
Taylor Marshallma 20 miesięcy i podobnie, jak jego rówieśnicy stawia pierwsze kroki. Niestety jego nauka chodzenia jest dużo trudniejsza, gdyż uczy się chodzić z protezą zamiast jednej nogi, a na całej długości drugiej ma szynę.
"To wszystko wydarzyło się w ciągu jednego dnia"
Zaledwie rok temu u chłopca zdiagnozowano posocznicę meningokokową. To wtedy jego matka Terri Lewsley usłyszała, że jej dziecku pozostalo zaledwie kilka godzin życia. "To wszystko wydarzyło się w ciągu jednego dnia" – wspomina Terri.
Taylor miał zaledwie 8 miesięcy, kiedy jego rodzina usłyszała przerażającą wiadomość, że ich dziecko ma zapalenie opon mózgowych. Ta choroba bakteryjna może zabić w ciągu kilku godzin (jest około 1,2 miliona przypadków na całym świecie). Lekarze utrzymywali dziecko w śpiączce medycznej przez 17 dni, a jego rodzina patrzył, jak gangrena wyniszcza kończyny. "Ochrzciliśmy go i cała rodzina przyszła się pożegnać" – opowiada matka.
Chłopcu amputowano lewą nogę, palce u prawej nogi i obu rączek. Spędził kolejne 7 miesięcy w szpitalu. Teraz wrócił do domu i z protezą uczy się stawiać pierwsze kroki.

"Znowu jest jak jego rówieśnicy uśmiechniętym chłopcem. Jego osobowość się nie zmieniła. Odkąd wyszedł ze szpitala, wraca do siebie. Bawi się i śmieje. Jest szczęśliwym małym chłopcem" - mówi Terri.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych
Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to infekcja ochronnych błon zwanych oponami, które otaczają mózg i rdzeń kręgowy. Infekcje bakteryjne stanowią połowę wszystkich przypadków zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych. W Polsce zapada na nie co trzecia osoba na 100 tys. mieszkańców.
Dzieci są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie opon mózgowych niż jakakolwiek inna grupa wiekowa, a noworodki są szczególnie podatne na zapalenie opon mózgowych spowodowane przez Listeria, coli i paciorkowce grupy B. Choć szczepionki potencjalnie chronią, nie są w stanie zapobiec wszelkim formom opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicy. Poznaj więc objawy bakteryjnego zapalenia opon mózgowych:
- wysoka gorączka
- dreszcze
- senność
- apatia a nawet utrata przytomności
- drgawki
- nadwrażliwość na dźwięk i światło
- sztywność karku
- bóle w mięśniach i stawach
- bóle głowy i karku
- wymioty.
Zobacz też: Ibuprofen może być niebezpieczny, jeśli podasz go dziecku podczas tej choroby!

Dodatkowe szczepienia chronią przed wieloma groźnymi chorobami. Kiedy dziecko dostanie szczepionkę, w jego organizmie zaczynają mnożyć się przeciwciała , które już na długo zostaną w gotowości. Dzięki temu zetknięcie się dziecka z prawdziwymi chorobotwórczymi drobnoustrojami obędzie się bez szkody dla jego zdrowia. Rotawirusy – biegunka, jaką wywołują, grozi odwodnieniem Wystarczy krótki kontakt z zarażoną osobą, aby rotawirusy wniknęły do organizmu dziecka. Po następnych 2–4 dniach dziecko zaczyna wymiotować, do wymiotów dołącza biegunka – a to prosta droga do odwodnienia . Niemowlę traci wodę i cenne składniki odżywcze, słabnie i chudnie w oczach. Z tego powodu zarażenie rotawirusami często – szczególnie w przypadku niemowląt – kończy się w szpitalu. W jaki sposób szczepić? Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko rotawirusom można podać już w 6. tygodniu życia , kolejną – po czterech tygodniach (cały cykl szczepienia trzeba zakończyć przed 24. tygodniem życia dziecka). Na szczęście akurat ta szczepionka nie wiąże się z dodatkowym wkłuciem, bo niemowlę dostaje ją doustnie. Musisz tylko uważać, aby jej nie ulało albo nie zwymiotowało (nie karm tuż po szczepieniu). Ile kosztuje: ok. 320 zł (jedna dawka). Zobacz też: Szczepionki nierefundowane - kwestia ilości wkuć? Pneumokoki – mogą wywołać np. zapalenie płuc albo zapalenie ucha Pneumokoki to groźne bakterie, które mogą powodować wiele chorób – od zapalenia ucha środkowego albo płuc aż po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę! Z tego powodu w wielu krajach, np. Francji czy Wielkiej Brytanii, szczepionka przeciwko pneumokokom jest bezpłatna i zalecana przez wszystkich lekarzy (choć w tych krajach nie ma obowiązkowych szczepień, to zdarza się, że niezaszczepiony przeciw pneumokokom...

Jak podaje Radio Wrocław i Gazeta Wrocławska, młoda opiekunka pracująca w jednym z wrocławskich przedszkoli zmarła po zarażeniu się meningokokami . Śmierć 24-latki nastąpiła w wyniku szybko postępującej choroby inwazyjnej. 29 czerwca ostatni raz przebywała w przedszkolu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu uspokaja zdenerwowanych rodziców, że kontakt dzieci z zarażoną opiekunką nie był bliski (tylko tak może dojść do zarażenia bakteriami), a ponieważ trwa już przerwa wakacyjna teraz dzieci są najprawdopodobniej bezpieczne. Co z dziećmi, które nie były zaszczepione na meningokoki? Wszyscy rodzice 56 dzieci musieli się jednak skontaktować z lekarzem rodzinnym w sprawie przyjęcia chemioprofilaktyki przez dzieci nieszczepione . Zawsze może istnieć prawdopodobieństwo zachorowania, jak podkreśla Danuta Swędzioł z PSSE Wrocław. Sprawa dotyczy przedszkola nr 43 przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Kobieta leczyła się przewlekle, miała więc osłabioną odporność. Jak można się zarazić meningokokami? Menigokokami można zarazić się zarówno od chorego, jak i od nosiciela, który nie ma objawów. Bakterie Neisseria meningitidis są przenoszone drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni np. całowanie, rękami, a także pośrednio przez picie z tego samego naczynia, odsysacze do oczyszczania nosa i inne podobne przedmioty. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 10 dni, najczęściej 3-4 dni. Meningokokowa choroba inwazyjna (IChM) przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, posocznicy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych przechodzącego w posocznicę. Szybko postępująca choroba meningokokowa może spowodować śmierć zaledwie w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Zobacz też: Dlaczego dzieci umierają z powodu sepsy meningokokowej? Jakie są objawy posocznicy meningokokowej? Objawy u...

Meningokoki to bakterie, które mogą spowodować inwazyjną chorobę meningokokową . Zachorowania spowodowane meningokokami zdarzają się rzadko, gdyż bakterie te nie są bardzo zakaźne. Jednak kontakt z nosicielem lub chorym może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka, jeśli jest ono podatne na zakażenie tymi bakteriami. Ochronę stanowi szczepionka przeciw meningokokom. Wyjaśniamy, kiedy szczepić dziecko, jakie są rodzaje szczepionki oraz jakie przeciwwskazania do jej podania. Spis treści : Czym są meningokoki? Szczepienie przeciw meningokokom Kiedy szczepić przeciw meningokokom? Szczepionka na meningokoki – rodzaje Szczepionka przeciw meningokokom: cena Szczepionka na meningokoki: powikłania Szczepienie przeciw meningokokom – przeciwwskazania Czym są meningokoki? Meningokoki ( Neisseria meningitidis ) to chorobotwórcze bakterie gram ujemne, określane również jako dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zewnętrzna otoczka bakterii zbudowana jest z różnych rodzajów cukrów. Dzięki temu można wyodrębnić aż 13 grup serologicznych meningokoków. Większość zachorowań spowodowana jest serotypami: A, B, C, Y i W135. W Polsce przeważającym serotypem jest serotyp B, rośnie jednak w ostatnim czasie liczba zachorowań wywołanych przez serotyp C (odpowiada za zachorowania sporadyczne i o mniejszej zjadliwości). Szczepienie przeciw meningokokom Szczepionka przeciw meningokokom to bardzo ważny punkt kalendarza szczepień . Chroni przed ciężkim zakażeniem meningokokami , które mogą spowodować takie choroby jak zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowo-rdzeniowych. Większość przypadków sepsy (uogólnione zakażenie organizmu) jest również spowodowanych zakażeniem meningokokami. Zakażenia meningokokowe mogą mieć piorunujący przebieg i prowadzić do śmierci – nawet w ciągu 24...