Katarzyna Bosacka o lodach Ekipa
Instagram
Aktualności

Katarzyna Bosacka o lodach Ekipy: „Są po prostu kiepskie”

Katarzyna Bosacka skrytykowała lody od Ekipy, czyli popularnych youtuberów. Choć słodycze rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, prowadząca „Wiem, co jem” przekonuje, że mają bardzo słabą jakość. Płacimy głównie za wodę.

Lody Ekipy, które powstały we współpracy marki Koral i znanych youtuberów, to prawdziwy hit wśród dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie zrobią wszystko, żeby je mieć, o czym świadczy m.in. historia 9-latka, który kupił lody Ekipy Friza i się popłakał. Chłopiec wydał na nie całe oszczędności. Prowadząca „Wiem, co jem” Katarzyna Bosacka przekonuje jednak, że patrząc na skład tych słodyczy, zupełnie „nie ma o co się zabijać”. Jak podkreśla, lody mają bardzo słaby skład i głównie składają się... z wody.

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Katarzyna Bosacka skrytykowała lody Ekipy

„Nie wiem, kim jest Ekipa, ale wiem, że jej lody są po prostu kiepskie” – zaczęła swój wpis na Instagramie, dodając:

„Mają długi skład – prawie trzydzieści składników. Na pierwszym miejscu jest woda, czyli głównie za nią płacimy. Oprócz cukru (tak, lody powinny być słodkie!) jest w nich bardziej niezdrowy syrop glukozowy, jest karagen E407a (przetworzone wodorosty morskie z gatunku Euchema), co do którego są wątpliwości w świecie naukowym, czy powinien być podawany dzieciom. Jest sporo jeszcze innych zagęstników, liczne emulgatory, są sztuczne aromaty, ze względu na sporą zawartość mleka w proszku i laktozy, lody nie nadają się dla tych, co laktozy nie tolerują”.

Zdaniem ekspertki od żywienia „nie ma się o co zabijać”. Jej zdaniem ten typowy, wysoko przetworzony produkt przemysłowy jest po prostu nieźle wypromowany.
 


Przypomnijmy, że Lody Ekipa trafiły do sieci polskich sklepów w czwartek, 22 kwietnia i niemal od razu zostały wyprzedane.  Przed wieloma sklepami ustawiały się kolejki jeszcze przed ich otwarciem, a przy lodówkach klienci „walczyli ze sobą” o limitowane produkty. Dzieci i nastolatkowie sprzedawali później w Internecie papierki po lodach za spore kwoty. 

Rozumiecie to całe szaleństwo?
 


Zobacz też:

ryby nad morzem
Adobe Stock
Dieta
Ryby nad morzem: jakie ryby jeść nad Bałtykiem? Które są toksyczne?
Ryby nad morzem mogą być zdrowe, ale niestety bywają też toksyczne! Nie wszystkie ryby z Bałtyku można jeść w nieograniczonych ilościach. Jeśli spędzasz z dzieckiem urlop nad morzem, upewnij się, które ryby z Bałtyku są niezdrowe, a jaką rybę można zjeść nad morzem bez obaw o zatrucie.

Ryby podaje się dzieciom już w pierwszym roku życia, ale zanim kupisz rybę nad polskim morzem, dobrze się zastanów. Ryby są świetną alternatywą dla mięsa, ale ze względu na spore zanieczyszczenie wód morskich trzeba wiedzieć, jakie ryby można jeść nad Bałtykiem. Niektóre są toksyczne! Warto wiedzieć, jakie ryby z Bałyku są niezdrowe. Ryby nad morzem: nie wszystkie są zdrowe Ryby nad polskim morzem należy jeść ostrożnie. To prawda, że jedzenie ryb pozwala dostarczyć do organizmu dziecka cenne tłuszcze, takie jak kwas DHA i EPA potrzebne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu. Z drugiej jednak strony na temat skażenia mięsa ryb krąży dużo niepokojących informacji. Jest w nich niestety sporo prawdy. Ważne! Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk potwierdzili, że substancje pochodzące ze starej broni chemicznej zatopionej w Bałtyku po drugiej wojnie światowej przedostają się do ryb. Na razie są to niewielkie ilości, ale skażenie postępuje i nie wiadomo, w jakim stopniu ryby będą zanieczyszczone w przyszłości. Badania mięsa dorszy z Bałtyku pozwoliły wykryć liczne choroby i uszkodzenia genetyczne u ryb. Ponadto ryby w Bałtyku zawierają dużo rtęci, metali i dioksyn. To efekt wieloletniego zanieczyszczania wód Morza Bałtyckiego, spalania węglem oraz działań przemysłu ciężkiego. Jakich ryb nie jeść nad Bałtykiem? Ryby nad morzem wybieraj ostrożnie. W smażalniach nad polskim morzem za smakołyk uchodzi flądra, ale lepiej zrezygnować z podawania jej dzieciom. Zdaniem pediatry, prof. Kamila Hozyasza, który o rybach w diecie dziecka opowiadał w wywiadzie opublikowanym na mamotoja.pl , zdrowiej kupować ryby żyjące w toni wodnej, a nie denne. Do tych ostatnich, niezdrowych, należy m.in. flądra i halibut , których mięso kumuluje najwięcej zanieczyszczeń. Uwaga! Dużo toksycznej metylortęci zawierają również ryby żyjące w ciepłych morzach...

Nauczyciel roznosi jedzenie biednym dzieciom
AdobeStock/Twitter/Elaine Penman
Aktualności
Nauczyciel-bohater. Każdego dnia pokonuje 8 km, by dostarczyć jedzenie biednym dzieciom
Dla wielu dzieci zamknięcie szkół jest jednoznaczne z brakiem codziennego obiadu. Ten człowiek postanowił to zmienić. Oto przykład, jak zostać bohaterem w czasach koronawirusa!

Zane Powles, nauczyciel z jednej z brytyjskich szkół, codziennie przemierza około 8 km, by wesprzeć dzieci, które z powodu epidemii koronawirusa nie mogą liczyć na ciepłe obiady w szkole. Miejscowa społeczność już okrzyknęła go bohaterem, choć on sam przyznaje, że to, co robi, jest po prostu częścią jego pracy. Nie czuje się bohaterem. Nauczyciel pomaga biednym dzieciom w czasach koronawirusa Zane Powles na co dzień pracuje jako asystent dyrektora w Western Primary School w Grimsby. Część dzieci uczęszczająca do placówki ma trudne warunki finansowe i do tej pory korzystała z darmowych obiadów szkolnych . Teraz, kiedy szkoły są zamknięte z uwagi na koronawirusa, nie mogą liczyć na ciepłe posiłki każdego dnia. Nauczyciel wpadł na pomysł, że będzie dostarczał im jedzenie do domów. Codziennie pomaga w ten sposób 78 dzieciom. Pokonuje pieszo 5 mil, czyli ok. 8 km i roznosi posiłki składające się m.in. z kanapki, herbatników i owoców. Zobacz też: Koronawirus uderza w najsłabszych: setki tysięcy dzieci zostały bez opieki Zasady bezpieczeństwa przede wszystkim Brytyjski nauczyciel dba nie tylko o to, by dzieci z Grimsby nie chodziły głodne, lecz także o to, by były bezpieczne i zdrowe. Tłumaczy im, jak ważne jest obecnie pozostawanie w domach, a podczas wizyt zawsze zachowuje odpowiedni dystans, ma na sobie rękawiczki jednorazowe i nie podaje ręki na przywitanie. Zapewnia też, że przygotowywane przez niego zestawy posiłków są w pełni bezpieczne. This Deputy Headteacher walks five miles a day, delivering packed lunches to his pupils to make sure they still get a school dinner 🥪🚶🏻‍♂️👋🏻 pic.twitter.com/ulOH0qgVrK — BBC East Yorks and Lincs (@looknorthBBC) April 7, 2020 Bohater w czasach zarazy Dla Zane’a Powlesa roznoszenie zamienników szkolnych obiadów jest częścią pracy. Mówi, że bycie nauczycielem to edukowanie , a...

ile można jeść czerwonego mięsa
Adobe Stock
Aktualności
Czy jedzenie czerwonego mięsa szkodzi? Oto najnowsze wytyczne
Zakrojone na szeroką skalę badania rzucają nowe światło na temat jego wartości.

Czerwone mięso to bardzo dobre źródło energii dla ludzkiego organizmu, zarówno dziecka, jak i dorosłego. Jest bogate w witaminy z grupy B, w dobrze przyswajalne żelazo oraz cynk i fosfor. A jednak od lat jest na celowniku strażników zdrowej diety, którzy biją na alarm, że jego nadmierne spożycie (powyżej pół kilograma tygodniowo) może przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, otyłości. Najnowsze badania naukowców kanadyjskich i z polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum poddają w wątpliwość jego szkodliwość. Jedzenia czerwonego mięsa nie szkodzi Zmniejszenie konsumpcji czerwonego mięsa lub przetworzonego mięsa przynosi małe lub nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych - orzekła grupa międzynarodowych naukowców z kanadyjskich uniwersytetów Dalhousie i McMaster oraz ośrodka Cochrane, który działa w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Efekt ich badań opublikowano w wysoko cenionym czasopiśmie „Annals of Internal Medicine" wraz z nowymi wytycznymi dotyczącymi spożycia czerwonego mięsa. Na podstawie tych danych zespół ekspertów z siedmiu krajów wydał zalecenie, że większość osób może kontynuować spożycie tego rodzaju mięsa na dotychczasowym poziomie. Ograniczanie jedzenie mięsa nie poprawia wyników zdrowia W publikacji podkreślono, że międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził serię bardzo dokładnych analiz. Na podstawie 12 badań obejmujących około 54 tys. osób badacze „ nie stwierdzili istotnego ani znaczącego związku" między spożyciem mięsa a ryzykiem chorób serca, cukrzycy lub nowotworu. Okazało się, że ograniczenie spożycia tego rodzaju mięsa nie zmniejsza w znaczny sposób ryzyka powstania tych chorób. U osób, które spożywały o trzy porcje mniej czerwonego lub przetworzonego mięsa na tydzień, naukowcy stwierdzili bardzo małe zmniejszenie ryzyka wyżej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj