Magda wybudzona ze śpiączki
Facebook/Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?"
Aktualności

Magda wybudziła się ze śpiączki! Kolejna wspaniała wiadomość z Kliniki Budzik

Po 13 miesiącach intensywnej rehabilitacji, w Klinice Budzik ze śpiączki wybudziła się 15-letnia Magda! To już trzecie wybudzenie w ciągu ostatnich dni.

Zaledwie kilka dni temu pisałyśmy o wybudzeniu ze śpiączki 9-letniej Natalki. Natalka to 25. dziecko, które dzięki Klinice może powrócić do zdrowia. Dziś dotarła do nas kolejna wspaniała wiadomość: 15-letnia Magda to już trzecia w tym miesiącu dziewczynka wybudzona w Budziku! Informacja o wybudzeniu została opublikowana na stronie Kliniki i na profilu Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” na Facebooku.

Kolejne wybudzenie w Budziku

Magda trafiła do Budzika, gdy została potrącona przez samochód. Jej rehabilitacja trwała 13 miesięcy i, co najważniejsze, okazała się skuteczna! Nastolatkę czekają kolejne miesiące intensywnej terapii i rehabilitacji, by mogła w pełni wrócić do zdrowia. Magda już pokazała, na ile ją stać, ale wierzymy, że pokaże nam jeszcze więcej!

Pierwszą pacjentką, która wybudziła się ze śpiączki w Klinice Budzik, jest Klaudia, która w tym roku skończy 19 lat. Podobnie jak Magda, została potrącona przez samochód. Przykład Klaudii pokazuje, że dzięki pracy i ogromnej wierze można wrócić do pełni sił! 

Mamy nadzieje, że to nie koniec dobrych wiadomości i wkrótce kolejny pacjent wybudzi się w Klinice. Trzymajcie kciuki – my trzymamy!

Czytaj także: Kobieta urodziła dziecko będąc w śpiączce

„Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]

Katarzyna Pinkosz, Mamotoja.pl
Aktualności
Dziennikarka Mamotoja.pl wyróżniona w konkursie „Kryształowe Pióra"!
Tekst naszej redakcyjnej koleżanki został doceniony. Publikację na temat dziecięcej depresji możecie przeczytać na Mamotoja.pl

12. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę otrzymało 6 dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 17 wyróżnień. Jedno z nich trafiło do Katarzyny Pinkosz, dziennikarki Mamotoja.pl za artykuł poświęcony dziecięcej depresji. Jesteśmy bardzo dumni, że Kasia pracuje od lat w wydawnictwie Edipresse Polska, gdzie pisze dla was teksty do „Mamo, to Ja” „Przedszkolaka” i na Mamotoja.pl. Jak powstają takie teksty? Zapytaliśmy Kasię. Od lat piszesz o sprawach związanych ze zdrowiem. Można mieć wrażenie, że opisane już było wszytko, tymczasem poruszasz niezwykle istotne tematy, jak choćby dziecięca depresja, które jednak są nowe. Świat wokół nas bardzo się zmienia, pojawiają się nowe problemy, z których jeszcze kilka lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy. Sama byłam zaskoczona wynikami badań, które pokazały, że co piąty nastolatek ma depresję. Jeszcze kilka lat było to nie do pomyślenia: jak może mieć depresję tak wiele młodych osób właściwie na starcie życia? Młody człowiek, który powinien mieć marzenia i chcieć zmienić świat? Tymczasem co piąty nie widzi sensu własnego życia, a znakomita większość nawet się nad tym nie zastanawia.  Kiedy o tym rozmawiałam z panią profesor, potwierdziła, że wiek dzieci z depresją ciągle się obniża i coraz częściej zdarza się, że mają ją już kilkulatki. Tylko mało kto to rozpoznaje, bo objawy bywają nieoczekiwane: dziecko może być niegrzeczne, agresywne. A jeszcze młodsze po prostu często boli brzuch. Dzieci nie radzą sobie ze światem, który dla nich stwarzamy, choć chcemy dla nich jak najlepiej. Zobacz także:   Bóle głowy u dziecka to może być depresja. Powód? Wyścig szczurów już od przedszkola [WYWIAD] Piszesz teksty kierowane do rodziców: naświetlasz...

Oliwia wybudozna w klinice Budzik
archiwum prywatne
Aktualności
Wspaniała wiadomość! 5-letnia Oliwia wybudziła się ze śpiączki!
– Wcześniej miała oczy jak lalka: puste, nieobecne. Teraz są błyszczące i gdy moja córeczka na mnie patrzy, wiem, że jest ze mną! – mówi szczęśliwa mama Oliwii.

5-letnia Oliwia jest w Klinice Budzik   od 14  miesięcy.  W październiku  2014 roku podczas zabawy upadła brzuszkiem na kant krzesła. – Nic nie wskazywało na to, że  stało się coś złego: bawiła się dalej, jadła.  Później zaczęła wymiotować. Myśleliśmy, że to grypa jelitowa albo że zaszkodziła jej kolacja – mówi jej mama , Sylwia Kraus.   Dziewczynka trafiła do szpitala w Nowej Rudzie. Tam się okazało, że upadając, uszkodziła przeponę i żołądek.   Z pierwszego szpitala przewieziono ją karetką do Wrocławia. – Tam na moich rękach przestała oddychać . Była reanimowana, potem ją operowano. Po operacji nie wybudziła się już,  była w śpiączce – opowiada mama. Jest przy dziecku non stop, od kilkunastu miesięcy była w domu 3 razy, gdy przy Oliwii zastąpiła ją babcia dziewczynki.   Co to znaczy, że Oliwia wybudziła się ze śpiączki? Nazwa "śpiączka" może być myląca. Nie polega na tym, że się ciągle śpi. To głębokie zaburzenie świadomości. – Dziewczynka spała, ale miała też okresy czuwania. Nie reagowała jednak na żadne bodźce poza bólowymi, ale to nie były reakcje celowe.  Teraz  reaguje, pokazuje, czego chce, a co się jej nie podoba  – tłumaczy  Andrzej Lach, dyrektor zarządzający kliniki. – Wcześniej miała oczy jak u lalki . Puste, nieobecne. Teraz są żywe i błyszczące. Oliwia wodzi wzrokiem za ludźmi. Gdy na mnie patrzy, wiem, że moja córeczka jest ze mną!  Jestem ogromnie szczęśliwa – mówi mama. – Zrobiliśmy zdjęcia jej zabawek. Pokazujemy je, a ona wskazuje wzrokiem tę, którą chce.  Tak samo wybiera słodycze, na które ma ochotę. Uśmiecha się ,  a czegoś nie chce (np. gdy ma już dość ćwiczeń) płacze. –  Uśmiechała się, gdy podczas pobierania krwi...

Klinika Budzik
Klinika Budzik
Aktualności
40. dziecko wybudzone w Budziku! I pomyśleć, że ta klinika miała nie istnieć!
4-letni Antoś, który przebywał od sierpnia w Budziku, 16 stycznia 2018 roku został uznany za wybudzonego. To już 40. dziecko, które wybudziło się dzięki Budzikowi. Pomyśleć, że istnienie kliniki Budzik wiele razy wisiało na włosku!

Antoś był w Budziku 4,5 miesiąca. Chłopczyk ma 4 lata. Został potrącony przez samochód w swojej rodzinnej miejscowości. Jest już 40. dzieckiem, które zostało wybudzone w Klinice Budzik . Ewa Błaszczyk walczy o córkę i stworzenie Budzika Dziś istnienie Kliniki Budzik przy Centrum Zdrowia Dziecka wydaje się oczywiste, ale wcale takie nie było. Kiedy Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk , zapadła w śpiączkę, w Polsce nie było żadnej systemowej pomocy osobom, które znalazły się w takiej sytuacji. Jeśli dziecko, które zapadło w śpiączkę, nie obudziło się na OIOM-ie i potem w ciągu kilku tygodni w szpitalu, było odsyłane do domu. Jeśli rodzice nie dawali sobie rady z opieką nad dzieckiem w śpiączce, pozostawał zakład opiekuńczo-leczniczy. Gdy Ola Janczarska nie wybudzała się ze śpiączki, po kilku miesiącach Ewie Błaszczyk zaproponowano zabranie jej do domu, albo... poszukania miejsca, gdzie zajmą się córką. – Było to wkrótce po tym, jak Ola otworzyła oczy . Zbuntowałam się: jak to – jej stan się poprawia, a system służby zdrowia wyrzuca nas za burtę ? – opowiadała Ewa Błaszczyk. Od tej pory zaczęła walczyć nie tylko o córkę, ale też o inne dzieci, które znalazły się w takiej sytuacji. 40 dzieci wybudzonych w Budziku Nie wszystkim podobał się pomysł stworzenia Kliniki Budzik. Nawet w Centrum Zdrowia Dziecka wiele osób było przeciwnych. Bardzo pomógł ówczesny dyrektor dr Maciej Piróg (obecny dyrektor Budzika). Fundacji Akogo udało się jednak poruszyć całe społeczeństwo. Fundacja informowała, czym jest śpiączka, zbierała pieniądze na klinikę. Budzik został otwarty w grudniu 2012 roku, ale pierwsi pacjenci zostali przyjęci do Budzika dopiero w lipcu 2013 roku. Przez ten czas ważyły się losy Budzika – NFZ przeznaczył za mało pieniędzy na jego funkcjonowanie. Ewa Błaszczyk zaangażowała w walkę o stworzenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj