
W ramach kampanii „Forver Young” („Wiecznie młody) powstał spot, zwracający uwagę na liczbę wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci, spowodowanych rozmawianiem przez telefon w czasie jazdy.
Nie każ dziecku być „wiecznie młodym”
Młoda mama zapina synkowi pasy bezpieczeństwa, siada na miejscu kierowcy i wspólnie ruszają w drogę. Po chwili odbiera telefon, a po rozmowie wybucha płaczem. Kobieta jest coraz starsza, na jej twarzy pojawiają się zmarszczki, włosy siwieją, tylko jej synek pozostaje kilkuletnim chłopcem. W momencie, w którym gwałtownie hamuje, zaczyna płakać – przypomina sobie zdarzenie sprzed lat…
Twórcy spotu nie pokazali momentu wypadku. Chcą, aby widz domyślił się, że odebranie przez mamę telefonu było równoznaczne z odebraniem synkowi życia. Kilkuletni chłopiec na tylnym siedzeniu to jedynie wspomnienie mamy. Ten krótki film ma uświadomić kierowcom, zwłaszcza rodzicom, jakim zagrożeniem jest odbieranie telefonu w czasie jazdy samochodem. Przewrotny tytuł kampanii „Forever Young” ma być ostrzeżeniem, by rodzice nie skazywali własnych dzieci na „wieczną młodość”.
Co myślicie o takim sposobie przedstawiania wypadków samochodowych? Nie potrzebujemy krwi i zmasakrowanego samochodu, żeby zrozumieć tragedię, która się wydarzyła. Mamy nadzieję, że taki sposób mówienia o śmierci i wypadkach drogowych okaże się skuteczny…
Polecamy: Kampania dotycząca późnego macierzyństwa obraża kobiety?
Źródło: kampaniespoleczne.pl

Mamo, kup mi telefon Ile razy wiedziałaś niemowlaka bawiącego się telefonem komórkowym rodziców? Widok kilkulatka bezbłędnie obsługującego smartfony nikogo już chyba nie dziwi. Skoro dziecko tak świetnie radzi sobie z obsługą urządzenia (przeważnie poznaje w nim świat gier), zaczyna chcieć posiadać własny telefon komórkowy. Nie zdziw się więc, gdy pewnego dnia usłyszysz od swojego przedszkolaka: "Mamo, kup mi telefon!". Co wtedy zrobić? Po co dziecku telefon? Zanim kupisz dziecku telefon komórkowy, odpowiedz sobie na pytanie: "Po co mu takie urządzenie?". Jeśli rozważasz zakup telefonu, ponieważ dziecko się tym interesuje i chciałabyś kupić mu prezent, o który cię prosi, zastanów się, czym telefon właściwie będzie dla twojego dziecka. Ten rodzaj motywacji pokazuje, że telefon jest czymś więcej niż urządzeniem do komunikacji, staje się on zabawką. Czy funkcja rozrywkowa telefonu to dobra motywacja do zakupu tego urządzenia dziecku? Czy wiesz, jakie ryzyko dla dziecka niesie za sobą takie podejście do urządzeń komórkowych? Fonoholizm u dzieci Z badań twórców kampanii społecznej "Uwaga! Fonoholizm" wynika, że o fonoholiźnie, czyli uzależnieniu od telefonów komórkowych możemy mówić już w przypadku dzieci. Skutki uzależnienia mogą być poważne, począwszy od osłabienia kontaktów z rówieśnikami oraz rodzicami, poprzez zanikanie pasj i i zainteresowań dziecka po zaburzenia funkcji biologicznych (sen, odżywianie). Dlatego warto pamiętać, że telefon w ręku kilkulatka nie powinien pełnić funkcji gadżetu, a jedynie być urządzeniem do komunikacji z rodzicami . Czy kupować dziecku telefon? Jeśli istnieje realna potrzeba wynikająca z przebywania dziecka poza domem, warto rozważyć zakup telefonu komórkowego dla dziecka. Dobrym momentem na rozważenie sprawienia takiego prezentu jest sytuacja, gdy twoje dziecko coraz...

"Są pewne miejsca, gdzie smartfony nie pasują" Pamiętacie kampanię "Telefon buduje mur" ? Korzystanie ze smartfona w obecności dziecka negatywnie wpływa na więzi rodzinne. Każde zerknięcie na telefon to kolejna cegła w niewidzialnym murze odgradzającym rodzica od dziecka. Organizacja Understood pomaga rodzicom, których dzieci mają problemy z nauką i skupianiem uwagi. We współpracy z organizacją Common Sense Media, która uczy rodziców, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i nowych technologii, powstała kampania #DevicesFreeDinner, czyli "Obiad bez urządzeń elektronicznych". Najnowszy spot kampanii podbił nasze serca! Dziadkowie, którzy zabierają wszystkie elektroniczne urządzenia dzieciom i wnukom? Ta reklama to strzał w dziesiątkę – każdy rodzinny obiad powinien tak wyglądać! Według najnowszych danych, 92% rodziców uważa, że rozmowa przy obiedzie to sposób budowania więzi z dzieckiem. Niestety, smartfony pochłaniają nas tak bardzo, że częściej patrzymy w ekran, niż w oczy dziecka. Zanim kolejny raz spojrzysz na ekran telefonu podczas rodzinnej uroczystości albo spaceru z dzieckiem, zastanów się, czy w ten sposób nie tracisz czegoś bardzo cennego... Czytaj także: Nie patrz na telefon podczas zabawy z dzieckiem!

Dziecko w macicy jest jak w zakorkowanej butelce, jeśli pijesz alkohol w czasie ciąży. Nie ma dokąd uciec, alkohol przeniknie do każdej jego komórki . Niszczy mózg. Statystyki są przerażające: pomimo wydawałoby się powszechnej wiedzy, że alkohol pity w ciąży szkodzi dziecku, aż 33 proc. kobiet w czasie ciąży sięga po alkohol . Wiele z nich sięga okazjonalnie po piwo czy drinka, uważając, że to nic złego. Piwo jak woda Kobiety sięgające po alkohol zatruwają swoje dzieci, pamiętajmy o tym, sięgając po kolejnego drinka - mówi Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Sosnowcu, jedynej gminy w Polsce, która po raz drugi bierze udział w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink . Zdjęcia są szokujące, ale może to dobry pomysł dotarcia do powszechnej świadomości, zwłaszcza wśród młodych ludzi, z których większość pije alkohol, traktując piwo niemal jak wodę i nie myśląc o tym, że zawiera ten sam alkohol etylowy co wódka. Dane pokazują, że w Polsce młode kobiety dziś sięgają po alkohol równie często jak mężczyźni. Alkohol niszczy mózg Pity w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować obumarcie ciąży, a u dziecka – zaburzenia neurorozwojowe. W drugim i trzecim trymestrze ciąży może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka, zahamowanie jego wzrostu. Alkohol niszczy i uszkadza komórki nerwowe . Im są one młodsze, tym skutki są poważniejsze, gdyż z tych uszkodzonych komórek nerwowych mają dopiero utworzyć się narządy. Zdjęcie kampanii Too Young To Drink: Za młody, by pić FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) To najpoważniejsze zaburzenie, jakie może powodować picie alkoholu. Dzieci z FAS po porodzie mają niższą masę ciała oraz charakterystyczny wygląd twarzy. Zmiany zewnętrzne zanikają w miarę, jak dziecko rośnie. Są jednak trwałe skutki uszkodzeń rozwijającego się mózgu....