ukraiński alfabet
Adobe Stock
Aktualności

Jak czytać litery ukraińskie? Alfabet ukraiński z tłumaczeniem na polski

Jak czytać litery ukraińskiego alfabetu? Jak wyglądają ukraińskie litery pisane? Choć ukraińska cyrylica może sprawiać kłopot osobom, które w szkole nie uczyły się języka rosyjskiego – sam język ukraiński ma wiele wspólnego z językiem polskim.

Podobnie jak w języku polskim, alfabet ukraiński zaczyna się od litery A – która, zarówno pisana jak i drukowana, wygląda zupełnie tak samo jak pierwsza litera polskiego alfabetu. Sprawdź, jak się pisze i wymawia kolejne litery ukraińskiego alfabetu.

Czy dziecko może uczyć się kilku języków naraz - film

Alfabet ukraiński – od „a” do… „ja”

Alfabet ukraiński składa się z 33 liter. W tłumaczeniu na polski to kolejno:

A, a – wymawia się i pisze tak jak w języku polskim

Б, б – wymawia się jak [b]

B, в – wymawia się jak [w]

Г, г – wymawia się jak [h]

Ґ, ґ – wymawia się jak [g]

Д, д – wymawia się jak [d]

E, е  – wymawia się jak [e]

Є, є  – wymawia się jak [je]

Ж, ж – wymawia się jak [ż]

З, з – wymawia się jak [z]

И, и – wymawia się jak [y]

I, і – wymawia się jak [i]

Ї, ї – wymawia się jak [ji]

Й, й – wymawia się jak [j]

K, к – wymawia się jak [k]

Л, л – wymawia się jak [l] tzw. aktorskie, czyli coś pomiędzy [l] i [ł]

M, м – wymawia się jak [m]

H, н – wymawia się jak [n]

O, о – wymawia się jak [o]

П, п  – wymawia się jak [p]

P, р – wymawia się jak [r]

C, с – wymawia się jak [s]

T, т – wymawia się jak [t]

У, у – wymawia się jak [u]

Ф, ф – wymawia się jak [f]

Х, х – wymawia się jak [ch]

Ц, ц – wymawia się jak [c]

Ч, ч – wymawia się jak [cz]

Ш, ш – wymawia się jak [sz]

Щ, щ – wymawia się jak [szcz]

Ь – nie wymawia się jako osobnej głoski, to znak zmiękczający

Ю, ю – wymawia się jak [ju]

Я, я – wymawia się jak [ja]

Ukraińskie litery jak polskie

Litery ukraińskie, które pisze się i czyta jak polskie to:

 • A, a
 • M, м
 • O, o
 • T, t
 • E, e
 • K, k
 • I, i


Już na podstawie tych literek można napisać chociażby takie wyrazy jak: 

 • kit [wym. kit] – kot, 
 • мaмa [wym. mama] – mama, 
 • taм [wym. tam] – tam 


Ukraińskie litery, które pisze się jak polskie, ale wymawia zupełnie inaczej to:

 • P, р – wymawia się jak [r]
 • C, c – wymawia się jak [s]
 • B, в – wymawia się jak [w]
 • X, x – wymawia się jak [x]


Pisana ukraińska litera Дд wygląda jak polskie pisane G g [d]
 
Pozostałe litery to takie, które różnią się od polskich. Swym kształtem i wymową wiele z nich przypomina te w języku rosyjskim.

Wielu mieszkańców Ukrainy doskonale włada językiem rosyjskim (mimo trwającej wojny właśnie w tym języku bardzo często porozumiewają się ukraińscy uchodźcy z Polakami znającymi rosyjski). Wielu Ukraińców porozumiewa się także po angielsku. Jednocześnie – kiedy poprosimy, by wypowiadali słowa lub zdania w swoim języku wolniej – wzajemne porozumienie Ukraińców i Polaków jest prostsze niż mogłoby się wydawać.

Jak wypowiadać litery ukraińskie w wyrazach?

нeбo [nebo] – niebo
вecna [wesna] – wiosna
дитиna [dytyna] – dziecko
як cпрaви? [jak cprawy] – Jak się czujesz?
Mama, цe я [mama, tceo ja] – Mamo, to ja

Zobacz też: Podstawowe zwroty po ukraińsku (plus wymowa)

Litery ukraińskie pisane

Kiedy przyjrzymy się pisanym literom ukraińskim zauważymy, że część z nich wygląda identycznie jak pisane litery polskie  (np. a, k, o). Pisownia pozostałych liter będzie prostsza dla tych, którzy uczyli się języka rosyjskiego. Osoby, które miały w szkole język rosyjski mogą wręcz uznać, że cyrylica ukraińska jest prostsza od rosyjskiej. 

litery ukraińskie pisane z wymową
Zobacz także:

flaga Ukrainy
Adobe Stock/Serenkonata
Aktualności
Flaga Ukrainy – kolory, znaczenie, grafika do wydruku
Flaga Ukrainy jest jednym z symboli narodowych tego państwa. Sprawdź, jakie ma kolory i co dokładnie oznaczają. Mamy także plik, który pozwala wydrukować flagę Ukrainy. Przyda się na zajęcia o Ukrainie dla dzieci lub na manifestacje w obronie wolności tego kraju.

Warto wyjaśnić dziecku, jak wygląda flaga Ukrainy. Flaga to jeden z symboli narodowych. Obok godła i hymnu reprezentuje wartości i ciągłość historii państwa. Jest wykorzystywana podczas ważnych uroczystości państwowych, a w chwilach dziejowych symbolizuje jedność narodu.  Oto podstawowe informacje o fladze Ukrainy oraz grafika z ukraińską flagą gotowa do wydruku.  Flaga Ukrainy – kolory i ich znaczenie Flaga Ukrainy to prostokąt, na którym znajdują się dwa poziome pasy w kolorze niebieskim i żółtym. Oto, jakie jest znaczenie kolorów na fladze ukraińskiej: niebieski – nawiązuje do barwy pogodnego spokojnego letniego nieba, jest interpretowany jako symbol pokoju, żółty – odwołuje się do koloru dojrzałego zboża (pszenicy), symbolizuje obfitość, urodzaj lub bogactwo ziemi, ewentualnie pracę. Ukraiński działacz narodowy, Jakiw Hołowacki, tak pisał o kolorach na ukraińskiej fladze w 1848 roku: „Niebieski kolor jest jak czyste niebo południowej Rusi, jasny i pogodny, jak dusza prawdziwego, nie szalonego Rusina, przedstawia świat i pokój, który jest potrzebny naszemu narodowi. Złoty kolor, podobnie jak brzask na czystym niebie, przedstawia jasne światło, do którego powinniśmy dążyć”. Barwy flagi Ukrainy mają długą historię. Pochodzą z XIII wieku z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego – Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Widniał na nim żółty lew na ciemnoniebieskiej tarczy. Aktualnie herbem Ukrainy jest złoty trójząb na niebieskiej tarczy, który został oficjalnie przyjęty w 1918 roku. Ciekawostka: w XIX i na początku XX wieku flagę Ukrainy przedstawiano odwrotnie: żółty pas był na górze, a niebieski na dole. Choć w 1918 roku oficjalnie zatwierdzono oba kolory na fladze, to ich układ nie był ustalony – zrobiono to w 1949 roku. Z kolei...

MEiN przygotowuje się na przyjęcie do szkół ukraińskich dzieci
Adobe Stock/Syda Productions, ruslanshug
Aktualności
Polskie szkoły przyjmą uczniów z Ukrainy. MEiN: „Dzieci i młodzież otrzymają wsparcie”
Dzieci uciekające z Ukrainy przed inwazją Rosji mogą liczyć na przyjęcie do polskich szkół. Uczniowie mają mieć zapewnione nie tylko nieodpłatne lekcje języka polskiego, ale również wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

„W ramach rezerwy subwencji oświatowej będziemy w stanie przeznaczyć dodatkowe środki dla tych samorządów, które będą przyjmowały uczniów pochodzących z Ukrainy” – poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piątkowski na Twitterze. Ukraińskie dzieci mogą się uczyć w polskich szkołach Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało poradnik dla rodziców (dostępny w językach ukraińskim i polskim) z informacjami, na jakich zasadach dzieci będą przyjmowane do szkół.   Szkoły podstawowe znajdujące się w rejonie miejsca zamieszkania mają obowiązek przyjęcia dziecka do placówki. Szkoły podstawowe spoza rejonu oraz szkoły ponadpodstawowe będą przyjmować uczniów z Ukrainy w miarę dostępności miejsc. MEiN zapewnia, że dzieci nieznające języka polskiego w stopniu umożliwiającym naukę będą miały organizowane dodatkowe, darmowe lekcje. Prowadzone będą również zajęcia wyrównawcze.   Dodatkowo uczniowie i ich rodzice będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych. Piszemy też o: Diana czeka w schronie na pierwsze skurcze porodowe. W jej sercu nie ma miejsca na strach Filip Chajzer na granicy polsko-ukraińskiej: zobaczył coś wspaniałego! Przerażający rysunek chłopca, który jest w połowie Ukraińcem

Pomoc dzieciom z Ukrainy
Antipina/Adobe Stock
Aktualności
Pomoc dla dzieci z Ukrainy – finansowa, rzeczowa, mieszkaniowa, wolontariat
Wiele osób zastanawia się, jak pomóc dzieciom z Ukrainy. Możliwości jest kilka. Najważniejsze z nich to pomoc finansowa, rzeczowa i mieszkaniowa oraz wolontariat. Sprawdź, jak i gdzie możesz okazać swoje wsparcie.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy niezbędna jest zarówno na miejscu, w okupowanych miejscowościach w Ukrainie, jak i na terenie Polski. Potrzebne jest dosłownie wszystko – od ubrań, jedzenia i leków po mieszkania w Polsce. Każdy z nas może mieć swój udział w niesieniu pomocy dzieciom z Ukrainy, niezależnie od zasobności portfela. Podpowiadamy, jak to zrobić. Spis treści: Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Rzeczowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Pomoc dla dzieci z Ukrainy – mieszkanie Niematerialna pomoc dla dzieci z Ukrainy (wolontariat) Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Pomoc finansowa, czyli przekazanie pieniędzy na zbiórkę lub wpłaty na konto fundacji, która organizuje pomoc ukraińskim dzieciom, to naprawdę dobre rozwiązanie. Pieniądze można przeznaczyć na najbardziej aktualne potrzeby, a tym samym najskuteczniej odpowiedzieć na najbardziej naglące potrzeby. Ponadto środki finansowe pomagają też kompleksowo – umożliwiają dokonanie zakupu niezbędnych rzeczy, zorganizowanie transportu, zakup paliwa itp. Przekazując pieniądze najlepiej zdecydować się na sprawdzoną organizację . Środki można przelać na numer konta lub wysyłając sms. Poniżej kilka sprawdzonych zbiórek, które z cała pewnością przeznaczone są na pomoc dzieciom z Ukrainy: Zbiórka Unicef – wpłata wybranej kwoty. Zbiórka Wioski Dziecięce SOS – wpłata dowolnej kwoty na dzieci z domów dziecka na Ukrainie . Zbiórka Caritas Polska – między innymi na pomoc psychologiczną dzieciom; można też pomóc, wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT). Polska Akcja Humanitarna  – zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby pozostające na Ukrainie i uchodźców w Polsce. Polski Czerwony Krzyż...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj