Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Knorr
materiały prasowe
Aktualności

Przez żołądek do serca? Badania potwierdzają stare powiedzenie!

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez zmysłu smaku. I bardzo słusznie, bo – jak dowodzą badania – nasze preferencje kulinarne odgrywają też decydującą rolę w wyborze życiowego partnera!

Gdy kiedyś, będąc jeszcze nastolatką, zapytałam moją babcię o to, jak zdobyć serce ukochanego, babcia spojrzała na mnie ze zdziwieniem i powiedziała: „Jak to? Przecież to proste: porządnie go nakarm”. Do tej pory sądziłam, że powiedzenie „przez żołądek do serca” jest tylko starym przysłowiem, okazuje się jednak, że wyniki najnowszych badań* potwierdzają tę tezę!

Od jedzenia do miłości

Okazuje się bowiem, że wspólne jedzenie może przyczynić się do budowania relacji międzyludzkich, a wspólny stół może być płaszczyzną, na której rodzą się emocje, a nawet... uczucia. Pokazuje to pewien eksperyment. Nieznające się wcześniej osoby dobrano w pary na podstawie ich preferencji smakowych, by sprawdzić, czy zamiłowanie do tego samego typu jedzenia może dać również początek wzajemnemu uczuciu do siebie nawzajem. Rezultaty eksperymentu przedstawia film w reżyserii Tatii Pilievy „Miłość od pierwszego zasmakowania”:

Łączy nas smak

Również wyniki badań potwierdzają ważną rolę, jaką odgrywa wspólne jedzenie w tworzeniu i utrzymywaniu relacji międzyludzkich. Wśród wielu czynników decydujących o wyborze partnera czy wspólnej przyszłości pary istotne miejsce zajmuje smak. 1 na 3 badane osoby przyznała, że gdyby jej partner miał inne upodobania smakowe niż ona, martwiłaby się o ich wspólną przyszłość. Co więcej, 78% ankietowanych uznało, że ich partner byłby dla nich bardziej atrakcyjny, gdyby podzielał te same upodobania smakowe co oni.
 

Infografika - preferencj smakowe a miłosne relacje
materiały prasowe


A jak się zachowujemy, gdy idziemy na randkę do restauracji? 29% badanych uznało za nieatrakcyjne, gdy partner zamawia danie przez nich nielubiane. Jednocześnie 24% uczestników badania przyznało, że prosi kelnera o potrawę, której nie lubi, tylko po to, by zaimponować partnerowi na pierwszej randce. Prawdziwe poświęcenie!
 

Smak jako ważna część naszego codziennego życia - infografika
materiały prasowe

Skąd biorą się nasze preferencje smakowe?

Jedni z nas lubią słodycze, inni nie wyobrażają sobie posiłku bez ostrych przypraw. Skąd biorą się nasze upodobania kulinarne? 54% badanych osób wierzy, że preferencje smakowe odziedziczyli po innych członkach rodziny. Ponadto 33% respondentów uważa, że ich upodobania smakowe ukształtowała mama, kolejne 30% - partner, a 23% - przyjaciele.

Jak bardzo ważny jest dla ciebie zmysł smaku?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak ważny jest dla ciebie zmysł smaku? Z czego byłabyś skłonna zrezygnować, aby go nie utracić? Oto odpowiedzi badanych osób:
 

Z czego jesteśmy skłonni zrezygnować dla zmysłu smaku - infografika
materiały prasowe


Czas spędzony wspólnie przy stole i smacznym jedzeniu to dobra inwestycja w budowanie rodzinnych czy przyjacielskich relacji. Niech najbliższy posiłek będzie więc nie tylko zaspokojeniem głodu, lecz także, a może przede wszystkim wyjątkową chwilą tylko dla nas i naszych najbliższych - rozmawiajmy, rozkoszujmy się smakiem, celebrujmy ten czas.


*Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie marki Knorr przez Edelman Berland. W globalnej ankiecie online udział wzięło ponad 12 000 osób z różnych krajów świata, w tym: Argentyny, Brazylii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indonezji, Meksyku, Filipin, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych (w każdym z tych krajów przebadano ponad 1000 respondentów). Badanie przeprowadzone zostało w grudniu 2015 roku, a wyniki opierają się na odpowiedziach osób stanowiących reprezentatywną grupę badanych w każdym z krajów pod względem wieku, płci oraz rynku regionalnego.

Osłabienie więzi emocjonalnych między partnerami zawsze odbije się w ich sypialni - mówi seksuolog [WIDEO]

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, leżeć, uśmiech, emocje
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Polki o stylu życia i emocjach w ciąży – raport
Co czują Polki będąc w ciąży? Jaki prowadzą wtedy styl życia? Odpowiedzi na te pytania dostarcza druga część raportu „Polka w ciąży”, podsumowującego wyniki badań TNS OBOP, dotyczących zachowań Polek w okresie ciąży.

Badanie TNS OBOP "Polka w ciąży" objęło 750 kobiet w wieku 20–55 lat, które były lub są w ciąży albo nie  wykluczają jej w przyszłości. Było przeprowadzone w formie wywiadu telefonicznego od 13 grudnia 2011 r. do 6 stycznia 2012 r. Spośród wielu czynników, które mogą mieć znaczenie dla rozwijającego się płodu, najwięcej, bo aż 93 proc. badanych wskazywało na używki i ich unikanie . Natomiast odpowiednia aktywność fizyczna oraz regularna kontrola wagi to elementy, które znacznie częściej oceniane są jako bardzo ważne przez kobiety, które były lub są w ciąży (odpowiednio: 45 i 43 proc. wskazań). Większość, bo 66 proc. badanych uważa, że podczas ciąży powinno się unikać stresu, przy czym kobiety, które były lub są w ciąży, mówią o tym znacznie rzadziej niż te, które jej nie wykluczają (odpowiednio: 65 i 75 proc.). Niemniej jednak unikanie stresu (5 proc. kobiet, które były lub są w ciąży) jest – obok ograniczania pracy (6 proc.) i wysiłku fizycznego (7 proc.) – najczęściej wprowadzaną zmianą w czasie ostatniej lub obecnej ciąży. Znacznie częściej dokonywały jej jednak kobiety z wyższym wykształceniem (37 proc.), z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (15 proc.) oraz z gospodarstw domowych, których miesięczny dochód netto mieści się między 4001 a 7000 zł (21 proc.). Spośród badanych, które były lub są w ciąży , zmianę stylu życia zadeklarowała jedna trzecia, natomiast spośród kobiet, które nie wykluczają zajścia w ciążę – aż 72 proc. Negatywne emocje podczas ciąży najczęściej wynikają z obaw, czy dziecko będzie zdrowe (u 24 proc. badanych). Dominującym sposobem radzenia sobie z tym jest rozmowa z mężem/partnerem (u 65 proc. kobiet). Rodzajem wsparcia , którego najczęściej oczekują kobiety w ciąży (aż 45 proc. badanych) ze strony rodziny, jest pomoc w codziennych...

co smakuje dziecku, apetyt, niejadek
Żywienie
Co smakuje dziecku?
Co smakuje mojemu dziecku – zastanawiasz się i jednocześnie boisz, że nie będzie lubiło warzyw, jajek, mięsa... Nie musi tak być! Sprawdź tylko, co lubi jeść dziecko na danym etapie rozwoju i karm je zgodnie z naszymi radami. Wychowasz smakosza!

Co smakuje dziecku? Na początek to, co słodkie, bo ten smak dziecko poznało już w brzuszku mamy, łykając wody płodowe. Po narodzinach nadchodzi pora na kolejne smaki. Oto, co smakuje albo (przy twojej pomocy) może mu smakować. Dziecku smakuje to, co słodkie Mniej więcej trzy miesiące przed narodzinami dziecko zaczyna rozróżniać smak wód płodowych, zmieniający się w zależności od tego, co zjadłaś. Twój gust kulinarny już wtedy pozwala mu zapewne zapamiętać określone smaki. Połykanie wód płodowych wyrabia też wrażliwość kubków smakowych, znajdujących się na języku. Nienarodzone dziecko prawdopodobnie nie tylko rozpoznaje, ale też lubi słodkości. Takie też upodobania ma po narodzinach (słodki jest twój pokarm). A gdy noworodek dostanie coś kwaśnego lub gorzkiego, krzywi buzię, a niemal nie reaguje na smak słony. Prawdopodobnie przyczyniają się do tego słone substancje w wodach płodowych, z którymi wcześniej się oswoiło. Dziecku smakuje mleko mamy Z chwilą, gdy po raz pierwszy przystawisz maluszka do piersi, wprowadzisz go w jeszcze bogatszy świat doznań. Twój pokarm nie zawsze jest taki sam. Dopasowuje się do potrzeb dziecka – zmienia się podczas jednego karmienia: na początku jest wodnisty, by maluch dostatecznie się napił, pod koniec tłustszy, by się nasycił. Na smak mleka wpływa dieta karmiącej mamy . Jeśli czasem nie wiesz, dlaczego głodne dziecko nie chce ssać piersi, pomyśl, czy nie jadłaś jakiejś nowej potrawy poprzedniego dnia. Może dodałaś za dużo ostrych przypraw, czosnku? To właśnie dlatego dziecko może nie chcieć ssać piersi. Dziecku smakuje to, co w odpowiednim czasie podane Gdy twoje dziecko ma około pół roku, przychodzi czas na nowe posiłki. Możesz zacząć od gotowanych zmiksowanych owoców, warzyw albo soczków. Potem przychodzi czas na kleik ryżowy lub kaszkę. Następne w kolejce jest mięso (najpierw gotowane...

kobieta, mama, dziecko
materiały prasowe
Aktualności
Matka Polka Niedoceniona - szokujący raport
Narzekamy, że rodzi się mało dzieci, ale nie zgadzamy się przepuścić kobiety ciężarnej w kolejce do kasy pierwszeństwa. Czy panuje społeczna znieczulica, czy też wynika to z typowo polskiego przeświadczenia, że nikt nie może mieć lepiej od nas?

Demografowie i politycy załamują ręce - w Polsce rodzi się za mało dzieci, a przyszłe emerytury będą skrajnie niskie. Czy oprócz czynników ekonomicznych na niż demograficzny może wpływać także przyjazność Polaków wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi? Jak wynika z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi - jakoscobslugi.pl, mamy w tym zakresie jeszcze wiele do poprawienia. W raporcie „Matka Polka Niedoceniona” znalazło się wiele zaskakujących i ciekawych wniosków m.in., że:   Mężczyźni są bardziej tolerancyjni od kobiet względem ciężarnych i mam z małymi dziećmi Na największe przywileje można liczyć na wschodzie kraju Polacy uważają, że kobiety w ciąży i z małym dzieckiem powinny mieć zakaz kupowania alkoholu i papierosów Polacy opowiadają się w większym stopniu za przywilejami dla ciężarnych, niż matek z małymi dziećmi W polskich sklepach zdecydowanie brakuje udogodnień dla kobiet w ciąży z rodzin z dziećmi Jesteśmy za, ale przeciw kobietom w ciąży Zasadniczym problemem w Polsce jest kwestia pierwszeństwa obsługi kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem. Jak wynika z badania, zdaniem 8 na 10 Polaków, kobiety w widocznej ciąży powinny być obsługiwane poza kolejnością we wszystkich miejscach publicznych: sklepach, urzędach i placówkach służby zdrowia. Równocześnie 4 na 10 respondentów w ostatnim roku było świadkiem negatywnej reakcji na prośbę kobiety o pierwszeństwo. Wśród tych osób aż 82,5% zaobserwowało negatywną reakcję innych klientów: niemiłe spojrzenia, złośliwe uwagi, a w co drugim przypadku (47%) nie wyrazili oni zgody na przepuszczenie kobiety bez kolejki. Jak się okazuje, najczęściej takie zachowania są charakterystyczne dla starszych kobiet oraz bardzo młodych, bezdzietnych osób. Zobacz też: Macierzyństwo bez lukru 11,3% ankietowanych spotkało się z niemiłą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj