jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
Adobe Stock
Aktualności

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? [INSTRUKCJA]

Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID można dokonać w bardzo prosty sposób: korzystając z profilu e-pacjenta na stronie gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS-a. Tłumaczymy krok po kroku, jak umówić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
W grudniu 2021 ruszyła możliwość rejestracji na szczepienie przeciwko COVID dzieci od 5. roku życia. W styczniu 2022 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o skierowaniach na dawkę przypominającą szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat.
Nadal jest też możliwość szczepienia starszych dzieci, które do tej pory jeszcze nie otrzymały szczepionki. Wyjaśniamy, jak krok po kroku można zapisać dziecko na szczepienie na COVID. 

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID?

Zarejestrowanie dziecka na szczepienie na COVID-19 zajmuje tylko kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu. Po udanej rejestracji otrzymasz potwierdzenie zapisu na szczepienie wraz z datą i wyznaczonym miejscem. Dzień przed szczepieniem wysyłany jest również SMS, który przypomina o wizycie. 
 

Rodzic może zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 na kilka sposobów:

  • przez internet poprzez portal e-pacjenta na stronie gov.plpacjent.gov.pl (należy wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka, podać numer telefonu kontaktowego i wybrać termin szczepienia).

 

  • wysyłając wiadomości SMS na numer 664 908 556 lub880 333 333o treści: SzczepimySie;

 

  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989;
     
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień (osobiście lub telefonicznie);
Aby anulować szczepienie lub zmienić jego termin, należy zadzwonić na infolinię 989 albo skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym punktem szczepień.

Skierowanie na szczepienie na COVID-19 dla dziecka

Dzieciom w wieku 5 lat i starszym wystawiono e-skierowania. To, czy twoje dziecko ma skierowanie na szczepienie, możesz sprawdzić na portalu pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Można też sprawdzić skierowanie telefonicznie, dzwoniąc pod numer 989 (to bezpłatna całodobowa infolinia).

Jeśli dziecko nie ma e-skierowania na szczepienie, może wystawić je lekarz w punkcie szczepień. Jedyny warunek jest taki, że dziecko musi mieć ukończone 5 lat. 

Kto może zarejestrować dziecko na szczepienie?

Dziecko na szczepienie może zarejestrować rodzic lub opiekun prawny.

Zgoda na szczepienie dziecka przeciw COVID-19

W przypadku wszystkich osób poniżej 18. roku życia, które chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, wymagana jest zgoda rodzica.

U osób powyżej 16. roku życia rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie, jednak nie musi towarzyszyć dziecku w punkcie szczepień.
  
Podczas szczepienia dzieci poniżej 16. roku życia konieczna jest zarówno zgoda rodzica, jak i jego obecność podczas podawania dziecku szczepionki. 

Wypełnienie kwestionariusza

​W przypadku szczepienia dziecka poniżej 12. roku życia podczas wizyty musi być obecny rodzic bądź opiekun prawny. Przed wizytą opiekun musi wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Można go wcześniej wydrukować. Kwestionariusz musi zostać wypełniony i podpisany przez opiekuna prawnego dziecka. Aby dziecko mogło przyjąć szczepionkę, musi zostać zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza. 

Na podstawie kwestionariusza lekarz zdecyduje, czy dziecko może zostać zaszczepione danego dnia. Jeśli nastolatek nie będzie miał ze sobą wypełnionego i podpisanego kwestionariusza, otrzyma go w punkcie szczepień, jednak konieczna będzie wtedy również obecność jego opiekuna prawnego. Wymóg ten dotyczy także osób powyżej 16. roku życia. 
Dzieci są szczepione szczepionką firmy Pfizer, która została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do użytku u osób powyżej 5. roku życia. Po każdej dawce szczepionki dziecko otrzymuje zaświadczenie o przebytym szczepieniu na COVID.

Czy dziecko można zaszczepić w tym samym punkcie co rodziców?

Niekoniecznie. Punktów, w których będą szczepione dzieci poniżej 12. roku życia, będzie mniej, ze względu na wymóg obecności lekarza – dziecko do szczepienia musi kwalifikować lekarz, w przypadku dorosłych może to być też pielęgniarka. W związku z tym na razie szczepienia dzieci będą przeprowadzone w ok. 8 tysiącach punktów szczepień.

Zobacz także: 

ciężarne 4 razy bardziej narażone na powikłania
Adobe Stock
Aktualności
„Są w ciężkim stanie, a ich dzieci – w bardzo ciężkim”. To skutek unikania szczepień na COVID w ciąży
W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wszystkie ciężarne chore na COVID są niezaszczepione. Niektóre są w tak ciężkim stanie, że trzeba robić cesarskie cięcie, aby nie ryzykować życia i matki i dziecka – bo życie matki już jest zagrożone.

Jeden z uratowanych w ten sposób noworodków, obok problemów wynikających z wcześniactwa, miał zmiany zapalne w płucach. Na szczęście udało się go uratować, podobnie jak i jego matkę, która bardzo ciężko przechodziła COVID. Gdyby kobieta zaszczepiła się w ciąży, tych problemów można by było uniknąć, a dziecko mogłoby urodzić się o czasie. Będą pytać: dlaczego się pani nie zaszczepiła? Ciężko przechodzące COVID ciężarne muszą być podpinane do respiratorów, Aby to zrobić, trzeba je wprowadzić w śpiączkę farmakologiczną. Czasami trafiają do szpitala w tak złym stanie, że trzeba natychmiast podejmować radykalne działania i nie ma czasu na rozmowy. Dopiero wybudzenie ze śpiączki, o ile stan chorej się poprawi, daje lekarzom szanse na zadanie pytana: dlaczego się pani nie zaszczepiła? Większość niezaszczepionych ciężarnych obawia się, że szczepionka zaszkodzi im albo dziecku. Najczęściej obawa ta wynika z niewiedzy lub dezinformacji prowadzonej przez ruchy antyszczepionkowe. Tymczasem lekarze nie mają wątpliwości, że szczepienie na COVID w ciąży po zakończeniu etapu organogenezy, czyli po zakończeniu 10 tygodnia ciąży, nie szkodzi dziecku. Dla kobiety jest natomiast po prostu bezpieczna, o ile nie ma ona alergii na żaden składnik szczepionki. Ale nawet przed 10 tygodniem ciąży szczepionkę można podać ciężarnej, gdy jest ona w znacznym stopniu narażona na zakażenie koronawirusem. Cztery razy wyższe ryzyko powikłań w przebiegu COVID „Kobieta ciężarna jest czterokrotnie bardziej narażona na powikłania niż kobieta w tym samym wieku niebędąca w ciąży. My to też obserwujemy, przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży niejednokrotnie jest cięższy” – powiedział profesor Piotr Sieroszewski z Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w wywiadzie dla TVN....

szczepienia 3-latków na covid
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienia na COVID-19 dla dzieci od 3 lat: kolejny kraj zdecydował o ochronie najmłodszych
W Chile ruszają szczepienia przeciw COVID-19 wśród najmłodszych dzieci od 3 do 6 lat. Maluchy dostaną chińską szczepionkę Sinovac. Zdaniem ekspertów dzięki szczepieniom można ograniczyć zachorowalność dzieci niemal do zera.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 pomagają w walce z pandemią. W Chile podjęto decyzję o szczepieniu dzieci młodszych niż 5 lat – chiński preparat zaczną dostawać w najbliższych dniach 3- i 4-latki. Szczepienia dzieci na koronawirusa także dla 3-latków W Chile mało kto unika szczepień: na COVID zaszczepiono już tam ponad 90 proc. osób powyżej 18 lat i prawie 5 milionów dzieci od 6 lat. Teraz przyszła kolej na młodsze maluchy – w piątek chilijskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozpocząć szczepienia dzieci od 3. roku życia. Kilkulatki będą otrzymywać chiński preparat o nazwie Sinovac, który sprawdził się już podczas szczepień w Chinach (podano ok. 100 milionów dawek dzieciom w wieku od 3 do 17 lat).  Zdaniem chilijskiego przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, doktora Herberto Garcii, u dzieci sprawniej niż u dorosłych przebiega proces powstawania przeciwciał. Szczepienia wśród maluszków mogą więc sprawić, że dzieci w ogóle przestaną się zarażać. Chińska szczepionka na COVID dla dzieci rzadko wywołuje skutki uboczne. Według chilijskiego specjalisty u dzieci w wieku 12-17 lat zaszczepionych w Chinach zanotowano tylko niecałe 4 tysiące niepożądanych reakcji, a u młodszych dzieci w wieku 3-5 lat nie było ich wcale. Źródło: TVN24 Zobacz też: Szczepienia na COVID dla dzieci w Polsce już w grudniu? Długi Covid u dzieci – nietypowe objawy Wariant Delta koronawirusa – jak chorują dzieci?

szczepienie covid ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie na COVID w ciąży – aktualne zalecenia
Szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Co więcej, eksperci wręcz zalecają to szczepienie ciężarnym. Opierają się na badaniach, które nie wykazały powikłań po szczepieniu ani u kobiet, ani u ich dzieci.

Szczepienie przeciwko COVID w ciąży to temat często poruszany w dyskusjach i budzący dużo wątpliwości. Z drugiej strony ciężarne mogą ciężej przechodzić COVID-19 niż inni, zdarzają się też przypadki śmiertelne wśród ciężarnych zakażonych koronawirusem. Eksperci mają mocne naukowe podstawy, z których wynika, że ryzyko związane z podaniem szczepionki jest o wiele niższe niż to związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 u ciężarnych. I na tym opierają swoje rekomendacje. Spis treści: Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID w ciąży – zalecenia Korzyści ze szczepień ciężarnych na COVID Kiedy się szczepić w ciąży na COVID i jaką szczepionką Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19 Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID-19 wzbudza kontrowersje wśród ciężarnych i ich rodzin, ale nie wśród większości lekarzy. Specjaliści w różnych krajach zalecają to szczepienie ciężarnym.  Szczepienia na COVID w ciąży zalecają przede wszystkim WHO, a u nas w kraju Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiN). W Stanach Zjednoczonych szczepienie jest zdecydowanie polecane przez  aż trzy instytucje medyczne – Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynaecologists (AGOG) i Society for Maternal-Fetal Medicine. Aktualne stanowisko amerykańskiego CDC opiera się na wynikach obszernych badań nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatów Pfizer i Moderna u ciężarnych. Badania prowadzono w USA przez 11 tygodni (od 14 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku). Przeanalizowano w nim stan zdrowia prawie 36 tysięcy zaszczepionych ciężarnych kobiet w wieku 16-54 lata. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych po podaniu szczepionki, poza miejscowym bólem w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz