • Zachariel

 
Pozabiblijne źródła (mitologie, publikacje okultystyczne) podają również setki imion upadłych aniołów (czyli diabłów, demonów), takich jak m.in. Belzebub, Lucyfer, Mefistofeles, Ezekiel, Samael, Uzjel, itd.
 
Imiona aniołów, które nie pochodzą z Pisma Świętego nie przyjęły się jako imiona nadawane dzieciom. Od lat rodzice nazywają swoje pociechy imionami aniołów biblijnych, takimi jak: 

  • Michał, Michalina,
  • Gabriel, Gabriela
  • Rafał, Rafaela  

Imiona aniołów: znaczenie 

Michał, Michalina  

Hebrajskie mikha`el oznacza „Któż (jest wielki) jak Bóg” lub „podobny do Boga”. Imię to nosił archanioł Michał, który zgodnie z przekazem biblijnym sprzeciwił się szatanowi właśnie z okrzykiem „Mikha`el!” W Nowym Testamencie Archanioł Michał to postać stojąca na czele hufców anielskich, pogromca szatana. Na obrazach przedstawiany jest z wagą (atrybut ten służyć mu ma do odważania dobrych i złych uczynków) lub/i złotym mieczem (symbolem walki ze złem).

Archanioł Michał wzywany jest zawsze gdy potrzebne jest wsparcie do walki z szatanem i obrona przed tym, co złe. To wojownik, który dba, by na ziemi nie zabrakło sprawiedliwości, cierpliwości i szczęścia. Jest patronem: żołnierzy, policjantów i małych dzieci.

Żeńską formą imienia Archanioła Michała jest Michalina, ma takie samo znaczenie jak męskie imię Michał. 

Gabriel, Gabriela 

Hebrajskie geber znaczy tyle co „wojownik, mąż”, a el znaczy Bóg. Imię Gabriel można więc przetłumaczyć jako boży wojownik. W Starym Testamencie Archanioł Gabriel jest władcą raju. Według Nowego Testamentu to właśnie archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że narodzi boskiego syna. Atrybuty Archanioła Gabriela to: berło, gałązka oliwki lub palmy, kwiat lilii.

Gabriel jest patronem radia, telewizji i… telefonów a także posłańców, listonoszy i kurierów. Żeńską formą imienia Gabriel jest Gabriela. Znaczenie tego anielskiego imienia nadawanego dziewczynkom ma takie samo znaczenie jak w przypadku imienia Gabriel. 

Rafał, Rafaela

Hebrajskie rofe znaczy: lekarz, uzdrowiciel, el – Bóg. Znaczenie imienia archanioła Rafała to: boży (boski) uzdrowiciel lub: Bóg uleczy. W chrześcijaństwie anioł Rafał uważany jest za pierwowzór anioła stróża, który czuwa nad zdrowiem i bezpieczeństwem ciała i duszy. W malarstwie ukazywany jest jako młodzieniec ubrany w białą szatę. We wschodniej sztuce atrybutami tego anioła jest berło i kula ziemska, w sztuce zachodniej – kostur pielgrzymi, krzyż, rzadziej naczynie lub ryba.

W katolicyzmie uznany został za patrona chorych i lekarzy a także wędrowców, żeglarzy, emigrantów i terapeutów.
Żeńską formą imienia Rafał jest Rafaela, zdecydowanie rzadziej nadawane dziewczynkom niż Michalina czy Gabriela. 

Anielskie imiona: jakie są?

Do anielskich imion zaliczyć należy też takie imiona żeńskie jak:
 

 
Wszystkie pochodzą od słowa angelus, czyli anioł. Każde z nich można, w kontekście imienia dla dziewczynki, tłumaczyć jako: anielska, pochodząca od aniołów, podobna aniołom (dobra i piękna jak anioł).
 
Czy dzieci noszące imiona z listy imion aniołów są grzeczne jak aniołki? O to trzeba by zapytać rodziców Michałków, Michalinek, Gabrysiów, Gabrysi, Rałałków, Rafaelek, Andżelinek, Andżelik i Anielek… Jedno jest pewne: wielu z nich wzięło pod uwagę anielską dobroć i moc aniołów w walce ze złem. 
 
Źródła:
E. Breza: Imiona wywodzące się od imienia Boga – Elohim, „Język – Szkoła – Religia” 2013, nr 8
G. Ricciotti: Życie Jezusa Chrystusa. Warszawa 1955
M. Stanzione: Najpiękniejsze modlitwy do aniołów. Kraków 2019

Zobacz także:

Nowoczesne imię dla dziewczynki
Adobe Stock
Imiona
Nowoczesne imiona dla chłopców: jakie imię wybrać dla syna?
Jeśli spodziewasz się syna, mamy dla ciebie propozycje nowoczesnych męskich imion. Nowoczesne imiona dla chłopców są dość krótkie, łatwo wpadają w ucho i brzmią międzynarodowo, ale ich zapis dla nikogo nie będzie problemem.

Niektórzy wiedzą, jak ich dziecko będzie miało na imię na długo, zanim maluch się urodzi. Szczęściarze! Całą resztę niezdecydowanych czeka żmudny proces wyboru imienia. Oprócz tego, że rodzice muszą dogadać się między sobą, warto także sprawdzić, czy imię będzie pasowało do nazwiska, oraz czy da się je ładnie zdrobnić. Obecnie do łask wracają stare imiona, które nosili nasi dziadkowie i pradziadkowie. Jeśli jednak myślisz już o imieniu dla synka, a lubisz być na czasie i tradycyjne imiona do ciebie nie przemawiają, mamy dla ciebie propozycje nowoczesnych imion chłopięcych. Nowoczesne imiona męskie Wielu rodziców nie chce ślepo podążać za modą i wielkim łukiem omija najpopularniejsze imiona w Polsce – nie chcą oni, by dziecko miało zbyt wielu imienników w klasie. Z drugiej strony rodzice nie szukają aż tak oryginalnego imienia, które mogłoby w przyszłości być problematyczne dla dziecka. Nowocześni rodzice szukają więc imion, które będą dobrze brzmiały zarówno w Polsce, jak i za granicą, nie będą zbyt infantylne, ale też nie zbyt poważne, jak np. staropolskie imiona męskie . Mamy dla was 15 propozycji imion ciekawych i nowoczesnych, ale jednocześnie niezbyt popularnych. Z pewnością znajdziecie coś dla waszego synka: Alan Oskar Oliwier Natan Aleks Tymon Milan Leo Fabian Milo Ariel Noah Liam Roj Alek Jak wybrać nowoczesne imię dla syna? W 2015 roku weszła w życie ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, na mocy której rodzice zyskali możliwość nadawania swoim dzieciom imion zdrobniałych. Co to oznacza w praktyce? Imię syna nie musi już przyjmować formalnej formy, dlatego np. zamiast nadać dziecku imię Tomasz, możesz go nazwać Tomek, zamiast Wojciech – Wojtek itd. To bardzo nowoczesne podejście do nadawania dziecku imienia! Imiona bez wskazania płci: nowoczesne imiona dla syna Na mocy tej...

Nowoczesne imię dla chłopca
Adobe Stock
Imiona
Nowoczesne imiona dla dziewczynek: jakie imię wybrać dla córki?
Nowoczesna imiona żeńskie są dość krótkie, brzmią międzynarodowo, a przy tym nie są zbyt popularne. Jeśli szukacie inspiracji na nowoczesne imię dla córki, mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

Nowy członek rodziny to wielka radość, ale i niemałe wyzwanie dla rodziców, gdy przychodzi pora na wybranie imienia. Jak podjąć tę trudną decyzję, gdy nie chcecie, by imię waszej córeczki było zbyt popularne lub nie podobają się wam tradycyjne imiona żeńskie? Warto postawić na nowoczesne imię dla dziewczynki! Nowoczesne imiona żeńskie Nowoczesne imiona nie są zbyt popularne – to duży plus, jeśli nie chcecie, by wasza córka miała imienniczki w grupie w przedszkolu czy w klasie. Takie imiona są ponadczasowe, często ładnie komponują się z nazwiskami, a przy tym brzmią międzynarodowo. Dodatkowym atutem jest to, że pasują zarówno do dziecka, jak i dorosłego, bez potrzeby zdrabniania. Nowoczesne imię dla dziewczynki to dobry wybór. Zobacz nasze propozycje: Oliwia Nadia Kornelia Rita Nina Mia Laura Gaja Nikola Tola Marika Pola Zoja Emma Nela Jak wybrać nowoczesne imię dla córki? Podobają się wam niektóre imiona, ale boicie się, że brzmią zbyt poważnie? Np. zakochaliście się w zdrobnieniu Basia, ale Barbara do was nie przemawia? Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego daje rodzicom dużo większą swobodę w wyborze imienia dla dziecka niż jeszcze 10 lat temu. Dzięki niej możesz nadać dziecku zdrobniałą firmę imienia. Oznacza to, że możecie nazwać córeczkę Ania (zamiast Anna) czy Kasia – zamiast Katarzyna. To bardzo nowoczesne podejście do nadawania imienia dziecku. Imiona bez wskazania płci: nowoczesne imiona dla córki Choć rada języka polskiego tego nie zaleca, na mocy tej samej ustawy można nadawać dzieciom imiona, które nie wskazują na ich płeć. W praktyce jednak stwarza to możliwość nadania dziewczynce imienia, które  będzie brzmiało obcojęzyczne i nie będzie sugerowało płci dziecka. Oto kilka propozycji unisex: Jackie, Alex, Nikita, Misha, Sasha, Ariel, Jesse, Kelly, Taylor, Morgan,...

Kiersten Warner
Instagram
Aktualności
Wszyscy ją ostrzegali. Teraz żałuje, że dała dziecku tak na imię
Córka absolutnie nie chce, by ktokolwiek tak się do niej zwracał. Dziewczynka woli, by używano jej drugiego imienia.

Rodzice zazwyczaj przywiązują bardzo dużą wagę do tego, jakie imię będzie nosiło ich dziecko. Czasem są to prawdziwe rodzinne narady, niekiedy kończące się nawet awanturami. Rodzice chcą wybrać imię ładne, ale i wyjątkowe. Czasem jednak dobre intencje to za mało. Przekonała się o tym pewna mama, która uparła się na imię, które wszyscy jej odradzali. Teraz bardzo żałuje swojej decyzji. Zbyt oryginalne? Kiersten Warner nagrała na TikToku filmik, by przestrzec innych rodziców przed błędem, który sama popełniła przed laty. Jeszcze w ciąży wybrała imię dla córki. Gdy podzieliła się tą informacją z bliskimi, absolutnie odradzali jej imię, które wybrała. „Dosłownie każdy mówił, że jak tylko córka dorośnie, znienawidzi to imię. Ja tego jednak nie rozumiałam. Przecież "Aaliegha" tak pięknie brzmi. Dodatkowo mogłaby zdrabniać je na Leah albo Allie. Gdy byłam mała, zawsze chciałam się tak nazywać” – tłumaczyła matka trójki dzieci. Na jej nieszczęście, a raczej nieszczęście dziecka, stało się dokładnie tak, jak jej bliscy zakładali. Dziewczynka bardzo nie lubi swojego imienia, co więcej nie chce, by tak się do niej zwracano. Jedyną osobą, która może używać imienia Aaliegha, jest jej mama. Natomiast wszyscy inni mają używać Allie Mae (czyli drugie imiona dziewczynki).  Część osób skrytykowała mamę za tak lekkomyślny wybór, ale znaleźli się także obserwatorzy, którzy okazali kobiecie wiele wsparcia. Przyznali, że większość dzieci przechodzi etap, w którym nie lubi swojego imienia, a potem zmieniają zdanie. Z wiekiem dzieci potrafią docenić, że nazywają się inaczej niż rówieśnicy – tłumaczyli inni rodzice. Obserwując publikowane co roku przez Ministerstwo Cyfryzacji listy imion nadawanych dzieciom każdego roku, wygląda na to, że i w Polsce mamy fanów niekonwencjonalnych pomysłów. Zazwyczaj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj