Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
nasrtój ojca wpływa na rozwój dziecka
Adobe Stock
Aktualności

Wyślij męża na jogę lub zaparz mu melisę (jaki to ma związek z dzieckiem? Duży!)

Zdenerwowany tata szkodzi dziecku. Maluchy takich ojców mogą mieć wiele problemów. Zobacz, jak wpływa to na ich rozwój zarówno w domu, jak i w przedszkolu!

 

 


Przyjęło się uważać, że to rola mamy jest kluczowa w rozwoju emocjonalnym dziecka, a jej nastrój wpływa na wszystkich członków rodziny. I pewnie trudno to podważyć, wszak spędzamy z dziećmi najwięcej czasu, najwięcej czasu wkładamy też we wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem domu. I chociaż model rodziny zmienia się i ojcowie są coraz bardziej zaangażowani w wychowywanie dzieci, to jednak najczęściej są mniej obecni w domu. A kiedy już po pracy wrócą do domu, często są źli, zmęczeni...i robi się jeszcze gorzej.

 

 

Hej tatusiowie, wasze nastroje wpływają na wasze dzieci

Nowe badania pokazują, jak poziom stresu i nastroje ojców wpływają na rozwój dziecka. Z analizy przeprowadzonej przez Michigan State University w Stanach Zjednoczonych i opublikowanej w czasopismach "Early Childhood Research Quarterly" oraz "Infant and Child Development" wynika, że jest silny związek między nastrojami ojców a zdrowiem i rozwojem dzieci. Naukowcy sugerują, że tatusiowie, którzy doświadczają większego stresu, mogą nie być tak zaangażowani w to, co dzieje się z ich dziećmi, co może prowadzić do opóźnień poznawczych i problemów z zachowaniem.

W badaniu uczestniczyło 730 rodzin, głównie o niskich dochodach. Ich zadaniem było odpowiedzenie na szereg pytań, m.in. o to, czy czują, że obowiązki domowe ich przerastają oraz czy mają wrażenie, że czasami dziecko ich nie lubi.

Nie złość się, bo nie będę mówić

Okazało się, że kiedy ojcowie są mocno zestresowani i wykazują objawy zachowania depresyjnego, niekorzystnie wpływa to na rozwój mowy i umiejętności językowe ich dzieci. W szczególności zależność ta widoczna była u dzieci w wieku 3 lat. Słabsze wyniki w testach językowych osiągały zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, jednak stres związany z rodzicielstwem ojca miał większy wpływ na rozwój językowy synów.

Badanie wykazało również, że zdrowie psychiczne ojców i matek miało podobnie ważny wpływ na problemy z zachowaniem małych dzieci. Ale depresja ojców w większym stopniu niż u kobiet wpływa na późniejsze umiejętności społeczne dzieci.

Tato, dbaj o siebie!

- Wcześniejsze badania pokazywały, że ojcowie naprawdę nie mają bezpośredniego wpływu na ich dzieci i że matki są tymi, które odgrywają największą rolę, ale w naszych badaniach pokazujemy, że ojcowie naprawdę mają bezpośredni wpływ na dzieci, zarówno w krótkim, jak i długim okresie - skomentował autor badań, profesor rozwoju dziecka na Michigan State University Claire Vallotton.

Zdaniem naukowca Tamesha Harewood, przekaz badania powinien dać ojcom do myślenia - jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. I w żaden sposób nie powinno wpływać na ocenę ich męskości. "Ojcowie nie powinni czuć się mniej męscy, tylko dlatego, że potrzebują pomocy" - podkreślił.

To ważne badanie pokazujące jak nie do przecenienia jest także rola ojca w życiu dziecka. Ale równie ważna jest nie tylko ilość, co jakość kontaktu z maluchem. Zły, zmęczony i zestresowany tata z pewnością nie pomaga dziecku.

Napiszcie w komentarzach, jaka jest relacja waszych dzieci z ich tatusiami. Czy poświęcają im dużo czasu, czy udaje się im oddzielić sprawy zawodowe od życia rodzinnego i nie przynoszą stresu z pracy do domu?

Źródło: parents.com
 

Zobacz także
mężczyzna, niepłodność, niepłodnośc męska

Depresja u młodego taty

Depresja poporodowa u taty

Depresja poporodowa u ojców? Wyniki badań są zaskakujące!

ojciec bawi się z dzieciakami  - makijaż i fryzura

Współczesne ojcostwo nie jest łatwe. Ci tatusiowie dają radę! [GALERIA]

tata, dziecko, przedszkolak, zabawa

Jakim jesteś tatą? - test

 

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Ojciec z dzieckiem nad morzem, ojciec, dziecko, morze
Fotolia
Tata
Dlaczego warto być tatą? 5 korzyści. To może was zaskoczyć
Dziecko potrzebuje miłości, akceptacji, zrozumienia i wsparcia od obojga rodziców. Jednak ojcowie mogą dla swoich dzieci zrobić znacznie więcej. Sprawdź, dlaczego warto być ojcem. Co dzieci mogą otrzymać od swoich ojców?

1. Ojcowie pomagają córkom zrobić karierę Dzielisz się obowiązkami domowymi z matką swoich dzieci? Prasowanie, pranie, gotowanie, sprzątanie to dla ciebie żaden problem? To dobrze. Dzięki temu twoja córka w przyszłości łatwiej osiągnie sukces... w zawodach stereotypowo postrzeganych jako męskie.  Podejście ojców do równouprawnienia w pracach domowych ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw związanych z płcią i aspiracjami ich dzieci, zwłaszcza córek. Jeśli ojcowie biorą czynny udział w pracach domowych (gotowaniu, sprzątaniu, robieniu zakupów oraz chodzą z dziećmi na spacery ), ich córki częściej wybierają zawody, które postrzegane są jako typowo męskie, a rzadziej zawody postrzegane jako typowo kobiece (np. pielęgniarstwo, bibliotekarstwo czy nauczycielstwo). Tak wynika z badań, które zostały opublikowane w "Psychological Science".  To badanie udowadnia, że czyny są ważniejsze niż słowa, że nie wystarczy publicznie popierać równości płci, ale rzeczywiście czynnie działać na rzecz równouprawnienia . W ten sposób ojcowie pokazują, że pomoc w domu nie umniejsza ich męskości, a robienie kariery przez kobiety nie pozbawia je kobiecości.  Ojcowie mogą inspirować swoje córki, pomóc im w robieniu kariery, inspirować do podjęcia wyzwania w takich zawodach, z których są tradycyjnie wykluczone.  Zobacz także:   Jak wzmocnić więź ojca z dzieckiem? 2. Ojcowie są lepsi w opowiadaniu historyjek na dobranoc Lubisz opowiadać dzieciom różne historyjki , czasem je koloryzując? To dobrze. Dzięki temu szybciej nauczą się mówić, czytać i lepiej będą się uczyć.  Naukowcy dowiedli, że ojcowie mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój umiejętności językowych u małych dzieci. Okazało się, że maluchy, którym rodzice czytali lub opowiadali bajki na dobranoc , znały znacznie więcej słów niż ich...

Ojcowie inaczej traktują córki niż synów
AdobeStock
Aktualności
Jesteś innym tatą dla córki niż dla syna? Badania pokazują, że tak właśnie jest!
Płeć naszego dziecka wpływa na to, jakimi jesteśmy rodzicami – są na to dowody. Czyżby córeczkom było lepiej?

Badania przeprowadzono przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dowodzą, że ojcowie małych dziewczynek są bardziej obecni w ich codziennym życiu i bardziej dbają o ich potrzeby dziecka, niż ojcowie chłopców. Tata dla córki zaśpiewa i pokaże emocje Takie wnioski powstały na podstawie badania przeprowadzonego z użyciem rezonansu magnetycznego. Sprawdzano reakcje mózgów ojców. Ich skany pokazały, że ojcowie dziewczynek wykazywali lepsze reakcje na szczęśliwy wyraz twarzy ich córek, niż robili to ojcowie synów. Obserwacje pokazały także, że ojcowie dziewczynek częściej śpiewają swoim córkom, bardziej otwarcie mówią o swoich emocjach i chętnie używają takich słów jak: "wszystko" i "dużo". Natomiast ojcowie małych chłopców chętniej bawią się z nimi w fizyczne zabawy . Używają wobec nich słownictwa związanego z osiągnięciami jak "dumny", "zwycięstwo", czy "pierwszorzędny". Zobacz, jak karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka Z kolei naukowcy z Emory University i University of Arizona sugerują, że różnice w kontaktach mogą brać się stąd, że ojcowie łatwiej akceptują uczucia dziewczynek niż chłopców. "Okazuje się, że jeżeli dziecko płacze i krzyczy "tato", to ojcowie córek szybciej zareagują niż ojcowie synów" – mówi naukowiec Jennifer Mascaro z Emory University. Według Mascaro, dziewczynki mogą nauczyć się większej empatii niż chłopcy, jeśli mają ojców reagujących na ich potrzeby i otwartych emocjonalnie. Sugeruje, aby ojcowie chłopców podobną taktykę zastosowali wobec swoich synków. "Fakt, że ojcowie mniej obserwują potrzeby emocjonalne swoich synów, pomimo ich dobrych intencji, jest rzeczą, której nie można pomijać" - mówi naukowiec. Konkluzja naukowców jest jedna: powinniśmy wszyscy być świadomi, jak płeć naszego dziecka...

Rola ojca w życiu dziecka
Fotolia
Aktualności
Tata ma znaczenie! Naukowcy wyjaśniają, jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka
Obecność taty w życiu dziecka jest niezwykle ważna! Dlaczego tak ważna jest rola ojca w życiu dziecka? Poznaj badania prof. Kyle'a Pruetta z Uniwersytetu Yale.

Dzieci wychowujące się w pełnych rodzinach są szczęśliwsze, rzadziej popadają w konflikty z prawem, osiągają lepsze wyniki w szkole i mają lepszą pracę w dorosłym życiu – wynika z badania dr Kyle’a Pruetta z Uniwersytetu Yale. Badacze podkreślają, że aby dziecko prawidłowo się rozwijało , nie musi być wychowywane przez biologicznego ojca. Dzieci wychowywane przez biologicznych rodziców mają takie same korzyści jak dzieci wychowywane przez ojczymów, wujków czy pary homoseksualne. "Treść jest ważniejsza niż forma" – wyjaśnia socjolog Michael Kimmel. "Podobieństwa między płciami przeważają nad różnicami" – zaznacza. Jakie korzyści zyskują dzieci wychowywane przez ojców? Nie mają skłonności przestępczych. Według prof. Pruetta, dzieci, w których rozwój byli zaangażowani ojcowie, trzy razy rzadziej mają problemy z prawem w wieku nastoletnim oraz rzadziej popełniają przestępstwa. W późniejszym wieku przechodzą inicjację seksualną. Dzieci w pełnych rodzinach czują się doceniane i dowartościowane, przez co nie muszą w bardzo młodym wieku szukać bliskości gdzie indziej. Późniejsze rozpoczęcie aktywności seksualnej wiąże się z mniejszą liczbą nastoletnich ciąż . Osiągają lepsze wyniki w nauce. Wykształcenie ojców nie ma znaczenia, liczy się jego zaangażowanie w wychowanie dziecka . Nastolatkowie, którzy mają dobry kontakt z ojcami, mają bardziej optymistyczne nastawienie do życia, dzięki czemu mają lepsze oceny od nastolatków wychowywanych bez ojców. Co sądzicie o tych badaniach? Zobacz także:   „Urlop rodzicielski dla ojców to zagrożenie!" – oburzające słowa senatorów PiS Źródło: 13newsnow.com

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak