Jak ściągnąć alimenty
AdobeStock
Aktualności

Milion dzieci w Polsce nie dostaje alimentów! Co zrobi rząd, aby to zmienić?

Znasz ten schemat? Zakładasz sprawę o alimenty, ale twój były partner woli pracować na czarno i tym samym uniknąć płacenia. Składasz więc wniosek o Fundusz Alimentacyjny, ale świadczenie ci nie przysługuje, ponieważ za dużo zarabiasz. Sprawdź, co nowego w przepisach i jakie zmiany w prawie dotkną alimenciarzy.

Egzekwowanie świadczeń nie jest proste, a matki samotnie wychowujące dzieci notorycznie zderzają się ze ścianą. Według oficjalnych danych, aż milion dzieci nie dostaje alimentów. W kancelariach komorniczych jest 600 tys. spraw o alimenty, a dług alimentacyjny wynosi ponad 11 mld złotych. Niepłacących rodziców jest kilkaset tysięcy. W 96% to ojcowie. Mimo regulacji prawnych i zarządzonego obowiązku o płaceniu alimentów, wielu osobom udaje się sprytnie omijać przepisy i nie płacić zarządzonej kwoty.

Surowsze kary dla alimenciarzy

W świetle kodeksu karnego, osoba, która unika płacenia alimentów, jest uznawana za przestępcę. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka Zespołu Ekspertów ds. Alimentów, pracują nad tym, aby poprawić skuteczność ściągania alimentów.

Główne problemy związane z alimentami dotyczą:
 

  • orzekania wysokości alimentów,
  • egzekucji komorniczej,
  • aktywizacji zawodowej dłużników,
  • ścigania i karania sprawców.

Co zrobić, gdy były mąż czasem płaci, a czasem nie?

- W sytuacji, gdy egzekucja komornicza jest bezskuteczna, powinna wkraczać procedura wypłacania należności z Funduszu Alimentacyjnego – mówi dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Ekspertka zaznacza jednak, że nie jest to takie proste. Taka możliwość jest dostępna tylko dla dzieci w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 725 zł. Wychodzi na to, że rodzic wychowujący 1 dziecko i zarabiający minimalne wynagrodzenie już kryterium dochodowego nie spełnia. - W takiej sytuacji jednym z narzędzi, które można zastosować, jest wpisanie dłużnika do rejestru prowadzonego przez biura informacji gospodarczej. To ujawnia jego dług i ogranicza możliwości do zaciągania innych zobowiązań. - radzi ekspertka.

Jakie zmiany w przepisach?

Do tej pory nieprecyzyjne przepisy przekładały się na długoletnie batalie sądowe i niemoc matek. Od maja 2017 roku niepłacenie alimentów uznawane jest za przestępstwo. Można więc złożyć wniosek o ściganie do prokuratura. Teraz wystarczy, że ktoś przez trzy miesiące nie płacił alimentów, żeby prokurator zaczął się nim interesować. Jeżeli wymierzana jest kara pozbawienia wolności to sędzia może zdecydować o dozorze elektronicznym. Wówczas winny nie trafia do więzienia, tylko pozostaje na wolności, co umożliwia mu podjęcie pracy i zarobienie pieniędzy na alimenty. Ponadto w Krajowym Rejestrze Dłużników trwają prace nad tym, aby wpisywać alimenciarzy do jednego rejestru, co ma ułatwić egzekwowanie świadczeń.

Nowy pomysł: alimenty podstawowe

Dr Sylwia Spurek przyznaje, że cały zespół liczy na wprowadzenie rozwiązania tzw. alimentów minimalnych. To pomysł, aby określić wysokość należności dla dziecka w zależności od wieku i miejsca zamieszkania. których mógłby odwołać się sąd, upraszcza i przyspiesza postępowanie – twierdzi. Czas ich zasądzenia ma nie przekraczać kilku dni. Wysokość świadczenia miałaby uwzględniać przeciętne koszty utrzymania dziecka w Polsce. Zasądzenie alimentów podstawowych ma nie zamykać drogi rodzicom, którzy chcą się ubiegać o wyższa kwotę. - Celem jest to, aby rodzice ubiegający się o alimenty, dostali je możliwie szybko i bez sądowej mitręgi. Można powiedzieć – z automatu. Za chleb, buty czy zeszyty do szkoły trzeba przecież od razu płacić, nie da się czekać. Stracą być może sprytni prawnicy, którzy sprawy o przyznanie alimentów przeciągają w nieskończoność – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Źródło: Katarzyna Mierzejewska/wiadomosci.radiozet.pl

Zobacz także:

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

alimenty, sprawy rodzinne, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse
Nie płacisz alimentów? Nie dostaniesz kredytu!
Nie płacisz alimentów? Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni trafiają do wszystkich czterech rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Co oznacza, że mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu czy podpisaniem umowy na internet w domu.

Dłużnicy alimentacyjni Zmiany w prawie były konieczne. W Polsce co roku gminy wyręczają setki tysięcy matek i ojców niepłacących alimentów . Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2013 roku alimenty od państwa (czyli z funduszu alimentacyjnego ) zamiast od rodzica dostało blisko 329 tys. dzieci, a gminy (które wnioskują o pieniądze z funduszu) domagały się zwrotu pieniędzy od 243 tys. osób. Niestety ściągalność długu jest bardzo niska – w 2014 r. udało się odzyskać jedynie 13,9% jego wartości. Co ciekawe, największe zaległości mają dłużnicy z województwa mazowieckiego (18 tys. osób nie płaci alimentów, a ich dług wynosi 507,4 mln zł), śląskiego (15 tys. osób i 355 mln zł zaległości) i łódzkiego (14 tys. osób i 391 mln zł). Zobacz także: Komu trzeba płacić alimenty? Obowiązek zgłaszania do BIGu Do tej pory gminy miały obowiązek (od 2008 r.) zgłaszania informacji o zadłużeniu do jednego z czterech istniejących rejestrów dłużników . Teraz informacja o długu pojawi się we wszystkich czterech rejestrach, co może znacznie utrudnić życie dłużnikom. – W przypadku chęci zaciągnięcia przez takie osoby kredytu , pożyczki czy kupienia czegoś na raty, instytucje, które zajmują się finansowaniem takich świadczeń, skorzystają z informacji zawartych w Biurach Informacji Gospodarczych. Prawdopodobieństwo, że przyszły kredytodawca dowie się o tym, że jego potencjalny kredytobiorca zalega z alimentami na rzecz dzieci, będzie teraz znacznie większe – przekonuje Katarzyna Ostaszewska z Kancelarii Radców Prawnych Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy. Przekazywanie danych do rejestrów dłużników ma się odbywać w formie uproszczonej bez konieczności zawierania specjalnych umów. Warto również pamiętać, że informacje o niezapłaconych alimentach mogą również zgłaszać osoby prywatne Kiedy obowiązek...

alimenty na dziecko
Adobe Stock
Prawo i finanse
Alimenty na dziecko: wszystko o alimentach, na co są, od kiedy, jak je wyliczyć?
Aby otrzymać alimenty na dziecko, trzeba złożyć pozew do sądu i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Można też ubiegać się o alimenty z Funduszu, jeżeli sądownie przyznane alimenty nie są wypłacane. Wyjaśniamy, na co są przeznaczone alimenty na dziecko, jak się o nie starać i jak wyliczyć ich kwotę.

Alimenty na dziecko to często drażliwa kwestia. Ich wysokość oraz zasady przyznawania zależą od wielu czynników. Z reguły alimenty są ustanawiane przez sąd, ale nie zawsze. Jeżeli rodzice zgadzają się co do wysokości i sposobu wypłacania alimentów, wystarczy, że zawrą stosowną umowę, najlepiej w formie aktu notarialnego. Może się również zdarzyć, że osoba sądownie zobowiązana do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku. W takich przypadkach przysługuje prawo do ubiegania się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by starać się o alimenty na dziecko. Sprawdź, kiedy alimenty na dziecko nie przysługują. Wszystko o alimentach na dziecko: Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty natychmiastowe na dziecko: od kiedy? Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: co zrobić, gdy ojciec dziecka nie płaci? Co grozi za niepłacenie alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: kto jeszcze może je płacić? Alimenty na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego: dla kogo? Czy alimenty na dziecko wliczają się do dochodu? Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko? Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty przysługują dziecku zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wysokość alimentów ustala sąd. Aby jednak uzyskać alimenty na dziecko, musisz przede wszystkim wnieść do sądu pozew o alimenty . Trzeba do niego dołączyć: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; wyrok rozwodowy lub akt ślubu (jeżeli nadal jesteś mężatką); oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku); zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub z urzędu pracy, jeżeli jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek; wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto...

alimenenciarze zalegają miliardy złotych
Adobe Stock
Aktualności
Alimenciarze masowo nie płacą - winni są swoim dzieciom miliardy złotych!
Nie płacą, bo mówią, że nie będą utrzymywać byłych żon - tak według komorników próbujących wyegzekwować pieniądze tłumaczą się ojcowie.

Mimo wielu zmian w przepisach, dokonanych przez rząd PiS, które na pewno „przykręciły śrubę" alimenciarzom, trudno mówić na razie o sukcesie. Pieniędzy, jak nie było, tak nadal nie ma, a zaległości w regulowaniu alimentów wynoszą kilkanaście milionów złotych. Zobacz, kto nie płaci na własne dzieci. Alimenciarze nie zapłacili już 12 mld złotych Z danych stowarzyszenia „Alimenty To Nie Prezenty" wynika, że alimentów na dzieci nie płaci aż 84 procent zobowiązanych. Tylko w tym roku nie zapłacili oni miliarda złotych. Pieniądze te powiększyły olbrzymią już pulę długów. W 2015 roku zadłużenie alimentacyjne wynosiło niecałe 6 mld złotych. Przez ostanie laat zwiększyło się ponad dwukrotnie i wynosi obecnie 12 miliardów złotych. O 6 tys. mniej alimenciarzy Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że zmniejszyła się nieco liczba rodziców niepłacących alimentów na dzieci. W 2017 roku było ich 307,7 tys. Obecnie jest 301,3 tys. Ale stale wzrasta zadłużenie statystycznego alimenciarza, które wynosi 40,7 tys. złotych. Jak mówią komornicy, którzy egzekwują alimenty, prawie 80 procent dłużników alimentacyjnych jednoznacznie deklaruje: Na „byłe dzieci" płacić nie będę, bo byłej żony nie będę utrzymywał. Jak wygląda alimenciarz Statystki Krajowego KRD potwierdzają, że alimenciarzami są przede wszystkim mężczyźni - 284 tys ., w tak zwanym wieku produkcyjnym - między 36 a 55 rokiem życia. Ich dług przekracza 5 mld złotych. Od płacenia na własne dzieci najbardziej uchylają się mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. Kto może dostać pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego W uzyskaniu pieniędzy na utrzymanie dziecka pomaga Fundusz Alimentacyjny i to wobec niego jest największe zadłużenie niepłacących ojców. Trzeba pamiętać, że maksymalne świadczenie z Funduszu to 500...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz