mama w kuchni
fotolia.com
Aktualności

Jak spędziłam dzień kobiet: pracowałam, zajmowałam się dziećmi, gotowałam

Aha, dostałam jeszcze kwiatek. Jeśli mogłabym dostać prezent marzeń, byłaby to posprzątana łazienka.

Dzień kobiet, też mi święto! Po pracy wróciłam szybciutko do domu. Po drodze zgarnęłam syna ze szkoły, zrobiłam zakupy i zabrałam się za gotowanie zupy. Mój mąż w tym czasie wyszedł na godzinkę. Powiedział, że wróci z niespodzianką. W czasie, gdy go nie było, wykąpałam dzieci, zmyłam podłogę po podwieczorku córki, pomogłam synowi odrobić pracę domową, ugotowałam obiad. O 20 byłam już naprawdę zmęczona. Wtedy zjawił się mąż z niespodzianką. Nie, nie była to diamentowa kolia, tylko dwie porcje sushi. W połowie swojej demonstracyjnie wstałam od stołu. Zdałam sobie sprawę, że gdyby naprawdę chciał uczcić mój dzień, sam zająłby się domem i dziećmi, a jedzenie zamówił online. 

Notatki nie tylko z dnia kobiet

Podobno kobiety w związkach poświęcają na prace domowe znacznie więcej czasu niż singielki. A kobiety w związkach, które mają dzieci? Lepiej nie mówić! Co w tym czasie robi tatuś, chciałyby zapytać miliony kobiet. To pytam: tatusiu, czym ty się zajmujesz?

Mężu, wybacz, ale muszę to napisać. Nasze grafiki są jakby z innych bajek. W moim jest mnóstwo pozycji typu: kupić pieluchy, umówić córkę na szczepienie, wstawić pranie, ugotować zupę, zaszyć dziurę w spodenkach gimnastycznych syna, posprzątać łazienkę. Twój grafik to dla mnie zagadka. 

Tak, oboje żyjemy w XXI wieku. Tak, oboje mamy partnerski podział obowiązków, ale jakimś cudem mój podział jest mniej partnerski od twojego. Moja babcia, która wychowała 3 dzieci, jest zachwycona moim mężem. Bo przecież odwozi syna do szkoły, bo w sobotę przynosi zakupy z bazarku, ba, nawet weźmie zwolnienie lekarskie na dziecko, jeśli trzeba. Tylko, kurczę, wciąż mi się ten rachunek nie zgadza.

Tatusiu, skąd ty masz tyle czasu?

Jakim cudem on ma czas, żeby codziennie przeczytać cały internet, a ja nie jestem w stanie doczytać jednego artykułu z zeszłego tygodnia? Jakim cudem wstawianie i rozwieszanie prania stało się moim drugim etatem, a jego w okolicach pralki można spotkać tylko, kiedy upadnie mu tam 10zł? Jakim cudem ja przygotowuję 7 obiadów tygodniowo, a on 1 miesięcznie (no, ale przecież gotuje!). Ja się pytam, jakim cudem?!   

Wcale nie dziwią mnie obliczenia naukowców, z których wynika, że mama MUSI  wycisnąć ze swojej doby ok. 5 godzin więcej niż tata. Po pracy MUSI zmieścić jeszcze zakupy, gotowanie, odrabianie pracy domowej, itd. I nie są to żadne zadania, które wymyśliłyśmy sobie, żeby zasłużyć na miano perfekcyjnej. To rzeczy, które muszą być zrobione, żebyśmy razem z dziećmi nie pomarły z głodu i nie zarosły brudem. I to nie o to chodzi, że mamom nie udaje się pogodzić wszystkich obowiązków. Wszystkie mamy są przecież superbohaterkami i udźwigną Pałac Kultury, jeśli będzie trzeba. Nie chodzi też o to, że mamy nic nie mówią swoim partnerom i siłują się same z życiem. One mówią! Problem w tym, że panowie jakby nas nie słuchają.  

Tatuś – mop, poznajcie się 

Mój mąż przecież sprząta. Kiedy ostatnio łazienkę? W grudniu i przypominałam mu o tym tylko dwa razy. Tak, wkłada naczynia do zmywarki. A mop? Nie, nie wie, jak wygląda. Czekajcie, już wie, sprawdził w internecie. Czy mógłby spróbować go użyć? No, może wieczorem, jeśli wcześniej nie zaśnie. Czy może przygotować dzieciom kolację? Oczywiście, pod warunkiem, że mu powiem krok po kroku, jak i z czego. Zabrakło jednego składnika, poddał się. Mam wrażenie, że gdybyśmy my się poddały, faceci by nie przetrwali. Czasami mam ochotę zaryzykować. Może wtedy miałabym wreszcie czas, żeby doczytać ten artykuł sprzed tygodnia. 

Dobrego dnia i oby był lepszy niż wszystkie dni kobiet razem wzięte!  
  
Czytaj też:

Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]

Aktualności magazynu Twój maluszek
Tata miesiąca - styczeń 2013
Zaszczytny tytuł supertaty w styczniu zdobyli: Mateusz, Sławomir i Radosław.

Mateusz Wyrębski WYŚLIJ SMS pod nr 72012 o treści: TATA.1 W pierwszą ciążę zaszłam siedem miesięcy po ślubie. Oboje bardzo się ucieszyliśmy i zaczęliśmy wybierać imię dla naszego maleństwa. Niestety, nasza radość była przedwczesna. Podczas pierwszego badania USG okazało się, że serduszko naszego dzidziusia przestało bić. To straszne uczucie, którego nie można z niczym porównać. Czułam, jakby ktoś wyrwał mi serce – płakałam, płakałam, płakałam... a mój mąż płakał ze mną. Podczas pobytu w szpitalu nie odstępował mnie na krok. Przeżyliśmy nasz dramat razem, przez co jeszcze bardziej wzmocniła się więź między nami. Wiedziałam, że teraz pokonamy każdą przeciwność losu i wszystko się ułoży. Miałam rację, bowiem już po trzech miesiącach okazało się, że znów jestem w ciąży! Mateusz przez tydzień nosił przy sobie test ciążowy z pozytywnym wynikiem i traktował go jak talizman szczęścia. W głębi duszy drżeliśmy o dzidziusia. Jakże wielka była nasza radość, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy bicie serduszka naszego synka. Przez całą ciążę czułam się jak księżniczka (choć dolegliwości ciążowe towarzyszyły mi aż do dnia porodu). Mężuś robił mi śniadania, często zawoził i odbierał z pracy, spełniał każdą moją zachciankę, a nawet czuwał w nocy, gdy źle się czułam. Jaś przyszedł na świat w wyznaczonym terminie, po 11 godzinach porodu. Mateusz był przy nas cały czas. Od trzeciej w nocy masował, głaskał, pomagał... Wiem, że bez niego byłoby mi o wiele trudniej. Gdy okazało się, że poród musi zakończyć się cesarskim cięciem, zobaczyłam w jego oczach strach i bezsilność. Wiedział, że teraz już nie może mi pomóc. Biegł za nami aż na salę operacyjną. Ramiona taty były pierwszymi, jakie tuliły Jasia! Ze względu na ranę pooperacyjną to on zajmował się maluszkiem jako pierwszy – przewijał, kąpał,...

Tata na porodówce, poród, noworodek, rodzina
© Halfpoint - Fotolia.com
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: instynkt ojcowski od dnia porodu
Wiele słyszy się o instynkcie macierzyńskim, jednak czy ktokolwiek słyszał o instynkcie ojcowskim. Na pewno pani Joanna. Przeczytaj jej historię porodu.

Środa, 21 stycznia 2015 r. Jest pięć dni po wyznaczonym terminie porodu . Leżę w szpitalu podpięta pod KTG . Nagle dzwoni mąż – twierdzi, że ma przeczucie i że dzisiaj, lada chwila, będę rodzić . Rzeczywiście coś drgnęło – urządzenie pokazuje, że mam skurcze, czuję ból. Po badaniu zostałam zabrana na salę porodową, chociaż położna twierdzi, że to jeszcze nie poród. Coraz silniejsze skurcze pokazują, jak bardzo się myli. Dzwonię do męża – przeczucie go nie myliło . Na szczęście jest już w drodze do szpitala. Pojawia się w ciągu 10 minut, jeszcze na korytarzu zakłada niebieski fartuch i czepek (kupione w przyszpitalnej aptece).   Słyszę, jak położne zwracają się do niego: "Nie musi mieć pan czepka przy porodzie ; może go pan zdjąć". Na co mąż kwituje: "Znam się, to wiem, jak mam się ubrać, żeby syna odebrać". Wszedł do sali, by mi towarzyszyć. Akcja porodowa trochę trwa, ale on dzielnie przy mnie czuwa. Spacerujemy po pokoju. Mam coraz silniejsze i częstsze skurcze, odchodzą mi wody płodowe . Mąż biegnie po położną. Ta ze zdziwioną miną po badaniu stwierdza, że rzeczywiście rodzę. Mąż prosi, by przyszedł anestezjolog i podał mi znieczulenie . Jednak, gdy ten przychodzi okazuje się, że jest już za późno. Mąż ciągle trzyma mnie za rękę, wspiera, podaje wodę. Położna twierdzi, że zbliżamy się do kolejnej fazy porodu i widać już główkę. Nie wierzę jej, ale mąż spokojnym tonem uspokaja mnie: "Kochanie, widzę śliczną główkę naszego synka, o zaraz wyjdzie rączka". Spoglądam na zegar wiszący na ścianie. Na co mój mąż krzyczy: "Nie patrz na zegarek i nie odliczaj czasu; damy radę. Już mamy naszego synka". Tak mnie dopinguje, że zapominam o całym świecie, koncentruję się tylko na porodzie . Przez cały czas mąż rozśmiesza mnie, opowiadając różne historie, dzięki...

Aktualności magazynu Twój maluszek
Trzech wspaniałych - lipiec 2010
Nie mieliśmy wątpliwości: są najwspanialszymi opiekunami. Tytuł supertaty w lipcu zdobyli: Robert, Krzysztof i Cezary.

Robert Jeske i mała Wiktoria WYŚLIJ SMS pod nr 72012 o treści: TATA.1 Ktoś wyjątkowy Mój mąż Robert gazownikiem – ratownikiem jest, jak erka na sygnale w trudnych chwilach mknie. Córeczka Wiktoria największym jego skarbem jest. Niech każdy mówi, co chce, ale oczkiem w głowie tatusia jest. Anegdoty opowiada, czyta, śpiewa i „rozmawia”. Bajki Brzechwy zna na pamięć, „Kaczka Dziwaczka” czy „Samochwała” nigdy problemu mu nie sprawiała. I wcale się tym nie chwalę, on chyba ma do tego talent :-) Rymowanki, czytanki, sztuczki... on wciąż zadziwia mnie, A córcia w podziękowaniu sto buziaków mu śle. Magdalena i Wiktoria Krzysztof Bujak, Beata i Krzyś WYŚLIJ SMS pod nr 72012 o treści: TATA.2 Moje dwa Krzyśki Czasem myślę, że to nie ja jestem taką dobrą matką, lecz mój mąż jest po prostu wspaniałym ojcem. Nasz 16-miesięczny synek ma na imię Krzyś, tak jak jego tatuś. Nie wiem, czemu zdecydowaliśmy się na takie imię. Ale pamiętam, że tak właśnie zwracałam się do mojego brzuszka, gdy był w nim jeszcze nasz synek, i tak zostało, gdy przyszedł na świat... śliczny, zdrowiutki, o błękitnych oczkach i blond włoskach. Wymarzony, wyśniony, upragniony... Nasz synek! Wzięłam urlop macierzyński, wykorzystałam zaległe urlopy i wreszcie przyszedł czas, że musieliśmy zdecydować, co dalej. Jedynym pomysłem było wymienianie się przy dziecku. Mąż jest strażakiem, więc jedną dobę pracuje, a potem dwie odpoczywa. W pracujące dni pałeczkę przejmowała teściowa i kochana babcia Ewa. Często jednak Krzysztof zostawał z maluchem sam. Nie ukrywam, że miałam ogromne wątpliwości, jak mój mąż sobie poradzi. Przez siedem miesięcy, kiedy byłam jeszcze w domu, a i owszem pomagał mi, ale ja uważałam ciągle, że za mało... Dziś to on jest z Krzysiem przez większą część dnia. Zajmuje się nim wzorowo, a ja...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj