Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie
Instagram/kasiasokolowska_official
Aktualności

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Wierzę, że będę tańczyła na weselu syna”

Katarzyna Sokołowska niebawem po raz pierwszy zostanie mamą. W najnowszym wywiadzie z dumą opowiedziała o przygotowaniach do tej najważniejszej życiowej roli.

W czasie Wielkanocy Katarzyna Sokołowska z wielką radością ogłosiła, że jest w ciąży. 49-letnia reżyserka pokazów mody od tej pory szczerze i otwarcie mówi o swoim podejściu do macierzyństwa. W poprzednich wywiadach wyznała, że jej decyzja nie była spowodowana presją otoczenia na posiadanie dzieci, ani wizją „tykającego zegara biologicznego”. Dopiero przy odpowiednim partnerze poczuła, że jest gotowa na na powiększenie rodziny. Teraz jurorka „Top Model” odniosła się do komentarzy, że „jest za stara na bycie mamą”. 

Dlaczego stylistka Zosia Ślotała prowadzi blog o … macierzyństwie?

Plusy późnego macierzyństwa

Katarzyna Sokołowska znalazła się ostatnio na okładce „Twojego Stylu”. Tam w rozmowie z Agnieszką Litorowicz-Siegert wypowiedziała się na temat plusów późnego macierzyństwa: „Jestem przekonana, że właśnie teraz będę mogła mu poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej. Jestem spełniona, ustabilizowana bardziej niż niektóre młode matki, nie muszę dokonywać trudnych wyborów”.

Na pytanie dziennikarki, czy da radę dotrzymać synkowi tempa, jurorka „Top Model” odpowiedziała: „Jasne, zdaję sobie sprawę z ograniczeń, to kwestia biologii, wydolności organizmu. Wiadomo, że po 25. roku życia spada już tzw. rezerwacja jajnikowa. Miałam tę świadomość, planując ciążę (...). Jestem zdrowa, w świetnej formie, lekarze twierdzą, że biologicznie jestem młodsza, niż mówi metryka. Dbam o siebie, badam się. Naprawdę wierzę, że będę tańczyła na weselu mojego syna”.

Starania o dziecko

Katarzyna Sokołowska opowiedziała również o staraniach o dziecko. Wyznała między innymi, dlaczego zdecydowała się skorzystać z metody in-vitro: „Przeżyłam poronienie naturalnej ciąży, dlatego zdecydowałam się na zabieg in-vitro. Postanowiłam, że moją ciążą zaopiekuję się także w sensie medycznym od pierwszego dnia. Będę ją obserwować, kontrolować, nic mi nie umknie (...). Prawda jest taka, że starałam się o dziecko od kilku długich lat. Czasem słyszę opinie, że sobie wszystko wykalkulowałam: kariera, facet, pieniądze, macierzyństwo. To nie ma nic wspólnego z prawdą”.

Reżyserka pokazów mody wyznała także, że to właśnie przy swoim aktualnym partnerze dojrzała do macierzyństwa: „Mam przy sobie ukochaną rodzinę: rodziców, braci, no i rodzinę mojego partnera, jego dwie córki. Pokochałam ich, oni mnie. (...) Z każdego związku wychodzi się bogatszym, ale to właśnie przy Arturze dojrzałam do macierzyństwa (...)”.

Słowa Katarzyny Sokołowskiej, która niebawem skończy 50 lat, z pewnością dodadzą otuchy innym mamom, które też zdecydowały się na późną ciążę. Podejmując taką decyzję, kobieta powinna być świadoma zagrożeń, ale także zalet, jakie niesie za sobą późne macierzyństwo.

Źródło: pudelek.pl

Piszemy też o

Meghan Markle w ciąży geriatrycznej
Instagram
Aktualności
Meghan Markle w ciąży GERIATRYCZNEJ: jest za stara na dziecko?
Wiek Meghan Markle sprawia, że jej ciążę określa się jako ciążę... geriatryczną! Księżna Sussex już niedługo urodzi drugie dziecko, tymczasem uwagę zwraca jej wiek − czy Meghan Markle zbyt późno zdecydowała się na ciążę?

Meghan Markle i książę Harry spodziewają się drugiego dziecka. Oczekiwanie na brata lub siostrę małego Archiego wywołuje radość u fanów rodziny królewskiej, ale uwagę opinii publicznej zwraca też wiek Meghan − pojęcie „ciąża geriatryczna” jest dość kontrowersyjne i budzi fatalne skojarzenia. Dlaczego w środowisku medycznym mówi się o podeszłym wieku księżnej, skoro Markle nie skończyła jeszcze nawet 40 lat? Ciąża geriatryczna Meghan Markle Ciąża geriatryczna to dość niefortunne określenie ciąży kobiety po 35. roku życia . Chociaż geriatria kojarzy się z leczeniem osób, które skończyły 65 lat, to gdy chodzi o płodność i ciążę, kobiety przed 40-tką traktowane są jako osoby w podeszłym wieku. Wynika więc z tego, że zarówno pierwsza ciąża (w wieku 38 lat), jak i druga ciąża Meghan Markle (w wieku 39 lat) z medycznego punktu widzenia są ciążami geriatrycznymi.  Ciąża po ukończeniu przez kobietę 35 lat niesie ze sobą więcej zagrożeń niż ciąża młodszych mam (m.in.  poronienie , zatrucie ciążowe,  cukrzyca ). Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że określenie „ciąża geriatryczna” to krzywdzące etykietowanie kobiet.  „To dołącza do długiej listy 'rzeczy, które są z natury nie tak z ciałami kobiet'. Jesteśmy brudne, jesteśmy słabe, jesteśmy zbyt emocjonalne, a co najważniejsze: z wiekiem tracimy naszą wartość. (...) Jeśli zajdziemy w ciążę, gdy jesteśmy zbyt młode, to tabu. Jeśli zajdziemy w ciążę, gdy jesteśmy starsze, jesteśmy w podeszłym wieku. Jeśli zajdziemy w ciążę, gdy jesteśmy samotne, jesteśmy wykluczone” − wylicza Diana Spalding w artykule dla portalu mother.ly. A przecież późne macierzyństwo ma też wiele zalet i decyduje się na nie coraz więcej kobiet, także w Polsce . Czy wiecie np., że poród po 35. roku...

Katarzyna Sokołowska o in vitro
screen Instagram/Katarzyna Sokołowska
Aktualności
Katarzyna Sokołowska słyszy, że jest „za stara” na macierzyństwo. Opowiedziała o stracie ciąży i in vitro
Nie masz dzieci – słyszysz, że nie wypełniasz roli, do której zostałaś rzekomo stworzona. Urodziłaś w młodym wieku – zarzucają ci nieodpowiedzialność. Zaszłaś w ciążę w dojrzałym wieku – mierzysz się z komentarzami, że jesteś egoistką. W tej trzeciej grupie znalazła się Katarzyna Sokołowska.

Katarzyna Sokołowska była gościnią programu „Miasto kobiet” TVN Style. Opowiedziała w nim o swojej drodze do macierzyństwa – i dała nadzieję kobietom, które boją się, że jest dla nich za późno na posiadanie dziecka. Dojrzałe macierzyństwo ma jednak pewną cenę. Katarzyna Sokołowska o ciąży i in vitro 49-letnia reżyserka pokazów mody przyznała, że zaczęła starać się o dziecko, gdy poczuła, że jest na to gotowa. Nie podjęła decyzji pod wpływem społecznej presji na posiadanie dzieci czy wizji „tykającego zegara biologicznego” – dopiero przy odpowiednim partnerze poczuła, że jest gotowa na założenie rodziny. By spełnić to marzenie, Sokołowska zdecydowała się na in vitro – wcześniej poczęła naturalnie, ale straciła ciążę. „Zdecydowałam się na procedurę in vitro. Pewne zdarzenia upewniły mnie w tym, że bardzo chcę mieć dziecko. Po naturalnej ciąży, którą straciłam, pojawiło się to uczucie i potrzeba macierzyństwa i taka pewność, że trzeba o to zawalczyć i że chcę o to walczyć” – powiedziała przyszła mama w „Mieście kobiet”. Za stara na macierzyństwo? Katarzyna Sokołowska odniosła się również do komentarzy, że jest „za stara” na bycie mamą – przyznała, że cały czas jest oceniana i krytykowana. „Oczywiście, biologia jest biologią, ale medycyna też się posunęła do przodu. Wciąż jednak słyszę oceny: "No jak to, to dziecko będzie miało starą mamę?". Takie padają słowa. Ja powiedziałabym raczej, że dojrzałą. W tych słowach ludzie oceniają mnie jako nieświadomą, niedojrzałą, nieświadomą tego, co się zdarzyło” – poinformowała. A jednak zarówno ona, jak i jej partner czują spokój i nie zamierzają ukrywać swojego szczęścia – i słusznie! Źródło: „Miasto kobiet” TVN Style...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj