#SelfieWithDaughter
prashanth @kodgedar
Aktualności

Ocalmy dziewczynki, wychowujmy dziewczynki, czyli selfie z córką

Masz córkę, kochasz ją i jesteś z niej dumny? I nawet nie przyszłoby ci do głowy, że mógłbyś ją mniej kochać (albo nie kochać jej wcale!) tylko dlatego że jest… dziewczynką?

Jeśli to pytanie wydaje ci się niedorzeczne, to na pewno nie mieszkasz w Indiach. Bo tu dziewczynki stanowią dla swojej rodziny wielki problem. Winna jest temu nie tylko wielowiekowa tradycja, zgodnie z którą zawierająca ślub kobieta musi wnieść wielki posag, ale także obowiązujące wciąż przepisy prawa, które dyskryminują kobiety (nie zezwalają np. na dziedziczenie ziemi przez córki i wdowy). W efekcie od lata spada tu liczba narodzonych dziewczynek. Z raportu ONZ z 2013 roku wynika, że na 1000 chłopców w Indiach przypada zaledwie 919 dziewczynek (niechlubny rekord należy do wioski Haryana, gdzie na 1000 chłopców jest 857 dziewczynek). Wszystko dlatego że Hindusi – wbrew prawnemu zakazowi – wykonują badania prenatalne w celu określenia płci nienarodzonego dziecka. A gdy wykażą one, że płód jest dziewczynką, dokonują… aborcji.

Dowiedz się: Na czym polegają badania prenatalne?

By to zmienić, potrzebne jest nie tylko nowe prawo, ale także – a może przede wszystkim – inna mentalność. Zrozumiał to premier Indii Narendra Modi i zainicjował kampanię, która jest częścią rządowego programu „Beti Bachao, Beti Padhao” czyli: Ocalmy dziewczynki, wychowujmy dziewczynki. Namawia w niej indyjskich mężczyzn, by zamieszczali na Twitterze swoje zdjęcia z córkami wraz z hasztagiem #SelfieWithDaughter.

Ładna akcja. Indians flood the Internet with #SelfieWithDaughter photos In celebration of the girl child http://t.co/yW3JrNysFQ

Akcja stała się głośna (także za sprawą nagłaśniających ją mediów) nie tylko w jego ojczyźnie. Każdego dnia swoje zdjęcia z córkami wraz z hasztagiem #SelfieWithDaughter zamieszczają na Twitterze ojcowie z Indii i popierający akcję ojcowie z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Polski. Jesteś dumnym ojcem córki? Przyłącz się do kampanii! 

Polecamy: Po co dziecku ojciec? Wyjaśnia psycholog Jarek Żyliński

Źródło: tvn24.pl

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Władimir Putin
ONS
Tata
Córki Putina pod specjalnym nadzorem
Władimir Putin strzeże swojej prywatności jak największej tajemnicy państwowej. Wiadomo tylko, że ma córki, że ma z nimi dobry kontakt, ale gdzie mieszkają i z kim, wiedzą tylko najbardziej zaufane osoby prezydenta Rosji.

Władimir Putin wie, jak dbać o prywatność swoją i swojej rodziny - gdy pojawi się jakaś wzmianka o jego życiu prywatnym, następnego dnia redakcja, która udostępniła tę wiadomość, zostaje zamknięta. Takie działania skutecznie zamykają dziennikarzom usta.  Putin ma dwie córki - Maszę i Katię. Starsza - Masza - urodziła się w 1985 roku w Leningradzie. Jej mama - Ludmiła - chciała jej nadać imię Natasza, ale nie zgodził się na to mąż. "Władimir Władimirowicz powiedział: >> Nie, będzie miała na imię Masza.<< (...) Zrozumiałam, że nie mam wyboru" - wspomina Ludmiła Putin. Młodsza dziewczynka - Katia - urodziła się 1986 roku w Dreźnie, gdzie Władimir Putin był rezydentem KGB.  Dzieci nie muszą ocieplać jego wizerunku Dziewczynki ostatni raz wypowiadały się publicznie, gdy ich ojciec obejmował po raz pierwszy urząd prezydenta (miały wtedy 13 i 14 lat). Masza i Katia rzadko widywały ojca (pochłaniała go praca), ale według jego żony był troskliwym i czułem tatą: "W kontaktach z córkami nie ukrywał emocji. Czule się do nich zwracał, przytulał. Rozpieszczał je." Na sugestię dziennikarzy, że córki owinęły sobie ojca wokół palca, Ludmiła żachnęła się: "Nikt nie owinie sobie wokół palca Władimira Władimirowicza".  Putin bardzo dbał o bezpieczeństwo dzieci - nie lubił, gdy córki wychodziły bez opieki. Kontrolował z kim się zadawały, co robiły po lekcjach. To zachowanie - jak sugerują niektórzy - niekoniecznie świadczyło o jego trosce, raczej wynikało z chęci kontroli (Putin nie chciał by ktokolwiek wykorzystał dziewczynki przeciwko niemu).  Władimir Putin nigdy nie wykorzystał dziewczynek do ocieplania swojego wizerunku , jak robili to jego zachodni koledzy (np. jak Bill Clinton). Nie musiał, jego wyborcom wystarczyło, że na każdym kroku podkreślał, jak bardzo są dla niego ważne i jak...

Brave Kids
F.Basara - materiały prasowe
Aktualności
Witamy dzieciaki z różnych stron świata - Brave Kids 2015
Dzieci z różnych stron świata przyjeżdżają właśnie do Polski. Sprawdź, gdzie można je spotkać i co będą u nas robić.

120 dzieci z 17 krajów i 4 kontynentów będzie gościć  w Polsce od 20 czerwca do 12 lipca. Można je spotkać we Wrocławiu , Warszawie , Puszczykowie koło Poznania, Wałbrzychu i Przemyślu . Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko tolerancji Brave Kids - dzielni mali artyści Dzieci przyjechały do nas w ramach projektu edukacyjnego Brave Kids (to już  jego 6 edycja). Są artystami - tańczą (m.in. capoeirę czy starożytne tańce hinduskie), śpiewają, grają na najrozmaitszych instrumentach (np. na marimbie), żonglują i robią mnóstwo innych fantastycznych rzeczy. Będą mieszkać  u polskich rodzin (i wraz z nimi jeść, bawić się i odwiedzać znajomych – bariera językowa nie jest żadną przeszkodą), uczestniczyć w warsztatach, brać udział w paradach i przygotowywać wspólne spektakle . Na zakończenie wystąpią na scenie prawdziwego teatru -  Teatru Polskiego we Wrocławiu. Po co to wszystko? – Sztuka jest tu narzędziem ułatwiającym nawiązanie międzykulturowego dialogu i poszanowania odmienności . To również szansa na pomoc dzieciom , które w swoich krajach napotykają na niszczące ograniczenia – mówi Justyna Warecka, producentka wykonawcza projektu.   Brave Kids to przygoda także dla polskich dzieci – Kontakt z dzieciakami z różnych stron uczy nasze dzieci tolerancji i otwartości. To działa! To naprawdę najpiękniejszy projekt świata   – mówi Laryssa Kowalczyk z Wrocławia, koordynatorka wrocławskich rodzin goszczących.  Jej własna rodzina dwa lata temu gościła chłopców z Indii, rok temu dziewczynki z Indonezji, a w tym roku  zaopiekuje się dzieciakami z Brazylii. – To tak, jakby zamiast wyjechać w podróż, zaprosić podróż do siebie – mówi Laryssa. Taka wizyta czasem owocuje ... rewizytą czyli prawdziwą podróżą. Laryssa tak bardzo stęskniła się za swoimi...

płeć dziecka, planowanie płci dziecka
Panthermedia
Starania o dziecko
Płeć dziecka na życzenie
Niewielu przyszłych rodziców na pytanie, kogo oczekują – chłopca czy dziewczynki, odpowiada, że chcą po prostu dziecka. Większość ochoczo wymienia jedną z płci.

Planowanie płci dziecka ? Musisz wiedzieć, że szansa urodzenia syna jest większa. Na każde 100 dziewczynek rodzi się w naszym kraju aż 105 chłopców. Z 46 chromosomów, obecnych w ludzkim genomie, 45 jest takich samych u mężczyzn i kobiet. Ten ostatni nosi nazwę Y, bo ma kształt podobny do tej litery. Jest jednym z najmniejszych i występuje tylko u osobników męskich (u kobiet jest to chromosom X). Wszystkie różnice między płciami są zakodowane, albo wyzwalane, przez ów jeden mały chromosom Y – pisze Judith Rich Harris w książce „Geny czy wychowanie”. I zastanawia się, dlaczego ta drobna różnica ma tak ogromne znaczenie, skoro między chłopcami a dziewczynkami jest dużo więcej podobieństw niż różnic. Zobacz też: Dni płodne – oblicz Powody planowania płci Przyczyny, dla których rodzice preferują określoną płeć dziecka , są rozmaite. Od poważnych – chęć uniknięcia chorób dziedzicznych , które ujawniają się tylko u potomków męskich (np. hemofilia) lub wyłącznie żeńskich (np. zespół Turnera ), po psychologiczne – chęć posiadania dziecka tej samej płci co rodzic (swoistej kopii). Przy drugim dziecku rodzicom często chodzi o to, żeby było do pary, a przy liczniejszej rodzinie, by było tyle samo córek co synów. Najczęściej jednak wybór płci dziecka jest podyktowany nieuświadomioną chęcią spełnienia społecznych oczekiwań. Przez wieki nazwisko i majątek rodziny dziedziczył syn , dlatego tak ważne było dla każdej pary małżeńskiej umocnienie swojej pozycji poprzez posiadanie męskiego potomka. Wybór płci a przedłużenie rodu Wciąż jeszcze w wielu kulturach kobieta marzy o tym, by urodzić syna. Nie zdając sobie z tego sprawy, myśli podobnie jak żona króla, która pragnie urodzić następcę tronu, by zapewnić sobie przychylność męża i narodu, twierdzi Wojciech Eichelberger w „Kobiecie bez winy i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj