Jak się rodzi w Polsce
AdobeStock
Aktualności

„Macnę sobie…”, „Nie drzyj się…” – na porodówkach wciąż brak szacunku dla kobiet! [RAPORT]

Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku o rodzeniu w Polsce jednak szokuje. I nawet jeśli opisane w nim sytuacje nie zdarzają się wszędzie i codziennie, to bezdyskusyjnie nie powinny się zdarzyć nigdy! Niektóre wyniki badania napawają jednak nadzieją.

Raport z monitoringu oddziałów położniczych przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku nie pozostawia złudzeń – na porodówkach wciąż nie dzieje się dobrze, łamane jest prawo rodzącej m.in. do zachowania godności i intymności. Niektóre z nas są poniżane, nie jesteśmy informowane o procedurach medycznych, nie daje się nam możliwości wyrażenia zgody na zabiegi, np. nacięcie krocza, a także bez pytania podaje się nowo narodzonym dzieciom mleko modyfikowane. – W polskich szpitalach położniczych wciąż łamane jest prawo – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku i członkini zespołu merytorycznego badania. – Niestety, obowiązujące od 2012 roku we wszystkich placówkach położniczych w Polsce Standardy Opieki Okołoporodowej są wdrażane bardzo powoli – dodaje.

Co zbadała fundacja?

Fundacja Rodzić po Ludzku, która od ponad 22 lat monitoruje przestrzeganie praw w opiece okołoporodowej, po raz kolejny pokazuje, jak wygląda opieka w szpitalach położniczych w Polsce. Tym razem zapytała kobiety. Informacje zebrano od blisko 10 tysięcy młodych mam, które urodziły w 2017 roku oraz w styczniu i lutym 2018 roku. W badaniu szczególnie starano się pogłębić temat relacji personel medyczny – kobieta. W ten sposób powstał starannie opracowany przez socjolożkę dr Antoninę Doroszewską raport z monitoringu oddziałów położniczych pod nazwą „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”. 

Jak kobiety oceniają swoje porody?

W raporcie liczb jest naprawdę wiele… I niemal każda przybija, bo jest za duża. Choć ostatecznie większość kobiet ma pozytywne doświadczenia z porodu i 3/4 z nich wystawia szpitalom dobre oceny (bardzo dobrą – 36 proc. i dobrą – 38 proc.), to okazuje się, że w czasie większości porodów (54,3 proc.) zdarzają się sytuacje niezgodne z obowiązującymi przepisami, nadużycia, a nawet przemoc.
Co poraża najbardziej?

 • 16,9% badanych doświadczyło w trakcie porodu przemocy: szantażowania, wyśmiewania, grożenia, krzyczenia, obrażania, wypowiadania niestosownych komentarzy, szturchania (38 kobiet), a nawet rozkładania na siłę nóg przy parciu (3%) czy przywiązywania nóg do łóżka porodowego (66 kobiet)
 • 12,8% kobiet czuło się zmuszonych do czegoś przez personel: do karmienia mlekiem modyfikowanym (45,3%), do karmienia piersią (21,3%), do wykąpania noworodka (18,9%), do porodu drogami natury (13,8%). Część była zmuszana do pozycji leżącej w czasie porodu, do przyspieszenia przebiegu porodu, wykonania lewatywy, przebicia pęcherza płodowego czy masażu szyjki macicy.
 • 19,3% kobiet deklarowało, że niektóre czynności były wykonane bez dbałości o prywatność czy intymność – badania wykonywano w obecności innych kobiet lub odwiedzających w sali, personel pozostawiał otwarte drzwi do sal, w których przebywały. Ponad połowa wskazywała na zbyt dużą liczbę osób z personelu oraz studentów w trakcie badań, porodu. 
 • 17,6% respondentek uznało, że personel nie zadbał o ich intymność podczas obchodu lub badań lekarskich. 
 • Jedynie 18% kobiet deklarowało, że personel pukał do drzwi sal, w których przebywają kobiety z noworodkami. 
 • 13% kobiet zadeklarowało, że chciało otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe, ale w szpitalu, w którym rodziły, nie było takiej możliwości. 
 • Co trzecia kobieta (31%) deklarowała, że w szpitalu zdarzyła się sytuacja, że jakaś czynność została wykonana za mało delikatnie: badanie ginekologiczne (71,8%), szycie krocza (co czwarta kobieta), przystawienie dziecka do piersi (20%).
 • Pytanie o zgodę na zabiegi nie jest w szpitalach rutynową praktyką – 40,9% kobiet nie zostało zapytanych o zgodę na założenie wenflonu, blisko połowa na obecność studentów w sali porodowej, 27,1% na wywołanie porodu, a 29,1% na podanie kroplówki z oksytocyną. Blisko połowa dzieci została wykąpana bez zapytania matki o zgodę (48,1%), a 43,2% podano mleko modyfikowane bez zgody matki. 
 • Porody są nadal zmedykalizowane: prawie wszystkie kobiety (90,9%) miały w szpitalu założony wenflon. Wśród kobiet, które rodziły drogami natury, 43,4% miało wywoływany poród, 60,6% podaną kroplówkę z oksytocyną, a ponad połowa (55,4%) miała nacięte krocze
 • Tylko 38,5% kobiet miało zapewniony kontakt z dzieckiem przez minimum dwie godziny po porodzie.
 • Mniej niż połowa (45,6%) oceniła dobrze wsparcie personelu w karmieniu piersią, co trzecia zaznaczyła, że nie było możliwości skorzystania z usług doradcy laktacyjnego na oddziale (32,6%).

Co zmieniło się na lepsze?

Ostanie lata i raport pokazują jednak również wiele pozytywnych zmian – podkreślają autorki badania. Są to:

 • obecność podczas porodu bliskiej osoby bez opłat
 • zwiększającą się liczbę sal pojedynczych do porodów rodzinnych
 • więcej kobiet może pić i jeść w trakcie porodu
 • zmniejsza się odsetek nacięć krocza (z 80 proc. w 2006 r. do 55 proc. obecnie)
 • zwiększa się aktywność kobiet podczas porodu
 • poprawia się realizacja prawa do dwugodzinnego, nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem „skóra do skóry” po narodzinach
 • coraz więcej kobiet przygotowuje swój plan porodu


Jednak obowiązujące w Polsce od 2012 roku Standardy Opieki Okołoporodowej są wdrażane zbyt wolno. Co na to wpływa? Brak konsekwencji wobec placówek naruszających prawo  i to zarówno ze strony właścicieli szpitali (dyrektorów, instytucji rządowych), jak i samych kobiet. 

Z raportu FRpL wynika, że choć 15,5% badanych uznało, że podczas pobytu w szpitalu zostało złamane jakieś ich prawo, to tylko 3% kobiet zdecydowało się złożyć skargę. Zachęcamy wszystkie mamy do składania skarg na szpitale. Także kobiety mają wpływ na to, jak realizowane są standardy okołoporodowe i nasze prawa!


Skargi można zgłaszać do dyrektorów szpitali, a także do Rzecznika Praw Pacjenta:
Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta
tel. 800 190 590 (czynna pn.–pt. 8.00–20.00)
e-mail: kancelaria@rpp.gov.pl

Monitoring oddziałów położniczych wciąż trwa. Wypełnijcie ankietę!

Pełny raport „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet” możesz przeczytać na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Porodówka: tu są łamane nasze prawa! – mówi szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku

Ciąża biochemiczna
Fotolia
Przebieg ciąży
Ciąża biochemiczna – przyczyny, objawy, czas trwania
Ciąża biochemiczna często mija niezauważona. Dochodzi do niej, gdy jajeczko zostanie zapłodnione, ale nie następuje jego zagnieżdżenie się w macicy lub martwy zarodek zostanie szybko wydalony. Najczęściej przebycie ciąży biochemicznej nie wymaga ingerencji lekarza, a płodność błyskawicznie wraca.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 36.0px; text-indent: -36.0px; font: 12.0px Helvetica} Nawet 50-60 procent wszystkich ciąż to ciąże biochemiczne. Większość kobiet nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia i były na najlepszej drodze do macierzyństwa. Pojawia się u nich spóźniona miesiączka oraz nieco większe niż zwykle bóle w podbrzuszu. To najczęściej z tego powodu kobiety zgłaszają się do lekarza. Ciąża biochemiczna zwykle nie jest rozpoznawana również przez lekarza. Nawet jeśli domowy test ciążowy wykazał ciążę, podczas USG lekarz jej nie potwierdza. Dzieje się tak, bo  zarodek nie jest widoczny . We krwi obecny jest jednak  hormon betaHCG , który jest dowodem na to, że doszło do zapłodnienia. Hormon ten jest wytwarzany tylko w ciąży.  Spis treści: Co to jest ciąża biochemiczna Przyczyny ciąży biochemicznej Objawy ciąży biochemicznej Ciąża biochemiczna po in vitro Ciąża biochemiczna – co dalej Kolejna ciąża po ciąży biochemicznej Co to jest ciąża biochemiczna? Ciąża biochemiczna to taka ciąża, która kończy się, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy lub krótko po tym momencie. Ciążę biochemiczną można też wyjaśnić jako obumieranie jaja płodowego i wydalanie go. To bardzo wczesne, samoistne poronienie , do którego dochodzi często bez wiedzy kobiety. Ciąża biochemiczna kończy się, kiedy od zapłodnienia nie minęło więcej niż 6 tygodni. Czasem może trwać zaledwie kilka dni.  Po tak krótkim życiu płodu, często trudno jest określić przyczyny ciąży biochemicznej.  Ciąża biochemiczna – przyczyny Badania pokazują, że ciąże biochemiczne stanowią około 50 proc. wszystkich ciąż. Jedna trzecia...

porody w Polsce
AdobeStock
Prawo i finanse
Jak się rodzi w Polsce? Pytamy prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku [WYWIAD]
Z najnowszego raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że na polskich porodówkach wciąż nie jest najlepiej, choć sporo zmieniło się już na lepsze. Co się poprawiło, a o co nadal trzeba walczyć, pytamy Joannę Pietrusiewicz, prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku.

Fundacja Rodzić po Ludzku od 22 lat walczy o godne porody w Polsce. Swój kolejny raport o polskich porodówkach oparła na doświadczeniach kobiet, które rodziły w 2017 roku oraz do marca 2018 rok u. Co z niego wynika? Przemocy i nadużyć podczas porodu doświadczyła ponad połowa kobiet... – Samej przemocy okołoporodowej doświadczyło około 17 proc. Można powiedzieć, że to niedużo, ale dla tych 17 proc. jest to trauma. My oceniamy, że to dużo. Fundacja Rodzić po Ludzku stoi na straży kobiet i ich praw i choć doceniamy zmiany, jakie już zaszły w opiece okołoporodowej, to naszym celem jest pokazanie cienia, którym należy się zająć, bo żadna kobieta nie może doświadczać nadużyć i przemocy.  Nadużyć jest dużo, tymczasem aż trzy czwarte kobiet wystawia szpitalom dobrą lub bardzo dobrą ocenę. Jak to możliwe? – To prawda. Jest spora różnica między odpowiedziami na konkretne pytania a całościową oceną opieki. Ciekawe, czy to kwestia niskich oczekiwań, więc kobieta, wychodząc ze szpitala, myśli: urodziłam, mam zdrowe dziecko, jestem zdrowa, więc jest OK. Czy też wynika to z niskiej świadomości praw pacjenta. Obserwuję, że jako społeczeństwo przyzwyczajamy się do nieprzyjemnego traktowania , ludzie przestają uznawać, że to coś złego. A to jest złe. Myślę też, że w miarę wypełniania ankiety kobietom przypominały się różne sytuacje, więc choć początkowo poród oceniały dobrze, do ankiety wpisywały zdarzenia, które my uznajemy za nadużycia. Kobiety często wypierają też trudne sytuacje, by móc sobie z nimi poradzić.  Dobre doświadczenia porodowe są bardzo ważne, prawda? – Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że poród to zupełnie inny rodzaj doświadczenia niż np. wizyta i zabieg u kardiologa, bo gdy nam coś nie odpowiada w zasadzie zawsze można wstać i wyjść. A kobieta rodząca z lękiem o...

W szpitalach nie przestrzega się standardów okołoporodowych
Fotolia
Przygotowania do porodu
Poród bez planu: szpitale nie przestrzegają standardów
Spisujesz plan porodu, chcesz, by razem z tobą przy narodzinach dziecka był ktoś bliski, nie życzysz sobie, by nacinano ci krocze? Ale i tak możesz urodzić inaczej.

  Mimo tego, że wciąż bardzo dużo mówi się o nowych standardach w opiece okołoporodowej , które obowiązują wszystkie polskie szpitale publiczne i niepubliczne, nadal wiele placówek ma problemy z ich przestrzeganiem - tak wynika z monitoringu, który przeprowadziła fundacja Rodzić po Ludzku w wybranych szpitalach województwa mazowieckiego. Opublikowane przez nią wyniki są zaskakujące.   Przyszłe mamy podpisują ogólną zgodę na zabiegi, które będą konieczne podczas porodu Często nawet nie wiedzą, co się za nią kryje. Zdarza się, że czynności takie, jak nacinanie krocza , przebicie pęcherza płodowego czy podanie leków są wykonywane bez informowania o tym kobiety. Postęp dotyczy głównie golenia krocza i podania lewatywy, które odbywają się po uzyskaniu zgody rodzącej.   Prawo kobiety do intymności podczas porodu nie zawsze jest przestrzegane Tak wynika z obserwacji ankieterek, które prowadziły monitoring. Zdarza się, że fotel porodowy jest ustawiony na wprost drzwi wejściowych, przodem do nich. W jednym ze szpitali przebieg porodu można było obserwować z... ulicy przez okno porodówki.   W niektóry szpitalach bliska osoba jest wypraszana z porodówki po zakończeniu I okresu porodu Dzieje się tak, mimo tego, że rodzące są zachęcane do korzystania ze wsparcia bliskich. Nie wynika to jednak z uprzedzeń personelu, tylko ze złych warunków lokalowych. Jeśli kobieta rodzi na wieloosobowej sali, bywa że osoba towarzysząca może być przy niej od czasu do czasu (część porodu spędza np. na korytarzu).   Rzadko się zdarza, by rodząca mogła przyjmować dowolne ilości płynów Pozwala się jej na przykład przyjąć kilka łyków wody. Według obowiązujących standardów podczas porodu kobieta może swobodnie gasić pragnienie.   Ochrony krocza raczej się nie praktykuje Większość kobiet - szacuje się, że nawet od 70 do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz