Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alkohol w ciąży
adobe stock
Aktualności

Kary za picie alkoholu w ciąży? Rząd chce uznać picie w ciąży za przestępstwo

Rzecznik Praw Dziecka rozważa zmianę Kodeksu karnego – miałby się tam znaleźć zapis dotyczący odpowiedzialności karnej za picie alkoholu w ciąży. Inicjatywa ma związek z ochroną zdrowia i życia dziecka poczętego.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w raporcie dotyczącej swojej działalności zaproponował wprowadzenie kar za picie alkoholu w ciąży. Jak napisał:

„Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. (...) Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w tracie ciąży” – wyjaśnił.

Sankcje za picie w ciąży?

 „Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił uwagę, że pomysł RPD ma poparcie w PiS, ale budzi sprzeciw opozycji. Poseł Marek Ast (PiS) porównuje pijące ciężarne do pijanych kierowców: 

„To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu”  – powiedział gazecie polityk.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwraca uwagę, że dziecko poczęte nie może być wyłączane spod ochrony przepisu art. 160 k.k., mówiącego o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że najwięcej alkoholu spożywają kobiety w wieku 18-29 lat. Instytucja przypomina też o tym, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, bo każda szkodzi dziecku. Skutki picia alkoholu w ciąży to:


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PARPA

Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

ciąża po 40.
adobe stock
Starania o dziecko
Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo też w nią zajść – tylko u 10 proc. kobiet po 40 roku życia może dojść do naturalnego zapłodnienia. Zmiana stylu życia doprowadziła jednak do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Opisujemy wady i zalety ciąży po czterdziestce.

Ciąża po 40. zdarza się coraz częściej. Zmiana stylu życia współczesnych kobiet sprawiła, że wiele z nich decyduje się na późne macierzyństwo. Zajście w ciążę po 40 roku życia może  nieść pewne ryzyko , ale ma też swoje plusy. Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą po 40? Czy kobieta po czterdziestce można urodzić zdrowe dziecko? Te i inne wątpliwości rozwiewa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik. Spis treści : Ciąża po 40. – zagrożenia Zalety późnej ciąży Szanse na urodzenie zdrowego dziecka po 40. Jak przebiega ciąża u 40-latki? Ciąża po 40 lat – badania Jak zajść w ciążę po czterdziestce? Zagrożenia w ciąży po 40. roku życia Ciąża po 40. roku życia określana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Dotyczy to nie tylko pierwszej ciąży, w którą kobieta zachodzi w tym wieku, ale również kolejnej. Każda obarczona jest większym ryzykiem powikłań. Po 40 roku życia u ciężarnej rośnie ryzyko: poronienia – po 40. roku życia przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż; zatrucia ciążowego; cukrzycy; ciąży mnogiej; wykonania cesarskiego cięcia u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły; nadmiernej otyłości; nietolerancji węglowodanów; zaburzeń wchłaniania; choroby nerek; choroby układu krążenia; nadciśnienia tętniczego . Zalety późnej ciąży W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Uważa się, że macierzyństwo w tym wieku jest bardziej spokojne . Rodzice mogą zapewnić dziecku stabilność finansową. Kobieta z reguły nie jest już tak mocno skoncentrowana na budowaniu kariery i może poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy. Może lepiej odnaleźć się w...

Ciąża na wychowawczym
Adobe Stock
Prawo i finanse
Ciąża na wychowawczym – masz prawo do płatnego zwolnienia i urlopu macierzyńskiego
Ciąża na urlopie wychowawczym daje kobiecie prawo do skorzystania z płatnego zasiłku chorobowego, a nawet z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Aby tak się jednak stało, ciężarna musi podjąć odpowiednie kroki, w przeciwnym razie nie będzie mogła skorzystać z tych świadczeń.

Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę na urlopie wychowawczym, kodeks pracy daje kilka możliwości zabezpieczających jej sytuację prawną. Ciężarna ma do wyboru przerwanie urlopu i przejście na zwolnienie lekarskie L4 w ciąży, dające jej wiele przywilejów, w tym płatny zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Jeżeli kobieta pozostanie na urlopie wychowawczym, będzie jej przysługiwał tylko zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka. Spis treści: Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym a kodeks pracy Koniec urlopu wychowawczego a kolejna ciąża Jak przerwać urlop wychowawczy z powodu ciąży? Prawo do zasiłku macierzyńskiego Prawo do kolejnego urlopu wychowawczego Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym a kodeks pracy Zgodnie z przepisami kodeksu pracy kolejna ciąża nie przerywa urlopu wychowawczego , na którym przebywa kobieta po urodzeniu dziecka. Jeżeli w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego kobieta zaszła w kolejną ciążę, ma prawo do skorzystania z dwóch możliwości: przejścia z urlopu wychowawczego na  L4 w ciąży ; pozostania na urlopie wychowawczym. W sytuacji, kiedy ciężarna zdecyduje się na skorzystanie z L4, będzie mogła otrzymać: zasiłek chorobowy z tytułu ciąży w wysokości 100 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przed pierwszym porodem, prawo do urlopu macierzyńskiego po urodzeniu kolejnego dziecka. Aby jednak tak się stało, ciężarna musi przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy, chociażby na jeden dzień, tak aby przedłożyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Zgłaszając swój powrót, należy uprzedzić pracodawcę o ciąży i planach skorzystania z L4. Zaświadczenie od lekarza należy przedłożyć w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Dzięki temu nabędzie się od dnia porodu prawo do pełnego urlopu macierzyńskiego i urlopu...

Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Przebieg ciąży
Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje ciąży ektopowej
Ciąża pozamaciczna (ektopowa) może objawiać się krwawieniem, bólem brzucha i wymiotami. Jeśli lekarz potwierdzi objawy ciąży ektopowej, nie ma szans na urodzenie dziecka. Konieczna będzie terminacja ciąży. Zabieg ten ma na celu ratowanie zdrowia i życia kobiety.

Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie w porę przerwana, zagraża życiu matki. Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ciążę pozamaciczną. Do tego czasu nie lekceważ żadnych niepokojących objawów (krwawienie przy ciąży pozamacicznej pojawia się zwykle między 4–8. tygodniem). Wyjaśniamy, jak wykrywa się, że doszło do ciąży pozamacicznej, i jakie leczenie się stosuje. Spis treści: Ciąża pozamaciczna – czym jest? Rodzaje ciąży ektopowej Przyczyny ciąży pozamacicznej Objawy ciąży pozamacicznej Rozpoznanie ciąży pozamacicznej Leczenie ciąży ektopowej Ciąża po ciąży pozamacicznej Ciąża pozamaciczna – czym jest? Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to ciąża, w której dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. To stan zagrażający życiu ciężarnej. Zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieżdża się poza nią, np. w jajowodach, jajniku lub jamie otrzewnej.  Nie ma możliwości utrzymania ciąży pozamacicznej i urodzenia dziecka. Późne wykrycie ciąży pozamacicznej może doprowadzić do pękniecia jajowodu, a w konsekwencji wywołać krwotok. Rodzaje ciąży ektopowej Zarodek może zagnieździć się w różnych miejscach poza macicą. Lekarze wyróżniają trzy rodzaje ciąży pozamacicznej: ciąża pozamaciczna jajowodowa ciąża pozamaciczna jajnikowa ciąża pozamaciczna brzuszna Ciąża jajowodowa To najczęstsza postać ciąży pozamacicznej. Jej przyczyną jest zwężenie jajowodu . Zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w jajowodzie, gdzie następuje jego dalszy rozwój. Zarodek powiększając się, rozciąga jajowód i doprowadza do pęknięcia jego ścianek. Jakie są objawy ciąży pozamacicznej jajowodowej? Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania USG z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz