Jacek i Joanna Kurscy
Adobe Stock/fot. Instagram/j.gruca
Aktualności

Jacek Kurski wspomina poród żony: „Asia omal nie straciła życia”

Pobyt na oddziałach patologii ciąży czy neonatologii nie jest łatwym doświadczeniem. Teraz w czasie pandemii rodzącym i ich partnerom bywa jeszcze trudniej.

Fundacja „Pomaganie Jest Trendy” specjalizuje się w pomaganiu oddziałom neonatologii i intensywnej terapii noworodka w polskich szpitalach. Robi to, sprzedając produkty oznaczone duszkiem Babu. Ostatnio kilka znanych twarzy wzięło udział w nagraniu spotu – bajki, który ma promować wizerunek duszka. Jego premiera odbędzie w Wigilię.  Wśród osób, które przyłączyły się do akcji, znalazł się Jacek Kurski. Okazuje się, że prezes TVP miał ważny osobisty powód, by wziąć udział w nagraniu. 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Strach o żonę i dziecko

Jacek i Joanna Kurscy w marcu prowitali na świecie swoje pierwsze dziecko Annę Klarę Teodorę. Przy okazji nagrania spotu prezes TVP powrócił myślami do tego czasu i opowiedział, jak bardzo było to stresujące doświadczenie. - Warto być blisko z dobrymi duchami, a ten duszek Babu pomaga lekarzom na oddziałach neonatologicznych i dzieciom urodzonym za wcześnie – mówi Jacek Kurski cytowany przez „Super Express” i dodaje: – Sam miałem w rodzinie takie doświadczenie. 

Prezes TVP zdradził, że jego żona trafiła do szpitala na miesiąc przed planowaną datą porodu. Para bardzo się, bała, że dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Najstarszy syn Joanny Kurskiej jest wcześniakiem, urodzonym dwa miesiące przed terminem i kobieta wie dokładnie, co oznacza przedwczesny poród.  – Uważam, że mam bardzo dzielną żonę. To od niej wiem, jak wygląda walka o życie dziecka, które rodzi się za wcześnie i strach o to czy przeżyje matka. Asia omal nie straciła życia... Dlatego wspieram fundację „Pomaganie jest trendy” – wyznał Jacek Kurski.

Ostatecznie żona Jacka Kurskiego spędziła przed porodem w szpitalu 3 i pół tygodnia. Prezes TVP wyznał, że nie mógł odwiedzać żony, a także nie był obecny na sali porodowej. Poród widział dzięki połączeniu przez internet. 

Źródło: „Super Express”

Zobacz także:

poród w maseczce
Adobe Stock
Aktualności
„Co piąta rodząca w pandemii musiała nosić maseczkę”. Jest raport Fundacji Rodzić po Ludzku z czasu pandemii
Badanie przeprowadzono między marcem 2020 a lutym 2021 roku. Wzięło w nim udział 10 257 kobiet rodzących w czasie pandemii. Fundacja sprawdzała m.in., jak w tym trudnym czasie realizowane były standardy opieki okołoporodowej.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej nie przestało obowiązywać w czasie trwania pandemii koronawirusa. Do ich realizacji zobowiązane są zarówno prywatne jak i państwowe szpitale ginekologiczno-położnicze zawsze wtedy, gdy ciąża i poród są fizjologiczne, czyli przebiegają prawidłowo. Jakie wnioski płyną z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku 2021 ? Chcieć to móc Jedna z ważniejszych konkluzji brzmi: te placówki, które przed pandemią wdrożyły i stosowały standardy opieki okołoporodowej , także w pandemii potrafiły je realizować, choć wymagało to od personelu dodatkowego wysiłku. Szpitale, które wcześniej miały problem z realizacją tych standardów, także w pandemii, czasami tym bardziej, nie zapewniała rodzącym tego, do czego mają prawo. Optymizmem napawa fakt, że ponad 90 proc. rodzących mogło mieć kontakt skóra do skóry z dzieckiem zaraz po porodzie. Niemal połowa (48 proc.) rodzących siłami natury miała zapewniony długi, dwugodzinny kontakt skóra do skóry. W dalszym ciągu spada też liczba wykonywanych zabiegów nacinania krocza, choć aż 50,6 proc. kobiet rodzących naturalnie krocze miała nacięte. W pandemii wzrósł odsetek kobiet, które podczas porodu mogły jeść (28 proc.) i pić (85 proc.). Niestety aż 20 proc. kobiet podczas porodu zmuszono do noszenia maseczki. Dobra wiadomość jest też taka, że w czasie pandemii personel szpitala bardziej angażował się w opiekę nad rodzącymi – 32 proc. kobiet uzyskało instruktaż, jak pielęgnować dziecko, a 39 proc. – jak karmić piersią. Z czym był największy problem? Niestety raport pokazał też, że pandemia przyczyniła się do tego, że wiele rodzących zostało pozbawionych możliwości rodzenia z osobą towarzyszącą . Ponad 60 proc. kobiet w pierwszym roku pandemii zmuszonych zostało do rodzenia bez osoby towarzyszącej. W wielu placówkach poród rodzinny...

każdy poród jest dobry
Adobe Stock
Aktualności
Nieważne, ile trwał poród! Chodzi przecież o to, żeby dziecko było zdrowe!
Każdy poród jest dobry – niezależnie od tego, ile trwał, czy był porodem naturalnym, czy cesarskim cięciem. Ile kobiet, tyle doświadczeń – jednak nikt nie ma prawa ich oceniać lub porównywać.

W sieci bardzo często można spotkać się z komentarzami osób, dla których poród naturalny jest bardziej wartościowy niż cesarskie cięcie. Podział ten jest całkowicie nie na miejscu, podobnie jak inne porównania porodów. Krótszy poród jest lepszy niż ten trwający wiele godzin? Nie. Każdy poród jest dobry, a każda mama, która urodziła dziecko, jest superbohaterką. Niezależnie od czasu trwania porodu i jego przebiegu – przecież najważniejsze jest to, że na świecie pojawił się maluch. Pod naszym artykułem o tym, jaka jest najgorsza pora dnia na poród , pojawiło się wiele komentarzy. Mamy opisywały swoje porody: to, ile trwały, czy personel medyczny był wspierający. Dzieliły się także doświadczeniami związanymi z tym, czy poród był dla nich ciężkim przeżyciem. „U mnie 10 minut i po wszystkim” Jak wynika z komentarzy naszych czytelniczek, niektóre porody były bardzo szybkie, a maluch pojawił się na świecie dosłownie po kilkunastu minutach: „Od północy na porodówce, a córka przyszła na świat o 3:09”; „U mnie 10 minut i po wszystkim, a troje dzieci urodziłam. Położna w Anglii powiedziała mi: uwielbiam kobiety, które wiedzą, po co tu są, a nie użalają się. Rozumiem, że są przypadki ciężkie, ja piszę o sobie. Żadnej kobiety nie oceniam, ale szczerze... wolę rodzić niż ból zęba”; „Dokładnie mam tak samo, dwa pierwsze porody siłami natury, szybkie. Pierwszy – weszliśmy na porodówkę o 6.45, a o 7.05 córka była z nami. Drugi 8.30 na porodówce, a o 9.10 córka była z nami, a trzeci to cc”; „O 12 szłam zadowolona na porodówkę, a o 14.30 koniec”; „Pierwszy 10 minut. O 3.10 nad ranem. Na porodówkę już szłam z widoczną główką. Druga córeczka z przyczyn medycznych cc na cito o 23.43”; „Piąta dwadzieścia i piętnaście minut porodu”. Ciężki i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj