kot w kawiarni
Fotolia
Aktualności

Herbatka u kotka? Nie dla każdego, do tego trzeba dorosnąć

"No i słusznie" – tak krótko skomentowała informację o zamknięciu kociej kawiarni dla maluchów moja kilkunastoletnia córka. Kawiarnie w Gdyni oraz w Warszawie zakazały wstępu małym dzieciom. Spotkania z nimi okazały się zbyt stresujące dla futrzaków.

Pomysł na kocie kawiarnie powstał kilka lat temu. Chodziło o to, aby w codziennym pędzie załatwiania tysiąca spraw znaleźć miejsce, gdzie naprawdę złapie się chwile oddechu. Kawa czy herbata z wygrzewającym się na parapecie kociakiem okazała się niezwykle atrakcyjna. Wszak nie od dziś wiadomo, że koty leczą skołatane nerwy i serce. Kocie kawiarnie stały się atrakcją nie tylko dla ich miłośników.

Przestraszone i pochowane w kątach

Niestety bardzo szybko okazały się też testem dla rodziców,  jak ich dzieci podchodzą do zwierzaków. Czy traktują je z szacunkiem, należnym każdemu żywemu stworzeniu, czy też niestety - jak żywą zabawkę. "Pamiętam wizytę w Miau Cafe, podczas której wszystkie koty siedziały pochowane i wystraszone w różnych zakamarkach, bo goniła je paroletnia dziewczynka. Jej mama patrzyła na wszystko z aprobatą i jeszcze wskazywała, gdzie ukryły się koty" – mówi pan Piotr.
Chcąc nie chcąc kawiarnie zrobiły się mini zoo dla najmłodszych. Stąd gdyńska kafejka Biały Kot i warszawska Miau Caffe zdecydowały o ograniczeniu wstępu dla maluchów. Do Białego Kota nie wejdą rodzice z dziećmi poniżej 6 roku życia, a do Miau Caffe wpuszczą dopiero 14-latki.

konkursy na Babyonline.pl

Bez dzieci nie wchochodzę

Właściciele nie ukrywają, że była to trudna decyzja i spotkają się z różnymi ocenami. I nie pomylili się. Przez serca i umysły bywalców kawiarni przelała się fala emocji, od wściekłości po pełne zrozumienie sytuacji. "Od dziś Was nie lubię" – krótko napisała Agata na facebookowym koncie Miau Caffe i zapowiedziała, że już jej nie odwiedzi, bo nie widzi sensu chodzenia w takie miejsca bez dzieci. "Moja córka potrafi szanować koty, nigdy nie sprawiała kłopotu, przykre to bardzo" – napisała z kolei Agnieszka.

Rodzicu pokaż jak kochać

Dla takich osób jak pani Agnieszka, jest mała osłoda. W Miau Caffe będą dni otwarte, podczas których animator pokaże dzieciom,  jak odpowiedzialnie traktować futrzaki. To bardzo fajny pomysł, warty skopiowania, więc może i Biały Kot otworzy w ten sposób furtkę dla małych szkrabów. Jedne dzieci będą uczyć się odpowiedzialności, inne pogłaskają, a może i rodzice coś na tym skorzystają. Bo właściciele obu kawiarni nie ukrywają, że tak naprawdę to przykre doświadczenie pokazuje, że problemem nie są dzieci, ale ich rodzice, którzy nie potrafią, nie chcą lub nie mają czasu pokazać i nauczyć pociechy jak traktuje się zwierzęta.
W Babyonline też mamy silną grupę miłośniczek i dumnych posiadaczek kociaków. Bez emocji przyjęły tego newsa. Mnie z kolei wprowadził w lekkie poruszenie, gdyż od dawna wybieram się z córką do Miau Caffe, aby w końcu przekonać się,  jak radzi sobie z kotami. Bez zdania tego egzaminu nie ma zgody na zamieszkanie futrzaka z nami. Na szczęście ma już skończone 14 lat. Ale co zrobię, jak będzie chciała z nami pójść najmłodsza? Na wszelki wypadek pospieszę się i może jeszcze w weekend odwiedzę kafejkę.

Źródło : metrowarszawa.gazeta.pl

Zobacz też: 

Imiona dla kota i kotki: krótkie, śmieszne, poważne [TOP 10]

dziecko, kot
Fotolia
Zdrowie
Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!
Uczulenia na zwierzęta zdarzają się coraz częściej. A ty codziennie słyszysz: chcę mieć psa, kota, świnkę morską... Są jednak zwierzęta bezpieczne dla dziecka, nawet dla alergika.

Ukochany kot, najwierniejszy pies mogą być przyjaciółmi twojego dziecka, ale też jego wrogami. Czy dziecko może mieć w domu psa lub kota, jakie zwierzęta są najbardziej bezpieczne, co robić, czy dziecko nie miało objawów alergii, pytamy dr n. med. Beatę Adamczyk, alergologa, która od lat leczy alergię u małych dzieci.      Na jakie zwierzęta dzieci najczęściej mają alergię? Alergię może spowodować większość najbardziej popularnych gatunków. Z całą pewnością dziecko może mieć alergię na kota lub psa. Ale mogą też uczulać ptaki domowe (papużki, kanarki, gołębie itp.), zwierzęta futerkowe – chomiki, świnki morskie i myszki. Podczas wyjazdów na wieś warto też wziąć pod uwagę kury lub kaczki, z którymi ma wtedy kontakt twoje dziecko.   Czy kot tak samo często powoduje alergię jak pies? Okazuje się, że koci alergen jest silniejszy niż alergen psa! Świadczą o tym objawy alergii , które są znacznie silniejsze w przypadku alergii na kota niż w przypadku alergii na psa (całoroczny katar, zapalenie spojówek, kaszel, prowadzący do pojawienia się astmy ). Objawy alergii nasilają się z wiekiem. Na pewno wpływa na to też fakt, że koty częściej niż psy, mają bardzo bliski kontakt z ludźmi. Niezwykle silny alergen ma również świnka morska.   W jaki sposób objawia się alergia na zwierzęta? Najczęstsze objawy alergii na zwierzęta to kaszel, pieczenie nosa, katar, kichanie, problemy z oddychaniem. Oczy pieką i puchną – może rozwinąć się zapalenie spojówek, powstają też zmiany na skórze. Jeśli kot czy pies poliże dziecko, na ciele może pojawić się pokrzywka. Może też pojawić się niebezpieczny obrzęk naczynioruchowy . Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zwiększa prawdopodobieństwo alergii, alergicznego nieżytu nosa oraz astmy.    

policjant pisze list do 5-latki
Twitter/tommywilkinson
Aktualności
5-latka apeluje do policji: zatrudnić koty! I dostaje fajną odpowiedź
Dziewczynka pisze do szefa policji w ważnej dla niej sprawie i otrzymuje od niego odpowiedź. Ta urocza korespondencja, która wyciekła do internetu, skradła nam serca! Sami zobaczcie.

Dzieci i ich pomysły mogą czasami wydawać się naiwne w swojej prostocie, ale często nie sposób odmówić racji dziecięcemu tokowi rozumowania . Czy my, dorośli, czasami za bardzo nie komplikujemy tego świata? To zachwycające, kiedy dzieci w bezpośredni sposób punktują nam, dlaczego rzeczy powinny być inne niż są w rzeczywistości. Podobnie było w przypadku pięcioletniej Angielki, Elizy Adamson-Hopper, która napisała do szefa miejscowej policji list, w którym postanowiła podzielić się pewną ważną sugestią.  Kiedy Eliza dowiedziała się od taty, że w policji służą psy , była bardzo zdziwiona, że nie ma policyjnych kotów . Stwierdziła, że pora to zmienić i od razu przystąpiła do działania. W swoim liście do komendanta policji w Durham wymieniła powody, dla których jej zdaniem koty byłyby idealnymi pracownikami służb mundurowych. Jej argumenty były przekonujące i ... urocze. A najwspanialsze jest to, że szef policji odpisał Elizie, a jego list był równie uroczy! Takie historie zawsze cieszą, prawda?  Oto treść listu Elizy: "Szanowny Szefie Policji, panie Barton! Mam na imię Eliza i mam 5 lat.   Rozmawiałam z tatą o psach policyjnych i zapytałam, czy macie też policyjne koty – powiedział, że nie wydaje mu się, żeby istniały koty policyjne, a ja powiedziałam, że myślę, że byłyby dobre. Kot policyjny byłby dobry, bo koty mają dobry słuch i mogłyby usłyszeć niebezpieczeństwo. Koty są dobre w odnajdowaniu drogi do domu i mogłyby pomóc policjantom trafić do celu . Koty są dobre we wspinaniu się na drzewa i w polowaniu i mogłyby ratować ludzi, którzy utknęli . Mój pies przyjaźni się z moim kotem i myślę, że policyjny kot przyjaźniłby się z waszymi psami policyjnymi. Proszę, niech Pan pomyśli o wprowadzeniu policyjnych kotów. Dziękuję." I odpowiedź szefa policji:...

dziecko z kotem
AdobeStock
Wychowanie
Najlepszy kot dla dziecka. Mamy listę ras!
Które rasy kotów są najlepsze dla dzieci? Wiemy, z jakim kotem twoje dziecko zaprzyjaźni się najszybciej.

Jeśli wciąż stoisz przed decyzją, jakiej rasy kota wybrać dla dziecka, przyda ci się nasza lista. Chyba że macie już w domu kota - wtedy sprawa jest już jasna. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest też przygarnięcie bezdomnego wielorasowca i danie mu ciepłego domu. Są jednak zwolennicy kotów rasowych - więc o ile jeszcze nie macie kota, warto wybrać takiego, który będzie dobrze dopasowany charakterologicznie do waszej rodziny. Rodziny z małym dzieckiem. Jaki kot jest najlepszy dla rodziny z dzieckiem? Przede wszystkim pamiętaj, że kot dla rodziny z małym dzieckim musi być łagodny, lubić przytulanie i noszenie na rękach. Musi być więc dobrze zsocjalizowany, żeby próba głaskania, przytulania czy brania na ręce zwierzaka nie skończyła się gryzieniem czy drapaniem. Koty dla małych dzieci muszą akceptować hałas i ruchliwe otoczenie - nie powinny mieć silnych odruchów terytorialnych. Jeśli zaś chodzi o kocią psychikę to musi być ona zrównoważona, a kot powinien łatwo adaptować się do zmian otoczenia . Jeśli twoje dziecko ma skłonności do alergii, to zanim weźmiesz do domu kota, sprawdź, czy maluch nie ma alergii na jego sierść . Zobacz też: Są zwierzęta bezpieczne dla alergika! Lista kocich ras dla dziecka Oczywiście wszystkie powyższe cechy może posiadać nawet wielorasowiec. Ale jeśli chodzi o charakter, koty rasowe są bardziej przewidywalne (co oczywiście nie znaczy, że konkretna rasa jest gwarantem charakteru danego osobnika). Rasy kotów znane ze zrównoważonego charakteru, towarzyskie, okazujące uczucia, tolerancyjne i lubiące się bawić, darzące uczuciem wszystkich domowników po równo to mniejsze ryzyko „zazdrości o dziecko” ze strony kota. Które to rasy? Kot brytyjski krótkowłosy To cierpliwy, spokojny misiek, pobawi się z dzieckiem, da się wygłaskać, a nawet ponosić, ze stoickim spokojem zniesie dziecięce...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz