Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Klinika Babka Media informuje, którzy lekarze nie przepisują środków antykoncepcyjnych
Fotolia
Aktualności

Lekarze nie przepisują środków antykoncepcyjnych. Powołują się na klauzulę sumienia

W jednej z warszawskich klinik lekarze otwarcie informują, że nie wypisują recept na hormonalne środki antykoncepcyjne. Sprawdź, którzy lekarze powołują się na klauzulę sumienia!

"Informujemy, że kilku z naszych lekarzy ginekologów, korzystając z klauzuli sumienia, nie wypisuje recept na hormonalne środki antykoncepcyjne. Informacje o tym, znajdują się w dostępnych powyżej profilach lekarzy. Co więcej, dla wygody pacjentek, pracownicy rejestracji poinformują o tym podczas umawiania wizyty. Pacjentka w każdej chwili może zrezygnować z wizyty lub przepisać ją do innego lekarza ginekologa" – takie oświadczenie możemy przeczytać na stronie prywatnej przychodni dla kobiet Babka Medica. Jeszcze kilka dni temu oświadczenie zawierało prośbę, by przy rejestracji informować, czy celem wizyty jest wypisanie recepty na pigułki antykoncepcyjne.

Klauzula sumienia czy dobro pacjentki?

Babka Medica to prawdopodobnie pierwsza przychodnia, która otwarcie poinformowała pacjentki, że niektórzy z lekarzy, powołując się na klauzulę sumienia, nie przepisują hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Chociaż uczciwość kliniki względem pacjentek jest godna pochwały, kobiety nie kryją swojego oburzenia. Lek. med. Agnieszka Wasik, dyrektor ds. Medycznych w Klinikach INVICTA, wyjaśnia, że umieszczenie na stronie informacji o niewypisaniu recepty nie godzi w prawa pacjentek, jednak przychodnia nie powinna wymagać od pacjentek informowania o celu wizyty podczas rejestracji. "Wydaje się, że warto poszukać rozwiązania, które respektowałoby i prawo lekarza do skorzystania z klauzuli sumienia, i prawa pacjenta związane z dostępem do opieki medycznej" – mówi Wasik.

Zobacz także: Jak długo ważna jest recepta?

Spośród 58 ginekologów przyjmujących w klinice, klauzulę sumienia podpisali:

  • lek. Anna Dąbrowska-Jakubiak
  • lek. Tomasz Jakubiak
  • lek. Piotr Klimas
  • lek. Maria Łubiarz
  • dr n. med. Aneta Malinowska-Polubiec
  • lek. Jerzy Rodzeń

Jak zauważyła Anna Dryjańska, Piotr Klimas nie tylko nie przepisuje pacjentkom antykoncepcji hormonalne, ale prowadzi konsultacje wyłącznie dla mężatek. Taką informację możecie znaleźć w jego opisie na stronie Babka Medica:
 


Internautki nie kryją swojego oburzenia. "Nie powinno być czegoś takiego jak klauzula sumienia u lekarza, jak coś mi przeszkadza w pracy, to myślę o przekwalifikowaniu się i zmianie zawodu" – napisała jedna z nich. "Może niech lekarze zaczną podpisywać klauzulę sumienia o niebraniu łapówek od biednych pacjentów? Bo bez tego nie uraczy się dobrej opieki medycznej" – dodała inna.

Przychodnia Babka Medica wydała oświadczenie, w którym uzasadnia decyzję o informowaniu pacjentek o klauzuli sumienia obowiązującej kilku z lekarzy. Prezes kliniki podkreśla, że pacjentki zawsze są traktowane z szacunkiem. Przeczytajcie treść oświadczenia:Czy rzeczywiście lekarze powinni mieć prawo do odmowy przepisania pacjentce antykoncepcji hormonalnej? Czy proszenie o informowanie o celu wizyty przy rejestracji jest na miejscu? Piszcie w komentarzach!

Czytaj także: Co zrobić, jeśli zapomnisz o pigułce antykoncepcyjnej?

Źródło: kobieta.wp.pl

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Kraina Snu
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajka laureatki konkursu Mamy piszą: "Kraina Snu"
Przeczytaj opowiadanie naszej czytelniczki, która wzięła udział w konkursie „Mamy piszą” i wygrała publikację w Mamotoja.pl

  Rozdział I Kiedyś (ale kiedy to było?) była dziewczynką ze słonecznego Pozaświata. Wespół z grupką lojalnych przyjaciółek zwykła spędzać całe dnie pluskając się w ciepłych wodach Pozarzeki (od czasu do czasu, w nagłym przypływie odwagi drażniąc jej mieszkanki - syreny o srebrzystych ogonach), walcząc z ich wrogiem – nader niesympatyczną Bezręką Wiedźmą, która zamiast prawej dłoni miała srebrną protezę i wędrując po Pozalesie w poszukiwaniu nowej wielkiej przygody, mogącej ukrywać się za każdym omszałym drzewem i w każdej kępie pierzastych, nakrapianych słońcem paproci. Żadna część Pozaświata nie stanowiła dlań tajemnicy; dziewczynka była za pan brat z zamieszkującymi ją istotami, przemierzając w ich towarzystwie najbardziej ukryte leśne ścieżki.  Czasy te jednak należały już do przeszłości. Druzjanna była teraz dorosłą kobietą; wysoką i czarnowłosą, ubraną w rodzaj dziwnego białego płaszcza będącego jedyną jasną plamą w ciemności, przez którą dryfowała. "To kitel; to lekarski kitel" myślała dziewczynka; słowo to niespodziewanie wychynęło z otchłani niepamięci, przypomniała je sobie nieoczekiwanie nie znając go przedtem.  Druzjanna wiedziała też coś innego; świadomość tego nagle wypełniła jej głowę. Zdała sobie sprawę, że jej świadomość istniała na dwóch planach, całkiem jakby się rozszczepiła na dwie wersje siebie, obie będące w stanie obserwować siebie nawzajem z grozą, ale i nie bez swoistej upiornej fascynacji. Jedna z nich identyfikowała się jako dorosła kobieta, której pracą było pomagać chorym, druga wiedziała, że jest dzieckiem, mieszkanką idyllicznego Pozaświata i że coś było tu zdecydowanie nie tak. Bardzo nie tak. W takim stopniu nie tak, w jakim to tylko było możliwe. Ta druga połówka miała nieprzyjemne wrażenie, że dzieciństwo dziewczynki opuszczało ją kropla po kropli na...

lekarz, lekarka, diagnoza, smutek
© Alliance - Fotolia.com
Mama
Sumienie lekarza a przysięga lekarska - co jest ważniejsze?
Ostatnio w mediach pojawiło wiele informacji na temat powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia w przypadku dopuszczalnego prawnie przerywania ciąży. Zastanawiamy się, czy lekarz ma prawo stawiać wyżej swoje sumienie niż przysięgę lekarską?

Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o odmowie przerwania ciąży w przypadku ciężko uszkodzonego płodu lub ciąży będącej wynikiem gwałtu. Każda tego typu decyzja jest dla kobiety niezwykle bolesna i trudna – musi ją podjąć samodzielnie. Nikt z nas nie ma prawa narzucać jej swojego zdania. Nikt też nie ma prawa odmawiać jej pomocy, gdy tę decyzję już podejmie. Mimo to część lekarzy odmawia takiej pomocy, powołując się na klauzulę sumienia . Czy mają do tego prawo? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi – trwają dysputy na ten temat od wielu lat i nie jesteśmy bliżej odpowiedzi niż w momencie postawienia tego pytania. Konsekwencje przerywania ciąży Jakie psychiczne i fizyczne konsekwencje ma przerwanie ciąży dla kobiety? Tego tak naprawdę nie wie nikt. To sprawy indywidualne i zależne od okoliczności i psychicznej konstrukcji kobiety. Dla jednych matek traumą jest przerwanie ciąży, dla innych noszenie przez 9 miesięcy dziecka, które umrze zaraz po porodzie. Sama jestem matką i nigdy nie pozwoliłabym sobie osądzać ani jednej, ani drugiej grupy. Nigdy też nie pozwoliłabym sobie na osądzanie matki 11-letniej dziewczynki w ciąży, która musi podjąć decyzję o aborcji . Myśl, co będzie bardziej traumatycznym przeżyciem dla jej dziecka – przerwanie czy donoszenie ciąży – jest pewnie równie bolesna, jak myśl, że ktoś to dziecko tak strasznie skrzywdził podczas gwałtu. Czy lekarz ma prawo powoływać się na swoje sumienie? Ten artykuł nie jest jednak o tym, jakie są konsekwencje przerwania ciąży , ale o tym czy lekarz ma prawo odmówić pomocy kobiecie, która taki zabieg chce (lub musi) wykonać. Czy lekarz ma prawo stawiać wyżej swoje sumienie niż przyrzeczenie lekarskie , które składa w dniu otrzymania prawa wykonywania zawodu. Przypomnijmy jego treść: "Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich mistrzów...

Spirala domaciczna - antykoncepcja nie dla wszystkich
AdobeStock
Związki i seks
Spirala: wszystko, co musisz wiedzieć o wkładce domacicznej
Myślisz o założeniu spirali, ale słyszałaś, że nie zawsze jest skuteczna i bezpieczna? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące wkładki domacicznej.

Na temat wkładek domacicznych, nazywanych potocznie spiralami (choć od dawna nie mają już takiego kształtu), krąży wiele najróżniejszych opinii, bardzo często zupełnie nieprawdziwych. Kiedyś uważano je np. za środek wczesnoporonny. Sądzono, że antykoncepcyjne działanie wkładek domacicznych polega na tym, że uniemożliwiają one zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy albo je niszczą. Jednak najnowsze badania naukowe niezbicie dowodzą, że u kobiet, które stosują wkładki domaciczne, w ogóle nie dochodzi do zapłodnienia . Co zatem warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji? Co musisz wiedzieć o wkładkach domacicznych? Jak działa spirala? Jaką wkładkę domaciczną wybrać? Założenie spirali a wizyty u ginekologa Zalety stosowania wkładki domacicznej Wady wkładek domacicznych Dlaczego nie zawsze zaleca się stosowanie spirali? Kto nie może korzystać z tej metody antykoncepcji? Co musisz wiedzieć o wkładkach domacicznych? Dzisiejsze wkładki domaciczne swoim kształtem przypominają najczęściej literę T. Mogą mieć różne rozmiary, co daje możliwość dobrania najbardziej odpowiedniej wkładki dla każdej kobiety. Wykonane są albo z samego plastiku, albo z różnymi dodatkami, które zwiększają ich skuteczność. Może to być srebro, platyna. Ale najczęściej jest to miedź, która poza antykoncepcyjnymi ma również właściwości przeciwbakteryjne. Niektóre spirale są zaopatrzone w pojemniczek zawierający hormon (syntetyczną odmianę progestagenu). W polskich aptekach dostępne są trzy rodzaje wkładek domacicznych : jedna z progestagenem oraz dwie z miedzią. Jak działa spirala? Spirale należą do tzw. mechanicznych metod zapobiegania ciąży . Na czym polega ich działanie? Naukowcy stwierdzili, że przyspieszają one wędrówkę komórki jajowej przez jajowód. Jest ona przesuwana do macicy, zanim zostanie zapłodniona w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz