Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Iwona Węgrowska opowiada o poronieniu
Instagram/wegrowska_oficjalnie
Aktualności

Iwona Węgrowska o trzecim poronieniu: „Do tej pory nie mogę dojść do siebie”

„Nie życzę tego żadnej kobiecie. Największemu wrogowi" - mówi piosenkarka, która niedawno poroniła w 2. trymestrze ciąży.

Iwona Węgrowska, która jest mamą córeczki Lilii, przeżyła kolejne, już trzecie, poronienie. Choć kilka miesięcy temu celebrytka podzieliła się z fanami radosną nowiną, jej szczęście skończyło się w 4. miesiącu ciąży. Artystka opowiedziała na łamach portalu Jastrząb Post o tym, jak radzi sobie w tym trudnym czasie.

Iwona Węgrowska mówi o poronieniu

„Kiedy usłyszałam serduszko, byłam pewna, że nic złego się już nie wydarzy i pochwaliłam się z wami tą radosną nowiną. Niestety Serce Mojego Dziecka przestało bić. To dla mnie trudny moment i bardzo ciężko mi o tym pisać i mówić. Nie mogę się pozbierać od paru dni i nie mogłam już znieść pytań jak dzidziuś. To pierwsze takie poronienie, tak trudne i tak bolesne” – napisała Iwona pod koniec sierpnia na swoim profilu na Instagramie.

Choć od tego wydarzenia minęło już kilka tygodni, Węgrowskiej nadal nie jest łatwo pogodzić się z zaistniałą sytuacją.
„Do tej pory nie mogę dojść do siebie. Psychicznie, ale też przede wszystkim fizycznie. Jednak ten brzuch na początku 4. miesiąca jest dosyć duży i teraz powrót do normalności. Nie mogę wskoczyć na radykalne diety, bo moja lekarka to by w ogóle mnie zatłukła, że znowu robię nieodpowiednie kroki. Przede wszystkim ja się zamykam na ten temat” - powiedziała artystka w wywiadzie dla Jastrząb Post.

Iwona opowiedziała także o tym jak wpłynęła na nią utrata ciąży po raz trzeci i to w już w drugim trymestrze.

„Przekazałam to mojej rodzinie – pierwsza dowiedziała się moja mama, potem Maciek. Maciek rzucił wszystko, przyjechał od razu do mnie i był ze mną cały weekend. Bał się, że coś sobie zrobię. Oczywiście nic bym sobie nie zrobiła, ale musiałam usiąść, przemyśleć to wszystko. Potrzebowałam chwili dla siebie. Nie życzę tego żadnej kobiecie. Największemu wrogowi. Stracić ciążę w tak zaawansowanym momencie. Jest to bardzo przykre. Nie chcę po raz czwarty przechodzić poronienia. Te pierwsze dwa były na wczesnym etapie. Organizm sam się oczyszczał” – wyznała piosenkarka.
 

Źródło: Jastrząb Post, Instagram

Zobacz też:

Strata dziecka wiąże się z żałobą, którą każdy przeżywa inaczej [WIDEO]

przyczyny poronienia
Fotolia
Starania o dziecko
Najczęstsze przyczyny poronienia. Czy utracie ciąży można zapobiec?
Przyczyną poronienia najczęściej jest wada genetyczna płodu. Poronienie może być też spowodowane późną ciążą, nieprawidłową budową dróg rodnych, stresem, chorobami matki. Szacuje się, że połowa poronień ma miejsce jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

Przyczyny poronienia, czyli przedwczesnego wydalenia płodu, którego nie ma możliwości utrzymania przy życiu, są zróżnicowane i mogą wynikać zarówno z chorób matki, jak i wad płodu. Do największej liczby poronień dochodzi przed zagnieżdżeniem się zarodka (około 50 proc. przypadków) i tuż po implantacji zarodka  (do 25 proc.). Czasem dochodzi do poronienia tak wcześnie, że pojawiające się krwawienie kobieta odbiera jako spóźnioną miesiączkę (tzw. ciąża biochemiczna ). Według statystyk na 100 zapłodnionych komórek rodzi się około 30 dzieci.  Przyczyny poronienia: 1. Wada genetyczna zarodka 2. Wiek kobiety 3. Infekcje 4. Zła dieta i czynniki toksyczne  5. Stres 6. Immunologiczne przyczyny utraty ciąży 7. Czynniki anatomiczne 8. Zaburzenia hormonalne Wada genetyczna zarodka najczęstszą przyczyną poronień Badania naukowe dowodzą, że największy odsetek poronień spowodowany jest przez nieprawidłowości w strukturze kodu DNA czy liczbie chromosomów. Wadliwe geny odpowiadają za 60-80 proc. wczesnych poronień. Zaburzenia te mogą być dziedziczne lub powstawać zaraz po zapłodnieniu. Dziecko materiał genetyczny otrzymuje w połowie od mamy – w komórce jajowej, a w połowie od taty – w plemniku.  – Wraz z wiekiem pacjentek zwiększa się ryzyko poronień związanych z wadami genetycznymi. W trakcie naszego życia materiał genetyczny ulega zmianom pod wpływem naturalnych procesów, jak i  niekorzystnych czynników zewnętrznych m.in. jedzenia, powietrza, stresu czy używek, które są pomnażane, dlatego nietrudno o pojawienie się błędu. Do poronienia może doprowadzić też uszkodzenie potencjalnie prawidłowego zarodka poprzez zewnętrzne czynniki teratogenne działające we wczesnych fazach rozwoju – mówi Robert Kulhawik, lekarz ginekolog, ekspert marki Dr Bocian.   Jeśli chodzi o mężczyzn, głównym...

Objawy poronienia
AdobeStock
Przebieg ciąży
Objawy poronienia w I i II trymestrze ciąży
Objawem poronienia nie zawsze musi być obfite krwawienie. Poronienie samoistne przebiega inaczej, gdy następuje we wczesnej ciąży i inaczej gdy jest w drugim trymestrze.

Objawy poronienia nie zawsze są łatwe do zaobserwowania, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. W potocznym wyobrażeniu strata ciąży wiąże się z obfitym krwawieniem. Czasami jednak kobieta nie widzi u siebie brązowych śladów na bieliźnie albo obserwuje tylko niewielkie plamienie, a mimo to w jej ciele dokonuje się niepokojąca zmiana.  Spis treści: Objawy poronienia we wczesnej ciąży Poronienie w drugim trymestrze ciąży Co robić, jeśli w ciąży pojawia się plamienie? Objawy poronienia we wczesnej ciąży Z reguły ryzyko obumarcia ciąży jest największe w pierwszych 8 tygodniach ciąży . Kobieta często może nie wiedzieć, że doszło do poronienia, a wydalającą się na jego skutek krew traktować jak miesiączkę. O utracie ciąży świadczą jednak jeszcze inne symptomy oprócz krwawienia czy plamienia. Jeśli kobieta przez więcej niż 3 dni odczuwa: ból w podbrzuszu lub w krzyżowej części kręgosłupa (czasem bardzo silny); skurcze brzucha (nie muszą być szczególnie dokuczliwe); osłabienie odczuwanych wcześniej ciążowych dolegliwości (zanika tkliwość piersi, ustają mdłości), może to świadczyć, że w jej organizmie doszło do wczesnego poronienia samoistnego .  Poronienie w drugim trymestrze ciąży O poronieniu mówimy, gdy ciąża zostaje samoistnie przerwana przed upływem 22. tygodnia . W większości przypadków jeśli dochodzi do utraty ciąży, to następuje to w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że ciąża jest roniona na późniejszym etapie. Gdy do poronienia dochodzi w drugim trymestrze, czyli po 12 tygodniu ciąży , objawy są nieco inne, niż gdy ma to miejsce na początku ciąży. Bardziej wygląda to wówczas jak poród , ponieważ: pojawiają się skurcze macicy, szyjka macicy się rozwiera, wypływają wody płodowe , płód zostaje wydalony z macicy, poronieniu towarzyszy krwawienie....

Światowy Dzień Dziecka Utraconego
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Światowy Dzień Dziecka Utraconego: kiedy jest obchodzony, symbol dziecka utraconego
Dzień Dziecka Utraconego ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat poronienia. Im więcej będziemy mówić o tym problemie, tym więcej osób będzie w stanie zaoferować wsparcie i pomoc rodzinom, które zmagają się ze stratą dziecka.

Światowy Dzień Dziecka Utraconego lub Nienarodzonego obchodzony jest 15 października. Dla wielu niedoszłych mam wiąże się z niezwykle bolesnym doświadczeniem. Służy jednak zwiększeniu świadomości i szerzeniu edukacji na temat poronienia czy form wsparcia dla rodziców, którzy utracili dziecko. Szacuje się, że aż 10 do 15 proc. par doświadcza straty dziecka, niektóre więcej niż jeden raz. Aż 70 proc. par mających za sobą  poronienie  to rodzice dziecka, które cierpiało na chorobę genetyczną. Spis treści: Kiedy jest Dzień Dziecka utraconego? Symbol dziecka utraconego  Dzień Dziecka Utraconego – cytaty Wiersze o stracie dziecka Najczęściej zadawane pytania o poronienie : Jak poradzić sobie ze stratą dziecka? Czy kobieta po poronieniu ma prawo do urlopu? Dlaczego dochodzi do poronienia? Czy następne ciąże też mogą być zagrożone? Kiedy jest Dzień Dziecka utraconego? Data Dnia Dziecka Utraconego nie jest przypadkowa – 15 października to uśredniona data porodu, jeśli ciąża rozpoczęłaby się 1 stycznia. Święto daje rodzicom możliwość upamiętnienia swoich dzieci, które się nie narodziły. Towarzyszą mu okolicznościowe msze i spotkania. Tego dnia wznoszone są modlitwy w intencji dzieci, odbywają się ich symboliczne pochówki, organizowane są rozmowy z terapeutami, prelekcje oraz spotkania dla rodzin po stracie. Dzień Dziecka Utraconego w USA nazywany jest Dniem Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Na świecie obchodzi się go od 1988 roku, a w Polsce pierwsze wzmianki o tej tradycji pojawiły się w 2004 roku. Symbol dziecka utraconego  Jednym z symboli dziecka utraconego jest błękitno-różowa kokardka . W tych samych barwach odbywają się czasem także ceremonie wypuszczania baloników – niebieskich i różowych, na których rodzice wypisują...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj