jak pobrać paszport covidowy
Adobe Stock
Aktualności

Jak pobrać paszport covidowy – na telefon i do wydruku

Nie wiesz, jak pobrać paszport covidowy? Do wyboru masz dwie opcje: pobierasz potwierdzenie szczepienia na telefon albo tablet lub drukujesz jego wersję papierową. Możesz również poprosić o wydruk przy przyjęciu pierwszej (w przypadku preparatu J&J/Janssen) lub drugiej dawki szczepionki. Sprawdź, jak pobrać paszport covidowy przez internet.

Paszport covidowy to nic innego jak potwierdzenie przyjęcia szczepionki na COVID-19, przechorowania tej choroby lub otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Nie wiesz, jak pobrać paszport covidowy, a może być ci potrzebny? To proste i naprawdę wygodne. Posiadanie takiego dokumentu ułatwi podróżowanie po Europie nie tylko w ramach Unii Europejskiej – da m.in. możliwość korzystania z bazy noclegowej i różnych atrakcji (parki rozrywki, muzea itp.).

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

Jak pobrać paszport covidowy przez internet?

Żeby pobrać paszport covidowy, trzeba mieć profil zaufany, dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub konto w jednym z następujących banków: PKO BP, Inteligo, Pekao SA lub Bank Spółdzielczy. Umożliwiają one zalogowanie się do Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP), na którym znajdują się odpowiednie certyfikaty – o ile przysługują. Aby pobrać dokument, należy:

  • Zalogować się do Indywidualnego Konta Pacjenta.
  • Po zalogowaniu się do IKP trzeba wejść w „Certyfikaty”.
  • Następnie wybrać na dole strony rodzaj certyfikatu (szczepienia, przebycia choroby lub otrzymania negatywnego wyniku testu).
  • Ostatnim krokiem jest klinkięcie „Pobierz kod QR”.

W ten sposób można pobrać na telefon wybrany certyfikat zawierający kod QR, w którym zakodowane są informacje o danych pacjenta oraz zaświadczenie o szczepieniu na COVID, przejścia COVID-19 lub uzyskania negatywnego wyniku testu.

Jak wydrukować paszport covidowy?

Paszport covidowy można wydrukować samodzielnie w domu lub poprosić o wydruk w placówce POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) albo w punkcie szczepień. Samodzielne uzyskanie wydruku wymaga zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub bankowości elektronicznej (PKO BP, Inteligo, Pekao są, Bank Spółdzielczy).

Po zalogowaniu się należy wybrać zakładkę „Certyfikaty”, później wybiera się rodzaj certyfikatu, a na koniec pobiera plik PDF. Po jego otwarciu można go wysłać na drukarkę. Ma on postać wydruku, który po założeniu na cztery tworzy miniksiążeczkę. Na czterech stronach zawiera ona wiele informacji, w tym unikatowy kod QR oraz unikatowy numer certyfikatu. Informacje podane są w języku polskim i angielskim.

Tak pobrany lub wydrukowany certyfikat jest dokumentem, który ma ułatwić podróżowanie i zwiększyć bezpieczeństwo epidemiczne w Europie. Nie zwalnia on jednak podróżnego z obowiązku sprawdzenia, jakie procedury związane z pandemią obowiązują w kraju, do którego odbywa się podróż. Można to zrobić na stronie: https://reopen.europa.eu/pl.

Sprawdź też:

bon turystyczny do kiedy
Adobe Stock
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie o wartości 500 zł przyznawane na każde dziecko oraz o wartości 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Bon turystyczny ma formę cyfrowego kodu. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości. Sprawdź, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2022 roku i kiedy kończy się ważność bonu. Zobacz, jak pobrać bon turystyczny, kiedy go aktywować i gdzie oraz jak nim płacić. Bon turystyczny 2022: Bon turystyczny 2022: do kiedy jest ważny? Bon turystyczny – dla kogo? Bon turystyczny 2022: aktualne przepisy Zasady programu Polski Bon Turystyczny Jak można pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny: lista hoteli i miejsc Gdzie można płacić bonem turystycznym? Jak płacić bonem turystycznym? Bon turystyczny 2022: do kiedy jest ważny?  Bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 roku . Nie obowiązuje żaden konkretny termin, w jakim trzeba pobrać bon turystyczny i go aktywować, wystarczy dokonać tego w okresie jego ważności. Pierwotnie zakładano, że bon zachowa ważność tylko do końca marca 2022 roku. Ale ze względu na przedłużającą się pandemię i lockdown oraz trwające kilka miesięcy zamknięcie hoteli i pensjonatów wiele rodzin nie mogło wykorzystać voucherów w zaplanowanym czasie. Na początku listopada 2021 zdecydowano więc, że z bonu turystycznego można korzystać również przez część 2022 roku – termin jego ważności przesunięto o 6 miesięcy. Ważne! Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej! Bonem można więc zapłacić do 30 września 2022 za usługę, która zostanie wykonana w późniejszym terminie. Oznacza to, że np. w październiku czy listopadzie 2022 także możesz pojechać z dzieckiem na urlop opłacony wcześniej bonem...

zgoda na wyjazd dziecka za granicę
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę [WZÓR] + potrzebne dokumenty
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna, poza paszportem lub dowodem osobistym, gdy dziecko wyjeżdża w zagraniczną podróż z innym opiekunem lub tylko z jednym z rodziców. Warto sporządzić ją w języku polskim, a także w języku państwa, do którego wyjeżdża maluch.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę to pisemny dokument, będący potwierdzeniem uzyskania zgody od rodzica lub opiekuna prawnego dziecka na zagraniczną podróż malucha pod opieką innej osoby. Taki dokument można przygotować zarówno na jednorazową podróż dziecka, jak i na wszystkie inne, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna być udzielana w osobnym dokumencie dla każdego dziecka. Wyjazd dziecka za granicę bez rodziców: dokumenty Dziecko, by przekroczyć granicę, musi posiadać jedynie dowód osobisty (na terenie Unii Europejskiej) lub paszport (jest on potrzebny w pozostałych krajach). Zdarzają się jednak kontrole, podczas których urzędnicy oczekują wykazania przez opiekuna odpowiedniej zgody rodziców dziecka na taką podróż.  Zgoda na wyjazd dziecka za granicę przyda się podczas: kontroli dokumentów na lotnisku, kontroli dokumentów na granicy, wylegitymowania przez służby do tego uprawnione (np. policję). Spa - Akademia Młodych Rodziców Pracownicy lotnisk i straży granicznej są bardzo wyczuleni na dzieci, które podróżują bez rodziców. Wynika to ze zdarzających się przypadków uprowadzania dzieci. Ze względu na „uprowadzenia rodzicielskie”, taką zgodę powinien posiadać też rodzic, który samotnie wybrał się w zagraniczną podróż z dzieckiem.   Zgoda na wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców Dziecko nie może przebywać za granicą tylko z jednym z rodziców bez zgody drugiego, który ma prawo współdecydowania o nim. By dziecko mogło wyjechać za granicę, potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy: jeden z rodziców został całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w tym zakresie. Jeżeli jeden z rodziców nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj