Matki przemęczone pracą w domu
AdobeStock
Aktualności

Odpuść bycie perfekcyjną, aby nie zwariować!

Czujesz, że dom zawali się, jeżeli nie przypilnujesz wszystkiego? - ten post jest dla ciebie. Bo tylko ty tak się przejmujesz. Może to powód, dla którego nie cieszysz się tym, co masz?

Kilka miesięcy temu amerykańska mama i pisarka Cameron Reeves Poynter z Norfolk w stanie Wirginia podzieliła się na Facebooku przemyśleniami na temat swojego życia.

"Jestem strażnikiem bezpieczeństwa emocjonalnego"​ swojej rodziny

„Pilnuję wszystkich planów. Treningów, gier i lekcji. Projektów, przyjęć i kolacji”- opisała siebie. Pierze, gotuje, prasuje, robi zakupy, obsługuje rodzinę. Ale jest też cudowną pocieszycielką, opoką. „Jestem strażnikiem bezpieczeństwa emocjonalnego" – napisała. Łagodzi każde napady złości, mini kryzysy swoich dzieci. Obie te role kosztują bardzo wiele. Jest wyczerpana, jest z tym wszystkim sama, nikt jej nie pomaga.

Post spotkał się z odzewem i wielu czytelników wyciągnęło rękę do Reevesa Poyntera. Okazało się, że mają podobnie. A to, co najbardziej ich męczy, to brak uznania dla „codziennej orki”. "Słyszałam od setek ludzi - mężczyzn i kobiet - że desperacko potrzebują usłyszeć, jak ktoś mówi: " Widzę cię. To, co robisz, ma znaczenie "- powiedziała Cameron.

Dla niej obsługa rodziny i zarządzanie domem jest ogromnie wyczerpujące i wyjaławiające emocjonalnie. Nazywa to pracą emocjonalną, którą trzeba wykonać, aby zmierzyć się z codziennymi obowiązkami. Czuje się jak bezduszny strażnik nieustannie pilnujący porządku: pamięta, że 10-letni syn ma kontrolę u okulisty we wtorek, że trzeba kupić materiały na nadchodzący projekt szkolny, że zęby trzeba szczotkować.

Kobiety zbyt wiele biorą na siebie

Elisabeth LaMotte, terapeutka i założycielka DC Counseling & Psychotherapy Centre, powiedziała, że od dziesięcioleci w swoim gabinecie zmaga się z problemem wyczerpania matek pracą wykonywaną w domu. „Wykonają zbyt wiele prac domowych i są pełne irytacji - opisuje.

Chodzi o to, że kobiety nie potrafią „wrzucić na luz”, co mężczyźni wręcz opanowali do perfekcji. Aaron Anderson, terapeuta par w Denver w Kolorado podkreśla, że zbyt wiele kobiet myśli: "Jeśli tego nie zrobię, to nigdy nie zostanie zrobione". A na dodatek zawsze myślą, że nikt w domu nie zrobi tego tak dobrze, jak one. - Zostaw naczynia w zlewie, niezrobione pranie, to sposób by coś zmienić w waszym małżeństwie – radzi terapeuta.

Czy są rodziny, które potrafią sensownie podzielić obowiązki? Okazuje się, że tak i potwierdzają to badania. Według ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center w 2015 roku wśród amerykańskich rodziców, połowa par żyjących w małżeństwie lub w związkach partnerskich, mających przynajmniej jedno dziecko twierdziła, że obowiązki domowe podzielili w równym stopniu. Mało tego, badania pokazują, że ojcowie spędzają średnio siedem godzin tygodniowo na opiece nad dziećmi. To prawie trzykrotnie więcej niż ojcowie 50 lat temu! Ale i tak im daleko do mam, które robią to 15 godzin tygodniowo.

Tak! Chcemy partnera z inicjatywą. Kogoś, kto zaplanuje wizyty dzieci u ortodonty lub przytuli je do snu nocą, bez konieczności pytania i proszenia. Tylko jak to osiągnąć? Może trzeba nauczyć się mówić wprost i nie liczyć, że nasi mężowie domyślą się, że potrzebujemy pomocy?

A wy co sądzicie na ten temat? Czy też przechodzicie taki kryzys jak Cameron, czy też czujecie, że znalazłyście się, w „matni” codziennej obsługi domu? Macie pomysł jak to zmienić? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: huffpost

Zobacz też:

Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

sprzątanie,
Tata
Rodzice i obowiązki. Sprawdź, ile tak naprawdę pracujecie. Możesz się zdziwić!
Jesteś nowoczesną mamą, a twój partner nowoczesnym tatą? Niewykluczone, że nie dzielicie się obowiązkami domowymi tak sprawiedliwie jak się wam zdaje. Jednak to nie jedyna rzecz, która może cię zaskoczyć...

Ty gotujesz, on wiesza pranie. Ty sprzątasz, on robi zakupy. Wspólnie zajmujecie się dzieckiem , oboje wstajecie do niego w nocy… Dajecie z siebie tyle samo? No cóż, niekoniecznie… Jak donosi portal parents.com, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio przestudiowali zwyczaje 182 par przed i po urodzeniu się dzieci.   Przed narodzinami dziecka podział obowiązków jest sprawiedliwy Podczas wywiadów, które zostały przeprowadzone przed narodzinami dzieci, pary potrafiły precyzyjnie powiedzieć ile czasu spędzają w pracy oraz ile godzin zajmują się domem . Kobiety i mężczyźni pracowali mniej więcej tyle samo godzin w tygodniu i mieli tyle samo czasu na to, by poleżeć sobie brzuchem do góry albo oddawać innym przyjemnościom. Przeczytaj: Powrót mamy do pracy     Po przyjściu dziecka na świat więcej pracy ma mama Gdy ich dzieci przyszły na świat i miały po ok. 9 miesięcy,  nie było już tak różowo. Według ustaleń naukowców, z chwilą pojawienia się nowego członka rodziny, kobietom przybywało średnio aż 21 godzin pracy tygodniowo, mężczyznom jedynie 13 . To aż 8 godzin różnicy! Może warto przyjrzeć się temu dokładniej i podzielić obowiązki tak, by było sprawiedliwie, a potem uczciwie tych ustaleń przestrzegać? Zobacz także:   Siedzisz w domu z dzieckiem i nie zarabiasz? To mit     I mama, i tato pracują mniej niż sądzą? Naukowcy ustalili jeszcze jedną ciekawą rzecz: oboje rodzice pracują …  mniej niż sądzą. Badani ojcowie twierdzili, że zajmują się domem 35 godzin tygodniowo, a 15 godzin opiekują się dzieckiem , tymczasem tak naprawdę  robili to przez 9 (dom) i 10 (dziecko) godzin. Mamy deklarowały 27 godzin prac domowych (naprawdę było ich 13 i pół) i 28 godzin opieki nad dzieckiem (z badań wynika, że robiły to 15 i pół...

Minusy posiadania dzieci
AdobeStock
Aktualności
Posiadanie dzieci to... najgorsza decyzja, jaką możesz podjąć w życiu. Dlaczego?
Jeśli planujesz ciążę, musisz to przeczytać. A może masz już dzieci? W takim razie sprawdź, czy teorie naukowe potwierdzają twoje doświadczenia.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Naukowcy dowodzą, że posiadanie dzieci nie jest dla nas zbyt korzystne. Jeśli natomiast dopiero przymierzasz się do rodzicielstwa, widzisz, że wszyscy wokół powiększają swoje rodziny i też masz ochotę zaznać tego szczęścia, przeczytaj najpierw, co na temat posiadania dzieci twierdzą eksperci. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że rodzicielstwo może wpłynąć na wiele sfer w twoim życiu , począwszy od snu i pieniędzy, a na seksie kończąc. Youtuberzy Greg i Mitch, posiadający kanał o tematyce naukowej, opisali szkodliwe skutki wynikające z posiadania dziecka . Przedstawili kilka kluczowych danych. 1. Po narodzinach dziecka w małżeństwie zaczyna się walka Serwis Bustle.com donosi, że niemal 70 proc. par przechodzi kryzys w ciągu trzech lat od pojawienia się dziecka . Powodów jest wiele. Rodzice skupieni na dziecku zaniedbują relacje małżeńskie . Pojawiają się nowe wydatki i niejednokrotnie brak środków na ich pokrycie. Narastają problemy wychowawcze, a pary nie potrafią ustalić jednego, wspólnego modelu wychowania. Doktor Ellen Walker w wywiadzie dla „Psychology Today” powiedziała: „Po urodzeniu dziecka wskaźniki satysfakcji małżeńskiej gwałtownie spadają. W związku z tym, jeśli dwoje ludzi uważa, że posiadanie dziecka zbliży ich do siebie , powinni ponownie przemyśleć tę decyzję”. 2. Sen to coś, z czym rodzice mogą się pożegnać Według statystyk w pierwszych dwóch latach życia dziecka rodzic traci w sumie aż 6 miesięcy snu. Średnio zostaje mu jedynie (uwaga!) 2,5 godziny snu na dobę. Możecie to sobie wyobrazić? 3. Wraz z pojawieniem się dzieci znacznie wzrasta deficyt finansowy w domowym budżecie Ekonomiści z Centrum Adama Smitha sprawdzili, że miesięczny koszt utrzymania dziecka w Polsce to średnio ok. 880 zł. To oznacza, że...

Jak przestać się kłocić o sprawy związane z dzieckiem?
Związki i seks
Kryzysy małżeńskie: co cię czeka na różnych etapach związku
Przekonaj się, jakie problemy czekają cię na każdym z etapów małżeńskiego życia, a łatwiej zapobiegniesz możliwym konfliktom.

Małżeństwo jest jak bieg z przeszkodami. Zaczynamy go pełni wiary i energii, gdy nagle pojawiają się przeszkody, które trzeba pokonać. Za każdym razem, gdy wydaje się, że już wychodzimy na prostą, pod nogami wyrasta nowa kłoda. Na szczęście, niektóre problemy można przewidzieć . Wiedząc, jaka przeszkoda pojawi się za zakrętem, łatwiej ją ominąć. Problemy zaraz po ślubie Co was czeka po ślubie? Na początku wspólna przyszłość wydaje się świetlana. Młodzi małżonkowie, idealizując siebie nawzajem, nie zdają sobie sprawy z czekających ich problemów. A tych już wkrótce pojawi się bardzo dużo, ponieważ oboje partnerzy wnoszą do nowej rodziny często zupełnie odmienne wartości, oczekiwania i przyzwyczajenia, które wynieśli ze swoich rodzinnych domów. Często już w pierwszych miesiącach po ślubie musicie rozwiązać ogromną liczbę kwestii, z których wielu nie można było wcześniej przewidzieć. Trzeba więc ustalić choćby to, kto porządkuje czyje ubrania, w jakich porach będziecie jadali posiłki, kto jest odpowiedzialny za zaopatrzenie lodówki, czy ubrania mogą leżeć na krześle itp. Ale przed Wami również dużo trudniejsza sztuka – musicie dojść do porozumienia w tak fundamentalnych sprawach jak rola kobiety i mężczyzny w waszym małżeństwie, zakres prywatności każdego z was, stosunki z przyjaciółmi i rodzinami. Zwłaszcza ta ostatnia sprawa bywa przyczyną wielu kłopotów – jeśli młoda para nie wypracuje sobie pewnej niezależności od wpływu rodziny, może to być przyczyną rozłamu w małżeństwie.  Jak zapobiec konfliktom po ślubie? Im więcej będziecie za sobą rozmawiać, tym lepiej. Nie bójcie się otwartych sporów i poruszania trudnych tematów , w nadziei, że „jakoś się ułoży”. W miarę upływu czasu przemilczane dotąd rozbieżności będą ujawniać się z coraz większą siłą, a wcześniej nie omówione...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj