Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności

Karta Dużej Rodziny - pospiesz się, od stycznia będzie płatna

Tylko do końca 2019 roku będzie można wyrobić bezpłatnie Elektroniczną Kartę Dużej Rodziny. Po 1 stycznia trzeba będzie za nią zapłacić. Zobacz, czy dotyczy to też ciebie!

Karta Dużej Rodziny od stycznia 2018 roku działa także w formie elektronicznej. Do tej pory jej wyrobienie było bezpłatne, ale teraz to się zmieni. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzin.

Od stycznia 10 złotych za kartę

Karta Dużej Rodziny to rządowy program oferujący rabaty i promocje na produkty i usługi dla rodzin posiadających przynajmniej trójkę dzieci. Aby być posiadaczem karty, nie trzeba spełniać określonego pułapu dochodowego. Wśród firm honorujących kartę są zarówno duże ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Z reguły zniżki zamykają się w przedziale 7-10 procent.

Od stycznia 2018 roku Karta Dużej Rodziny działa również w wersji elektronicznej. Osoby, które składały wniosek o kartę tradycyjną przed 1 stycznia 2018, tylko do końca bieżącego mogą wyrobić wersję elektroniczną bezpłatnie. Od stycznia 2020 roku opłata za nią wyniesie 9,21 złotych. Przykładowo dla pięcioosobowej rodziny będzie to już koszt 46,05 złotych.

„Mam ważną wiadomość dla posiadaczy tylko kart tradycyjnych. Jeżeli zawnioskowały one o kartę przed 1 stycznia 2018 roku, to jeszcze do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić kartę w formie aplikacji mobilnej. Od nowego roku będzie się to wiązało już z opłatą 9,21 zł" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wygodna karta w wersji elektronicznej

Z Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej korzysta ponad 642 tys. osób, natomiast z kart tradycyjnych, plastikowych - 2,86 mln.

Posiadanie elektronicznej wersji kary to większa wygoda jej użytkowania. Karta ma funkcję geolokalizacji, dzięki czemu może natychmiast sprawdzić, gdzie w pobliżu można skorzystać ze zniżek. Otrzymuje się także informacje o nowych rabatach.

Atutem mobilnej Karty Dużej Rodziny jest także łatwość je wyrobienia. Wystarczy pobrać aplikację na urządzenie mobilne – telefon, tablet, a następnie się do niej zalogować. Wcześniej musi jednak być decyzja wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o jej przyznaniu. W tym celu trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminnym. Karta jest dostępna po maksymalnie 24 godzinach po akceptacji władz, bez konieczności czekania na wyrobienie plastikowego dokumentu.

Osoby, które wniosek o Kartę Dużej Rodziny będą dopiero składać (po raz pierwszy albo po zmianie danych) powinny podczas rejestracji od razu zaznaczyć dwie wersje karty – tradycyjną i elektroniczną. Taki wniosek nie podlega opłacie i pozwoli uniknąć w przyszłości opłaty za domówienie drugiej formy Karty Dużej Rodziny.

Czy korzystacie z Karty Dużej Rodziny? Czy jest to dla was ulga finansowa w domowym budżecie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: superbiz.se.pl

Zobacz też:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Warto mieć dzieci, a najlepiej dużo i korzystać z Karty Dużej Rodziny!
Możesz dzięki temu zaoszczędzić sporo codziennych wydatków. Zobacz, gdzie najwięcej zyskasz!

Duża rodzina to naprawdę spore koszta – same codzienne zakupy jedzenia to wydatek kilkudziesięciu złotych. W tej sytuacji liczy się możliwość zaoszczędzenia nawet kilku złotych. Znacznie więcej niż tylko muzea i kolej Karta Dużej Rodziny jest wydawana od 2014 roku. Od dwóch lat partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej inicjatywie jest Związek Rodzin Polskich „Trzy Plus” , zrzeszający rodziny z trójką i więcej dzieci. To udany duet – ministerstwo podpowiada, w jakich miejscach chciałoby uzyskać najwięcej ulg, a rolą związku jest znalezienie odpowiednich  do tego partnerów. Na początku Karta Dużej Rodziny kojarzyła się niemal wyłącznie ze zniżkami w transporcie kolejowym czy w muzeach. Dziś w programie KDR są ośrodki sportowe, hotele, biura turystyczne, sieci handlowe rozmaitych branż. Do tej pory podpisano już 5 tys. 403 umów o współpracy.  Gdzie duże rodziny chciałyby mieć największe ulgi? Przede wszystkim chodzi o zakup artykułów spożywczych , odzieżowych, obuwniczych i higienicznych – wylicza Wincenty Pipka ze Związku Dużych Rodzin. Od 7 do 10 proc. oszczędności Największe rabaty oferują szkoły językowe oraz obiekty sportowe. 50 proc. zniżki mają parki rozrywki, a w wielu miejscach Polski dla dużych rodzin komunikacja jest bezpłatna, albo z bardzo dużymi ulgami. Branża turystyczna oferuje takim rodzinom nawet 40-50 proc. rabaty. Możliwość dużo tańszych wakacji to bardzo pożądana rzecz w dużych rodzinach. Z reguły jednak zniżki zamykają się w przedziale 7-10 proc . - Dla rodzin wielodzietnych każda kwota, czy będzie to 50 złotych, czy 500 złotych jest ważna – podkreśliła prezes związku Joanna Krupska. Moda na kartę Okazuje się, że Karta Dużych Rodzin ma coraz silniejszą pozycję. ­- Pojawiła się nawet moda na bycie partnerem karty. Duże firmy...

ekuz dla dziecka
AdobeStock/katarinagondova
Aktualności
EKUZ dla dziecka: jak wyrobić kartę EKUZ? Do czego ona uprawnia? Dokumenty i wniosek
EKUZ dla dziecka to dokument, dzięki któremu będziecie mogli skorzystać z bezpłatnego leczenia za granicą. To nieocenione ułatwienie i sposób na uniknięcie sporych kosztów w razie nieszczęśliwego wypadku na wakacjach. Tłumaczymy, do czego uprawnia karta EKUZ i jak ją wyrobić. Złożenie wniosku o EKUZ jest banalnie proste.

EKUZ dla dziecka to ważny dokument, który może się bardzo przydać podczas podróży za granicę. Zwichnięcia, skaleczenia, złamania – takie kontuzje na wakacjach przytrafiają się często, a jeśli nie macie wykupionego ubezpieczenia, koszty leczenia mogą zaskoczyć. Opłaty za pomoc medyczną w niektórych krajach są naprawdę horrendalne! NFZ namawia, by przed wizytą w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii czy na Islandii wyrobić kartę EKUZ. Poniżej wyjaśniamy, do czego uprawnia karta EKUZ dla dziecka, jakie dokumenty są potrzebne i jak złożyć wniosek. Spis treści: Co to jest karta EKUZ? Do czego uprawnia karta EKUZ? Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka? Co to jest karta EKUZ? EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument unijny, który zaświadcza o prawie do bezpłatnego leczenia na terenie państw UE lub EFTA. Ważne: karta EKUZ jest wystawiana dla każdego członka rodziny oddzielnie: osobną kartę trzeba wystawić dla dziecka i dla rodziców. Nie wydaje się wspólnej karty EKUZ dla całej rodziny. Karta EKUZ jest ważna w krajach UE i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karta EKUZ jest również honorowana na terytoriach zamorskich: francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska, portugalskich: na Azorach i Maderze, hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Karta EKUZ nie obowiązuje: na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monako, San Marino i Watykanie. Do czego uprawnia karta EKUZ? Karta przysługuje każdej osobie dorosłej oraz dziecku, jeżeli mają oni prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ działa na takich samych zasadach, jakie obowiązują w danym...

rodzina
Aktualności
Masz Kartę Dużej Rodziny? Ta informacja z pewnością cię ucieszy!
Karta Dużej Rodziny stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wraz z rozwojem technologii również KDR musiała dostosować się do najnowszych trendów, aby rodzinom wielodzietnym było jeszcze wygodniej.

Karta Dużej Rodziny to rządowy system zniżek dla rodzin posiadających więcej niż trójkę dzieci. Uprawnia do korzystania z wielu przywilejów i zniżek, specjalnie dla nich dedykowanych. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej posługiwanie się Kartą Dużej Rodziny będzie jeszcze prostsze. Czym jest mKDR? Od 1 stycznia 2018 r. karta dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej – plastikowej i elektronicznej. Aplikacja mKDR obowiązuje w tych samych miejscach co jej tradycyjna wersja. Dodatkową zaletą mKDR jest funkcja geolokalizacji. Dzięki niej posiadacz karty będzie mógł sprawnie sprawdzić, gdzie w pobliżu może skorzystać ze zniżek. Otrzyma także informacje o nowych rabatach. Atutem mobilnej Karty Dużej Rodziny jest łatwość, z jaką możemy ją pozyskać. Wystarczy pobrać ją na urządzenie mobilne – telefon, tablet, a następnie się do niej zalogować. Można z niej korzystać po wcześniejszym otrzymaniu decyzji o przyznaniu od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Proces wyraźnie się skraca, bo karta jest dostępna po maksymalnie 24 godzinach po akceptacji władz, bez konieczności czekania na wyrobienie plastikowego dokumentu. Z jakiej formy KDR lepiej korzystać? Rodziny posługujące się KDR mogą korzystać z obu form lub tylko jednej. Wystarczy, że podczas składania wniosku wybiorą Kartę w formie tradycyjnej oraz mobilnej albo tylko w jednej z nich. Z mKDR będą mogli korzystać również dotychczasowi posiadacze tradycyjnej Karty. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek. "Nowoczesna  Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne powstała z myślą o wygodzie polskich rodzin. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie z Karty staje się o wiele prostsze. Dostęp do szerokiej oferty ulg i zniżek oraz informacji na ich temat jest już na wyciągnięcie ręki. To duże udogodnienie dla rodzin 3+ " -...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz