działaj #JakDziewczyna
materiały prasowe
Aktualności

Masz córkę? Nie pozwól, by dotknęły ją krzywdzące stereotypy!

Ile razy słyszałaś, że nie powinnaś czegoś robić tylko dlatego, że jesteś kobietą? Pewnie tysiące. Dzięki nowej kampanii społecznej Działaj #JakDziewczyna możemy walczyć z tym stereotypem po to, by nasze córki nie doświadczyły takich ograniczeń.

Boks to nie jest sport dla kobiet. Nie powinnaś grać w piłkę nożną, bo jesteś dziewczyną. Dziewczyny tak się nie zachowują. Powinnaś bawić się lalkami. Robisz to jak baba. Ile jeszcze takich nakazów i zakazów słyszałyście w swoim życiu? Ile z nich nigdy nie pozwoliło ci zrealizować swoich marzeń czy pasji? Niestety te wszystkie stereotypy tworzymy my sami i ograniczamy nimi nie tylko siebie, lecz także nasze dzieci. Na ten ważny problem zwraca uwagę nowa odsłona kampanii społecznej Always® #JakDziewczyna. Dzięki niej mamy szansę nie dopuścić do tego, by nasze córki kiedykolwiek pomyślały, że nie mogą czegoś robić tylko ze względu na swoją płeć.

Co badania mówią o pewności siebie dziewczynek?

To już kolejna odsłona kampanii społecznej Always® #JakDziewczyna. W związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio 2016 kampania skupia się na tym, by uczyć dziewczynki pewności siebie i walki o własne marzenia. A co lepiej kształtuje pewność siebie i samodyscyplinę niż sport? Niestety wyniki badań dotyczące uprawiania sportu przez dziewczynki w Polsce w okresie dojrzewania nie są optymistyczne:

  • Średnio w wieku 17 lat w okresie dojrzewania 35% dziewcząt  porzuca uprawianie sportu.
  • 80% dziewcząt, które rezygnują ze sportu w okresie dojrzewania, czują, jakby nie przynależały do świata sportu, a jedynie 54% spośród tych, które kontynuują uprawianie sportu, czuje, że do niego przynależą
  • 43% dziewcząt czuje, że otoczenie nie pomaga im w powrocie do aktywności fizycznej.
  • 3 najważniejsze korzyści z zaangażowania w sport  według dziewcząt to: umiejętność pracy w zespole, przynależność do grupy oraz wzrost pewności siebie.
  • 3 na 4 dziewczęta dorastają bez kobiecych wzorów do naśladowania w sporcie.

Nic więc dziwnego, że często oglądamy mecze reprezentacji kobiet rozgrywane w prawie pustych obiektach. Jeśli myślisz, że nie dotyczy twojej córki, bo jest jeszcze małą dziewczynką, to zastanów się, ile razu już w swoim krótkim życiu usłyszała: „Nie możesz tego robić, bo jesteś dziewczynką”, „Dziewczynki tak się nie zachowują”, „Powinnaś bawić się lalkami, samochody są dla chłopców”.

Sport uczy pewności siebie

Organizatorzy kampanii Działaj #JakDziewczyna chcą pokazać dziewczynkom, że nie ma rzeczy, których nie mogłyby robić, i uczyć je pewności siebie przez sport. Po to powstał wyjątkowy spot promujący akcję:


Do pokonywania stereotypów zachęcają także ambasadorki kampanii Działaj #JakDziewczyna - Karolina Kołeczek, lekkoatletka, która uzyskała kwalifikację do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.
 

działaj #JakDziewczyna
materiały prasowe


Karolina zwraca uwagę, jak ważne w okresie dojrzewania, jest wsparcie bliskiej osoby „Pamiętam, że zdarzały mi się chwile zwątpienia, ale zawsze pojawiała się osoba, która pomagała i zachęcała mnie do uprawiania sportu”. Namawia młode dziewczyny do aktywności fizycznej słowami: „Sport dodaje pewności siebie! Dodaje także siły i energii, pozwala marzyć i po te marzenia sięgać! Sport nauczył mnie poznawać smak zwycięstwa, godzić się z porażkami i stale dążyć do celu, by być na szczycie. To wszystko jest ogromnie ważne i potrzebne zwłaszcza dziewczynom”.

I to właśnie przekażmy naszym córkom. Działajmy #JakDziewczyna, bo przecież dla nas, dziewczyn, nie ma rzeczy niemożliwych.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Mama
Ćwicz #JakDziewczyna z polskimi mistrzyniami sportu!
12 października w Poznaniu odbyły się wyjątkowe zajęcia wychowania fizycznego dla dziewcząt, z udziałem polskich mistrzyń sportu. Spotkanie było częścią ogólnopolskiej kampanii „Mistrzynie w Szkołach”, zorganizowanej przez Fundację Otylii Jędrzejczak. Partnerem projektu jest Always #JakDziewczyna.

Ruch, to zdrowie – o prawdziwości tego powiedzenia mogły się przekonać uczennice z Wielkopolski, które 12 października wzięły udział w niezwykłej lekcji wychowania fizycznego. Młode Wielkopolanki  ćwiczyły pod okiem polskich mistrzyń sportowych, Otylii Jędrzejczak (pływanie), Oktawii Nowackiej (pięciobój nowoczesny), Julii Michalskiej-Płotkowiak (wioślarstwo), Justyny Święty-Ersetic (lekkoatletyka), Alicji Tchórz (pływanie) oraz Iwony Guzowskiej (kick-boxing). Chcemy pokazać dziewczynom, że warto ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego i uprawiać sport. Lekcja WF-u, często traktowana jest jako „zło konieczne” – podkreśla Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska z Aten, organizatorka akcji - chcemy odczarować ten zły wizerunek i pokazać, że WF może być fajnym zajęciem, może bawić ale także wspierać zdrowie i pomagać w realizacji marzeń . Spotkanie było częścią kampanii „Mistrzynie w Szkołach”, realizowanej przez Fundację Otylii Jędrzejczak, której celem jest promowanie sportu wśród młodych dziewcząt oraz pokazanie, że szkolne zajęcia wychowania fizycznego mogą być fajne i wspierające zdrowy rozwój. Często w wieku dojrzewania samoocena dziewczyn spada. Wyniki wielu badań potwierdzają, że regularne uprawianie sportu to jeden z głównych czynników wpływających na budowanie pewności siebie wśród nastolatek oraz na zachowanie tej cechy na co dzień w późniejszych etapach życia. Z tego powodu zachęcanie dziewcząt do uprawiania sportu to jeden z kluczowych elementów kampanii Always #JakDziewczyna, którą od kilku lat prowadzimy na całym świecie  – podkreśla Mariola Mirek, manager ds. komunikacji, P&G.  – C ieszymy się, że w Polsce jesteśmy częścią tak inspirującego dla młodych dziewcząt projektu.    W poznańskiej lekcji z mistrzyniami sportu wzięło udział 500 dziewcząt, uczennic...

Always
Always
Aktualności
Graj i wygraj #JakDziewczyna!
Wraz ze startem IV edycji kampanii Always #JakDziewczyna ruszył ogólnopolski konkurs skierowany do dziewczęcych szkolnych drużyn sportowych, w którym do wygrania jest 4000 zł w każdym województwie. Konkurs realizowany jest we współpracy z siecią TESCO.

Graj #JakDziewczyna i spełniaj swoje marzenia! Always i TESCO wspierając dziewczęce drużyny sportowe zapraszają do udziału w wyjątkowym ogólnopolskim konkursie . W każdym województwie zostanie wyłoniona jedna zwycięska drużyna, która otrzyma 4000 zł na rozwój działalności zespołu. Co zrobić, aby wziąć udział w akcji? To bardzo proste! Pierwszym krokiem jest rejestracja szkolnej drużyny na stronie alwaysjakdziewczyna.pl . Następnie należy zrobić zdjęcie lub film o swojej drużynie i zamieścić na stronie akcji. Zespół, który otrzyma najwięcej punktów, otrzyma nagrodę. Punkty można zbierać na dwa sposoby: Głosowanie z paragonem – wystarczy kupić dwa dowolne produkty i zachować paragon – jeden Always i drugi spośród czterech marek: Gilette Venus, Pantene, Oral-B, Blen-a-Med. Następnie na stronie  alwaysjakdziewczyna.pl należy znaleźć szkolę, wybrać opcję „głosuj z paragonem”, wprowadzić numer paragonu i zamieścić jego skan, następnie nacisnąć „głosuj”. Z głosowania tym sposobem wybrana szkoła uzyskuje 50 punktów. Głosowanie bez paragonu – na stronie konkursowej alwaysjakdziewczyna.pl należy wybrać szkołę, a następnie opcję „głosuj bez paragonu”. Z głosowania tym sposobem wybrana szkoła uzyskuje 1 punkt. Konkurs trwa od 9 stycznia do 14 marca 2018 roku. Więcej informacji na temat konkursu na stronie: www.alwaysjakdziewczyna.pl . Ponad połowa dziewczyn w okresie dojrzewania przestaje uprawiać sport Z badań nad Dojrzewaniem i Pewnością Siebie wynika, że ponad połowa dziewczyn w okresie dojrzewania (51%) przestaje uprawiać sport*. Aż 2/3 dziewcząt czuje, że nie przynależy do świata sportu*. Jak często zdarza się nam słyszeć opinie, że dziewczęta „nie powinny uprawiać tego sportu” lub oglądać mecze reprezentacji kobiet rozgrywane w prawie pustych obiektach?...

Usztywniane biustonosze dla kilkuletnich dziewczynek
NBC 7
Aktualności
Zszokowana mama wywołała w internecie dyskusję. Seksowny stanik dla 4-latki?!
Dziewczynki chcą naśladować swoje mamy – nawet w kwestii ubioru. Gdy jedna z mam zobaczyła w sklepie usztywniane biustonosze dla kilkulatek, była zszokowana!

Usztywniany stanik? To seksualizacja dziecka! Zaniepokojona mama, gdy zobaczyła w sklepie szereg usztywnianych biustonoszy dla małych dziewczynek, zrobiła im zdjęcie i zamieściła na Facebooku z podpisem: "Proszę, niech mi ktoś wyjaśni, po co 4-latce usztywniany stanik". Zdjęcie wywołało wśród mam dyskusję na temat dojrzewania i bielizny odpowiedniej do wieku. Wystarczająco ciężko jest być dorastającą dziewczynką, która być może nie jest jeszcze gotowa emocjonalnie, a widzi w sklepie takie rzeczy jak usztywniane staniki. To przedwczesna seksualizacja dzieci! Moje córki interesują się origami i Pokemonami, a mają 9 lat. Nie muszą chodzić do sklepów i oglądać koronkowych, seksownych staników , które są im podstawiane pod nos. Przez to mogłyby zacząć myśleć: "Jeny, powinnam to teraz nosić?" – mówi Amy Yates, mama 9-letnich bliźniaczek.  Biustonosz może dodać dziewczynce pewności siebie Dr Lisa Johnston, ginekolog, że usztywniane biustonosze mogą pozytywnie wpłynąć na pewność siebie dorastających dziewczynek. Zauważa, że obecnie dziewczynki coraz szybciej zaczynają okres pokwitania. Tłumaczy: "Kiedy dzieci wchodzą w okres dojrzewania, są bardzo niepewne siebie, a bycie dumnym z własnego ciała nie oznacza, że będą je pokazywać".  Głos w sprawie zabrali nawet przedstawiciele firmy produkujące usztywniane biustonosze dla dziewczynek. "Nasze biustonosze nie mają uwydatniać dziewczęcej figury. Usztywnienie wykonane jest z cienkiej pianki, zaprojektowanej tak, by ukrywać wydatności figury" – odpowiadają. Jak w przypadku każdego sporu, zdania są podzielone. Decyzja należy jednak do rodziców. To mama powinna zadecydować, czy zdecyduje się na zakup biustonosza dla swojej córki. Kupiłybyście córce taki stanik? Czytaj także: Seksualizacji dzieci mówię stanowcze nie

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj