
Ćwiczenia w ciąży? Jak najbardziej! Każdy lekarz potwierdzi, że jeżeli nie ma przeciwskazań, kobieta powinna regularnie ćwiczyć. W ten sposób przygotowuje ciało do porodu, co ułatwi jej zadanie :-) Czy może jednak podnosić 30 kilogramową sztangę?
Emily Breeze jest w 38 tyg. ciąży. Kiedy dowiedziała się, że spodziewa się dziecka, wiedziała, że chce ten czas przeżyć intensywnie. Jej ciało było zawsze wysportowane, bowiem młoda kobieta była trenerką fitness.
Filmy i zdjęcia, które Emily zamieszcza w Internecie, wzbudzają jednak wiele emocji. Kobieta w bardzo zaawansowanej ciąży, podnosząca sztangi, stająca na głowie i skacząca na skakance, nie jest częstym widokiem. Na słowa krytyki przyszła mama odpowiedziała: "Ćwiczenia są zdrowsze, niż codzienne jedzenie w McDonaldzie".
"Co za egoistka", "Oby dziecku nic się nie stało" – to łagodniejsze formy wypowiedzi internautów. Są też oczywiście wpisy, pochwalające to, co robi kobieta. "Jeżeli całe życie ćwiczyła, niech robi to dalej", "Lekarz wyraził zgodę? Dla mnie ok".
A co Wy uważacie na temat ćwiczeń w ciąży? Czy podnoszenie sztang i podskoki mogą w jakikolwiek sposób zaszkodzić dziecku? Piszcie w komentarzach.
Obejrzyj także: Anna Lewandowska podpowiada jak ćwiczyć w ciąży.

Metoda Feldenkraisa to znakomity sposób ćwiczenia, który ułatwia przygotowanie się do porodu . W ten sposób ćwiczy się nie tylko ciało. Metoda Feldenkraisa to połączenie psychologii i fizjologii, pedagogiki i terapii. Jak pomaga kobietom w ciąży? Przez delikatne ruchy pobudza się układ nerwowy do zmiany. Jakiej? Metodę Feldenkraisa często opisuje się hasłem "świadomość poprzez ruch". Jej celem jest więc zwiększenie świadomości ciała i wypracowanie nowych wzorców ruchowych, najlepszych dla każdego ćwiczącego. Dla ciężarnych to dobra okazja, żeby trochę lepiej poznać swoje ciało i nauczyć się mu ufać. Taka wiara, że ciało nie zawiedzie i można na nim polegać, bardzo przyda się w trakcie porodu. Naturalny potencjał ruchowy Twórca metody – Moshe Feldenkrais – uważał, że każdy człowiek ma swój własny, naturalny potencjał ruchowy. Jednak z biegiem lat, doświadczeń, kontuzji itp. ulega on zakłóceniom. Ćwiczenia opracowane przez Feldenkraisa mają pomóc w powrocie do tego potencjału. Dzięki temu, że są proste i nieobciążające, spokojnie mogą je wykonywać kobiety w ciąży. Na pewno warto wybrać się na kurs i ćwiczyć pod okiem nauczyciela lub umówić się na indywidualne spotkania. Kiedy to niemożliwe, zawsze pozostaje niezawodny YouTube. Metoda Feldenkraisa cieszy się sporą popularnością na całym świecie. Do wyboru są tysiące lekcji. Poniżej możesz wypróbować wybrane przez nas: Podstawowy trening z Mią Segal Ćwiczenia na miednicę i kręgosłup Uwalnianie napięć w biodrach część 1 i część 2 Ćwiczenia łagodzące ból kręgosłupa część 1 , część 2 , część 3

Coraz więcej młodych kobiet regularnie uprawia różne dyscypliny sportu. Aerobik, ćwiczenia na siłowni, pływanie, jazda na rowerze czy biegi są stałym elementem życia ponad jednej czwartej kobiet, planujących zajście w ciążę. Z badań wynika, że dwie kobiety na pięć regularnie uprawiają ćwiczenia fizyczne w ciąży , a jedna na pięć uprawia je nawet po szóstym miesiącu ciąży . Wyrażane niekiedy obawy o szkodliwy wpływ aktywności ruchowej na dziecko nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych. Nawet nurkowanie nie musi być zabronione w ciąży, pod warunkiem że odbywa się na głębokości mniejszej niż 10 metrów. Nie stwierdzono również ujemnego wpływu jazdy na nartach czy rowerze, chodzenia po górach, wspinaczki (na niedużych wysokościach), choć oczywiście należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie są jednak zalecane gry zespołowe: koszykówka czy siatkówka – głównie ze względu na duże ryzyko urazów. Kiedy potrzebna zgoda lekarza na ćwiczenia Zdrowa kobieta, której ciąża przebiega prawidłowo , powinna być równie aktywna z brzuszkiem jak przed ciążą. Jest to bowiem korzystne nie tylko dla niej, ale i dla jej dziecka. Kobiety, które dopiero w ciąży postanawiają zadbać o swoją sprawność i zaczynają uprawiać jakiś sport, powinny być bardziej ostrożne. Oczywiście, nie wszystkie ćwiczenia są sobie równe – bezpieczne bieganie w ciąży i jazda na rowerze wymagają większego wysiłku i wiedzy niż spacer w parku. Ale nawet te intensywne ćwiczenia można bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży – pod warunkiem że ciąża nie należy do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli więc w twoim wypadku w grę wchodzą choroby przewlekłe lub problemy występujące w poprzedniej ciąży, przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Początkująca sportsmenka w ciąży Zastanawiasz się, jak często...

Czy można ćwiczyć w ciąży? Oczywiście, że tak i nawet warto to robić. Aktywność fizyczna w ciąży pomaga przyszłej mamie lepiej znosić dźwiganie coraz to większego brzuszka, ale też odpowiednio dobrana przygotowuje do porodu. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by wykonywać ćwiczenia dla ciężarnych dostosowane do aktualnych potrzeb i możliwości kobiety. Ćwiczenia polecane dla ciężarnych w II trymestrze niekoniecznie sprawdzą się w końcówce ciąży. I nie chodzi tylko o fizyczną trudność poradzenia sobie z jakimś ćwiczeniem ze względu na wystający brzuszek, lecz także, a nawet przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem nie powinno się wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń, bo mogą one przedwcześnie wywołać poród . A zatem, co i kiedy ćwiczyć? Podpowiadamy! Jakie ćwiczenia w ciąży są najbezpieczniejsze? W pierwszej kolejności przyszła mama powinna zrezygnować z wszelkich sportów walki. Powód jest oczywisty – okolice brzucha ciężarnej nie powinny być narażane na żadne urazy czy uderzenia. Lepiej zatem wybierać sporty indywidualne. Bardzo dobrym pomysłem jest np. taniec . Tańcząc kobieta kołysze się, co sprawia ogromną przyjemność maleństwu. Warto też zapisać się na zajęcia na basenie. Może to być aqua aerobik dla ciężarnych , ale również zwykłe pływanie. Basen w ciąży jest idealnym ratunkiem na bolący kręgosłup. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich – kobietom, u których łatwo dochodzi do zakażeń okolic intymnych nie poleca się korzystania z basenu. W ciąży zmienia się pH w pochwie i o zakażenie bakteryjne jest jeszcze łatwiej. Ciężarne z powodzeniem mogą uczestniczyć w zajęciach pilatesu lub jogi, dedykowanych właśnie dla nich. Mogą mieć wtedy pewność, że ćwiczenia, które proponuje instruktor, w żaden sposób im...