dziecko płacze w kąpieli
Fotolia
Aktualności

Ten spokój i czułość! Tata kąpie noworodka – zobacz film

Powoli, spokojnie i z wielką miłością – ten tata wie dobrze, jak kąpać dziecko, aby nie płakało. Ten filmik zrobił nam dzień!

Na samą myśl o kąpieli dziecka już drżą ci ręce? Zobacz filmik i przekonaj się, że kąpiel noworodka nie zawsze musi przebiegać z dziecięcym płaczem w tle. Ten tata wie, jak kąpać: jego 9-dniowa córeczka nawet się nie skrzywi przez cały czas kąpieli!


Gdzie tkwi sekret taty?

  • Trzyma dziecko w ramionach, a nie wkłada do wanienki. Dzięki temu noworodek nie boi się utraty równowagi w wodzie – i nie płacze.
  • Wszystkie działania wykonuje bardzo powoli. Nawet noworodek umie wyczuć nerwowe ruchy rodzica (gwałtowniejsze i często odrobinę mocniejsze niż zwykle), a takie ruchy bardzo go stresują (czytaj: Jak wspierać rozwój dziecka, radzi fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski)
  • Stabilnie trzyma główkę bobasa. I znowu: dziecko czuje się bezpiecznie, bo nie doznaje podczas kąpieli nagłych zmian ułożenia ciała.

Czytaj także: Keep calm i ubierz dziecko, tato

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

niemowlę, rozwój niemowlaka, niemowlę na brzuchu
marchibas - Fotolia.com
Pielęgnacja
Moc dotyku, czyli masujemy maleństwo
Wiesz, czemu skóra maleństwa jest tak wrażliwa na dotyk? Ponieważ na każdym jej centymetrze kwadratowym znajduje się aż 6 milionów zakończeń nerwowych. Dlatego właśnie maluszki uwielbiają być przytulane i głaskane. W związku z tym już od pierwszych dni życia warto masować dziecko. Mały masaż to nie tylko przyjemność - to także wiele korzyści.

Pierwszym zmysłem, który rozwija się u maleństwa, jest dotyk. W pierwszych tygodniach życia to właśnie przez dotyk (i płacz) maluch komunikuje się z otoczeniem i zdobywa wiedzę o świecie. Dlatego tak bardzo potrzebuje fizycznego kontaktu z rodzicem. Kiedy mama i tata biorą kruszynkę na ręce, na początku zazwyczaj delikatnie muskają policzek malca, trzymają za rączkę, gładzą po pleckach. W miarę jak się nawzajem lepiej "poznają", więź emocjonalna się zacieśnia, a ruchy stają się pewniejsze. A jak ma się to do masowania? Właśnie te czułości to najprostsza forma masażu, która z czasem powinna ewoluować. Zatem: jak masować, dlaczego, kiedy i czy naprawdę to takie proste? Postaramy się rozwiać część Twoich wątpliwości.   Dotyk tworzy więź   To niesamowite, ale już w 6. tygodniu ciąży można zauważyć pierwsze reakcje embrionu na dotyk w okolicy górnej wargi! 6-miesięczny płód jest już w stanie cały odczuwać, więc czuje - "dotyk" wód płodowych, przez które jest otulony Nic więc dziwnego, że po urodzeniu noworodek tak bardzo pragnie dotyku - daje mu on poczucie bezpieczeństwa znane z brzucha mamy. To bezpieczeństwo przekłada się na zaufanie do rodziców i wzmocnienie więzi emocjonalnej.   Dotyk wpływa na wychowanie   Rozwój emocjonalny, kształtowanie osobowości, relacje z innymi ludźmi - na nie także dotyk ma niebagatelny wpływ. To właśnie z powodu tak dużego znaczenia dotyku dla ogólnego rozwoju, pediatrzy podkreślają olbrzymie korzyści płynące z masowania niemowląt.   Mały masaż leczy   Może słowo leczy jest trochę na wyrost, ale potrafi on przynieść ulgę w wielu dolegliwościach, m.in. wspiera trawienie i pomaga walczyć z niemowlęcą kolką, daje ulgę podczas kataru czy ząbkowania, wpływa pozytywnie na stan skóry i wspiera nie w pełni dojrzały układ odpornościowy....

Poród i ciąża: ciążowe przesądy, rytuały przy porodzie i po narodzinach dziecka
Poród naturalny
Co czuje dziecko w trakcie porodu?
Ułożenie i ruchy dziecka w trakcie porodu nie są przypadkowe. Natura w pełni przygotowała je do przyjścia na ten świat. To niezwykłe, ale ono naprawdę zna drogę.

Narodziny to dla dziecka najważniejszy sprawdzian życia i jego pierwszy sukces! Wszystko, czego doświadczył w ciągu minionych dziewięciu miesięcy w brzuchu mamy może wreszcie wykorzystać w praktyce. Ruchy główką, fikołki, zginanie i prostowanie nóżek – teraz okażą się bardzo przydatne. Co więcej, w trakcie  przechodzenia przez kanał rodny dzidziuś doświadczy bardzo wielu ekstremalnych wrażeń, które, jak twierdzą fachowcy, są mu bardzo potrzebne. I choć to będzie ciężka i wyczerpująca przeprawa, to z pewnością nie jest ona dla malca przykra.    Noworodek czuje pozytywny stres To mózg maleństwa daje sygnał do rozpoczęcia akcji porodowej. Zawiadamia, że osiągnął szczyt swego neurorozwoju i chce się wreszcie sprawdzić w działaniu. Jeśli potraktować pobyt w brzuchu jako trening, to sam poród przypomina igrzyska olimpijskie, w których dziecko może sprawdzić swoje możliwości. Zrobi wtedy wiele rzeczy po raz pierwszy, a przez resztę życia będzie je już tylko ćwiczył i udoskonalał, np. reakcję na stres. Nie ukrywajmy, moment narodzin wywołuje u dziecka napięcie emocjonalne, ale nie tak szkodliwe, jak u dorosłych. Sam stres jest przecież bardzo mobilizujący i w takiej właśnie wersji występuje u noworodków. Pomaga im przetrwać trudne chwile i wyjść z tego bez szwanku. A przede wszystkim dodaje sił.   Noworodek czuje skurcze Rodzący się maluch czuje skurcze macicy . Te, które rozpoczynają poród, są znacznie silniejsze od tzw. przepowiadających, które pojawiały się wcześniej. Ale to dzięki tym przepowiadającym dziecko odbiera ruchy macicy jako coś znajomego. Niektóre maluchy nawet słodko śpią we wczesnych fazach porodu. Dzięki monitorowaniu płodów wiadomo, że niedługo potem, w trakcie silnych skurczy, zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko i pępowinę. Smyk jest na takie "przerwy w dostawie"...

Bliźnięta w kąpieli – rysunek
Fotolia
Pielęgnacja
Rewolucyjna metoda kąpieli noworodków – film
Francuska położna, Sonia Rochel, nadaje nowy sens kąpieli noworodka. Taka kąpiel to coś znacznie więcej. Nie wierzycie? Koniecznie zobaczcie ten film!

Delikatny strumień wody zalewa maleńkie buzie, spływa po oczkach, dostaje się do uszu. A ja patrzę jak urzeczona, wręcz nie mogę oderwać wzroku. Zdziwienie ustępuje miejsca zachwytowi. Bo już od pierwszych chwil nie mam wątpliwości, że kąpane w ten sposób bliźnięta to uwielbiają. Tak bardzo, że zrelaksowane, spokojne i bezpieczne... po prostu śpią. Obejmując się przy tym i tuląc do siebie tak, jakby nadal były w łonie mamy. Nie tylko mnie zahipnotyzował ten film. Gdy pojawił się w sieci, w ciągu pierwszych dwóch tygodni miał 8 mln odsłon. A o jego autorce pisały magazyny i portale parentingowe na całym świecie. Sonia Rochel , francuska położna, ma 53 lata, kilkoro wnucząt i ponad 30 lat zajmuje się noworodkami oraz małymi niemowlętami. A od dwóch lat propaguje (nawet w tak odległych krajach jak Chiny) Thalasso Bain Bebe – absolutnie rewolucyjną metodę kąpieli, o której mówi, że jest jej prezentem powitalnym dla dzieci. Tuż po przyjściu na świat, gdy wspomnienia z życia płodowego są jeszcze bardzo żywe, ten rytuał ma im przypominać, jak jeszcze niedawno czuły się w łonie mamy: ciepło i bezpiecznie. I ma się stać ich kolejnym pięknym wspomnieniem.  Gdy oglądam ten film, nie mam wątpliwości, że właśnie słowo "rytuał" oddaje najlepiej sens tego, co robi Sonia Rochel. Ona sama zresztą postuluje zmianę idei kąpieli. Kąpiel ma być nie tyle zabiegiem higienicznym, ale ceremoniałem, który relaksuje i koi ciało oraz zmysły maleńkiego człowieka, przynosząc mu odprężenie po całym dniu. Ma być rytuałem, w którym chodzi przede wszystkim o poświęcenie dziecku czasu, o naszą delikatność, czułość, cierpliwość i pewność przekazywaną z każdym gestem.  A oto rady Soni Rochel : 1. Nigdy nie kąp dziecka, gdy jest głodne . Głodne nie będzie w stanie się zrelaksować. 2. Wodę wlewaj nadal, gdy noworodek jest już w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj