dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności

Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji

Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku. 

Spis treści:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Dni wolne od szkoły 2022

Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku:

 • 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne), 
 • 3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja, 
 • 16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało,
 • 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych
 • 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości
 • 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie.

Czy 17 czerwca jest wolne od szkoły?

Wiele osób zastanawia się, czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły. Okazuje się, że podobnie jak w przypadku pracy (nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy), dzień ten nie jest również wolny od nauki.

W zależności od placówki dyrektor może jednak ustanowić 17 czerwca dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoły bardzo często korzystają z tego rozwiązania, przedłużając wolne dla uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że w większości placówek piątek po Bożym Ciele będzie dniem wolnym. 

Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022

Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć. Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja:

 • 24 maja – egzamin z języka polskiego,
 • 25 maja – egzamin z matematyki,
 • 26 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Dni wolne: matury 2022

Czy podczas matur 2022 jest wolne w szkole? Owszem, uczniowie szkół ponadpodstawowych nie będą mieć w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to dla nich kilka dni przerwy w nauce. Dotyczy to jednak tylko terminów podstawowych egzaminów maturalnych, czyli 4-6 maja. W niektórych szkołach może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ dyrektorzy mogą wykorzystać również dni z puli dni wolnych do wykorzystania, wtedy uczniowie będą mogli mieć nawet tydzień wolnego (2-6 maja).

Egzamin maturalny w 2022 roku będzie przeprowadzany od 4 do 23 maja. 4 maja odbędzie się egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy), 5 maja z matematyki (poziom podstawowy), 6 maja z języka angielskiego (poziom podstawowy). Egzamin maturalny w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 15 czerwca 2022 roku, a egzamin poprawkowy w dniu 23 sierpnia 2022 roku.

Dni wolne od szkoły: wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne?

Z pewnością wszyscy uczniowie zastanawiają się, kiedy wakacje. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach zaplanowane jest na 24 czerwca 2022 (piątek). 
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w najstarszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia odbędzie się 29 kwietnia 2022 (piątek).

Przerwa wakacyjna 2022 trwa od 25 czerwca do 31 sierpnia.

Dni wolne od pracy w 2022 roku

Na koniec podajemy wykaz dni wolnych od pracy w bieżącym roku, aby łatwiej było planować wspólny wypoczynek.

 • 1 maja (niedziela) – Święto Pracy (majówka)
 • 3 maja (wtorek) – Święto Konstytucji 3 Maja (majówka)
 • 5 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki
 • 16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (piątek) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (niedziela) – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia (poniedziałek) – Drugi dzień Bożego Narodzenia

Zobacz też:

Majówka 2022: kiedy wypada i ile trwa?
Adobe: ivanko80
Święta i uroczystości
Majówka 2022: kiedy się zaczyna i ile trwa?
Majówka 2022 – to dni wolne od szkoły i pracy, które razem tworzą długi weekend majowy i dają nam możliwość porządnego odpoczynku. W jakie dni wypada majówka w 2022 roku? Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć wolne w pracy i pozwolić dziecku na wolne w szkole, by cieszyć się ponad tygodniem laby.

Majówka 2022 – dni wolne rozpoczną się już w sobotę 30 kwietnia. Wiele osób myśląc o majówce, już teraz planuje spędzić ten czas w gronie rodziny i zastanawia się, od kiedy do kiedy może liczyć na dodatkowy wypoczynek. Tłumaczymy, kiedy zaczyna się majówka 2022 i kiedy dokładnie kończy się majowy weekend. Masz już przygotowane atrakcje dla dzieci? Jeśli nie – podpowiadamy, w jaki sposób możecie spędzić ten wolny czas.  Kiedy jest majówka 2022? W 2022 roku majowe święta narodowe, czyli dni wolne od pracy, wypadają: Święto Pracy 1 maja wypada w niedzielę; Święto Konstytucji 3 maja wypada we wtorek. Majówka 2022 a dni wolne w szkole Wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się majówka 2022. Kalendarz dni wolnych w 2022 roku jest nieco inny dla dzieci niż dla rodziców. Przede wszystkim dlatego, że przerwy świąteczne dla dzieci uczęszczających do szkół są dłuższe. Tak też wygląda sytuacja w przypadku majówki: poniedziałek 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  – jest dniem wolnym od nauki, ale nie jest dniem wolnym od pracy. Kiedy wziąć wolne w pracy, żeby przedłużyć majówkę? W przypadku rodziców pracujących wolne w tym roku  przypada tylko we wtorek  3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja . Kiedy kończy się majówka w 2022 roku? Dla większości rodziców właśnie 3 maja. Aby móc spędzać majówkę z najbliższymi, warto wcześniej zaplanować urlop na 2 maja. A może wykorzystać majówkę na dłuższy wypoczynek? Wystarczy wziąć tylko 4 dni urlopu : 2 maja, w poniedziałek, 4-6 maja, w środę, czwartek i piątek, by cieszyć się, aż 9 wolnymi dniami pod rząd!   Co ważne, 1 maja – Święto Pracy wypada w tym roku  w niedzielę i za ten dzień, zgodnie z  art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974...

Czy 2 maja jest wolny od szkoły?
Adobe Stock/Evgeniy Kalinovskiy
Uczeń
Czy 2 maja jest wolny od szkoły? Czy czynne są przedszkola?
Czy 2 maja jest wolny od zajęć w szkole? Pytanie to zadają sobie nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice, którzy w wielu przypadkach muszą zorganizować opiekę najmłodszym pociechom. Drugi maja wypada w poniedziałek. Gdyby był wolny, uczniowie mogliby wrócić do szkół dopiero w środę, 4 maja.

W tym roku 1 maja wypada w niedzielę, natomiast 3 maja – w środę. Trzeci maja, jak wiadomo, zawsze jest dniem ustawowo wolnym od zajęć w szkołach i przedszkolach. A co z wtorkiem – 2 maja? Czy jest wolny? Czy uczniowie i przedszkolaki zostają w domu? Weekend majowy 2022: czy 2 maja jest wolny? Zgodnie z decyzją Rady Pedagogicznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa, 2 maja jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktycznych . Rada w roku szkolnym 2021/2022 ustaliła 8 takich dni: 2.11.2011 (Zaduszki, wtorek) 12.11.2021 (dzień po Święcie Niepodległości, piątek) 7.01.2022 (dzień po święcie Trzech Króli, piątek) 2.05.2022 (Dzień Flagi Państwowej, poniedziałek) 24-26.05.2022 (egzamin ósmoklasisty, wtorek-czwartek) 17.06.2022 (dzień po Bożym Ciele, piątek). Bardzo długi weekend majowy Mimo że z kalendarza dni wolnych „ucieka” 1 maja (niedziela, która i tak byłaby wolna od szkoły), są uczniowie, których czeka naprawdę długi majowy weekend. Chodzi o uczniów techników i liceów, w których 4 maja (środa) zaczynają się matury. Każdy kto nie jest w klasie maturalnej, ma w perspektywie powrót do szkoły dopiero 9 maja ! Niestety, 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich rodziców. Ci, którzy mają młodsze dzieci i muszą tego dnia iść do pracy – mają do wyboru: wziąć urlop lub zorganizować opiekę nad pociechą. Źródło: samorzad.gov.pl Zobacz także: Majówka 2022: kiedy się zaczyna i ile trwa? Gdzie na weekend z dzieckiem? Atrakcyjne miejsca dla dzieci w Polsce Zabawy dla dzieci – najlepsze zabawy na każdą okazję i porę roku

kiedy dzieci wracają do szkoły
Adobe Stock/nadezhda1906
Aktualności
Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce?
Rodzice pytają, kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce. Warto wiedzieć, czy dni wolne obejmują tylko Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 maja, czy ferie zostaną wydłużone. Powrót do szkoły nie odbywa się wcale w poniedziałek, 2 maja. Wyjaśniamy, kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce.

Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce – to pytanie nurtuje rodziców. Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo przerwa świąteczna obejmuje także jeden dzień powszedni. Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce? Dzieci nie wracają do szkoły tuż po Święcie Pracy, które wypada 1 maja w niedzielę. Poniedziałek pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 maja to dzień powszedni, nie oznacza to jednak, że dzieci idą wtedy do szkoły. 2 maja lekcje także się nie odbywają, a szkoły w większości będą zamknięte. Dzieci wracają do szkoły dopiero w środę, 4 maja. Majówka 2022 trwa zatem od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja włącznie. Kiedy dzieci wracają do szkoły – dyżury w majówkę Ponieważ dzieci wracają do szkoły dopiero w środę po majówce, a poniedziałek dla niektórych rodziców jest dniem pracującym, w niektórych placówkach organizowane są dyżury świetlicowe. Z opieki nad dzieckiem w szkole można jednak skorzystać tylko 2 maja. Zazwyczaj w szkołach obowiązują wcześniejsze zapisy na dyżury w świetlicy w dni, w które nie odbywają się lekcje. Ważne: szkoła nie ma obowiązku zapewnienia dzieciom opieki świetlicowej w czasie majówki. Podobnie nauczyciele nie mają obowiązku pracy w dni wolne. Kolejne dni wolne od szkoły 2022 to dni, w których odbędą się egzaminy ósmoklasistów: 24, 25 i 26 maja. Zobacz też: ​ Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF [WZÓR] Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak je napisać? [WZÓR]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz