Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ukraiński alfabet
Adobe Stock
Aktualności

Jak czytać litery ukraińskie? Alfabet ukraiński z tłumaczeniem na polski

Jak czytać litery ukraińskiego alfabetu? Jak wyglądają ukraińskie litery pisane? Choć ukraińska cyrylica może sprawiać kłopot osobom, które w szkole nie uczyły się języka rosyjskiego – sam język ukraiński ma wiele wspólnego z językiem polskim.

Podobnie jak w języku polskim, alfabet ukraiński zaczyna się od litery A – która, zarówno pisana jak i drukowana, wygląda zupełnie tak samo jak pierwsza litera polskiego alfabetu. Sprawdź, jak się pisze i wymawia kolejne litery ukraińskiego alfabetu.

Czy dziecko może uczyć się kilku języków naraz - film

Alfabet ukraiński – od „a” do… „ja”

Alfabet ukraiński składa się z 33 liter. W tłumaczeniu na polski to kolejno:

A, a – wymawia się i pisze tak jak w języku polskim

Б, б – wymawia się jak [b]

B, в – wymawia się jak [w]

Г, г – wymawia się jak [h]

Ґ, ґ – wymawia się jak [g]

Д, д – wymawia się jak [d]

E, е  – wymawia się jak [e]

Є, є  – wymawia się jak [je]

Ж, ж – wymawia się jak [ż]

З, з – wymawia się jak [z]

И, и – wymawia się jak [y]

I, і – wymawia się jak [i]

Ї, ї – wymawia się jak [ji]

Й, й – wymawia się jak [j]

K, к – wymawia się jak [k]

Л, л – wymawia się jak [l] tzw. aktorskie, czyli coś pomiędzy [l] i [ł]

M, м – wymawia się jak [m]

H, н – wymawia się jak [n]

O, о – wymawia się jak [o]

П, п  – wymawia się jak [p]

P, р – wymawia się jak [r]

C, с – wymawia się jak [s]

T, т – wymawia się jak [t]

У, у – wymawia się jak [u]

Ф, ф – wymawia się jak [f]

Х, х – wymawia się jak [ch]

Ц, ц – wymawia się jak [c]

Ч, ч – wymawia się jak [cz]

Ш, ш – wymawia się jak [sz]

Щ, щ – wymawia się jak [szcz]

Ь – nie wymawia się jako osobnej głoski, to znak zmiękczający

Ю, ю – wymawia się jak [ju]

Я, я – wymawia się jak [ja]

Ukraińskie litery jak polskie

Litery ukraińskie, które pisze się i czyta jak polskie to:

 • A, a
 • M, м
 • O, o
 • T, t
 • E, e
 • K, k
 • I, i


Już na podstawie tych literek można napisać chociażby takie wyrazy jak: 

 • kit [wym. kit] – kot, 
 • мaмa [wym. mama] – mama, 
 • taм [wym. tam] – tam 


Ukraińskie litery, które pisze się jak polskie, ale wymawia zupełnie inaczej to:

 • P, р – wymawia się jak [r]
 • C, c – wymawia się jak [s]
 • B, в – wymawia się jak [w]
 • X, x – wymawia się jak [x]


Pisana ukraińska litera Дд wygląda jak polskie pisane G g [d]
 
Pozostałe litery to takie, które różnią się od polskich. Swym kształtem i wymową wiele z nich przypomina te w języku rosyjskim.

Wielu mieszkańców Ukrainy doskonale włada językiem rosyjskim (mimo trwającej wojny właśnie w tym języku bardzo często porozumiewają się ukraińscy uchodźcy z Polakami znającymi rosyjski). Wielu Ukraińców porozumiewa się także po angielsku. Jednocześnie – kiedy poprosimy, by wypowiadali słowa lub zdania w swoim języku wolniej – wzajemne porozumienie Ukraińców i Polaków jest prostsze niż mogłoby się wydawać.

Jak wypowiadać litery ukraińskie w wyrazach?

нeбo [nebo] – niebo
вecna [wesna] – wiosna
дитиna [dytyna] – dziecko
як cпрaви? [jak cprawy] – Jak się czujesz?
Mama, цe я [mama, tceo ja] – Mamo, to ja

Zobacz też: Podstawowe zwroty po ukraińsku (plus wymowa)

Litery ukraińskie pisane

Kiedy przyjrzymy się pisanym literom ukraińskim zauważymy, że część z nich wygląda identycznie jak pisane litery polskie  (np. a, k, o). Pisownia pozostałych liter będzie prostsza dla tych, którzy uczyli się języka rosyjskiego. Osoby, które miały w szkole język rosyjski mogą wręcz uznać, że cyrylica ukraińska jest prostsza od rosyjskiej. 

litery ukraińskie pisane z wymową
Zobacz także:

flaga Ukrainy
Adobe Stock/Serenkonata
Aktualności
Flaga Ukrainy – kolory, znaczenie, grafika do wydruku
Flaga Ukrainy jest jednym z symboli narodowych tego państwa. Sprawdź, jakie ma kolory i co dokładnie oznaczają. Mamy także plik, który pozwala wydrukować flagę Ukrainy. Przyda się na zajęcia o Ukrainie dla dzieci lub na manifestacje w obronie wolności tego kraju.

Warto wyjaśnić dziecku, jak wygląda flaga Ukrainy. Flaga to jeden z symboli narodowych. Obok godła i hymnu reprezentuje wartości i ciągłość historii państwa. Jest wykorzystywana podczas ważnych uroczystości państwowych, a w chwilach dziejowych symbolizuje jedność narodu.  Oto podstawowe informacje o fladze Ukrainy oraz grafika z ukraińską flagą gotowa do wydruku.  Flaga Ukrainy – kolory i ich znaczenie Flaga Ukrainy to prostokąt, na którym znajdują się dwa poziome pasy w kolorze niebieskim i żółtym. Oto, jakie jest znaczenie kolorów na fladze ukraińskiej: niebieski – nawiązuje do barwy pogodnego spokojnego letniego nieba, jest interpretowany jako symbol pokoju, żółty – odwołuje się do koloru dojrzałego zboża (pszenicy), symbolizuje obfitość, urodzaj lub bogactwo ziemi, ewentualnie pracę. Ukraiński działacz narodowy, Jakiw Hołowacki, tak pisał o kolorach na ukraińskiej fladze w 1848 roku: „Niebieski kolor jest jak czyste niebo południowej Rusi, jasny i pogodny, jak dusza prawdziwego, nie szalonego Rusina, przedstawia świat i pokój, który jest potrzebny naszemu narodowi. Złoty kolor, podobnie jak brzask na czystym niebie, przedstawia jasne światło, do którego powinniśmy dążyć”. Barwy flagi Ukrainy mają długą historię. Pochodzą z XIII wieku z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego – Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Widniał na nim żółty lew na ciemnoniebieskiej tarczy. Aktualnie herbem Ukrainy jest złoty trójząb na niebieskiej tarczy, który został oficjalnie przyjęty w 1918 roku. Ciekawostka: w XIX i na początku XX wieku flagę Ukrainy przedstawiano odwrotnie: żółty pas był na górze, a niebieski na dole. Choć w 1918 roku oficjalnie zatwierdzono oba kolory na fladze, to ich układ nie był ustalony – zrobiono to w 1949 roku. Z kolei...

MEiN przygotowuje się na przyjęcie do szkół ukraińskich dzieci
Adobe Stock/Syda Productions, ruslanshug
Aktualności
Polskie szkoły przyjmą uczniów z Ukrainy. MEiN: „Dzieci i młodzież otrzymają wsparcie”
Dzieci uciekające z Ukrainy przed inwazją Rosji mogą liczyć na przyjęcie do polskich szkół. Uczniowie mają mieć zapewnione nie tylko nieodpłatne lekcje języka polskiego, ale również wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

„W ramach rezerwy subwencji oświatowej będziemy w stanie przeznaczyć dodatkowe środki dla tych samorządów, które będą przyjmowały uczniów pochodzących z Ukrainy” – poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piątkowski na Twitterze. Ukraińskie dzieci mogą się uczyć w polskich szkołach Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało poradnik dla rodziców (dostępny w językach ukraińskim i polskim) z informacjami, na jakich zasadach dzieci będą przyjmowane do szkół.   Szkoły podstawowe znajdujące się w rejonie miejsca zamieszkania mają obowiązek przyjęcia dziecka do placówki. Szkoły podstawowe spoza rejonu oraz szkoły ponadpodstawowe będą przyjmować uczniów z Ukrainy w miarę dostępności miejsc. MEiN zapewnia, że dzieci nieznające języka polskiego w stopniu umożliwiającym naukę będą miały organizowane dodatkowe, darmowe lekcje. Prowadzone będą również zajęcia wyrównawcze.   Dodatkowo uczniowie i ich rodzice będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych. Piszemy też o: Diana czeka w schronie na pierwsze skurcze porodowe. W jej sercu nie ma miejsca na strach Filip Chajzer na granicy polsko-ukraińskiej: zobaczył coś wspaniałego! Przerażający rysunek chłopca, który jest w połowie Ukraińcem

Pomoc dzieciom z Ukrainy
Antipina/Adobe Stock
Aktualności
Pomoc dla dzieci z Ukrainy – finansowa, rzeczowa, mieszkaniowa, wolontariat
Wiele osób zastanawia się, jak pomóc dzieciom z Ukrainy. Możliwości jest kilka. Najważniejsze z nich to pomoc finansowa, rzeczowa i mieszkaniowa oraz wolontariat. Sprawdź, jak i gdzie możesz okazać swoje wsparcie.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy niezbędna jest zarówno na miejscu, w okupowanych miejscowościach w Ukrainie, jak i na terenie Polski. Potrzebne jest dosłownie wszystko – od ubrań, jedzenia i leków po mieszkania w Polsce. Każdy z nas może mieć swój udział w niesieniu pomocy dzieciom z Ukrainy, niezależnie od zasobności portfela. Podpowiadamy, jak to zrobić. Spis treści: Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Rzeczowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Pomoc dla dzieci z Ukrainy – mieszkanie Niematerialna pomoc dla dzieci z Ukrainy (wolontariat) Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Pomoc finansowa, czyli przekazanie pieniędzy na zbiórkę lub wpłaty na konto fundacji, która organizuje pomoc ukraińskim dzieciom, to naprawdę dobre rozwiązanie. Pieniądze można przeznaczyć na najbardziej aktualne potrzeby, a tym samym najskuteczniej odpowiedzieć na najbardziej naglące potrzeby. Ponadto środki finansowe pomagają też kompleksowo – umożliwiają dokonanie zakupu niezbędnych rzeczy, zorganizowanie transportu, zakup paliwa itp. Przekazując pieniądze najlepiej zdecydować się na sprawdzoną organizację . Środki można przelać na numer konta lub wysyłając sms. Poniżej kilka sprawdzonych zbiórek, które z cała pewnością przeznaczone są na pomoc dzieciom z Ukrainy: Zbiórka Unicef – wpłata wybranej kwoty. Zbiórka Wioski Dziecięce SOS – wpłata dowolnej kwoty na dzieci z domów dziecka na Ukrainie . Zbiórka Caritas Polska – między innymi na pomoc psychologiczną dzieciom; można też pomóc, wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT). Polska Akcja Humanitarna  – zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby pozostające na Ukrainie i uchodźców w Polsce. Polski Czerwony Krzyż...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta