Samiloby z mamą
archiwum domowe
Aktualności

Koniec z wytykaniem palcami. Różnorodność jest fajna!

Wytykanie palcami, szepty, nieprzyjemne uwagi... Siedmioletnia Samiloby miała dość tego, że kolor jej skóry zwraca w szkole powszechną uwagę. Przeczytaj, co zrobiła jej mama.

Samiloby Ajeki jest śliczną i rezolutną siedmiolatką. Uwielbia malować, tańczyć i jeść lody. Nie lubi, gdy ktoś dotyka jej kręconych włosów. Cierpi,  gdy słyszy na swój temat głupie uwagi.

Sami budzi zainteresowanie (niestety nie zawsze okazywane w miły sposób),  bo ma ciemną skórę. Urodziła się w Ameryce Południowej, w Surinamie – ojczyźnie swojego taty. Do Wrocławia przyjechała z mamą, Katarzyną Wujczyk, gdy miała  trzy i pół roku.

Polecamy także: Prawdziwe historie - z dzieckiem w Hong Kongu

Przedszkolaki nie zwracają uwagi na kolor skóry...

Na początku, choć nie znała jeszcze polskiego,  wszystko układało się dobrze. Niemal z marszu trafiła do kameralnego, prywatnego  przedszkola, gdzie dzieci nie zwracały uwagi na kolor jej skóry. W kolejnym przedszkolu i w zerówce także nie było problemów. Przeciwnie: koledzy lubili ją, pomagali. Dzięki nim błyskawicznie nauczyła się polskiego.

... potem bywa już różnie

Kłopoty zaczęły się we wrześniu, gdy Samiloby poszła do szkoły. Koledzy z klasy szybko ją zaakceptowali, ale na przerwach bywało różnie. Była  wytykana palcami, słyszała szepty i rzeczy w stylu "O, patrz, Murzyn idzie!".  Zdarzało się, że starsi chłopcy jej dokuczali.

–  Sami bardzo to przeżywała – wspomina jej mama. –  Z dnia na dzień robiło się coraz gorzej. Płakała, coraz bardziej zamykała się w sobie. Powtarzała, że nie chce chodzić do szkoły, bo nikt tam nie wygląda tak jak ona.  "Jestem przekonana, że w naszym mieście jest mnóstwo dzieci, które są do ciebie podobne  – powiedziałam, by ją pocieszyć "Mamuś, a możemy je poznać?" – zapytała Sami.

Polecamy także: Cenne wartości - koleżeństwo

Apel na Facebooku

Kasia najpierw bezradnie rozłożyła ręce. Jak je znaleźć? Zaczepiać na ulicy? Szybko jednak wpadła na pomysł, by skorzystać z Facebooka.
24 września opublikowała na Facebooku apel do znajomych i nieznajomych. Napisała zwyczajnie, od serca: że jej córeczce jest przykro z powodu niemiłych komentarzy. Że chciałaby poznać dzieci, które tak jak ona mają ciemną skórę oraz takie, dla których kolor skóry nie ma żadnego znaczenia. I  że razem będzie raźniej.

- Odzew przeszedł moje najśmielsze oczekiwania - mówi Kasia. - Mój apel został udostępniony prawie 1900 razy. Dostałam setki listów:  z Wrocławia, z innych miast w Polsce, z zagranicy. Łączy je to, że zostały napisane przez rodziców (głównie mamy) dzieci, które z różnych powodów przechodzą lub przechodziły to samo co Samiloby.

Przeczytaj także: Czy Facebook może pomóc uratować zdrowie dziecka?


Spotkanie "Kolorowych dzieci"

Dzięki opublikowanemu przez mamę apelowi Samiloby ma teraz mnóstwo nowych znajomych. Najpierw poznała  Martę, Nelę i  Maję, a potem jeszcze czterdzieścioro  innych osób  - uczestników  spotkania pod hasłem "Kolorowe dzieci", które odbyło się 18 października we Wrocławiu.  Przyszły na nie dzieci o najróżniejszym kolorze skóry, także białym, bo  przecież biały to też kolor.  - Było fantastycznie - wspomina  Kasia - Tańczyliśmy, bawiliśmy się, malowaliśmy, graliśmy na bongosach.

Sami i Kasia zostały też zaproszone do telewizji TVN. W programie "Dzień dobry TVN" wystąpiła  wraz z nimi prezenterka Omenaa Mensah, która opowiadała o swoich doświadczeniach.
A co na to wszystko Sami? – Była zachwycona. Nie spodziewała się, że ma taką szaloną mamę – śmieje się Kasia.

Razem jest fajniej!

Kasia chciała pomóc swojej córeczce. I pomogła. Przy okazji uświadomiła sobie, że  swoim prywatnym, pełnym emocji  apelem dotknęła tematu ważnego nie tylko dla Sami i dla niej. 

– Z listów, które dostałam, wyłania się dość ponury obraz: szeroko pojęta dyskryminacja dotyczy wielu dzieci, nie tylko tych o odmiennym kolorze skóry. Wytykanie palcami, czasem nawet szykanowanie czy odrzucenie może spotkać każdego: osobę niepełnosprawną,  grubą, rudą, niezdarną, adoptowaną, innego wyznania, inaczej ubraną, za wysoką, za niską, z jakiegokolwiek powodu wyróżniającą się z tłumu. Jednym słowem inną.

Kasia nie chce tego tak tego zostawić, dlatego planuje kolejne spotkania, które pozwolą dzieciom lepiej się poznać, wspólnie bawić, robić coś razem i dzięki temu uczyć się, że różnorodność to nic złego.
Założyła też na Facebooku grupę "Kolorowe dzieci" (www.facebook.com/groups/kolorowedzieci1/). Może do niej  dołączyć każdy, kto jest   "kolorowy sercem i duszą, dowolnej narodowości i płci." A więc otwarty, ciekawy ludzi i świata.  Mama Sami zaprasza do grupy  także tych, którzy różnorodności się boją. Wyjaśnia to tak:  – Może właśnie tutaj, razem z nami, będą w stanie dostrzec bogactwo, jakie w niej tkwi.

Polecamy także: 5 wartości, których musisz nauczyć dziecko, zanim pójdzie do szkoły
 

Jak wychować otwarte, akceptujące różnorodność, nie krzywdzące innych  dziecko?

To od nas, rodziców, zależy co nasze dzieci mają w głowach i jak traktują innych. Dlatego:

  • Od samego początku ucz dziecko, że świat jest różnorodny a ludzie nie są identyczni. Jedni  są  chudsi, inni grubsi, jedni jaśniejsi, inni ciemniejsi, jedni zdrowi, inni jeżdżą na wózku inwalidzkim  albo nie słyszą. Wszyscy jednak zasługują na szacunek, a różnorodność nie jest groźna. Jest fajna i ciekawa.
  • Nie unikaj kontaktów z ludźmi, którzy czymś się wyróżniają. Jeśli twoje dziecko będzie miało je w swoim otoczeniu, będzie ich traktować naturalnie.
  • Od samego początku ucz dziecko empatii. Dzięki temu będzie wiedziało, że słowa czy gesty mogą ranić.
  • Buduj w dziecku poczucie własnej wartości. Dzięki niemu nie będzie próbowało poprawiać swojego samopoczucia cudzym kosztem.
  • Pamiętaj, że twoje dziecko uczy się od ciebie zawsze, a nie tylko wtedy, gdy próbujesz je czegoś nauczyć.  Traktuj wszystkich z szacunkiem, nie pozwalaj sobie na nieprzyjemne uwagi nawet wówczas, gdy wydaje ci się, że dziecko nie słucha.
  • Rozbudzaj w dziecku ciekawość świata. Pomóż mu poznawać różne kultury

Polecamy także: Inteligencja emocjonalna

Posłuchaj piosenki "Kolorowe dzieci" w wykonaniu Majki Jeżowskiej

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Brave Kids
F.Basara - materiały prasowe
Aktualności
Witamy dzieciaki z różnych stron świata - Brave Kids 2015
Dzieci z różnych stron świata przyjeżdżają właśnie do Polski. Sprawdź, gdzie można je spotkać i co będą u nas robić.

120 dzieci z 17 krajów i 4 kontynentów będzie gościć  w Polsce od 20 czerwca do 12 lipca. Można je spotkać we Wrocławiu , Warszawie , Puszczykowie koło Poznania, Wałbrzychu i Przemyślu . Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko tolerancji Brave Kids - dzielni mali artyści Dzieci przyjechały do nas w ramach projektu edukacyjnego Brave Kids (to już  jego 6 edycja). Są artystami - tańczą (m.in. capoeirę czy starożytne tańce hinduskie), śpiewają, grają na najrozmaitszych instrumentach (np. na marimbie), żonglują i robią mnóstwo innych fantastycznych rzeczy. Będą mieszkać  u polskich rodzin (i wraz z nimi jeść, bawić się i odwiedzać znajomych – bariera językowa nie jest żadną przeszkodą), uczestniczyć w warsztatach, brać udział w paradach i przygotowywać wspólne spektakle . Na zakończenie wystąpią na scenie prawdziwego teatru -  Teatru Polskiego we Wrocławiu. Po co to wszystko? – Sztuka jest tu narzędziem ułatwiającym nawiązanie międzykulturowego dialogu i poszanowania odmienności . To również szansa na pomoc dzieciom , które w swoich krajach napotykają na niszczące ograniczenia – mówi Justyna Warecka, producentka wykonawcza projektu.   Brave Kids to przygoda także dla polskich dzieci – Kontakt z dzieciakami z różnych stron uczy nasze dzieci tolerancji i otwartości. To działa! To naprawdę najpiękniejszy projekt świata   – mówi Laryssa Kowalczyk z Wrocławia, koordynatorka wrocławskich rodzin goszczących.  Jej własna rodzina dwa lata temu gościła chłopców z Indii, rok temu dziewczynki z Indonezji, a w tym roku  zaopiekuje się dzieciakami z Brazylii. – To tak, jakby zamiast wyjechać w podróż, zaprosić podróż do siebie – mówi Laryssa. Taka wizyta czasem owocuje ... rewizytą czyli prawdziwą podróżą. Laryssa tak bardzo stęskniła się za swoimi...

Białe i czarne dzieci
Fotolia
Wychowanie
Czy wiersz o Murzynku Bambo jest rasistowski?
Tuwim nie miał złych intencji, tak myślę. Ale ten wierszyk nie jest lubiany przez czarnoskórych. Ja też go nie lubię, ale moje koleżanki - lubią i czytają dzieciom. Czy uczą je rasizmu?

Co może być złego w wierszyku o Murzynku Bambo ? – pyta Kasia. – No co? I zaczyna recytować. Zna dokładnie cały wiersz Tuwima. Tak samo, jak Aneta, Ula, Asia i ja, czyli wszystkie osoby, które siedzą przy kawiarnianym stoliku. Wszystkie jesteśmy mamami , wszystkie znamy Murzynka Bambo. Tylko dwie z nas uważają, że jest w nim „coś złego”. Kto ma rację? Bambo – czytać czy nie czytać? – Tak, czytać – mówi Margaret Amaka Ohia *, która tropi przejawy rasizmu w języku polskim . – Przede wszystkim dlatego, że dzieci i tak się z nim zetkną. Poza tym wiersz o Murzynku Bambo jest tekstem o tzw. Innym, czyli o kimś, kto różni się od naszego dziecka ze względu na kolor skóry, płeć, wiek, bogactwo, sprawność fizyczną itp. Ale nie wystarczy tylko przeczytać dziecku ten wiersz. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co mówimy po przeczytaniu tego wiersza. Warto powiedzieć, że wiersz Tuwima nie mówi prawdy, że jest krzywdzący. Zdaniem Margaret trzeba mieć świadomość dyskryminującej wymowy wiersza. Jakie krzywdzące stereotypy powiela? Osoby ciemnoskóre są przedstawione jako: leniwe (psoci, figluje - to jego praca), brudne (a mama woła chodź do kąpieli, a on się boi, że się wybieli), niedojrzałe (ten nasz koleżka). Przede wszystkim jednak Bambo (czyli osoba ciemnoskóra ) to ktoś inny niż typowy Polak, to ktoś „egzotyczny”. Ma „czarną skórę”,  mieszka w dalekiej Afryce (a nie w określonym państwie), nie chodzi z nami (Polakami) do szkoły i uczy się z „murzyńskiej czytanki”. Stereotypy pojawiają się nie tylko w tekście, ale także w ilustracjach towarzyszących wierszowi w książeczkach. To słodki, egzotyczny obraz, na którym jednak chłopiec bawi się np. z małpą na drzewie. Należy zatem mówić o tym dziecku. I koniecznie dodać, że sam tytuł, słowo...

Mamo To Ja 6/19
P. Ratajski/Edipresse
Archiwum magazynu Mamo to ja
Czerwcowy numer „Mamo, To Ja” już w kioskach! Co znajdziesz w środku?
Na czerwcowej okładce półtoraroczna Marysia z Poznania, laureatka naszej styczniowej aukcji dla WOŚP. Prawda, że śliczna? A wewnątrz numeru obejrzysz nie tylko reportaż z sesji okładkowej, ale także przeczytasz m.in. o tym, czy możesz zaprogramować zdrowie swojego dziecka już dziś. Uchylamy rąbka tajemnicy: tak! Poza tym jak zwykle mnóstwo porad i tekstów o rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dziecka od urodzenia do trzeciego roku życia.

Czerwcowe wydanie „Mamo, To Ja” musisz mieć koniecznie również wtedy, gdy: chcesz w końcu dobrze poznać swoje nowo narodzone maleństwa - sprawdzamy, co lubi maluszek nie wiesz, jak rozwijać sprawność rączki i paluszków niemowlaka dzięki zabawie nie chcesz już więcej popełniać błędów w ochronie skóry dziecka przed słońcem zastanawiasz się, jakie znaczenie mają w diecie dziecka tłuszcze DHA marzysz, by wychować swojego malucha na prawdziwego aniołka chciałabyś wiedzieć, komu tak naprawdę szkodzi gluten nie wiesz, co to jest wstrząs anafilaktyczny chcesz wiedzieć na pewno, czy krzywicy już nie ma A wszystkim mamom dopiero spodziewającym się dziecka polecamy tekst o tym, o czym świadczy kształt brzucha w ciąży  – i dlaczego każda z nas może mieć inny! A także czego może się dowiedzieć lekarz dzięki badaniu brzucha ciężarnej. Archiwalnych i aktualnych  e-wydań  naszego pisma szukaj na: czytamy-magazyny.pl Zapraszamy też na nasz  profil na Facebooku !

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj