Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Opuchnięte stopy w ciąży
Fotolia
Aktualności

Każda ciąża jest inna! To zdjęcie to udowadnia... Tylko mamy je zrozumieją!

Jeśli w pierwszej ciąży miałaś opuchnięte kostki i stopy, nie oznacza to, że w drugiej ciąży będzie tak samo! To zdjęcia to udowadnia!

Niestrawność, hemoroidy, zatrzymywanie się wody w organizmie i opuchlizna – to, jak ciąża zmienia ciało kobiet, potrafi być okrutne. Blogerka Chontel Duncan pokazała jednak, że każda ciąża wygląda inaczej – jeśli twoje ciało źle reagowało na pierwszą ciążę, nie oznacza to, że w drugiej będzie tak samo!

Każda ciąża jest inna

Chontel opublikowała na Instagramie zdjęcie, na którym porównała, jak wyglądały jej stopy w pierwszej, a jak w drugiej ciąży. "Tym zdjęciem dam popalić wszystkim stopofobom. Prawda jest taka, że pod koniec pierwszej ciąży byłam niesamowicie opuchnięta" – napisała Chontel. "Podczas drugiej ciąży nie miałam żadnych problemów z zatrzymywaniem płynów w organizmie" – dodała.

Pod zdjęciem pojawiło się mnóstwo komentarzy mam, które doświadczyły tego, co Chontel. Jedna z internautek przyznała, że to zdjęcie daje jej nadzieję – w czasie pierwszej ciąży jej stopy wyglądały tak, jak na zdjęciu i wierzy, że w drugiej ciąży nie będzie miała podobnych problemów.
 

Obrzęki w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży i masz opuchnięte kostki i stopy, nie powinnaś się przejmować. W ten sposób organizm gromadzi zapas wody i przygotowuje się na utratę krwi podczas porodu. Obrzęki powinny ustąpić niedługo (kilka dni, czasem tygodni) po porodzie – nadmiar wody zostanie przefiltrowany i wydalony wraz z moczem. Jeśli opuchlizna jest uciążliwa, warto zadbać o stopy inaczej niż zwykle – siadać lub leżeć z lekko uniesionymi nogami, robić chłodne okłady i nosić buty o rozmiar większe niż zazwyczaj.

Zobacz także: Nie lekceważ obrzęków w ciąży!

Źródło: Instagram

Dolegliwości w ciąży [LIVECZAT z ekspertem]

ciążowe dolegliwości, opuchnięcia nóg w ciąży
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Powiedz „bye bye” ciążowym dolegliwościom
W ciąży jedne dni są piękne, w inne słowo „niedyspozycja” to najdelikatniejsze określenie. Nasze rady pomogą ci się z nią uporać.

// Każda ciąża jest inna, dlatego być może opisane poniżej dolegliwości do tej pory nie były i nie będą twoim udziałem. Tego ci życzymy! Jednak jeśli cię dopadną, będziesz wiedziała, jak sobie z nimi radzić. Poranne nudności Zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze – czasami to „dzięki” nim zaczynasz podejrzewać, że będziesz mamą. Ponieważ jednak mogą trwać nawet kilka tygodni, warto wiedzieć, jak sobie ulżyć. Co robić? Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz np. krakersa lub pierniczka z imbirem. Jedz częściej niż dotąd, ale niewielkie porcje, unikaj dań pikantnych, kwaśnych i smażonych. Wąchaj cytrynę lub miętę i dużo pij – najlepiej niskozmineralizowanej wody źródlanej. Nie dopuszczaj także do uczucia silnego głodu – on także może powodować nudności. Zmęczenie i senność Dają się we znaki zwłaszcza na samym początku i pod koniec ciąży. By z nimi wygrać, odpoczywaj ile tylko możesz, ucinaj sobie drzemki, kiedy poczujesz się osłabiona. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, gdyż może to świadczyć o anemii (dostaniesz zapewne skierowanie na morfologię krwi). Parcie na pęcherz Ten problem najczęściej dotyka kobiety, które mają już za sobą ok. 35 tygodni ciąży. Gdy ciągle chce ci się siku, nie „trzymaj” na siłę, bo to zwiększa ryzyko infekcji pęcherza i dróg moczowych. Nie ograniczaj też picia – by nerki prawidłowo pracowały, potrzebują odpowiedniej ilości płynów. Idź do lekarza, jeśli czujesz pieczenie podczas oddawania moczu. Zaparcia Za zaparcia odpowiedzialne są hormony ciążowe, które sprawiają, że jelita pracują mniej wydajnie. Zaparcia mogą pojawić się już na początku ciąży.  Jak z nimi wygrać? Twoim sojusznikiem będzie odpowiednio zbilansowana dieta. Jedz produkty bogate w błonnik, dużo pij i ruszaj się. Uwaga: nie...

ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?
Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.

Ciśnienie w ciąży może znacznie różnić się od tego, które kobieta miała wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Podpowiadamy, kiedy są one za wysokie, a kiedy za niskie i o czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży. Spis treści:   Normy ciśnienia w ciąży Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Niskie ciśnienie w ciąży Wysokie ciśnienie w ciąży Normy ciśnienia w ciąży Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża –   o około 5-10 mm Hg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. U niektórych kobiet ciśnienie, zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu...

opuchlizna w ciąży rano
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy poranne obrzęki rąk i nóg w ciąży to problem? – pytamy eksperta
Opuchlizna, która pojawia się w ciąży, powinna zniknąć po odpoczynku. Pytamy ginekologa, co robić, jeśli jednak obrzęki są nadal widoczne rano, kiedy wstajemy z łóżka.

Końcówka ciąży to najtrudniejszy czas dla przyszłej mamy, między innymi ze względu na obrzęki . Opuchlizna w ciąży nie tylko jest problemem estetycznym (żadna kobieta nie jest w stanie polubić obrzękniętych nóg czy twarzy), ale czasem bywa również problemem zdrowotnym. Z tego względu nie można jej bagatelizować. Opuchlizna w ciąży utrzymuje się rano – czy to normalne? Niewielkie obrzęki, które pojawiają się pod koniec dnia, są normalną ciążową dolegliwością, która powinna ustąpić po odpoczynku. Czy robić jednak, jeśli nie ustępują?  – Od pewnego czasu mam problem z opuchlizną – martwi się Monika, która jest w 32. tygodniu ciąży . – Najpierw pod wieczór miałam tylko spuchnięte nogi . Od kilku dni mam też obrzęknięte ręce . Opuchlizna utrzymuje się rano, choć na szczęście jest dużo mniejsza niż wieczorem. Czy w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, zrobić dodatkowe badania? Co robić, jeśli obrzęki rąk i nóg nie znikają? Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie obrzęki w III trymestrze ciąży nie muszą być niczym niepokojącym . – Istotne jest zbadanie moczu na obecność białka – radzi nasz ekspert . – Jeśli wyniki są prawidłowe, nie należy się martwić. Na pewno ważną informacją jest to, że w wyniku odpoczynku obrzęki stają się mniejsze. Na pewno trzeba jednak zwracać uwagę, czy dotyczą jednakowo obu stron ciała i nie towarzyszą im inne objawy – wyjaśnia dr Jurczak-Czaplicka. Czytaj też: Kiedy obrzęki w ciąży mogą świadczyć o gestozie? Jak sprawdzić, czy mam ukryte obrzęki przed porodem? 6 rad na opuchnięte stopy w ciąży

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz