Kobieta bała się zaszczepić i zaraziła wnuka. Dziecko zmarło
Adobe Stock
Aktualności

Kobieta bała się zaszczepić i zaraziła wnuka. Dziecko zmarło

Wstrząsająca historia babci, która obawiając się przyjęcia drugiej dawki szczepionki, zaraziła swojego wnuka. Chłopczyk zmarł. „Piszą o nas, że zabiliśmy. I to prawda” – powiedziała pani Barbara w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.
Pani Barbara z Krakowa, 65-letnia emerytowana nauczycielka bała się szczepienia na COVID. Kobieta zaszczepiła się pierwszą dawką, ponieważ prosił ją o to syn. Jednak już wtedy krakowianka założyła, że drugiej dawki nie przyjmie. Jej decyzja miała tragiczne konsekwencje. 

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Strach przed szczepionką, izolacja od wnuków

Syn pani Barbary ustalił wraz z żoną, że kobieta nie będzie mogła widywać się z wnukami do momentu, aż przyjmie drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Małżonkowie byli bardzo ostrożni, bo ich młodsze dziecko było wcześniakiem. Chłopczyk miał obniżoną odporność, długo leżał w inkubatorze, później często chorował. 

Rodzice Szymona i Lenki byli konsekwentni w swojej decyzji. Wnuki rozmawiały z babcią online. „Ja to odbierałam tak, że pokazali mi na chwilę dzieci, żeby mi serce pękło i żebym wzięła tę drugą dawkę. A ja nie chciałam” – mówiła pani Barbara.

Kobieta bała się jednak przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. „Powiem pani szczerze: bałam się. Czego? W szkole, w której uczyłam przez wiele lat, zmarła nauczycielka po pierwszej dawce. Czy sprawdzałam to osobiście? Nie. Uwierzyłam koleżance, która ją lepiej znała” – wyjaśniła 65-latka na łamach WO.

Doszło jednak do sytuacji, w której rodzice Szymona i Lenki potrzebowali wsparcia pani Barbary w opiece nad dziećmi. Nie mieli innej alternatywy, musieli pojechać na pogrzeb bliskiej osoby. Pani Barbara tydzień wcześniej wiedziała o tym, że wnuki będą pod jej opieką. Starała się być ostrożna, nie wychodziła z domu. Podczas spotkania z wnukami miała na twarzy cały czas maseczkę. Prosił ją o to jej syn.

Babcia i wnuk zakażeni COVID-19

Po pewnym czasie pani Barbara zaczęła się źle czuć, przez tydzień gorączkowała. 25 października poszła wykonać test przeciw COVID-19. Wynik okazał się pozytywny.

„Modliłam się, żeby to zakażenie było późniejsze; no, żeby nie przed spotkaniem z dziećmi, tylko po nim. Pani wie, ile razy okrążyłam różaniec?” – wyznała.

2 listopada zachorował Szymek. Chłopczyk zmarł w szpitalu, a 65-latka obwinia się o śmierć dziecka. „Co robię ja? Nie płaczę, bo wszystko wypłakałam. Myślę o sobie źle; jest taka jedna myśl, takie jedno słowo w głowie, które nie może mi przejść przez gardło, ale w końcu je powiem, może wtedy mi ulży. Czytam w internecie, oglądam w telewizorze – jest wielu takich jak ja. Piszą o nas, że zabiliśmy. I to prawda” – powiedziała pani Barbara w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.

W tej historii nie powinno się szukać „winnych”. Na całą sytuację wpływ miało bardzo wiele czynników. Jest w niej jednak ogromna przestroga – przed... strachem. Niekiedy boimy się tego, co nieznane. „Bo koleżanki powiedziały, bo sąsiedzi ostrzegali”. Historia Pani Barbary to przypomnienie, że należy wierzyć lekarzom, nauce i badaniom, które pokazują, że szczepionki są bezpieczne, a zaszczepienie się naprawdę może uchronić przed ogromną tragedią.


Wstrząsającą, poruszającą, ale też przerażającą opowieść krakowianki opisały „Wysokie Obcasy” w artykule pod tytułem: „Będę sama na wigilii. To moja kara. Bała się szczepienia, zakaziła wnuka. Dziecko zmarło”.

Zobacz także

wykryto nowy warian koronawirusa omikron u 3-letniego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Drugi przypadek Omikronu w Polsce. Zakaziła się 3-letnia dziewczynka
Potwierdzono drugi w Polsce przypadek zakażenia mutacją Omikron. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że osobą zakażoną jest trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

W listopadzie wykryto pierwszy przypadek zakażenia Omikronem w RPA. Do tej pory wariant ten wykryto w 77 krajach. Również w Polsce. W czwartek (9.12.2021 r.) potwierdzono w naszym kraju pierwszy przypadek zakażenia nową odmianą koronawirusa u osoby dorosłej. Kilka dni później Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o drugim przypadku zakażenia. Tym razem jest to kilkuletnie dziecko. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ten wariant koronawirusa może stać się dominującym w Europie już na początku nowego roku. Drugi przypadek zakażenia Omikronem w Polsce 14 grudnia u trzyletniej dziewczynki z Warszawy potwierdzono zakażenie koronawirusem w mutacji Omikron. Aktualnie sanepid prowadzi wywiad epidemiczny. Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Twittera ogłosiło drugi przypadek zakażenia Omikronem w Polsce: „Mamy potwierdzony drugi przypadek koronawirusa w mutacji Omikron w Polsce. Zakażona to 3-letnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie. Pozytywny wynik testu PCR uzyskała 14.12. Próbka sekwencjonowana była w laboratorium w Katowicach. Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi obecnie wywiad epidemiczny”. Sprawdź : Objawy Omikronu u dzieci –​ co obserwują lekarze? Stan zdrowia dziecka Na temat stanu zdrowia dziecka wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Aktualne mała pacjentka czuje się już dobrze. „Dzisiaj dziewczynka czuje się już dobrze. Objawy chorobowe ustąpiły. Dziewczynka była przetestowana z uwagi na fakt, że skarżyła się m.in. na katar i miała nudności i wymioty. Stąd też 14 grudnia test wykonany, wynik pozytywny. Wczoraj sekwencjonowanie i wariant omikron stwierdzony, drugi wariant omikron. Z tym, że to jest pierwszy u obywatela Polski na naszym terenie” – powiedział w piątek (17.12.2021 r.) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas briefingu prasowego. Źródło:...

Omikron u dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Omikron u dzieci: jakie objawy obserwują lekarze, na czym polega leczenie?
Omikron to nowy wariant koronawirusa, który powoduje coraz więcej zakażeń w Polsce. Wiadomo, że jest najbardziej zakaźnym z dotychczasowych wariantów wywołujących COVID. Może być też trudniejszy do wykrycia, ponieważ daje nietypowe objawy. Czy jest groźny dla najmłodszych? Opisujemy objawy Omikronu u dzieci, przebieg choroby i sposoby jej leczenia.

Omikron u dzieci może wywołać poważne objawy, na które szczególnie narażone są dzieci z chorobami przewlekłymi i niezaszczepione. Na szczęście większość dzieci przechodzi zakażenie łagodnie – zaraźliwość Omikronu znacznie przewyższa jego zjadliwość. Ale infekcji nie wolno bagatelizować. Jej odległym skutkiem może być pojawienie się  PIMS u dziecka  i innych powikłań pocovidowych. Wariant Omikron odpowiada już za ok. 95 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Wielkiej Brytanii obserwuje się rosnącą liczbę niemowląt z Omikronem, które wymagają hospitalizacji. Coraz więcej dzieci zakaża się również w Polsce. Co więcej – coraz więcej dzieci trafia też do szpitala. Spis treści: Czym jest Omikron? Objawy Omikronu u dzieci Ile trwa Omikron u dzieci? Omikron u dzieci – leczenie Czy trzeba się bać objawów Omikronu u dzieci? Jak chronić dziecko przed Omikronem? Czym jest Omikron? Omikron to najszybciej rozprzestrzeniająca się odmiana koronawirusa. Wykrywany jest także u ozdrowieńców, którzy zachorowali w wyniku infekcji poprzednimi wariantami wirusa oraz u osób zaszczepionych, choć one tę chorobę przechodzą łagodniej. Specjaliści zapowiadali, że wariant Omikron przyniesie falę zachorowań wśród dzieci.  Wariant koronawirusa Omikron pierwszy raz zidentyfikowano w Botswanie i RPA w listopadzie 2021 roku. Zbadanie go pozwoliło stwierdzić, że zawiera najwięcej zmian w kodzie genetycznym, jakie dotąd zaobserwowano u mutacji koronawirusa. To wzbudziło niepokój naukowców i zrodziło pytania o to, jakimi cechami będzie charakteryzowało się zakażenie Omikronem. Pierwsze, co stwierdzono, to fakt, że ta odmiana koronawirusa jest bardzo zakaźna i może wymykać się ochronie immunologicznej organizmu wytworzonej przez szczepienia przeciwko COVID. Wysoką...

covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
COVID u dzieci 2022 – ile trwa, objawy, przebieg zakażenia, leczenie
Objawy COVID u dzieci mogą być inne niż u dorosłych. Najbardziej charakterystyczne oznaki koronawirusa: gorączka, kaszel i osłabienie mogą nie wystąpić u dzieci. W związku z wariantem Delta i Omikron pojawiają się za to nowe symptomy, których nie notowano wcześniej. Wyjaśniamy, jak w piątej fali przebiega zakażenie koronawirusem u dzieci.

W obecnej, piątej fali pandemii dzieci często chorują na COVID.  Większość przypadków zachorowań wywołuje dominujący już  wariant Omikron  oraz  wariant Delta koronawirusa . Sytuacja zmieniła się już w czasie trwania trzeciej fali zachorowań na COVID w Polsce. Wtedy okazało się, że wirus SARS-CoV-2 szerzy się nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci. Pojawiły się nowe objawy choroby. Odnotowano także przypadki niebezpiecznego zespołu zapalnego PIMS po przebyciu zakażenia koronawirusem. To duża zmiana w przebiegu pandemii. Na początku COVID u dzieci miał bowiem najczęściej postać bezobjawową. Z tego powodu trudno było stwierdzić, jak często dochodzi do zakażeń u kilkulatków i młodzieży. Dzieci rzadko też były hospitalizowane z powodu koronawirusa. Teraz to się zmieniło.  Nowa mutacja koronawirusa – Omikron – szybko rozprzestrzenia się na świecie. Jak pokazują dane z Polski i innych krajów, wariant ten jest szczególnie zaraźliwy wśród dzieci. Spis treści: Objawy COVID u dzieci Kiedy pojawiają się objawy COVID-19 u dzieci? Przebieg COVID u dzieci Ile trwa COVID u dzieci? Jak często dzieci chorują na COVID? Powikłania po COVID u dzieci Szczepienie dzieci na COVID Test na COVID u dzieci Jak leczyć COVID u dzieci? Objawy COVID u dzieci 2022 Szybkie rozpoznanie objawów COVID-19 u dzieci to najbardziej kluczowa sprawa w skutecznym leczeniu zakażenia i zapobieganiu zakażeniom u innych osób, z którymi dziecko ma kontakt. Ale rozpoznanie koronawirusa u najmłodszych nie jest proste – zwłaszcza że choroba często przebiega inaczej niż u dorosłych. Lekarze apelują, by nie bagatelizować u dzieci nawet zwykłego kataru czy innych pozornie błahych objawów podobnych do zwykłego przeziębienia. Nawet co piąte dziecko ze zwykłym katarem jest zakażone koronawirusem ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz