youtube/ FOX 29 Philly
Aktualności

Drogie mamy – musicie poznać tego chłopca! Ten film Was rozbawi do łez

Temat ważny — jak przewozić dziecko w foteliku. Tylko jak to pokazać , gdy... maluch nie chce współpracować ;-)

Amerykańska telewizja postanowiła przygotować materiał o tym, jakie obecnie
przepisy odnośnie przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych obowiązują w Pensylwanii. Reporterowi miała pomóc w tym pani ekspert, mama oraz jej synek – Noah.

2-latek rozmyślił się jednak i postanowił nie być wcale takim grzecznym, spokojnym i posłusznym dzieckiem, jak wszyscy oczekiwali ;-) Najpierw bronił się przed wsadzeniem do samochodu, odrywając uszczelkę nad drzwiami samochodu. Potem absolutnie nie chciał być przypięty pasami fotelika. Ewolucje, jakie przy okazji wykonywał, są po prostu przecudowne. Po chwili maluch, widząc zaskoczoną mamę, która kompletnie nie wiedziała co ma robić (przypominamy była na wizji), postanowił przeskoczyć na przednie siedzenie i udawać kierowcę. Okazuje się, że 2-latki bardziej marzą o tym, by siedzieć na fotelu z przodu, niż z tyłu :-)Czytaj: Co robić, gdy dziecko wierci się w foteliku?

To nagranie, choć śmieszne i zabawne, pokazuje prawdę o tym, z czym boryka się wielu rodziców. Niechęć dzieci do siedzenia w foteliku, złoszczenie się na przypinanie pasami, uciekanie, proszenie i płacz, to niestety żadna nowość dla niektórych.

A Wasze maluchy lubią podróże samochodem? Chętnie siedzą w swoich fotelikach?

Zobacz także: Jak tata opiekuje się dzieckiem? Zobacz film!

źródło: youtube

Komedia "Tully" - szczere spojrzenie na rodzicielstwo. Nie dla perfekcyjnych mamusiek! [POLSKI ZWIASTUN]

od kiedy dziecko może jeździć na podstawce
Adobe Stock
Aktualności
Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Co mówią przepisy?
Podkładka do samochodu zamiast fotelika to brak rozsądku i narażenie dziecka na śmiertelne zagrożenie. Przewożenie dziecka w samochodzie na podstawce nie rozwiązuje problemu, nawet gdy autem jedzie trójka rodzeństwa albo do pokonania jest tylko kilka kilometrów. Mimo to przepisy nie zabraniają wożenia malucha w ten sposób. Wyjaśniamy, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i dlaczego... nie powinno.

Jeśli myślisz o przewożeniu dziecka w samochodzie na podkładce, zastanów się dwa razy. Albo i dziesięć. Podstawka do samochodu zamiast fotelika to bardzo zły pomysł – i łatwo to uzasadnić. Przewaga fotelika samochodowego nad podkładką jest przeogromna i może zdecydować o życiu dziecka. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Zgodnie z przepisami zawartymi w   art. 39, pkt. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260) dziecko musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Nie określono typu fotelika, więc teoretycznie przewożenie dziecka na podstawce jest dozwolone. Urządzenie podtrzymujące powinno być: dostosowane do wagi dziecka, dopasowane do wzrostu dziecka, zgodne z  wytycznymi Unii Europejskiej lub EKG ONZ . Producenci podpupników (potoczna nazwa podstawki samochodowej czasem używana przez rodziców) zwykle zalecają, by na podstawkach podróżowały dzieci od 15 kg (czyli od ok. 3 lat).  Dziecko może też jeździć na podstawce, jeśli 5-osobowym samochodem jedzie troje dzieci i nie da się zamontować trzech fotelików. Wtedy jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata, może jechać na podkładce przypięte pasami. Przepisy nie zabraniają więc przewożenia dzieci na podstawkach samochodowych, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą. Przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce: czy to bezpieczne? ​Podstawka do samochodu jest wygodna, ale niestety nie zapewnia bezpieczeństwa, a to powinno być jedyne kryterium przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Oto co pisze  specjalista od biomechaniki zderzeń Paweł Kurpiewski z serwisu i Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info :   „Sytuacja z wczoraj – duży supermarket i kobieta kupująca tzw. poddupnik. Dlaczego? Bo to nie dla mnie, tylko dla...

podróż samochodem w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Zadbaj o dobry fotelik samochodowy
Maluch powinien podróżować w foteliku samochodowym. Podpowiadamy jak dobrać fotelik dla malucha.

Maluch powinien podróżować w foteliku samochodowym (i to aż do 12. roku życia!). Podpowiadamy jak prawidłowo dobrać fotelik dla malucha . Dziecko powinno podróżować w foteliku (i to aż do 12. roku życia!) dostosowanym do wagi i na siedzeniu, które nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kilogramów powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy . Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i uniemożliwiające jego przesuwanie się. Przypinanie gondoli wózka pasami do siedzenia czy zapinanie razem mamy i malucha trzymanego na rękach są niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Dziecko o wadze siedmiu kilogramów podczas zderzenia przy prędkości samochodu 50km/h waży około pół tony! Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź ranking! Jaki model fotelika jest najlepszy? Dla maluszka, który nie umie jeszcze siedzieć, wybierz model, który można ustawić w pozycji leżącej. Kupując fotelik, który jedynie lekko odchyla się do tyłu, ryzykujesz, że śpiące dziecko będzie w nim zwisało na pasach zgięte w pół. Dla niemowlęcia najbardziej funkcjonalny jest fotelik-nosidełko z plastikową bazą na stałe będącą w samochodzie (wpina się w nią fotelik, nie montując go za każdym razem) i praktycznym daszkiem. Fotelik dla noworodka musi mieć zaś wałeczek osłaniający główkę i wkładkę zmniejszającą głębokość fotelika . Kiedy zmienić fotelik na większy? Zgodnie z kodeksem drogowym fotelik należy dopasować do wagi, a nie wieku dziecka. Producenci fotelików stosują się do tych regulacji, dzieląc je na kilka grup: 0+, 1, 2 i 3. Rodzice dziecka poniżej pierwszego roku życia mają do wyboru foteliki z grupy 0+ i 1: fotelik-nosidełko od urodzenia do...

mama, niemowlę, podróż, auto, fotelik
Święta i uroczystości
Jedziemy na majówkę z niemowlakiem
Piękna pogoda zachęca do weekendowych wypadów. Ale podróż z maluchem nie może być po prostu impulsem. Do takiego wyjazdu musisz się przygotować. O kilku sprawach warto, a nawet trzeba pamiętać.

Najpierw dobrze zaplanuj wyjazd na majówkę z dzieckiem – podróż z maluchem bywa niekiedy kłopotliwa. Nie martw się jednak na zapas, bo każdy problem można przecież rozwiązać. Kiedy najwcześniej można wyjechać z dzieckiem? Pierwsze tygodnie życia to dla noworodka czas oswajania się ze światem, dlatego z podróżami i wizytami odczekaj co najmniej trzy tygodnie. Potem wszystko zależy od ciebie i tego, czy malec lubi jazdę autem. W podróże trwające 8–10 godzin wybierzcie się dopiero, gdy dziecko skończy trzy miesiące. Za granicę rozsądniej jest lecieć samolotem. Kilkumiesięczne niemowlę lepiej zniesie krótki lot niż 15-godzinną jazdę w foteliku samochodowym. Wyjeżdżając, zawsze pomyśl, co jest lepsze dla twojej pociechy. Co jaki czas trzeba robić przerwy? To zależy od wieku dziecka. Jeśli śpi, nie warto się zatrzymywać. Ale na karmienie trzeba zrobić postój – nie wolno podawać piersi czy butelki w czasie jazdy. Jeśli malec się zakrztusi, nie zdołasz mu pomóc. Starsze niemowlę potrzebuje przerwy co dwie, trzy godziny, aby się poruszać. Jeśli raczkuje, rozłóż na trawie koc, gdy chodzi – pozwól mu podreptać. Jak dziecko powinno podróżować Dziecko podróżuje tylko w foteliku (i to aż do 12. roku życia i mające mniej niż 150 cm wzrostu), który jest dostosowany do wzrostu dziecka, i na siedzeniu, które nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kg (aż osiągną wzrost 105 cm) powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy – dzięki temu głowa i kark niemowlaka są bardziej chronione, niż gdyby jechało przodem do kierunku jazdy. Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj