koronawirus: jak nie zwariować w domu
Adobe Stock
Aktualności

Jak żyć w kwarantannie i nie zwariować? Hiszpanie ślą Polakom słowa otuchy

Mieszkańcy Hiszpanii dłużej od nas żyją w izolacji społecznej i nie wychodzą z domów. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju przekroczyła już 4 tysiące. Teraz przekazują Polakom słowa otuchy na Facebooku za pośrednictwem trenerki i coacha, Katarzyny Pardeli.

Katarzyna Pardela dzieli swój czas między domy w Polsce i w Hiszpanii. Udaje jej się to, ponieważ sesje terapeutyczne prowadzi online. Na swoim blogu i profilu na Facebooku, „Życie w równowadze”, stara się pomagać innym łagodniej przejść przez trudny okres izolacji z powodu koronawirusa. Ostatnio poprosiła swoich hiszpańskich znajomych o rady dla nas: co zrobić, żeby przetrwać zakaz wychodzenia z domu bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym? Odpowiedzi są ujmujące — a co więcej, warto z tych podpowiedzi skorzystać!

Jak przetrwać kwarantannę w dobrym zdrowiu psychicznym?

Hiszpanie, po długim już czasie zamknięcia w domach i obostrzeń dot. przemieszczania się, zdążyli wypracować sposoby na spokojne przeżycie tej wymuszonej izolacji, Oto niektóre z ich rad dla Polaków, przekazane za pośrednictwem „Życia w równowadze”:

Rady na czas kwarantanny:

 1. zaakceptuj, że teraz jest, jak jest
 2. bądź przygotowany na zmiany nastrojów swoich i twoich bliskich
 3. zorganizuj się w nowych warunkach, ustal plan dnia
 4. śpij wystarczająco i odżywiaj się dobrze, o stałych porach
 5. dbaj o bliskich, ale ich nie przytłaczaj
 6. wróć do swojego hobby
 7. wyznacz sobie czas na bycie tylko ze sobą i przestrzegaj go
 8. kto umie, niech medytuje
 9. słuchaj ulubionej muzyki na słuchawkach 
 10. czytaj
 11. zadbaj o to, żeby być ładnie ubranym, uczesanym i ładnie pachnieć
 12. wyznacz sobie limit czytania/oglądania wiadomości
 13. wyłączaj straszne wiadomości
 14. odmów rozmowy z osobami, które Cię przygnębiają
 15. pamiętaj, że świat się nie kończy
 16. żyj tym, co dzisiaj, nie martw się na zapas
 17. bądź krytyczny wobec tego, co słyszysz i oglądasz
 18. pamiętaj, że masz prawo myśleć i czuć inaczej, niż twoi bliscy i przyjaciele
 19. miej cierpliwość do swoich bliskich, szczególnie dla dzieci
 20. pomóż tym, którym możesz pomóc
 21. zachowaj poczucie humoru
 22. pozwól sobie na śmiech
 23. bądź wdzięczny za to, co masz
 24. nie panikuj z finansami
 25. pomyśl, jak się przygotować na to, że nie zarobisz pieniędzy
 26. pomyśl, na czym możesz oszczędzać
 27. 10 minutowe ćwiczenia od Kasi działają

Ćwiczenia Kasi: zrelaksuj się, zwolnij!

Te ćwiczenia to rodzaj relaksacji w pigułce, trenerka umieściła je też na swoim profilu:Izolacja, lęk o zdrowie i przyszłość, niepewność jutra, utrata poczucia bezpieczeństwa, czas (często gorzkich) życiowych refleksji — ta nowa rzeczywistość ery koronawirusa jest dla wielu z nas próbą. Szukajmy pociechy nawet w drobnych rzeczach — słońcu za oknem, ulubionej nucie w radiu, uścisku lepkich od słodyczy rączek dziecka. To minie, kiedyś znowu będzie wiosna.


Zobacz także:

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
adobe stock
Aktualności
Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Większość ludzi przebywa teraz w domach, pracując zdalnie i opiekując się dziećmi, niemniej jednak wciąż zmuszeni jesteśmy opuszczać bezpieczne cztery kąty w celu wykonania podstawowych zakupów spożywczych czy higienicznych. Jak chronić się przed wirusem w miejscach, gdzie potencjalnie może się on znajdować? Jak walczyć z koronawirusem? Przede wszystkim myj starannie ręce wodą i mydłem . Używaj też preparatu dezynfekującego (jest łatwy do zrobienia w domu ). Pamiętaj, że wirus może być przenoszony przez dotykanie zakażonych powierzchni oraz przez kontakt z osobami chorymi. A częste mycie rąk pozwala pozbyć się wirusa. Jeśli udajesz się do miejsc publicznych, pamiętaj, aby założyć rękawiczki jednorazowe . Są one dodatkowym środkiem ochrony, który niweluje ryzyko zakażenia się koronawirusem. Pamiętaj, aby właściwie zdejmować rękawiczki (instrukcja w naszym video), ponieważ robiąc to w zły sposób, możesz przenieść bakterie na dłonie, następnie dotknąć nosa czy ust i zarazić się koronawirusem. Ważne, aby zużyte rękawice bezpiecznie utylizować. Noś maseczki, tylko jeśli masz kontakt z osobą chorą, gdy sam jesteś zakażony lub jeśli podejrzewasz u siebie chorobę. Zadaniem maseczek jest ochrona osób zakażonych, które stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. WHO odradza noszenie maseczek osobom zdrowym , ponieważ nie sprawią one, że unikniemy zakażenia. Jeśli podejrzewasz u siebie wirusa i nosisz maseczkę, pamiętaj, aby używać jej właściwie oraz bezpiecznie utylizować. Przed założeniem maski umyj i zdezynfekuj ręce. Pamiętaj, że właściwie założona maska zakrywa usta, nos i podbródek. Ważne, aby maska przywarła do twarzy — nie powinno tam być miejsca na wolną przestrzeń. Aby właściwie zdjąć maskę, należy chwycić ją za część tylną, a nie przednią. W ten sposób unikniesz dotykania części, na której mogą znajdować...

Poradnik na temat koronawirusa
AdobeStock
Aktualności
Koronawirus – jak przeżyć pandemię? Poradnik mocniejszy niż wirus
E-book z informacjami, które MUSISZ mieć, by bezpiecznie przetrwać ten czas.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Odbiera nam wolność i bezpieczeństwo. W zamian daje strach o siebie i naszych bliskich oraz niepewność jutra. W zalewie przypadkowych informacji warto sięgać po wiarygodne publikacje i czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Poradnik „Koronawirus – jak przeżyć pandemię?” to e-book, który wsparło swoimi autorytetami grono najpoważniejszych ekspertów medycznych . Publikacja pozwala oddzielić mity od faktów, fake newsy od najważniejszych wiadomości. Jest dostępna w sprzedaży od 21 marca!  Poradnik „Koronawirus – jak przeżyć pandemię?” W publikacji znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, takich jak:  Co to jest COVID-19, jak go stwierdzić u siebie, gdzie szukać pomocy? Co zrobić, żeby uniknąć zakażenia mimo fali nowych przypadków? Jak zabezpieczyć siebie, bliskich, dom? Jak zadbać o zapasy jedzenia, leków, co z domowymi zwierzętami? Co to jest kwarantanna i czym się różni od izolacji? Czy koronawirus może uszkodzić płód? Jak podczas pandemii dbać o seniorów, osoby z obniżoną odpornością, matki z niemowlętami? Współtwórcy e-booka „Koronawirus – jak przeżyć pandemię?” W publikacji wypowiadają się tacy specjaliści, jak: Profesor Włodzimierz Gut, wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego, profesor Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, specjalista zdrowia publicznego, doktor habilitowany nauk medycznych Mariusz Gujski, psychiatra, specjalista zdrowia publicznego, doktor nauk farmaceutycznych Leszek Borkowski, doktor nauk medycznych Katarzyna Skórzewska, specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii, doktor habilitowany nauk medycznych Ernest Kuchar , specjalista chorób zakaźnych, pediatra, lekarz sportowy i medycyny podróży, Anna...

koronawirus: 500 zł mandatu za wejście na plac zabaw!
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: nawet 5000 zł mandatu za wejście na plac zabaw!
Pomimo ogłoszenia stanu epidemii na terenie naszego kraju, wiele rodziców z dziećmi i tak udaje się na place zabaw, które są w tym czasie szczególnie odradzane. Obecnie w całym kraju obowiązuje zaraz opuszczania domu w celu innym niż zakupy czy wizyta w aptece. Kara za przebywanie m.in. na placu zabaw to nawet 5000 zł.

Premier Mateusz Morawiecki zwołał dziś konferencję, na której przedstawił nowe obostrzenia dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się na terenie naszego kraju. Nieprzestrzeganie tych zasad będzie skutkować wysokimi karami - do nawet  5 tys. złotych.   Za złamanie kwarantanny grozi  kara w wysokości 30 tys. zł . Jednostki, które będą zajmować się kontrolą ludzi to policja oraz  wojsko. Zakaz opuszczania domu  Nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zakazuje opuszczenia domu w celu innym niż podstawowe zakupy żywności czy leków. Co więcej, nie wolno przemieszczać się w grupach. Obok siebie mogą jednocześnie przebywać 2 osoby w odległości 1,5 m. Radykalne obostrzenia mają na celu zmniejszanie rozprzestrzeniana się COVID-19 w Polsce. Kary za korzystanie z placu zabaw Zanim Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca w reakcji na zachowania mieszkańców, którzy nie stosowali się do ostrzeżeń, które zawisły przed wejściem na place i siłownie, postanowił zareagować wniesieniem kar finansowych do  500 zł za wejście na teren placu czy otwartej siłowni . Obecnie za przebywanie w tych miejscach można zapłacić nie 500, lecz nawet 5000 zł. Dlaczego odradza się korzystanie z placów zabaw? Wyjście z dzieckiem w trakcie trwającej obecnie kwarantanny na plac zabaw nie jest dobrym pomysłem , ponieważ jest to miejsce, w którym może przebywać spora liczba dzieci, poza tym na huśtawkach czy zjeżdżalniach mnożą się bakterie. Przyprowadzanie dzieci na place zabaw jest nieodpowiedzialne, ponieważ jak już wiemy, dzieci mogą przechodzić koronawirusa bezobjawowo i nieświadomie rozprzestrzeniać COVID-19, zarażając dziadków czy rodziców, dla których koronawirus może okazać się śmiertelny. Wiele ludzi jednak nie zważa na to ryzyko. Jak mówił lokalnym mediom prezydent: – Niestety...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj