Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobiety są bardziej pracowite niż mężczyźni
AdobeStock
Aktualności

Kobiety wcale nie radzą sobie lepiej z wielozadaniowością. To potwierdzone!

Mózg mężczyzny i kobiety niczym nie różni się w tym zakresie. Dlaczego zatem uważa się, że możemy wykonywać wiele czynności naraz? Oto odpowiedź!

Najnowsze badania udowadniają, że kobiety wcale nie są lepsze w wielozadaniowości. Skąd taki wniosek? Naukowcy zbadali mózgi kobiet i mężczyzn i wyniki były jednoznaczne. Wiadomym jest jednak, że kobiety z reguły mają więcej zadań niż mężczyźni. To wszystko wskazuje na jedno – jesteśmy bardziej pracowite.

Mit o predyspozycjach do wielozadaniowości płci żeńskiej

Utarło się, że wielozadaniowość jest domeną kobiet. Mogą one z powodzeniem zajmować się dziećmi, domem i pracą zawodową. Ale ostatnie odkrycie naukowców zaprzecza tej teorii. Owszem, robimy więcej, ale nasze mózgi wcale nie są bardziej przystosowane do wykonywania kilku czynności jednocześnie.

Na grupie 48 kobiet i 48 mężczyzn przeprowadzono eksperyment, w którym sprawdzono, jak obie płci reagują na konieczność skupienia uwagi na kilku czynnościach jednocześnie oraz na szybkie przełączanie uwagi między różnymi zadaniami. Naukowcy zmierzyli czas reakcji. Okazało się, że wielozadaniowość jednakowo obciążała obie grupy, nie było między nimi żadnych różnic. To znaczy, że tak naprawdę nikt nie jest dobry w wielozadaniowości. Ludzki mózg nie może efektywnie zarządzać wieloma czynnościami jednocześnie, ale potrafi szybko przełączać się z jednego zadania na drugie.

Dlaczego mężczyźni nie widzą brudu w mieszkaniu?

Eksperci przy okazji obalili również kolejny mit dotyczący tego, że mężczyźni nie zauważają nieporządku w domu, dlatego o wiele rzadziej sprzątają. Przedstawiciele obu płci zostali poproszeni o ocenę stanu różnych wnętrz. Gdy przestrzeń była zabałaganiona, dostrzegali to wszyscy. Doświadczenie to sugeruje wniosek, że standardy czystości kobiet są po prostu wyższe niż mężczyzn, dlatego to one bardziej dbają o ład w mieszkaniu.

Kobiety są po prostu bardziej pracowite!

Jeśli wielozadaniowość nie jest wcale domeną płci, co przez lata nam sugerowano, to co sprawia, że kobiety potrafią godzić wiele zadań jednocześnie? Tu wniosek nasuwa się tylko jeden – po prostu same nakładamy na siebie większe obciążenia i pracujemy więcej. Niestety, nie odbywa się to bez żadnych uszczerbków. Zapracowane matki częściej miewają problemy ze zdrowiem psychicznym niż ojcowie. Częściej też muszą rezygnować z pracy zawodowej na rzecz zajmowania się dziećmi i ogarniania całego życia rodzinnego. To one muszą zadbać o czyste ubrania, zdrowe posiłki i zaspokajać coraz to większe wymagania pozostałych członków rodziny. To również matki o wiele częściej muszą wstawać w nocy do dzieci niż ojcowie.

Zobacz też: Podział obowiązków między kobietę i mężczyznę to fikcja!

Oczywiście obecnie mężczyźni są dużo bardziej aktywnymi ojcami w porównaniu do poprzednich pokoleń, jednak wciąż na kobietach spoczywa więcej obowiązków, choćby za sprawą mitu o ich predyspozycji do wielozadaniowości. Mit ten oznacza, że matki powinny „robić wszystko”. Otóż nie, nie powinny. Ani nasza psychika, ani nasze mózgi wcale nie są do tego jakoś szczególnie przystosowane. Pora, by coraz dobitniej zabiegać o równy podział obowiązków. Zgadzacie się?

Źródło: sciencealert.com

Zobacz także
Będą przerwy w pracy dla kobiet karmiących mlekiem modyfikowanym?

Mamy karmiące mieszankami nie mogą być dyskryminowane. Im też należą się przerwy w pracy?

Podział obowiązków

Kobiety wykonują więcej prac domowych, gdy... w domu jest mężczyzna

pracujące mamy dwójki dzieci mają o 40 proc. większy stres

Masz dwójkę dzieci i pracujesz? No to masz kiepsko w życiu!

godzenie macierzyństwa z pracą zawodową

Być mamą w domu i w pracy – tego nigdy nie zaliczysz na 100 procent!

 

Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]

Jak rodzice godzą pracę z dziećmi
Fotolia
Mama
Godzenie pracy i rodziny: wiemy, kiedy i komu jest łatwiej!
Czy mężczyznom i kobietom jest tak samo trudno pogodzić życie zawodowe z rodzinnym? A może to wcale nie jest skomplikowane? Przeczytaj, kto częściej narzeka i kto uważa, że życie pracującego rodzica nie jest ciężkie.

Godzenie pracy z życie rodzinnym nie jest proste, jak wiele osób chciałoby nas przekonać, ale nie jest też niewykonalne. Badanie przeprowadzone wśród ponad 2 tys. rodziców obu płci, przeprowadzone przez amerykański Pew Research Center, nie pozostawia złudzeń: zarówno pracujące matki, jak i ojcowie, mówią, że wymaga to wysiłku i wyrzeczeń. Jednak – co zapewne nikogo nie dziwi i przykro mi, że nie mam dla was, drogie mamy, dobrych wiadomości – matkom jest trudniej niż ojcom. Za to wiem kiedy – bez względu na płeć – jest łatwiej i chętnie się z wami tą wiedzą podzielę: może wasz powrót do pracy będzie dzięki temu łatwiejszy! Pracujące mamy mają trudniej? Sytuacja kobiet na rynku pracy jest być może lepsza niż jeszcze 20-30 lat temu, ale i tak analizy nie pozostawiają złudzeń: kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach i to matki częściej niż ojcowie (jak wynika z raportu Pew) uważają, że posiadanie dzieci utrudnia awans w pracy . Z obojga zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin rodziców to nadal częściej mężczyzna zarabia więcej, to samo dotyczy tylko 22 proc. ankietowanych przez Pew kobiet. I chociaż dochód na osobę w rodzinach, w których pracuje oboje rodziców są średnio wyższe niż te, w których aktywny zawodowo jest tylko jeden rodzic, to ponad połowa ojców i matek przyznaje, że znalezienie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym jest trudne (14 proc, mówi, że to bardzo trudne, a 42 proc., że dość trudne). Nieco częściej niż mężczyźni skarżą się kobiety, ale różnica nie jest zbyt znacząca.  Jeśli boisz się, że nie dasz rady , rozważając swój powrót do pracy, pomyśl: tylko jedna matka na pięć mówi, że jest jej bardzo trudno pogodzić pracę z rodziną. No dobrze, może to aż jedna na pięć, ale zobacz, jaka duża szansa, ze znajdziesz się w tej czwórce,...

dziecko, niemowlę, tata, dziewczynka, wiśnia, kwiaty
detailblick - Fotolia.com
Tata
Obalamy 5 mitów na temat ojcostwa
Jednym z największych mitów jest to, że istnieje jedna definicja określająca „dobrego ojca”. Nie wierz w to! Sam stworzysz własną definicję wspaniałego taty na bazie własnych doświadczeń, oczekiwań i potrzeb własnej rodziny.

Jako młody lub przyszły tata masz zapewne określone wyobrażenie na temat ojcostwa. Twoja wizja ojca jest prawdopodobnie zakorzeniona w dzieciństwie, a dokładnie relacjach z własnym ojcem. Wpływ na nią mają również oczekiwania społeczeństwa. Jeśli uświadomisz sobie swoje głęboko zakorzenione wyobrażenie na temat siebie roli ojca, masz większą szansę na stanie się takim tatą, jakim pragniesz być. Oto 5 powszechnych mitów na temat ojcostwa: 1. Ważne są jedynie uczucia przyszłej mamy Twoja partnerka jest teraz w centrum zainteresowania i nie ma w tym nic dziwnego. Jej ciało zmienia się, w jej organizmie zachodzą wielkie zmiany. Samopoczucie przyszłej mamy jest bardzo ważne, ale nie można zapomnieć o uczuciach taty. Mężczyźni rzadko przyznają się do lęku czy niepokoju, które mogą pojawiać się w nich na myśl o ojcostwie. - Czy zemdleję przy porodzie? Czy nie będzie komplikacji medycznych? Jak zmieni się mój związek? Czy będę mógł kontynuować karierę i być dobrym ojcem jednocześnie? - w przyszłych ojcach rodzi się wiele pytań i wątpliwości, do których nie zawsze się przyznają. Wielu mężczyzn nie chce dodawać przyszłej mamie zmartwień, dlatego nie rozmawia z nią o swoich obawach. Rada: Nie bój się, że obciążysz żonę! Kobiety z pewnością docenią szczerość swoich partnerów. Rozmowy o swoich obawach mogą pozytywnie wpłynąć na związek i zbliżyć was do siebie. Zobacz też: Tak macierzyństwo zmieni ciało kobiety - przerażające czy piękne - film 2. Noworodkowi potrzebna jest tylko matka Niesamowita więź między matką a dzieckiem, zwłaszcza jeśli maleństwo karmione jest piersią, może sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy dziecko naprawdę ciebie potrzebuje. Pamiętaj, że jesteś ważną osobą w życiu noworodka i przebywanie z tobą działa na niego uspokajająco. Zobacz, jak reaguje na twój głos. Przyzwyczaiło się do jego...

Kiedy żona zarabia więcej od męża
Fotolia
Mama
Zarabiasz więcej od męża? Plusy i minusy bycia główną żywicielką rodziny
Przeczytaj, co zyskujesz, a co tracisz w sytuacji, kiedy to ty zarabiasz więcej od męża – i to na twoich barkach spoczywa utrzymanie rodziny.

Kiedy kobieta zarabia więcej od męża, on czuje się mniej męski. Jest zbytnio skupiona na swojej karierze i za mało czasu poświęca rodzinie. Jeśli kobieta zarabia więcej od męża, on w końcu od niej odejdzie, bo to nienaturalna sytuacja. Słyszałyście takie opinie, prawda? Te stereotypy na pewno nie wpływają korzystnie na samopoczucie kobiet, które są głównymi żywicielkami rodziny, a takich kobiet jest więcej, niż mogłoby się nam wydawać: jak wynika z badań TNS Polska, przeprowadzonych na zlecenie zarobki.pracuj.pl, już co 5 Polka zarabia więcej od swojego partnera .  Co 3. mężczyzna źle się z tym czuje – 25 proc. mężczyzn uważa, że są gorzej traktowani przez lepiej zarabiające partnerki. Są jednak i plusy sytuacji,w  której to kobieta jest karmicielką rodziny – przyjrzyjmy się im (a także tej mroczniejszej stronie też): Sukces zawodowy kobiety niszczy związek Opinia, że małżeństwa kobiet, które odnoszą zawodowe sukcesy, często kończą się rozwodem jest powszechna. Tymczasem, jak uważa Stephanie Coontz, dyrektorka amerykańskiego ośrodka badań nad współczesną rodziną, mija się to z prawdą: "Kiedyś rzeczywiście tak było, ale jeśli chodzi o małżeństwa zawarte w latach 90. i później, ta teza się nie sprawdza". Pora pożegnać ten mit! Kobiety sukcesu onieśmielają mężczyzn To prawda: z badań wynika, że mężczyźni boją się, że jeśli zarobki ich żon będą większe, ucierpi na tym ich poczucie męskości. Wielu z nich czerpie poczucie własnej wartości z osiągania większych sukcesów od kobiet, z którymi są związani, deprecjonują więc osiągnięcia swoich partnerek. Dużo zarabia? Zaniedbuje rodzinę! Wciąż pokutuje przekonanie, że odnosząca sukcesy kobieta zaniedbuje rodzinę i jest egoistką, mężczyzna w analogicznej sytuacji jest za to kompetentną głową rodziny, dobrze wypełniającą swoje obowiązki,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz