Dzięki tej jednej rzeczy staniesz się lepszym rodzicem
Fotolia
Aktualności

Apel mamy: "Zrobiłam tę jedną rzecz i stałam się lepszą matką"

Powinna to zrobić każda mama. To jedyny sposób, żeby wychować szczęśliwe dziecko.

Bycie mamą nie jest łatwe

"Bycie rodzicem jest trudne. Nieważne, jak będziesz przygotowana, ile przeczytasz książek, ile razy doświadczysz porodu i tego wszystkiego. To trudniejsze, niż możesz sobie wyobrazić. Wszyscy chcemy być lepszymi rodzicami, ale jesteśmy przy tym dla siebie bardzo surowi. Co więcej, mamy wobec siebie chore, niemożliwe do zrealizowania wymagania. Karcimy się, kiedy nam się nie uda. Dlatego też chcę podzielić się z wami sekretem. Jest jedna, mała rzecz, którą zrobiłam dla siebie, żeby być lepszym rodzicem. Wy też powinnyście to zrobić... Wybaczyłam sobie" – napisała Steph Montgomery, mama 4 dzieci.

Żadna mama nie jest idealna

Steph wymienia wszystkie rzeczy, przez które czuła się złą, bezwartościową matką. Miała problemy z laktacją i nie mogła karmić piersią. Gdy jej małżeństwo się rozpadło, poczuła, że zawiodła swoje dzieci. Gdy była w drugiej ciąży, kilka tygodni przed porodem lekarze zadecydowali o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Poczuła, że jest złą matką dla swojego dziecka, jeszcze zanim się urodziło. Gdy związała się z mężczyzną z dziećmi i została macochą, poczucie winy wzrosło.

Doświadczenia, które opisuje Steph, dotyczą wielu mam. Z pewnością wśród was są mamy, które czują się gorsze, bo miały cesarkę lub nie mogły karmić piersią. Są też takie, które zaprowadziły do przedszkola zakatarzone dziecko albo zaszczepiły malca, a teraz mają wątpliwości, czy to była słuszna decyzja. Posłuchajcie rady Steph. To najlepsze, co można zrobić, żeby stać się lepszym rodzicem. Wybaczcie sobie. Tylko wtedy dacie swoim dzieciom 101% siebie i swojej miłości.

Posłuchacie tej rady?

Czytaj także: Ty tez czasem jesteś najgorszym rodzicem świata

źródło: romper.com

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

Karmiła piersią w restauracji
fotolia
Aktualności
Nie uwierzysz, gdzie kazali jej karmić dziecko! Rusza proces
"Nie było takiej opcji" – powiedziała i teraz walczy przed sądem o prawa karmiących matek.

Chciałabyś karmić w toalecie? Wyobraźcie sobie przyjemny rodzinny obiad w jednej z sopockich restauracji. Spędzacie czas z mężem, siostrą i półroczną córeczką, która zaczyna popłakiwać, bo jest głodna. Rozpinacie koszulę, by nakarmić dziecko piersią, gdy nagle podchodzi kelner i mówi: „Wiem, co chce pani zrobić i proszę się powstrzymać”. Co być zrobiła? Pani Liwia była w takiej sytuacji 2 lata temu.  - Byłam przekonana, że żartuje, więc jeszcze go dopytałam: "co takiego niby chcę zrobić". Odpowiedział, że widzi, że zamierzam karmić piersią. Poprosił, żebym przeszła do toalety - wspomina pani Liwia i dodaje - Czułam się jakby ktoś mi dał w twarz. Karmienie dziecka jest czymś naturalnym, nie powinno to budzić zastrzeżeń i oburzeń. Żadna kobieta nie robi tego w sposób ostentacyjny. Młoda mama poczuła się urażona i postanowiła walczyć przed sądem o przeprosiny i zadośćuczynienie. Tłumaczy, że nie robi tego wyłącznie dla siebie, ale przede wszystkim dla mam karmiących.  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczęła się precedensowa sprawa skierowana przeciwko właścicielowi restauracji.  - Nie mam pretensji do tego kelnera. Takie było zarządzenie właścicieli lokalu - tłumaczy. Panią Liwię reprezentuje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. - Powołujemy się na ustawę wolnościową, a w pozwie złożyliśmy wniosek o zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wyproszenie z restauracji w trakcie posiłku, ze względu na karmienie piersią jest dyskryminacją – wyjaśnia Krzysztof Śmiszek, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego w rozmowie z tvn24.pl. Zdarzenie komentuje Agata Aleksandrowicz, wiceprezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią i autorka bloga Hafija.pl: - Nie byłam świadkiem tej akurat sytuacji wiec nie znam dokładnie szczegółów. Jednak w mojej opinii...

wózek, kobieta, matka
fotolia
Zdrowie
Niech Pani zrobi coś z tym dzieckiem, żeby przestało płakać!
Oj ja głupia myślałam, że matka zrozumie matkę. Jak bardzo się myliłam!

Co czujesz, gdy słyszysz płacz dziecka? Płacz dziecka może być cichym kwileniem albo rozdzierającym wrzaskiem . W przypadku pierwszego rodzaju płaczu w miejscu publicznym wiąże się on z pełnymi akceptacji i zrozumienia dla młodej mamy spojrzeniami przechodniów. Drugi zaś z płaczów działa zaskakująco odmiennie. Budzi złość , głównie Pań w średnim wieku, skierowaną wprost w oblicze młodej matki. Niezależnie, jak bardzo starasz się, by dziecko przestało płakać , jak mocno je tulisz, kołyszesz, jak bardzo wychodzisz z siebie, by zaspokoić potrzeby swojego dziecka , z minuty na minutę zbliżasz się do usłyszenia słów: - Niech Pani w końcu zrobi coś z tym dzieckiem, żeby przestało płakać! Bo ze mnie jest zła matka Pamiętam, jak dziś (mimo upływu nastu już lat), jak zimny pot spływał mi po plecach, z nerwów, jak rumieńce paliły moje policzki ze wstydu, że nie potrafię uspokoić własnego dziecka . - Jestem złą matką - myślałam. - Nie wiem, czego potrzebuje moje maleństwo. Nie potrafię mu pomóc. Zobacz też: Popsute dziecko - felieton matki po wizycie w szpitalu Wystarczyłaby mi obojętność Nie oczekiwałam wsparcia od obcych osób , ale nie spodziewałam się też takiego piętnowania . Wystarczyłaby mi ich obojętność. - Idźcie sobie dalej! - błagałam w myślach) - Nie patrzcie tak na mnie! Biegnijcie na autobus, metro, spieszcie się do pracy! Gromiące spojrzenia nie były jednak najgorsze. Mogłam przecież udawać, że ich nie widzę, bo całą uwagę i tak koncentrowałam na dziecku, ale słowa ... Te potrafiły zaboleć . Zaskakujące skąd w nas – kobietach, matkach , tak mało zrozumienia dla innych kobiet . Piszę o kobietach, bo chyba nigdy żaden mężczyzna nie skarcił mnie za bycie złą matką . Nigdy też inna młoda kobieta, nie była mi wroga, za to te, które wydawałoby się, że powinny wiedzieć, przez, co przechodzę, bo...

Facebook/Breastfeeding Mama Talk
Aktualności
Jesteś zapracowaną mamą i chcesz karmić piersią? Jest na to sposób!
“Mam nadzieję, że kobiety uwierzą, że mogą być pełnoetatowymi mamami jednocześnie rozwijając karierę” – mówi Melissa, młoda mama, której zdjęcie podbija serca innych mam.

Bycie rodzicem, a w szczególności bycie mamą, wiąże się ze specjalnymi umiejętnościami: wyjątkową podzielnością uwagi , ponadprzeciętną kreatywnością, anielską cierpliwością i zdolnością do robienia kilku rzeczy jednocześnie. Karmiące mamy są tego najlepszym przykładem! "Nie rezygnujcie z karmienia piersią" Na facebook’owym profilu wspierającym karmiące mamy pojawiło się zdjęcie, które stało się ogromną inspiracją dla wielu kobiet. Melissa Bressler, młoda mama i radioterapeutka, siedzi przy komputerze, pracuje, je obiad i jednocześnie odciąga pokarm z piersi. Wszystkie mamy posiadają magiczną moc wielozadaniowości !  “Mam nadzieję, że inne mamy poczują, że wciąż mogą zapewnić dziecku najlepszy pokarm – własne mleko. Nawet wtedy, jeśli są studentkami albo pracują zawodowo. To ważne, żeby kobiety miały świadomość, że mają taką możliwość" mówi Melissa, która urodziła córeczkę będąc jeszcze w szkole.  Wiele kobiet ma problemy z laktacją , część z nich nie jest w stanie karmić malucha piersią, ani nawet odciągać pokarmu. Mamy, które mogą karmić, ale przestają ze względu na inne obowiązki, powinny spróbować innych rozwiązań – apeluje Melissa. W komentarzach pod postem możemy zobaczyć wiele zdjęć mam odciągających pokarm: w pracy, w samochodzie, przy posiłku, z dziećmi na rękach. Zobacz:     Co myślicie o apelu Melissy? Odciąganie pokarmu jest rozwiązaniem dla zapracowanych mam? Czytaj także: Czy mleko mamy jest trucizną?!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz