13 syn panstwa Schwandt
Jay Schwandt via AP
Aktualności

Kochanie, to chłopiec! 13 syn z rzędu

Rodzicom 12 chłopców urodził się 13 syn. Gratulujemy!

Najmłodszy synek Keteri i Jay Schwandt z Grand Rapids w Michigan (USA) urodził się 13 maja o 9 rano. Jest zdrowy i w chwili urodzenia ważył prawie 4 kilogramy.
 

 

"BLESSED beyond belief!" was the dad's reaction on Facebook after his 13th child was born this week, joining TWELVE older brothers. Congratulations to the family!

Posted by TODAY Parents on 14 maja 2015

 


Amerykańskie media zainteresowały się rodziną Schwandtów dwa lata temu, gdy na świat przyszedł 12 syn Keteri i Jaya.  Doradca genetyczny obliczył wówczas, że szanse na urodzenie 12 chłopców z rzędu wynoszą zaledwie 0.02 procent!

Narodziny 13 syna były oczywiście jeszcze mniej prawdopodobne, a jednak po raz kolejny na świat przyszedł chłopczyk.

 

Przeczytaj: Czy można zaplanować płeć dziecka?

Schwandtonowie nie planowali tylu dzieci, ale są szczęśliwi


Kateri i Jay Schwandt pobrali się, gdy mieli po 18 lat. Nie planowali tak licznego potomstwa, choć nie zamierzali także poprzestać na jedynaku.

Jay ma tylko jedną siostrę. Uważał, że jeśli doczekają się z Teri  trójki, czwórki dzieci, będą mieć wielką rodzinę.
Teri patrzyła na to nieco inaczej. Choć miała 13 rodzeństwa, sądziła, że sama poprzestanie "zaledwie" na siódemce dzieci. Nie narzeka jednak na swój los. Uwielbia być mamą i daje jej to mnóstwo satysfakcji.  

–  Twoje dzieci są cząstkami ciebie, dzięki nim każdy dzień to Dzień Matki –  powiedziała  dziennikarzom The Grand Rapids Press.

Gdy rodzili się kolejnisynowie, wielu  ludzi miało coś do powiedzenia w tej sprawie. Jak każda wielodzietna rodzina Schwandtonowie słyszeli najróżniejsze rzeczy, od "Zwariowaliście???" po "To prawdziwe błogosławieństwo". Dla nich jednak to nic nadzwyczajnego.

Polecamy: Płeć dziecka na życzenie

Jak wygląda życie w domu pełnym chłopców?  

- Jest zabawne, czasem chaotyczne i nigdy nie jest nudne - mówią szczęśliwi rodzice.

Synowie Teri i Jaya  żyją na pełnych obrotach. Biorą udział w zawodach zapaśniczych i meczach oraz - podobnie jak ich rówieśnicy -  mają mnóstwo innych zajęć. Ale także pomagają  w domu: sprzątają, gotują, odkurzają, piorą.  Starsi zajmują się młodszymi.

fot. Chris Clark | MLive.com

13 syn panstwa Schwandt
Chris Clark | MLive.com


Wypytywani przez dziennikarzy jak to jest mieć aż tylu braci, odpowiadają po prostu: "Zawsze masz z kim pograć", "Masz wokół siebie kilkunastu najlepszych przyjaciół" czy  "Więcej chłopaków - mniej nudy"

(źródło: www.today.com i The Grand Rapids Press.)

Polecamy także: Fajnie mieć rodzeństwo

Kształt brzucha a płeć dziecka: czy wygląd brzucha może wskazywać na chłopca lub dziewczynkę? [WIDEO]

selfie
Aktualności
Tak wygląda młoda mama z dzieckiem - prawdziwe selfie bez retuszu
Koniec z kompleksami, pora spojrzeć prawdzie w oczy – tak właśnie wyglądają mamy i… są piękne!

Jak wygląda kobieta po urodzeniu dziecka? Gdy od kilku miesięcy opiekuje się tym dzieckiem w domu, rzadko wychodzi, nie przesypia nocy, od dawna nie patrzy w lustro? My wiemy. Wie też każda mama. I raczej nie jest to taki widok: (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Love being in NYC! Looking thru my new book Selfish and loving this pic of @kourtneykardash, Mason & I back in 2010 #SELFISH Posted by Kim Kardashian on  2 maja 2015   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Yesterday, Flynn and I spent the day at the office! I hope you like the photo. Maybe some of the guys can answer this..... Posted by Miranda Kerr on  28 kwietnia 2011   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Life is too short to worry about how short life is. Go out and enjoy it! #FBFA vida é muito curta para se preocupar em quão curta a vida é. Saia e aproveite! #FBF...

Rachael Weaver (Grace)
Rachael Weaver (Grace)
Mama
Wyzwanie: macierzyństwo. Zobacz przepiękne zdjęcia Rachael Weaver
Każda mama jest inna, ale każda mama kocha swoje dziecko. Robi to jednak na swój indywidualny, piękny sposób. Fotografka Rachael Weaver nie chce porównywać matek, chce pokazać, że macierzyństwo może mieć wiele twarzy.

Niektórzy lubią fotografować krajobrazy, inni architekturę, jeszcze inni ludzi. Rachael Weaver uwielbia fotografować matki i ich dzieci podczas codziennych czynności. Dla niej te obrazki życia codziennego są najpiękniejsze.  Aby podzielić się z innymi swoją fascynacją, stworzyła projekt "Odkrywanie macierzyństwa" . W ramach niego zaprezentowała zdjęcia, które zrobiła podczas swojej pracy (Rachael jest fotografem rodzinnym).  Macierzyństwo ma wiele twarzy – Uwielbiam podglądać z aparatem mamy z dziećmi – opowiadała o swoim projekcie. I dodała: – Jako matka miałam własną wizję rodzicielstwa i przekonanie, że pewne rzeczy trzeba robić w określony sposób. Dopiero gdy zaczęłam przyglądać się innym mamom zobaczyłam, że jest wiele rodzajów  macierzyństwa, że każda mama "matkuje" na własny piękny sposób. Rachael Weaver uważa, że proste czynności, które na co dzień wykonują matki, mogą się wydawać nieistotne, ale w rzeczywistości są fundamentem relacji rodzic-dziecko . – Emocje towarzyszące macierzyństwu są identyczne, ale różne sytuacje je wywołują. Każda z nas radzi sobie z wyzwaniami inaczej, ale nie znaczy to, że gorzej – uważa Rachael. I dodaje: – Mam nadzieję, że moje zdjęcia pokazują matczyne serce. Macierzyństwo to podróż, żadna z nas nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Poznajemy je po drodze. Dzięki tej obserwacji przedefiniowała słowo "macierzyństwo". Przestała porównywać siebie z innymi  matkami . Zaczęła robić zdjęcia, by pokazać jak wygląda matczyna miłość w wykonaniu innych mam. Nas te zdjęcia zachwyciły, a was? 1.  Jak ważne było dla mnie wspólne gotowanie z mamą, zrozumiałam dopiero wtedy, gdy odeszła...   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js =...

Ivette Ivens Photography; zdjęcie zatytułowane "Czas dziewczyn"
Ivette Ivens Photography; zdjęcie zatytułowane "Czas dziewczyn"
Karmienie
Matki karmiące piersią dzieci – piękne chwile utrwalone na zdjęciach
Karmiące piersią mamy to boginie - szczęśliwe, spełnione. Czy wszystkie? Nie wiadomo. Na pewno te na zdjęciach amerykańskiej fotografki Ivette Ivens. Zobacz jej przepiękne zdjęcia.

Niektórzy uważają, że karmienie piersią dziecka poza domem/mieszkaniem jest niestosowne. Jedni wyrażają swe oburzenie werbalnie (niech się pani publicznie nie obnaża), drudzy udają troskę (może pani przejdzie do toalety, tam będzie miała pani trochę intymności lub proszę się przykryć, bo się pani zaziębi), jeszcze inni odwracają wzrok , mamrocząc pod nosem: "że też takie wstydu nie mają". Na szczęście takich osób jest mniej niż entuzjastów karmienia piersią dziecka o każdej porze i w każdym miejscu. Ostatnio dołączył do nich nawet papież Franciszek , który podczas mszy świętej wołał do matek płaczących dzieci: "Karmcie matki swoje dzieci piersią. Nawet w tej chwili. Jeśli dzieci płaczą, to znaczy, że są głodne. Nakarmcie je." Warto przeczytać: Karmiące cyce na ulice: petycja ws. karmienia piersią złożona w resorcie zdrowia Karmienie piersią w bajkowej scenerii Jedną z osób, które udowadniają, że karmienie piersią dziecka może być piękne, jest Ivette Ivens , która fotografuje matki karmiące swoje dzieci na tle niemal bajkowych scenerii – idyllicznych lasów, na polach lawendy, wśród traw, a nawet w zaciszu domowym. Przekaz jej prac jest jasny: karmiące  matki to boginie; szczęśliwe, eteryczne, spełnione. Na każdej fotografii widać bliską więź matki z dzieckiem – maleństwa przyssane do piersi, splecione w ramionach mam, radosne i bezpieczne.   Dzieci i ich matki wiedzą, co jest dla nich najlepsze Ivette jest matką dwójki dzieci. Uważa, że karmienie piersią to normalna rzecz: – Karmiłam moje dzieci w każdym, dowolnym miejscu – tam gdzie chciałam. W kościele, na targowisku, w drogich, markowych sklepach. Uważam, że matki powinny karmić swoje maleństwa, kiedy chcą  (bez ukrywania się w publicznych toaletach). Fotografka jest też zwolenniczką przedłużonego karmienia piersią...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj