Curver-kosz-Tygrysek.jpg
Aktualności

Gdy baterie przestają działać, pozbądź się ich w stylu eko!

Pilot – na baterie. Latarka – na baterie. Dziecięcy samochodzik – na baterie. Wyobrażasz sobie życie bez tych małych "pomocników"? My też nie! Wiesz, że są niezbędne, ale czy wiesz, jak i gdzie je wyrzucić, jak się zużyją?

Kiedy patrzysz na baterię – ten mały przedmiot – wydaje Ci się zupełnie niegroźny, prawda? W końcu nic z niego nie wycieka, nie da się go rozłożyć na części, sprawny czy nie – wygląda identycznie. Tymczasem baterii nie można wyrzucać do zwykłych śmieci...

Bateria, czyli co?

Budowa baterii nie jest skomplikowana – w stalowym "opakowaniu" znajduje się katoda (ładunek dodatni) i anoda (ładunek ujemny). Oddzielone są od siebie separatorem. Gdy włożysz baterię do urządzenia, np. do pilota od telewizora, w jej środku nastąpi reakcja chemiczna: mieszanina dwutlenku manganu i węgla w katodzie zareaguje z utlenionym cynkiem, wytwarzając prąd elektryczny. Taka bateria będzie działała aż do wyczerpania, ale co wtedy?

Wyrzucić, ale gdzie?

Mimo że baterie są całkowicie bezpieczne dla użytkownika, to, biorąc pod uwagę ich skład, wymagają specjalnej utylizacji, czyli wyrzucania nie do śmieci, tylko do specjalnie oznakowanych pojemniczków. W bateriach, tak jak np. w termometrach, znajduje się bowiem m.in. rtęć. Dlatego tak ważne jest, by nie trafiały do kosza z innymi odpadami. W końcu w grę wchodzi troska o środowisko, w którym żyjesz Ty i Twoja rodzina. Sprawdź, czy w miejscu, gdzie wyrzucasz śmieci nie ma specjalnego pojemnika na zużyte baterie. Jeśli nie, nie martw się, bo zużyte baterie możesz po prostu zostawić w sklepie, który taki towar oferuje i to nawet jeśli nie kupisz nowych. Sprzedawca nie może odmówić ich przyjęcia ani obarczyć Cię żadnymi kosztami. Musi je przyjąć i sam dostarczyć do punktu zbierania zużytych baterii.

Ponadto, obowiązek posiadania pojemników na zużyte baterie ma nie tylko sprzedawca w sklepie, ale i sprzedawca w hurtowni, punkt zajmujący się wymianą baterii, szkoła, urząd oraz firma zajmująca się zbieraniem odpadów komunalnych.

Jak zatem widzisz, ekologiczne i bezpieczne pozbycie zużytych baterii to żaden kłopot – wystarczy, że będziesz o tym pamiętać! Pamiętaj też, że Twoje dziecko uważa Cię za wzór i chce naśladować, bądź zatem pozytywnym przykładem!

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

dziewczynka, dziecko, przyroda, ekologia, drzewo
Edukacja
Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym?
W myśl powiedzenia "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", bądźmy dla swoich dzieci pozytywnym przykładem – EKO-przykładem.

Dzieci najlepiej i najłatwiej uczą się przez zabawę i przez naśladownictwo . A kogo lubią i chcą naśladować? Osoby, które są dla nich przykładem, czyli rodziców. Dlatego tak ważne jest, by opiekunowie pamiętali, że są pod "stałym monitoringiem". To co mówią i co robią, jest dla dziecka wyznacznikiem tego, co wolno i co należy. Dotyczy to tak naprawdę każdej sfery życia, zatem także ekologii . Bycie eko to nie trend, to pewien styl życia niosący za sobą i przyjemności, ale i obowiązki. Jak zatem nauczyć brzdąca bycia ekopozytywnym? Oto 5 przykładów, z którymi warto zapoznać małego fana ekologii . Jesteś tym, co jesz! Co prawda o zakupach decydują rodzice (przynajmniej do pewnego wieku), ale dzięki temu mają kontrolę nad tym, co je dziecko. Od najmłodszych lat warto podawać dziecku produkty jak najmniej przetworzone , naturalne, bez konserwantów czy barwników. Jeśli od małego dziecko będzie dostawało nafaszerowane cukrem batoniki, nawet nie spojrzy na jabłko czy gruszkę. A to właśnie najlepsze przekąski – wręcz idealne, jeśli kupowane od znajomego sadownika czy na zaprzyjaźnionym bazarku. Ale uwaga: rodzic też ma dzierżyć w ręku owoc a nie chipsy... Dobry przykład, pamiętacie? I, oczywiście, zakupy pakujemy do papierowych lub biodegradowalnych toreb , a nie plastikowych! Warto wiedzieć: 6 przepisów na zdrowe przekąski dla dzieci Zabawka zabawce nierówna Dzieci kochają zabawki! Ale zabawka zabawce nierówna! Troskliwi rodzice powinni wybierać je z dużą uwagą, ponieważ mogą być wykonane ze szkodliwych sztucznych materiałów czy pomalowane toksycznymi farbami . Decydując się na zakup zabawki, warto sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie atesty , które informują o tym, czy zabawka jest odpowiednia (nie jest szkodliwa) dla naszego dziecka. Segreguj śmieci! Kilkulatek może być za mały na wyrzucanie...

Kacie - dziewczynka, która połknęła baterię guzikową
facebook.com/Cheryl Bell
Aktualności
2-letnia dziewczynka walczy o życie po połknięciu baterii
Ta dziewczynka połknęła baterię guzikową i prawie straciła życie. Przeczytaj, dlaczego takie baterie są tak bardzo niebezpieczne i co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię.

2-latka prawie umarła po tym, jak kwas z połkniętej baterii wypalił dziury w jej przełyku, brzuchu i głównych arteriach.  Tyle się mówi o zagrożeniach, które znajdują się w każdym domu. Często wzruszamy ramionami, myśląc, że nasze dzieci są bezpieczne, że nas to nie dotyczy. Czy tak myślała też mama małej Kacie? Jej córeczka trafiła do szpitala po połknięciu małej okrągłej baterii litowej z kluczyka do samochodu. Możliwe, że nigdy nie będzie już sprawnie chodzić, bo bateria uszkodziła jej główne arterie. Nie może jeść samodzielnie, bo uszkodzeniu uległ też przełyk. Teraz mama Kacie, Cheryl Bell , apeluje do rodziców: uważajcie na baterie ! Co może zrobić mała bateria? W przypadku Kacie kwas z baterii, który rozlał się w organizmie dziewczynki, wyżarł dziury w jej przełyku, brzuchu i arteriach . Dziewczynka musiała być karmiona przez sondę, lekarze ostrzegali, że może być sparaliżowana od pasa w dół. Na szczęście jej mama napisała na Facebooku, że dziewczynka zaczyna chodzić. Jest w szpitalu już od 8 tygodni i nic nie wskazuje na to, żeby miała z niego wyjść przed upływem miesiąca. Ostatnia wiadomość jest taka, że przełyk zagoił się na tyle dobrze, że będzie mogła znowu jeść samodzielnie. Lekarze dawali jej 40 proc. szans przeżycia operacji naprawiającej szkody spowodowane przez połkniętą baterię. Przeżyła tę operację  – wg jej lekarzy - jako jedno z dwójki dzieci na świecie. Niestety baterie litowe często znajdują się w zabawkach i są wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci. Lit powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, ma właściwości żrące. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy.    1 mała bateria guzikowa może...

Akcja zbieraj z klasą
mat. prasowe
Patronaty
VI edycja Zbieraj z klasą
„Zbieraj z klasą” to największa kampania recyklingowa w Polsce, skierowana do dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Europejską Platformę Recyklingu. Z każdym rokiem przybywa szkół i innych placówek edukacyjnych zainteresowanych akcją.

„ZBIERAJ Z KLASĄ” to akcja pro-ekologiczna, której celem jest edukacja dzieci w zakresie ekologii. Chcemy nie tylko edukować, ale także zmotywować najmłodszych do ochrony naszej planety poprzez działania pro–ekologiczne np. segregowanie śmieci, zbieranie zużytych baterii czy elektrośmieci. Jak pokazuje doświadczenie lat ubiegłych, akcja ma głęboki sens i wspaniały odzew. Dotychczas dzieci zebrały  ponad 245 ton baterii oraz 288 ton elektrośmieci ( lata 2014-2017/18). Jesteśmy przekonani, że poza budowaniem świadomości wśród dzieci i młodzieży, nic tak ich nie zmotywuje do zachowań pro-ekologicznych jak szansa zdobycia wspaniałych nagród. VI edycja ogólnopolskiej akcji rusza 17.09.2017r.  W mediach można zobaczyć teledysk promujący kampanię, gdyż akcję wspiera także płyta, która przybliża dzieciom zagadnienia związane z ekologią, w formie przebojowych piosenek . Teledysk „ZBIERAJ Z KLASĄ” promuje zarówno całą akcję, jak i wspomnianą płytę. Akcja „ZBIERAJ Z KLASĄ” to także cykl nieodpłatnych muzycznych spektakli , które poprowadzi wokalista Mariusz Totoszko oraz założycielka portalu „Najlepsze dla dzieci” Justyna Tomańska, a także  maskotka akcji Paluszek. Podczas spektakli uczestnicy mają okazję zgłębić́ wiedzę z zakresu ekologii. Poprzez zabawę uczą się dlaczego warto dbać́ o Ziemieę i zbierać́ zużyte baterie oraz elektrośmieci. W trakcie zajęć dzieci uczestniczą w konkursach i wygrywają nagrody w postaci płyt, książek lub map dla swojej klasy. Ambasadorzy akcji od dnia 07.09.2018 r. prowadzą też autorskie audycje „ZBIERAJ Z KLASĄ” w Polskim Radio Dzieciom. Robimy to wszystko po to, aby przekazać podopiecznym, jak ważne jest dbanie o środowisko. Trasa spektakli VI-edycji akcji „ZBIERAJ Z KLASĄ” obejmie 20 lokalizacji w Polsce m.in. : Mińsk Mazowiecki, Sierpc, Redę,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj