Jak wybić szybę w nagrzanym samochodzie? – wyjaśnia nadkom. Małgorzata Sokołowska
Adobe Stock/Fb:@ZPamietnikaPolicjantki
Aktualności

Jak wybić szybę w nagrzanym samochodzie? – wyjaśnia nadkom. Małgorzata Sokołowska

Czy możesz wybić szybę w stojącym na pełnym słońcu samochodzie, kiedy w środku zobaczysz dziecko lub zwierzaka? Tak. I nie poniesiesz za to żadnych konsekwencji. Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska daje praktyczne wskazówki, jak i czym najlepiej wybić samochodową szybę.

Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska z warszawskiej Policji prowadzi w mediach społecznościowych działalność edukacyjną dotyczącą szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W związku pojawiającymi się coraz częściej tragicznymi informacjami dotyczącymi śmierci dzieci pozostawionych w samochodzie postanowiła stworzyć edukacyjny filmik. Informuje w nim, co może zrobić każda przypadkowa osoba, która zauważy postawione w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzaka. Pamiętaj, wystarczy zaledwie 15 minut, aby dziecko znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu.

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?

Widzisz dziecko lub zwierzaka zamknięte w nagrzanym samochodzie. Jak postąpić w takiej sytuacji?

  1. Działaj szybko i zdecydowanie. Czas ma znaczenie!
  2. Rozejrzyj się. Sprawdź, czy właściciela auta nie ma w pobliżu i czy drzwi pojazdu są zamknięte.
  3. Jeżeli są świadkowie zdarzenia lub osoby, które ci towarzyszą, poproś je, żeby natychmiast zadzwoniły pod numer 112 i powiadomiły odpowiednie służby.
  4. Poszukaj kamienia i wybij nim szybę po przeciwnej stronie od miejsca, gdzie jest dziecko. Uwaga: wybij szybę, uderzając kamieniem w bok otworu okiennego.
  5. Wyciągnij dziecko (lub zwierzaka) z pojazdu.
  6. Przenieś je w cień, podaj wodę, zwilż czoło i kark.
  7. Jeśli nie ma czynności życiowych, rozpocznij resuscytację. Uwaga: zwierzętom również robi się sztuczne oddychanie i masaż serca.
  8. Kontynuuj resuscytację do momentu przyjazdu karetki pogotowia.

Odpowiedzialność karna za wybicie szyby

Nie poniesiesz odpowiedzialności karnej za wybicie szyby. Jak wyjaśnia policjantka, „jest to stan wyższej konieczności: poświęcasz dobro mniejsze, w tym przypadku szybę, by uratować dobro większe, czyli zdrowie i życie człowieka lub zwierzęcia”.

Co ważne, nie sugeruj się radami, jakie możesz znaleźć na forach. Przed rozpoczęciem akcji ratunkowej nie musisz wykonywać zdjęcia lub nagrywać filmiku, który będzie wskazywał na stan, w jakim znalazło się dziecko lub zwierzę. Nadkom. Małgorzata Sokołowska jasno wyjaśnia: „Nie ma takiej potrzeby. W takiej sytuacji nie trać na to czasu. I tak będziesz później przesłuchiwany na policji w charakterze świadka. Świadków uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 233 Kodeksu karnego, czyli o składaniu fałszywych zeznań. Twoje zeznanie wystarczy”.

Policjantka zwraca się z apelem: nie bój się, reaguj. Od twojej reakcji i jej szybkości może zależeć zdrowie i życie drugiego człowieka lub pupila.

Przyłączamy się do apelu. Reaguj!

Źrodło: Facebok @ZPamietnikaPolicjantki

Piszemy też o:

czy można na chwilę zostawić śpiące dziecko w aucie
sutichak/Adobe Stock
Zdrowie
Czy można na chwilę zostawić śpiące dziecko w aucie?
Zastanawiasz się, czy można na chwilę zostawić śpiące dziecko w aucie? Ratownik medyczny Kamil Kasiak nie ma wątpliwości, jak należy zachować się w takiej sytuacji. Sprawdź, dlaczego pozostawianie śpiącego malucha w aucie wiąże się z poważnym ryzykiem dla jego zdrowia i życia.

Chyba każdy rodzic miał w życiu taką sytuację, gdy jego dziecko smacznie spało w foteliku samochodowym w aucie i nie chciał go budzić, gdy musiał wyjść na chwilę, aby coś załatwić. Pozornie zostawienie w takiej sytuacji dziecka na parę minut samochodzie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Tymczasem jest to po prostu bardzo niebezpieczne. Jakie zagrożenia czyhają na śpiące dziecko w samochodzie? Kamil Kasiak, ratownik medyczny mówi bez ogródek: „Jestem bezwzględnym przeciwnikiem pozostawiania dziecka w aucie nawet na chwilę". Dlaczego? „Bo nie wiecie, co może się wydarzyć" – tłumaczy i podaje następujące przykłady, które pobudzają wyobraźnię: „Wasze dziecko może zwymiotować. Nie będziecie mogli od razu zareagować, a maluch może się zachłysnąć, stracić przytomność i przestać oddychać"; „Ktoś może ukraść auto z dzieckiem w środku”; „Ktoś może porwać dziecko”. Ratownik podkreśla, że nawet na krótką chwilę, jaką zajmuje płacenie za paliwo na stacji benzynowej, nie powinno się zostawiać śpiącego dziecka w samochodzie . „Jeśli niemowlak śpi w foteliku samochodowym, po prostu trzeba wypiąć fotelik z pasów, wstawić w stelaż wózka lub wziąć go pod pachę i zabrać dziecko ze sobą” – tłumaczy Kamil Kasiak. Starsze dziecko należy wybudzić i zabrać ze sobą, „zwłaszcza, że często wizyta rodzica na stacji benzynowej wiąże się z kupowaniem kawy, herbaty, czegoś do zjedzenia czy pójściem do toalety. A wtedy nasz pobyt nie będzie trwał minutę, tylko znacznie dłużej” – dodaje ratownik. Z kolei pozostawienie malucha w zamkniętym samochodzie wystawionym na słońce lub upał może grozić przegrzaniem dziecka , udarem cieplnym, a nawet jego śmiercią, jeśli chwila przedłuży się do kilkudziesięciu minut....

Nie zostawiajmy dzieci w upalne dni w zamkniętych samochodach!
AdobeStock
Aktualności
„Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!". Policja apeluje
Zdarza ci się zostawiać dziecko w aucie i wyskoczyć na chwilę do sklepu? Pamiętaj, zamknięty samochód w upalny dzień jest jak piekarnik!

Mogłoby się wydawać, że na temat zostawiania dzieci czy zwierząt w zamkniętych pojazdach w upalne dni mówiło się już tak dużo, że każdy jest świadomy zagrożenia, jakie to za sobą niesie. Okazuje się jednak, że wciąż zdarza się nam o tym zapominać, dlatego policjanci z Raciborza postanowili przeprowadzić akcję uświadamiającą i przypominającą, jak niebezpieczne jest przebywanie w zamkniętym samochodzie, gdy na dworze jest gorąco. Akcja nazywa się: „Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!”. Nagrzany, zamknięty samochód to śmiertelna pułapka Kiedy jedziemy autem i mamy włączoną klimatyzację lub otwarte okna, wydaje się, że wcale nie jest tak gorąco. Myślimy sobie: „wskoczę jeszcze po drodze do sklepu, ale tylko po jedną rzecz, to nie ma sensu wypinać dziecka z fotelika, poczeka w aucie, przecież to zajmie mi tylko chwilę”. Zapominamy o tym, że gdy wyłączymy silnik, chłodne powietrze z klimatyzatora przestanie dostawać się do środka, a przy zamkniętych oknach w ciągu paru minut auto może zamienić się w prawdziwy piekarnik (temperatura w środku może wynieść nawet 50 stopni C.!). Zobacz też: Jak uratować dziecko uwięzione w rozgrzanym samochodzie? Małe dzieci czy czworonogi nie będą miały żadnych szans, żeby się stamtąd wydostać, a wtedy może być już naprawdę tylko krok od tragedii. Niestety zdarzały się przypadki, że dzieci umierały z gorąca zostawione w zamkniętych autach. Dlatego naprawdę nigdy nie pozwalajmy sobie na takie myślenie, że zostawiamy dziecko jedynie na chwilkę i że na pewno nic się nie stanie. Nie możemy mieć pewności, że w sklepie czy gdziekolwiek indziej nagle coś nie zatrzyma nas na dłużej, będzie np. długa kolejka do kasy, spotkamy kogoś i przystaniemy na krótką rozmowę lub zdarzy się cokolwiek innego. Nasze dzieci nie mogą w tym czasie męczyć się w gorących, nagrzanych autach. To samo...

co sprawdzić przed podróżą z dzieckiem
Adobe Stock
Tata
Co należy sprawdzić w aucie przed podróżą z dzieckiem?
Przed rodzinnym wyjazdem warto pomyśleć o kilku bardzo ważnych sprawach. Oprócz pakowania, ubezpieczenia itp. trzeba sprawdzić auto. O czym jeszcze warto pamiętać, zanim ruszycie w drogę?

Przed rodzinnym wyjazdem warto pomyśleć o kilku istotnych kwestiach. Dzięki temu podróż z dzieckiem stanie się początkiem wielkiej wakacyjnej przygody, a nie pasmem kłopotów i nieszczęść. Przygotuj auto do drogi – jedź do serwisu Minimum dwa-trzy tygodnie przed podróżą zajmij się stanem technicznym swojego samochodu. Oddaj go do serwisu na przegląd. Niech mechanicy sprawdzą najważniejsze części auta, które decydują o tym, czy twoja jazda będzie bezpieczna: układ hamulcowy (klocki, tarcze, płyn hamulcowy); amortyzatory – te wysłużone mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, bo wydłużają drogę hamowania; ogumienie (czy przypadkiem nie jeździsz od dłuższego czasu na łysych oponach, czy jest w nich odpowiednie ciśnienie?); oświetlenie – warto mieć zawsze w aucie (zresztą nie tylko na wakacyjny wyjazd) komplet żarówek. Oprócz spraw związanych z bezpieczeństwem istotna jest też ogólna sprawność auta. Poproś więc serwisantów, by zbadali, czy poziom oleju jest dobry, czy nie ma ubytków w chłodnicy, czy pasek rozrządu nie nadaje się przypadkiem do wymiany. Warto o tym pamiętać, bo awaria samochodu w środku kilkusetkilometrowej trasy to nic miłego. Sprawdź wyposażenie... Co bezwarunkowo trzeba mieć w samochodzie? trójkąt ostrzegawczy – upewnij się, że nie jest pęknięty i da się go rozstawić na drodze; kamizelkę odblaskową – warto ją założyć, gdy na poboczu naprawiasz samochód, bo dzięki temu jesteś widoczny dla innych kierowców; gaśnica – sprawdź, czy nie minął jej termin ważności; koło zapasowe – sprawdź, czy jest sprawne. Upewnij się, że w bagażniku jest lewarek i podnośnik; robocze rękawiczki i latarkę – każe się niezbędna, gdy awaria przytrafi się po zmroku; małe pojemniki z olejem silnikowym, płynem do chłodnicy i płynem do spryskiwania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj