Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak nasze dzieci powinny rozmawiać z dziećmi z Ukrainy? Pytać czy nie? Udawać, że się nic nie stało?
Adobe Stock
Aktualności

Jak nasze dzieci powinny rozmawiać z dziećmi z Ukrainy: pytać o wojnę czy nie? Udawać, że nic się nie stało?

W polskich przedszkolach i szkołach pojawia się coraz więcej dzieci z Ukrainy – nic dziwnego, że coraz więcej rodziców zadaje sobie te pytania. Czy maluchy powinny rozmawiać ze sobą o wojnie, czy zupełnie na inne tematy? O odpowiedź poprosiliśmy ekspertkę dr Martę Jadwigę Pietrusińską.
dr Marta Jadwiga Pietrusińska
dr Marta Jadwiga Pietrusińska
Konsultacja merytoryczna

Według dr Marty Jadwigi Pietrusińskiej, pedagożki i socjolożki specjalizującej się w relacjach międzykulturowych oraz w pracy z osobami z problemem uchodźczym, bardzo ważne jest, by w miarę możliwości przygotować polskie dzieci na spotkanie z ukraińskimi rówieśnikami. I zaufać w moc dziecięcych możliwości.

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

„Wyobraź sobie, że…”

Do polskich szkół i przedszkoli trafiają mali Ukraińcy w różnym wieku. Wśród nich ci, którzy opuścili kraj na samym początku wojny, i ci, którzy zdążyli zobaczyć jej okrucieństwo. To od tego w dużej mierze zależy, w jakim są stanie emocjonalnym i w jakim stopniu wojna zapisze się w ich pamięci.

Dr Marta Jadwiga Pietrusińska nie ma wątpliwości, że wszyscy znaleźliśmy się w niełatwej sytuacji, jednak to dorośli powinni wyjaśnić dzieciom, dlaczego w ich przedszkolu i szkole pojawili się nowi koledzy i nowe koleżanki.

„Warto wyjaśnić to w sposób właściwy do wieku dziecka. Uczciwie, choć bez drastycznych szczegółów związanych z wojną” – radzi dr Pietrusińska. „Następnie poprośmy dziecko, by wyobraziło sobie, że jest na miejscu ukraińskiego rówieśnika i spróbowało odpowiedzieć na kilka pytań” – dodaje.

O jakie pytania chodzi? Na przykład:

 • Co w takiej sytuacji mogłoby okazać się dla ciebie najbardziej pomocne?
 • Co byś chciała lub chciał usłyszeć na powitanie?
 • O czym chciałabyś lub chciałbyś rozmawiać?
 • Czego chciałabyś lub chciałbyś się dowiedzieć najpierw o swoich nowych kolegach, koleżankach i nowym miejscu, w którym się znalazłeś? A co ciekawiłoby cię najbardziej potem?
 • Czy chciałabyś lub chciałbyś, aby dzieci z kraju, do którego przyjechałaś/przyjechałeś, wypytywały cię, jak wygląda wojna w twoim kraju? Czy wolałabyś/wolałbyś, gdyby chcieli wysłuchać cię, wtedy kiedy będziesz chciała/chciał o tym mówić?

 
Wczuwając się w sytuację rówieśnika z Ukrainy, dziecku dużo łatwiej będzie odnaleźć się w roli kogoś, kto może pomóc najlepiej, jak umie: zapoznając ukraińskiego kolegę lub koleżankę z otoczeniem, rozmawiając o wspólnych zainteresowaniach (ulubione zwierzęta, postacie z bajek), dając czas potrzebny na oswojenie się z nową rzeczywistością. Warto zacząć od rozmowy, co w obu krajach jest takie samo, a co zupełnie inne – pokazując, że tu może czuć się  bezpiecznie.

Jak rozmawiać z ukraińskim dzieckiem? Wskazówki ekspertki

W tej trudnej sytuacji nie ma gotowych rozwiązań, jednak dr Marta Jadwiga Pietrusińska podpowiada, co może pomóc naszym dzieciom w relacjach z ukraińskimi rówieśnikami:

„Polskie dzieci powinny czuć, że bardzo dużo zależy właśnie od nich i jednocześnie, że dorośli nie włożyli zbyt wiele na ich barki. Równie ważne jest, by nie zakładać złych intencji kogokolwiek. I że w razie niejasności – zawsze dobrze jest dopytywać, by wyjaśnić nieporozumienia, które może wynikać z barier językowych czy różnic kulturowych”.

Odkrywanie tych różnic może być bardzo ciekawe, z tym że jak podkreśla dr Pietrusińska – nie powinniśmy koncentrować się na folklorze. Narodowe tańce, potrawy, tradycje to świetny pomysł na weekendową imprezę, ale na co dzień dobrze jest wyjaśniać sobie wzajemnie inne istotne kwestie. Takie, które dotyczą codziennego życia. Na przykład? Relacje uczniów i nauczycieli czy sposoby spędzania czasu wolnego.

Z pewnością warto zaangażować dzieci z Ukrainy, które już wcześniej znalazły się w polskich przedszkolach i szkołach. Mogą okazać się wspaniałymi tłumaczami – zarówno jeśli chodzi o przygotowanie napisów w języku ukraińskim (np. na drzwiach biblioteki, łazienki, szatni, klas), jak i podczas rozmów dzieci. Nie powinniśmy wykorzystywać ich jednak jako tłumaczy w rozmowach na tematy osobiste dotyczące rówieśników.

Książki dla dzieci o tematyce uchodźczej, które mogą pomóc zrozumieć sytuację rówieśników z krajów ogarniętych wojną:

 • L. Bardijewska:  Kot Karima i obrazki. Łódź 2016
 • M. Błądek: Szary. Warszawa 2016
 • B, Gawryluk: Teraz tu jest nasz dom. Łódź 2016
 • K. Hosseini: Modlitwa do morza. Warszawa 2018
 • P. Lindenbaum:  Pudle i frytki. Poznań 2017
 • J. Mikołajewski: Wędrówka Nabu Kraków 2016
 • E. Nowacka: Kot, który zgubił dom. Warszawa 2016
 • M. Roher: Wędrowne ptaki. Warszawa 2017
 • F. Sanna: Podróż. Warszawa 2017
 • Z. Stanecka: Basia i kolega z Haiti. Warszawa 2011
 • R. Witek: Chłopiec z Lampedusy. Łódź 2016
 • P. van Hest, A. Dijkstra: Kiedy trzeba uciekać. Warszawa 2019
 • U. Ziober: Kunkush. Poznań 2018


Zobacz także:

Amelka zaśpiewała hymn Ukrainy
Facebook, TVN
Aktualności
Amelka zaśpiewała w ukraińskim schronie, teraz wystąpiła na wielkiej scenie w Polsce
Dziewczynka, której słuchał cały świat, gdy śpiewała wzruszającą piosenkę w kijowskim schronie, spełniła swoje wielkie marzenie. Teraz jej występu w skupieniu wysłuchały tysiące ludzi w łódzkiej Atlas Arenie.

Gdy 7-letnia Amelka wyszła na scenę i zaczęła śpiewa hymn Ukrainy, na widowni zapadła kompletna cisza. Zupełnie tak samo, jak wtedy, gdy kryjąc się przed rosyjskimi bombami, śpiewała „Mam tę moc” w bunkrze w Kijowie. Amelka zaśpiewała hymn Ukrainy w Łodzi Ta skromna 7-latka stała się już symbolem nadziei i siły ukraińskich cywilów. Kiedy z przejęciem zaśpiewała hit z bajki „Kraina Lodu”, ciężko było powstrzymać łzy. Jej pierwszy występ odbył się w ciemnej i zimnej piwnicy w Kijowie . Teraz gdy Amelka szczęśliwie uciekła do Polski, dostała szansę, by zaśpiewać przed wielotysięczną publicznością. Tak jak marzyła! Amelka wystąpiła na Atlas Arenie w Łodzi, na koncercie charytatywnym TVN „Razem z Ukrainą”. Podczas tego wydarzenia z samych tylko SMS-ów od widzów zebrano ponad 1,6 miliona zł na pomoc Ukrainie. Występ Amelki poruszył tysiące serc! Z drugiej strony patrząc na tę odważną dziewczynkę, która jest już bezpieczna, trudno nie myśleć o innych dzieciach, wciąż uwięzionych w piwnicach i schronach w kraju ogarniętym wojną...           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez TVN.pl (@tvn.pl) Piszemy też o: Powitanie małego uchodźcy w przedszkolu: nikt się tego nie spodziewał! Wojna i aborcja to takie samo ludobójstwo?! Kaja Godek twierdzi, że tak Minister Czarnek zapowiada lekcje strzelania w polskich szkołach

wstrząsajace nagranie z reanimacji małej dziewczynki
Adobe Stock, Twitter/ olexander scherba
Aktualności
Wstrząsające nagranie z reanimacji malutkiej dziewczynki pokazuje brutalność wojny
Śmierć niewinnych i bezbronnych dzieci jest najstraszniejszą ceną wojny, jaką płaci Ukraina. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać reanimację dziewczynki wyciągniętej spod gruzów. Podczas oglądania filmu naprawdę pęka serce.

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Giną niewinni ludzie, cywile – wśród nich znajdują się starsze osoby, matki z dziećmi. W piątek (18.03.2022 r.) mer Lwowa Andrij Sadowy podał na swoim profilu na Facebooku informację, że „od początku inwazji Rosjanie zabili już na Ukrainie 109 dzieci”. Teraz sieć obiegło wstrząsające nagranie z reanimacji maleńkiej dziewczynki. Próba ratowania dziewczynki Dramatyczne nagranie opublikował Olexander Scherba, dyplomata i były ambasador Ukrainy w Austrii, który pełnił ten urząd w latach 2014-2021. Na filmie widać, jak grupa ludzi wyciąga spod gruzów ostrzelanego budynku kilkuletnią dziewczynkę. Następnie ratownicy medyczni przystępują do akcji reanimacyjnej nieprzytomnego dziecka: podają tlen, wykonują masaż serca. Na razie nie wiadomo, czy udało się uratować dziewczynkę. Polityk opisał nagranie następującymi słowami: „Żadnych cywilów na celowniku? A co z tym dzieckiem?”.   “No civilians targeted”? What about this child? #StandWithUkraine #PutinIsaWarCriminal #PutinsWarCrimes #UkraineUnderAttack #RussiaInvadedUkraine #Terrorussia #PutinIsaWarCriminal #StopPutin #RussianUkrainianWar #RussiaGoHome #нетвойне #россиясмотри pic.twitter.com/Lk8cEIxuq5 — olexander scherba🇺🇦 (@olex_scherba) March 19, 2022 Wojna co sekundę zabiera ludziom domy, normalne życie, ukochane osoby. Zabiera rodzicom dzieci, co jest jedną z najbardziej niewyobrażalnych tragedii. Atak Rosji na Ukrainę jest bezkompromisowy w szerzeniu zła. Działania Rosjan są brutalne, krwawe, a oglądając nagranie z reanimacji małego dziecka, wyraźnie widać, że także nieludzkie. Źródło: o2.pl, Twitter Piszemy też o :  Powitanie małego uchodźcy w przedszkolu: nikt się tego nie spodziewał! Wojna i aborcja to takie samo ludobójstwo?! Kaja Godek...

Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu
Adobe Stock, Twitter/NEXTA
Aktualności
„Dzieci” – taki napis Rosjanie mogli zobaczyć z powietrza. I zrzucili bomby
16 marca władze Mariupola poinformowały, że rosyjski samolot zbombardował teatr, gdzie ukrywały się setki cywili, w tym matki z dziećmi. Z podanych informacji wynika, że działanie Rosjan było celowe i zamierzone.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 22 dzień. W ciągu tego czasu Rosjanie zabijali cywilów, niszczyli szkoły i szpitale. W środę 16 marca dopuścili się rzeczy naprawdę okrutnej – świadomie zaatakowali miejsce, gdzie znajdowały się dzieci. Zrzucono bombę na teatr dramatyczny w centrum Mariupola, w którym ukrywały się setki ludzi. Mimo wielkiego napisu „dzieci”, który mogli zobaczyć z powietrza, żołnierze zdecydowali się zaatakować. Atak na teatr w Mariupolu „Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami; ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów” – poinformowały władze Mariupola. Budynek jest całkowicie zrujnowany. Według niepotwierdzonych informacji podanych przez BBC – mogło ucierpieć tam ponad 1000 osób, w tym dzieci. Według władz miasta wskutek ataku zawaliła się środkowa część teatru i zasypane zostało wejście do schronu, który znajdował się pod budynkiem. Nadal jednak nie można oszacować dokładnie, ile osób zginęło lub zostało rannych, ponieważ miasto jest ciągle ostrzeliwane. Dzisiaj (17.03.2022 r.) pojawiła się informacja, że schron bombowy pod teatrem w Mariupolu przetrwał. „Po strasznej nocy 22. dnia wojny wreszcie dobre wieści z Mariupola! (...) Ludzie wychodzą żywi!” – poinformował członek ukraińskiego parlamentu Siergiej Taruta na Facebooku. Według jego relacji właśnie mają trwać parce związane z usunięciem gruzu i wydostaniem ludzi.  Informację o tym, że schron przetrwał podała także Ukraińska Prawda powołując się Radę Miejską Mariupola. Sygnał dla Rosjan: tu są dzieci! Jak podaje „New York Times”, na zdjęciach satelitarnych placu przy budynku widoczne były duże, białe napisy w języku rosyjskim: „DZIECI”, napisane na chodniku przed i za budynkiem. Było je...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj