Julka Kowalczyk
Archiwum domowe/ Blog Julki Kowalczyk
Aktualności

Chciała tańczyć, pisać wiersze, teraz walczy o wybudzenie ze śpiączki - kolejna operacja dzięki Ewie Błaszczyk

Ponad 4 godziny trwała operacja wszczepienia stymulatora Julce Kowalczyk, która od 5 lat znajduje się w śpiączce po tym, jak na przejściu dla pieszych potrącił ją kierowca. Julka od kilku lat porozumiewa się tylko wzrokiem. Operacja, przeprowadzona dzięki fundacji Ewy Błaszczyk, jest dla niej szansą na wybudzenie.

Julka nauczyła się czytać i pisać, gdy miała 4 lata. Gdy miała 6 lat, pisała już swój blog. Pisała też wiersze. - Jako poetka chciała nawet na nich zarabiać i sprzedawać mamie za 2 zł - opowiada Dariusz Kowalczyk, tata Julki.


Julka marzyła, by być baletnicą. "Jak baletnice" - to jej wiersz. 2 lata temu został nagrany przez zespół Confessio. Wzruszający film i zdjęcia!

Wypadek na pasach

Była w drugiej klasie podstawówki: szła do szkoły, ciesząc się, że po chorobie właśnie wraca jej ulubiona nauczycielka. Przechodziła przez ulicę: na oznakowanym miejscu, na pasach. Kierowca jechał zbyt szybko, potrącił dziewczynkę. Kilka tygodni trwała walka o jej życie w kolejnych szpitalach.
Życie udało się uratować, ale Julka nie odzyskała w pełni świadomości. Diagnoza ze szpitala: ciężki uraz czaszkowo-mózgowy, obrzęk mózgu i pnia mózgu, masywne stłuczenie mózgu, stan wegetatywny, niedowład spastyczny (silne napięcie mięśni).
Po półtora miesiąca pobytu w szpitalu rodzice zabrali Julkę do domu, i tam rehabilitowali. Po kilku miesiącach Julka pierwszy raz otworzyła oczy.
Prawie 5 lat po wypadku jej jedynym sposobem porozumiewania się jest mruganie oczu. Jedno mrugnięcie oznacza "tak", dwa mrugnięcia - "nie".
 

Julka Kowalczyk
Archiwum domowe/ Blog Julki Kowalczyk
Przed wypadkiem. Z bloga 6-letniej Julki (pisownia oryginalna)  "to znowu ja julka i jak wyglondam? "
 

Operacja w Olsztynie "po japońsku"

Gdy rodzice usłyszeli o operacjach wszczepienia stymulatora mózgu Oli Janczarskiej i trzem innym osobom w śpiączkach, postanowili spróbować w ten sposób pomóc Julce. Dziewczynka szybko została zakwalifikowana przez prof. Wojciecha Maksymowicza do operacji.
Operacja była trudna, trwała ponad 4 godziny, w jej trakcie pojawiły się komplikacje, dziewczynka straciła sporo krwi. Jednak lekarzom udało się zakończyć operację sukcesem. Od 27 lipca jest już włączony stymulator - będzie on przesyłał co 15 minut prąd, stymulując lepsze ukrwienie mózgu.
- Widzę, że Julka chciałaby się obudzić, wszyscy na to czekamy. Jednak będziemy się cieszyć z każdej, nawet najmniejszej poprawy. Nawet jak zmniejszy się jej spastyczność czy ból, który każdego dnia odczuwa - mówi tata dziewczynki.
 

Julka Kowalczyk
Archiwum domowe/ Blog Julki Kowalczyk

 

Przed wypadkiem. Z bloga 7-letniej Julki (pisownia oryginalna): " czesc jestem julka i mam 7 lat ale jeszcze chodze do zeruwki"
 

Julka znów się uśmiecha

Pierwszy dzień po operacji nie był łatwy: dziewczynka trafiła na salę intensywnej opieki pielęgniarskiej. Widać było, że jest zmęczona i odczuwa ból.
Następny dzień był jednak lepszy. - Dziś Julka jest już w stosunkowo dobrej formie, wyspana, wypoczęta, uśmiecha się - mówi tata.

Rodzice Julki proszą o modlitwę o zdrowie Julki i o pomoc - na pewno nadal będzie potrzeba jej rehabilitacja.
Pieniądze można wpłacać na konto:
Stowarzyszenie SURSUM CORDA
26 8805 0009 0018 7596 2000 0080
z dopiskiem: Julia Kowalczyk


Czytaj też: Chłopiec, którego nikt nie przytulał - tę historię trzeba przeczytać!

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Karolinka Karczewska
Archiwum prywatne
Aktualności
Może dzięki tobie Karolinka kiedyś będzie chodzić?
Karolinka ma zespół Downa, uszkodzony rdzeń kręgowy, a przez to niedowład nóżek i rączek. Lekarze mówią, żeby nie tracić nadziei. Jednak dziewczynka bardzo potrzebuje pomocy.

Dwa lata temu Karolinka była bohaterką reportażu w "Mamo, to Ja". Miała zespół Downa, wadę serca, jednak najbardziej zwracało uwagę to, że dziewczynka bardzo słabo porusza nóżkami. Zbieraliśmy wtedy pieniądze na jej rehabilitację. Pomogła jej też Fundacja Polki Mogą Wszystko. Ucisk na rdzeń Krzysztof i Katarzyna - rodzice Karolinki - poruszają niebo i ziemię, by córeczka jak najlepiej się rozwijała. Często dzwonią, opowiadają, co się dzieje. Jak na jedno życie, jej "bagaż" jest ogromny. Dzieci z zespołem Downa rozwijają się nieco inaczej niż ich rówieśnicy, ale 6-letnie dziecko zwykle już chodzi i mówi. Z Karolinką jest inaczej.  Tuż po naszym reportażu rozpoznano u niej wadę rozwojową kręgosłupa . Ząb obrotnika zbyt długo naciskał na rdzeń kręgowy, dlatego doszło do niedowładu kończyn: dziewczynka nie mogła poruszać rękami i nóżkami. Nie mogła też samodzielnie oddychać: konieczna była pomoc respiratora . Dziś potrzebuje bardzo intensywnej rehabilitacji , by cofnąć zmiany, które zostały spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy . Rehabilitacja wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego rodzice proszą o pomoc.   Karolinka w domu jest otoczona miłością. Tu: z babcią w czasie świąt Bożego Narodzenia Karolinki walka o życie Katarzyna miała 36 lat, gdy zaszła w ciążę. Ze względu na wiek miała robione badania prenatalne z krwi. Wyszły dobrze: ginekolog stwierdził, że prawdopodobieństwo zespołu Downa nie jest duże, dlatego nawet nie zalecał amniopunkcji. Jednak w 6. miesiącu ciąży lekarz wykonujący USG stwierdził, że z przewodem pokarmowym dziecka coś jest nie tak. Jeszcze przed urodzeniem okazało się, że dziewczynka ma też zaburzenia rytmu serca . - Ostatnie, co pamiętam, po cesarskim cięciu, to słowa pielęgniarki: ona chyba ma zespół Downa - opowiada Katarzyna. Diagnoza była szokiem, ale nie było...

Noworodek śpi na brzuchu mamy
Fotolia
Aktualności
Coraz więcej cesarek w Polsce. Kobiety zmuszają lekarzy do wykonania zabiegu!
Aż 1/3 dzieci w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. Lekarze ostrzegają: cesarskie cięcie to operacja, nie zabieg kosmetyczny!

"Częstość wykonywania cięć cesarskich w Polsce, która rośnie dramatycznie, w ciągu ostatnich 10 lat się podwoiła" – powiedziała prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii. W Polsce aż 1/3 dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie . To najwięcej w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ten odsetek powinien wynosić maksymalnie 15 procent. Dlaczego w Polsce jest aż tyle cesarek? Prof. Wojciech Rokita z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSZ w Kielcach wyjaśnia: "Lekarze bardzo często robią cięcie cesarskie pod presją pacjentek, pod presją mediów, pod presją społeczeństwa. Cięcie cesarskie jest zabiegiem porównywalnym z zabiegiem kosmetycznym. Natomiast jest to operacja, która wiąże się z ryzykiem umieralności". Pacjentki często żądają wykonania cesarskiego cięcia, nie oceniając obiektywnie sytuacji. Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzic po Ludzku" zwraca uwagę na problem dokumentacji medycznej kobiet rodzących przez cc. Aby zabieg był zrefundowany przez NFZ, lekarz nie może wpisać, że został wykonany na żądanie kobiety – konieczne jest wykazanie przeciwwskazań medycznych do porodu naturalnego.   Cesarskie cięcie może uratować dziecko Choć kobiety często bagatelizują ewentualne powikłania, są przypadki, w których cesarskie cięcie mogłoby uratować zdrowie dziecka. Pod materiałem zamieszczonym na portalu Onet.pl możemy przeczytać (pisownia oryginalna): Powiedz to mojej niepełnosprawnej córce. Rodziłam ją w czasie gdy mocno promowano naturalne porody (z zaleceniem odgórnym bo to tańsza opcja). Lekarze nie chcieli zrobić cesarki bo była mała  (wcześniak). Stwierdzili że to nie będzie problem - sama wypadnie. Niestety dla niej ciśnienie było za duże i dostała krwotoków do mózgu, dzięki temu zablokowały się odpływy płynu mózgowo-rdzeniowego i musieli założyć jej zastawkę...

Zuzia Macheta
Archiwum prywatne/FB
Aktualności
Na jej leczenie zebrano 1,5 mln USD! Zuzia ma dziś nowe dłonie!
Na leczenie Zuzi Machety udało się zebrać 1,5 mln dolarów. Operacja udała się: dziewczynka ma nowe dłonie. Jej radość była nie do opisania.

Radość Zuzi Machety , gdy pierwszy raz zobaczyła swoje nowe dłonie, była nie do opisania – relacjonowali jej rodzice na FB. Przypatrywała się swoim dłoniom, nie dowierzała i powtarzała: "Taka jestem szczęśliwa, że aż się boję, że taka jestem szczęśliwa". Dziewczynka choruje na rzadką chorobę : EB ( Epidermolysis Bullosa ), czyli wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka . O dzieciach z EB mówi się: dzieci-motyle , bo ich skóra jest tak delikatna jak skrzydła motyla.    EB: pęcherze na skórze i zarastanie palców EB to rzadka choroba genetyczna : w Polsce choruje na nią 400-500 osób. Pod wpływem nawet niewielkiego uderzenia , otarcia, a nawet dotyku na skórze powstają rany, nadżerki, pęcherze. Tworzenie się pęcherzy i blizn w okolicach palców dłoni i stóp prowadzi do ich przykurczów i zrostów . Objawy choroby są różne, w zależności od ciężkości choroby. U niektórych osób – tak jak u Zuzi – dochodzi do zrośnięcia się palców . Dłonie dziewczynki jeszcze niedawno przypominały pięść – były pozbawione palców.  Problemy skórne to nie wszystko. EB powoduje też inne zmiany wewnątrz ciała : pęcherze, nadżerki, blizny, zrosty powodują przewężenią np. w przewodzie pokarmowym, drogach moczowych, płucach. U Zuzi choroba atakowała przełyk, odbyt, uszy, oczy, narządy wewnętrzne. Dziewczynka miała dużą niedowagę, anemię . Choroba powoduje też niewyobrażalny ból . Mimo wszystkich problemów Zuzia była jednak bardzo radosną dziewczynką.     Zuzia mimo EB jest radosną dziewczynką. Tu jeszcze przed operacją   Eksperymentalne leczenie Zuzi Na EB, podobnie jak na wiele chorób rzadkich , jak na razie nie ma skutecznego leczenia , które wyeliminowałyby przyczynę choroby. W 2015 roku pojawiła się szansa na leczenie Zuzi w USA. Udało się w Polsce i na świecie zebrać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj