Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kara więzienia za aborcję
Adobe Stock
Aktualności

Kara więzienia za aborcję? Posłowie zagłosowali przeciw

Kara długoletniego więzienia za aborcję, ale także za poronienie i pomoc kobiecie, której życie w związku z ciążą jest zagrożone – to pomysł, który nie mieści się w głowie. A jednak projekt ustawy trafił do Sejmu. Posłowie już zdecydowali, czy dożywocie za aborcję będzie w Polsce realne.

Obywatelski projekt ustawy autorstwa Fundacji Pro-Prawo do Życia przewiduje karę nawet 25 lat więzienia lub dożywocia za przerwanie ciąży. Posłowie głosowali w czwartek za przyjęciem lub odrzuceniem tego pomysłu skrajnych przeciwników przerywania ciąży.

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Będą kary więzienia za aborcję?

W środę w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy zaostrzającej kary za aborcję. Wielu polityków z różnych partii, w tym KO, Lewicy, PSL, Polski 2050 oraz PiS, opowiedziało się za odrzuceniem projektu w całości w pierwszym czytaniu.

Padły mocne słowa.

„Dziś procedujemy projekt, który nigdy nie powinien być w Sejmie, który zakłada, że przerwanie ciąży stanie się przestępstwem zabójstwa, a kobieta zabójczynią” – mówiła Monika Wielichowska z KO.

„To nie tylko karanie za poronienie, nie tylko kara dla matki, która pomoże swojej zgwałconej córce, to nie tylko więzienie dla lekarza, ale to przede wszystkim nieustający strach. Jeżeli chcecie, żeby Polki żyły godnie, nie dajcie się im bać” – podkreślała Barbara Nowacka z KO.

„Strasząc kobiety, nie chroni się życia. Klub PiS upoważnił mnie do skierowania wniosku o odrzucenie tego projektu w całości w pierwszym czytaniu. (...) Nigdy w naszym kręgu kulturowym, w naszej cywilizacji, nie było to akceptowalne, by karać kobiety, czy kogokolwiek, za ratowanie własnego życia” – powiedziała rzeczniczka PiS, Anita Czerwińska.

Projekt ustawy zakłada, że dzieckiem jest „człowiek od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”. Podaje też definicję dziecka poczętego, którym jest „dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu”.

Za spowodowanie śmierci dziecka poczętego zgodnie z projektem miałaby grozić kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie. Nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka poczętego byłoby z kolei zagrożone karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli sprawcą byłaby matka, sąd mógłby zdecydować o nałożeniu łagodniejszej kary lub odstąpić od jej wymierzenia.

Przypomnijmy: według projektu kobieta musiałaby donosić każdą ciążę, także pochodzącą z gwałtu. Gwałciciel zaś mógłby się obawiać najwyżej kary 12 lat więzienia.

W czwartek Sejm odrzucił projekt ustawy w pierwszym czytaniu. Za jego odrzuceniem głosowały całe kluby KO, Lewicy, PSL całe koła Polski 2050, Porozumienia, Kukiz'15 i Polskie Sprawy oraz większość polityków PiS. Za poparciem projektu zagłosowało 41 posłów PiS, w tym Dominika Chorosińska i Filip Kaczyński, a także posłowie Konfederacji, m.in. Krzysztof Bosak, Krystian Kamiński, Robert Winnicki i Dobromir Sośnierz oraz poseł niezrzeszony, Łukasz Mejza..

Zobacz też:

lekarze odmawiają aborcji
Adobe Stock
Aktualności
Płód był martwy, kobieta miała 40 stopni gorączki, a szpital zażądał opłaty za aborcję
To nie ponury żart, a rzeczywistość, z którą zetknęła się w Polsce legalnie tu pracująca i opłacająca składki ciężarna Ukrainka. Mimo tego, że płód nie żył, kobieta krwawiła i gorączkowała, za aborcję w szpitalu zażądano od niej 1500 zł.

Gdyby nie interwencja pracodawczyni Ukrainki, nie wiadomo, czym by się skończył dla ciężarnej pobyt w szpitalu. Dopiero po tym, jak szpital dostał informację, że o żądaniu zapłaty za aborcję w zaistniałej sytuacji powiadomiona została Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, podano pacjentce leki i bezpiecznie usunięto martwy płód. Ale to niejedyna podobna sytuacja. Niedawno w Lublinie ciężarna, u której doszło do obumarcia płodu , była odsyłana ze szpitali mimo tego, że miała skierowanie na aborcję. Dopiero wezwanie karetki do kobiety sprawiło, że została przyjęta do szpitala. „Nikt tego Pani w Polsce nie zrobi” Z kolei w Poznaniu kobieta w 21. tygodniu ciąży po odpłynięciu wód płodowych zgłosiła się do szpitala, gdzie stwierdzono bezwodzie i nieprawidłowe działanie nerek u płodu. Kobieta usłyszała, że lekarze nie wykonają aborcji i że „nikt tego Pani w Polsce nie zrobi”, mimo tego, że lekarze nie wiedzieli, czy dziecko urodzi się martwe, czy jako „warzywko” – to cytaty wypowiedzi personelu szpitala. I w tym przypadku interwencja Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz posłanki Katarzyny Kretkowskiej sprawiły, że lekarze wykonali aborcję. Pomimo głośnej śmierci kobiety w Pszczynie , która zmarła, bo przy bezwodziu i ciężkim uszkodzeniu płodu lekarze nie chcieli wykonać aborcji, i pomimo wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, lekarze nadal unikają przeprowadzania aborcji nawet w oczywistych przypadkach. Rządzący chcą, aby Polki rodziły więcej dzieci? Niech sprawią, by czuły się bezpiecznie w ciąży i podczas porodu. Co im po 12 tysięcy na dziecko , gdy mogą nie przeżyć ciąży? Źródło: onet.pl Przeczytaj też: Zagrożenie życia matki w ciąży – kiedy wolno ratować kobietę Aborcja w Polsce – kiedy można dokonać usunięcia ciąży

bosak
Adobe Stock/screen FB
Aktualności
„Kobiety zmuszacie do heroizmu, a do noszenia maseczek zmuszać nie chcecie?”. Krzysztof Bosak o aborcji
Lider Konfederacji udzielił wywiadu „Gazecie Wyborczej”. Z tej rozmowy wyłania się obraz sposobu myślenia Krzysztofa Bosaka.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” zapytała Krzysztofa Bosaka o aktualną sytuację w Polsce, szczególnie zwracając uwagę na sytuację kobiet po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uchwalił prawo, które krępuje ręce lekarzom dokonującym aborcji nieuleczalnie chorych płodów w ramach ratowania życia matki. Zadawała także pytania w związku z katastrofalną sytuacją epidemiczną w naszym kraju. Odpowiedzi lidera partii skrajnie prawicowej mogą dziwić. Krzysztof Bosak zapytany o to, czy żałuje złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce , który mógł się w pewien sposób przyczynić do śmierci młodej kobiety w Pszczynie , odpowiedział: nie, i dodał: „Uważam, że bardzo dobrze się stało . Wątpliwość, jaki jest zakres ochrony prawnej dzieci nienarodzonych, została rozstrzygnięta na korzyść prawa do życia”. Wolność wyboru? Tak, ale... Dziennikarka „GW” natychmiast przeszła do kolejnego pytania: „Jak to się ma do waszych haseł wolnościowych? Konfederacja mówi: >>ręce precz od obywatela<<, maski to jest >>zamach na wolność człowieka<<. A kobiety zmuszacie do heroizmu. To nie jest rozdwojenie jaźni? ” Niewzruszony lider Konfederacji odpowiedział: „Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego”. „O ile ma szanse przeżyć. A często się zdarza, że nie ma. Mamy dramatyczne sytuacje: wady letalne, na przykład płód bez mózgu, i kobieta musi teraz rodzić” – odparowała dziennikarka. Zatem według Krzysztofa Bosaka każdy może wybrać, czy zakładać maseczkę i się zaszczepić, choć brak jednego i drugiego naraża innych ludzi na utratę zdrowia, a nawet życia, ale ciężko uszkodzonego płodu, który nie ma szans na przeżycie, usunąć nie można, choć taka ciąża zagraża zdrowiu i życiu ciężarnej. W sprawie maseczek i...

Kiedy można dokonać aborcji
Adobe Stock
Aktualności
Aborcja w Polsce – kiedy można dokonać legalnej aborcji, aktualne przepisy
Legalna aborcja w Polsce dozwolona jest tylko w dwóch przypadkach, a nie w trzech, jak to miało miejsce przed styczniem 2021 roku. Z listy przesłanek do legalnej aborcji wykluczono zapis o ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeniach płodu. Nielegalna aborcja jest w Polsce karana więzieniem.

Możliwości legalnej aborcji w Polsce się kurczą. Zabiegu usunięcia ciąży nie można wykonać nawet wtedy, gdy płód obarczony jest ciężkimi wadami – tzw. wadami letalnymi , które nieuchronnie prowadzą do śmierci dziecka wkrótce po narodzinach. Zapisy uwzględniające przesłanki do wykonania legalnej aborcji w Polsce są też niejednoznaczne dla lekarzy, co może rodzić zagrożenie dla zdrowia i życia ciężarnych Polek. Z tego względu Ministerstwo Zdrowia musiało wydać po kilku miesiącach obowiązywania nowego prawa aborcyjnego jego dodatkową interpretację. Legalna aborcja – zmiany w prawie w 2021 roku Do stycznia 2021 aborcja w Polsce była dopuszczalna w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt). W październiku 2021 roku Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, której skutkiem jest zawężenie liczby przesłanek, które dopuszczają legalne poddanie się aborcji w Polsce. Aktualny stan prawny w Polsce dopuszcza aborcję tylko w następujących przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt). Legalna aborcja – kto podejmuje decyzję? W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ciężarnej legalnej aborcji dokonuje lekarz w szpitalu po potwierdzeniu okoliczności umożliwiających wykonanie aborcji przez innego lekarza niż ten, który przerwania ciąży ma dokonać. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ciąża zagraża bezpośrednio życiu kobiety. W...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj