Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szczepienie dziecka - czy rodzice powinni o tym decydować
Adobe Stock
Aktualności

Jak najlepiej ukarać rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci?

Odebrać 500 plus, kazać płacić kary, czy może zakazać wstępu do żłobków - która metoda najlepsza? Zobacz badania, co najbardziej podoba się rodzicom.

Sondaż SW Research dla rp.pl pokazuje, że w Polsce nadal jest też spora grupa rodziców uważających, że to do nich należy decyzja o szczepieniu dziecka i nikt nie powinien ich z tego rozliczać. Okazuje się, że wiele w tej sprawie zależy od poziomu wykształcenia i tego, gdzie się mieszka.

Jak ukarać rodzica?

Z roku na rok rośnie w naszym kraju liczba nieszczepionych dzieci. W 2018 roku odnotowano ponad 40,3 tysięcy takich przypadków, co było wzrostem o ponad 1/3 w porównaniu do 2017 roku (30 tysięcy odmów). Rodzice robią to ze strachu przed skutkami ubocznymi szczepień, chociaż jak podaje Państwowy Zakład Higieny, NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) zdarza się jedynie raz na 10 tys. przypadków.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano, jakie - ich zdaniem - kary powinny grozić rodzicom, którzy nie zaszczepią swoje dzieci?

Najwięcej - bo 28,9 procent badanych uważa, że dzieci, które nie są szczepione, nie powinny być przyjmowane do publicznych szkół, przedszkoli.

16,6 procent ankietowanych jest zdania, że nie powinna grozić żadna kara, ponieważ szczepienie powinno zależeć od woli rodziców.

13,5 procent uważa, że rodzice, którzy nie szczepią dzieci, powinni płacić wysokie grzywny. 10,3 procent Polaków odebrałoby im prawa do świadczeń socjalnych. 16,1 procent ludzi uważa, że należałoby stosować wszystkie powyższe kary!

Karać chcą kobiety i wykształceni z dużych miast

Nieprzyjęcie niezaszczepionego dziecka do publicznego przedszkola za słuszne uważa co trzecia kobieta i co czwarty mężczyzna. Taką karę częściej popierają osoby młode w wieku do 24 lat.

- Najwięcej zwolenników tego rodzaju sankcji znajduje się wśród osób z wyższym wykształceniem, zarabiających od 1 tysiąca do 2 tysięcy złotych (35 procent) oraz mieszkańcy miast liczących od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (35 procent) - komentuje wyniki badania z SW Research Piotr Zimolzak.

Przez brak szczepień odra i krztusiec w natarciu

Odmowa szczepień spowodowała, że coraz więcej ludzi na świecie choruje na choroby zakaźne - przede wszystkim odrę i krztusiec. Skala zjawiska jest bardzo niepokojąca szczególnie na Ukrainie, Serbii i Rumuni, ale także w Polsce.

Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH mówią o 1381 przypadkach odry w Polsce zanotowanych do 15 listopada 2019 roku. W zeszłym roku w tym czasie zdiagnozowano tylko 187 przypadków.

Zakaz wstępu do żłobków

To coraz powszechniejsza metoda walki z antyszczepionkowcami. Rada Warszawy podjęła w listopadzie decyzję, że od stycznia z bezpłatnych miejsc w stołecznych żłobkach gwarantowanych przez miasto będą mogły korzystać tylko zaszczepione dzieci. Podobny zakaz jest w żłobkach w Poznaniu, a w wielu miejscowościach dzieci szczepione mają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do placówek.

Także inne kraje europejskie w podobny sposób walczą z nieszczepieniem dzieci. W Niemczech od marca 2020 roku będzie obowiązek szczepienia dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i szkół. Rodzice, którzy nie dopełnią tego obowiązku, będą musieli liczyć się z grzywną w wysokości nawet 2 tysięcy 500 euro.

We Włoszech już od marca obowiązuje zasada przyjmowania do żłobków i przedszkoli tylko zaszczepionych dzieci.
Podobne rozwiązania stosowane są w Kanadzie, gdzie brak szczepień oznacza ograniczenie dostępu dzieci do szkół i przedszkoli.

Rok temu w Australii wprowadzono zasadę „no jab - no pay" („nie kłujesz - nie płacimy"). Oznacza to, że rodziny odmawiające zaszczepienia dziecka, otrzymują świadczenie pokrywające koszty wychowywania dziecka, czyli tzw. Family Tax Benefit (odpowiednik polskiego 500 plus), pomniejszony o 56 dolarów miesięcznie (na każde dziecko, na które świadczenie przysługuje).

Co sądzicie o takich rozwiązaniach? Uważacie, że to najlepszy sposób walki z rodzicami nieszczepiącymi dzieci? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: rp.pl

Zobacz też:

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

antyszczepionkowcy próbują zapisać dzieci do przedszkoli
Adobe Stock
Aktualności
Lekarze pomagają antyszczepionkowcom w oszustwie?
Coraz więcej miast w Polsce kładzie tamę antyszczepionkowcom. Ci jednak nie dają za wygraną. Zobacz, jak próbują ominąć prawo.

Coraz więcej miast w Polsce bez wymaganych szczepień nie przyjmuje dzieci do żłobków. W ten sposób radzą sobie z falą odmów szczepień. Aby ominąć tę przeszkodę,  antyszczepionkowcy kombinują i próbują uzyskać zaświadczenie o posiadaniu niezbędnych szczepień. To skandaliczne, kto im w tym pomaga! Pokaż książeczkę, a dostaniesz miejsce Samorządy kolejnych miast już przyjęły przepisy – albo są w trakcie ich uchwalania – które pozwalają promować szczepione dzieci przy rekrutacji do żłobków. Zdecydowały się na to m.in. Olsztyn, Warszawa, Sosnowiec. Pod koniec maja uchwałę przyjęli radni z Częstochowy, a kilkanaście dni temu – z Krakowa. Przymierzają się Gdańsk, Poznań i Łódź. W warszawskich żłobkach obowiązkowe szczepienia są jednym z najważniejszych kryteriów przyjęcia dziecka do placówki. Można za nie dostać aż 30 punktów (tyle samo otrzymają rodzice za płacenie podatków w stolicy). Trzeba pokazać książeczkę zdrowia dziecka ze wpisanymi obowiązkowymi szczepieniami . W sytuacji, kiedy dziecko nie zostało zaszczepione z powodów zdrowotnych, trzeba przedstawić zaświadczenie od pediatry – wtedy nie traci się punktów. Fałszywa książeczka lub "lewe" zaświadczenie Takie kryterium to dla przeciwników szczepień może być przeszkoda nie do pokonania. Utrata aż 30 punktów przekreśla szanse na zapisanie dziecka do placówki. Miejsc w żłobku jest jak na lekarstwo, a chętnych tysiące. W Warszawie rodzi się co roku ok. 20 tys. dzieci, a publiczne i prywatne żłobki mogą pomieścić 16 tys. W tej sytuacji rodzice antyszczepionkowcy szukają sposobu na ominięcie przepisów. Próbują zapisać dzieci do publicznych żłobków na podstawie fałszywych zaświadczeń. Szukają lekarzy gotowych wystawić taki dokument. Zespół Żłobków m.st. Warszawy (instytucja nadzoru) otrzymał właśnie pismo od prawnika Roberta...

nieszczepione dzieci wypadną z kolejki do żłobka
Adobe Stock
Wychowanie
Ratusz nie wpuści nieszczepionych dzieci do żłobka
W Warszawie w kolejce na przyjęcie do miejskiego żłobka czeka 13 tysięcy dzieci. 2,6 tysiąca może z niej wypaść z powodu braku obowiązkowych szczepień.

Gdy urzędnicy w Warszawie podejmowali decyzję o zniesieniu opłat dla rodziców za miejsce w miejskim żłobku, postanowili dodatkowo punktować dzieci, które odbyły obowiązkowe szczepienia. Obecnie podejście Ratusza radykalnie się zmieniło – urzędnicy chcą zablokować nieszczepionym dzieciom dostęp do miejskich żłobków. Punktacja nie wystarczy, aby dostać się do żłobka Obecnie w Warszawie są wolne miejsca w miejskich żłobkach. Wszystkich bezpłatnych miejsc jest 3,1 tysiąca, a do końca roku ma być ich 5 tysięcy. Dlatego mogłaby zdarzyć się sytuacja, że mimo tego, że nieszczepione dziecko ma mniej punktów niż szczepione i tak mogłoby znaleźć się w placówce. Urzędnicy chcą do tego nie dopuścić. Podobnego zdania są rodzice dzieci, które już w żłobkach są – uważają oni, że żłobki powinny przyjmować wyłącznie dzieci szczepione. Sprawdź: Szczepienia obowiązujące w 2019 roku Nowe przepisy zablokują dostęp do żłobków nieszczepionym dzieciom Obecnie w kolejce do żłobka czeka 13 tysięcy dzieci. Urzędnicy policzyli, ile z nich jest nieszczepionych. Okazało się, że aż 2,6 tysiąca dzieci, czyli 20 proc. oczekujących maluchów, nie odbyło obowiązkowych szczepień . Biuro Pomocy i Projektów Społecznych wraz z Zespołem Żłobków planuje uchwalić przepisy, które pozwolą usunąć nieszczepione dzieci z kolejki do stołecznego żłobka.  Plany są takie, aby do placówek przyjmowano dzieci spełniające jednocześnie dwa warunki: mieszkają w Warszawie , zostały zaszczepione (albo ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie mogą być zaszczepione). Zobacz koniecznie: Kalendarz obowiązkowych szczepień na 2020 rok Brak usprawiedliwienia oznacza utratę miejsca w żłobku Urzędnicy postanowili powalczyć też z rodzicami, którzy zajmują miejsce w żłobku, ale z niego nie korzystają. Frekwencja w...

bicie dzieci w Polsce
AdobeStock
Aktualności
Sondaż: Czy polscy rodzice akceptują bicie dzieci?
Jesteście ciekawe, czy rodzice w Polsce zmienili swój stosunek do bicia dzieci. Ten sondaż ma kilka niespodzianek!

Można powiedzieć, że coś drgnęło. Patrząc na sondaż wydaje się, że wielokrotne apele psychologów, kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka spowodowały, że powoli, ale jednak zmienia się nastawienie Polaków do tej sprawy. Jest lepiej, chociaż daleko nam jeszcze do ideału. Blisko połowa Polaków "za" klapsami Sondaż przeprowadzony przez SW Research dla serwisu rp.pl na próbie 800 Polaków pokazuje, że blisko połowa badanych – 47,6 proc. Polaków - akceptuje stosowanie klapsów wobec dzieci. Częściej niż co trzeci ankietowany – 36,1 proc . - nie uznaje takich metod. Zdania w tej sprawie nie ma 16 proc. respondentów. To nadal wysoka liczba, ale jest o wiele lepiej niż 10 lat temu , kiedy to akceptacja dla bicia dzieci wynosiła 78 proc. (dane CBOS z 2008 roku). "Szwedzi potrzebowali 30 lat, aby obniżyć statystyki do tego poziomu, nam zajęło to dużo krócej " – komentuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Tata ma cięższą rękę Badanie pokazało, że mężczyźni znacznie częściej akceptują stosowanie klapsów wobec dzieci. Popiera je 57 proc. panów, podczas gdy kobiet opowiadających się za taka metodą wychowawczą jest 38 proc. Stosowanie bicia częściej akceptują osoby starsze, w wieku 50 plus. Dla 52 proc. Polaków w wieku powyżej 50 lat, bicie nie stanowi problemu. Większą akceptację dla klapsów mają także osoby o dochodzie poniżej 1000 zł (61 proc.) oraz badani z mniejszych miast od 20 do 99 tysięcy mieszkańców (52 proc.). "Uderzenie dziecka to zawsze uderzenie drugiego człowieka" "Uderzenie dziecka to zawsze uderzenie drugiego człowieka i jest niedopuszczalne w systemie wychowawczym " – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, w rozmowie z serwisem rp.pl. Jeszcze raz apeluje, aby nie trywializować poważnego problemu przemocy wobec dzieci. Przypomina, że w Polsce od 2010 roku obowiązuje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz