Aktualności

40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]

Maluchy do 2 lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami – mówi socjoterapeutka Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zajmuje się programami edukacyjnymi poświęconymi m.in. bezpiecznemu korzystaniu dzieci z internetu. Zobacz film, z którego dowiesz się o kampanii fundacji "Mama, tata, tablet", powstałej z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Przestrzega ona przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, ale też wskazuje, kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju maluchów.

Maluchy bez kontaktu?

Zalecenia pediatrów są jasne – do dwóch lat dziecko nie powinno mieć żadnego kontaktu z urządzeniami ekranowymi. Dotyczy to także telewizorów. Takie są ustalenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii – mówi Ćwiek.
Jednak, jak pokazuje życie, takie wytyczne bardzo trudno zrealizować na co dzień. "Dajemy dziecku urządzenia, aby mieć chwilę spokoju, żeby móc coś zrobić, kiedy dziecko jest zbyt mocno absorbujące, a chciałoby się chwile porozmawiać spokojnie"- mówi Ćwiek.

Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown Poland dla Fundacji Dzieci Niczyje w 2015 roku wynika, że ponad 40 proc. dzieci w wieku do 2 roku życia korzysta z tabletów i smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie. Z reguły zajmuje to godzinę czasu.

Dajemy dla świętego spokoju

69 proc. rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18 proc. – żeby dziecko zasnęło. Dzieci najczęściej oglądają na urządzeniach elektronicznych filmy, ale również bardzo często grają, czy po prostu bawią się tego typu urządzeniami bez specjalnego celu. Około 65 proc. rodziców deklaruje, że dzieci korzystają z urządzeń mobilnych zawsze lub prawie zawsze w ich obecności.

Analiza wykazuje też sporą różnicę w dostępie do urządzeń między rocznym a dwuletnim dzieckiem. W przypadku dzieci rocznych kontakt z urządzeniami mobilnymi jest często przez rodziców limitowany, to już dzieci o rok starsze korzystają z nich dużo więcej. Dla dzieci rocznych udział oglądających filmy nie przekracza 50 proc., a dla dzieci dwuletnich odsetek ten oscyluje wokół 84 proc. 

34 proc. dwulatkom rodzice pozwalają korzystać z urządzeń mobilnych, żeby zjadły posiłek, podczas gdy dla dzieci ogółem odsetek wynosi ten 19 proc. Zdaniem autorów badania, może to pokazywać, że dzieci dwuletnie stanowią dla rodziców dużo większe wyzwanie wychowawcze, a urządzenia elektroniczne "stanowią pewną asekurację w obliczu braku czasu lub kompetencji wychowawczych".

Nie bądź tabletowym rodzicem

Socjoterapeutka zachęca rodziców dzieci do 6 roku życia do zapoznania się z kampanią Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ""Mama, tata, tablet". "Są w niej szczegółowe porady, co należy zrobić w momencie kiedy mamy ochotę udostępnić dziecku tablet, ale też w momencie, kiedy dziecko już tego tabletu domaga się" – opisuje Ćwiek.

Komórki to oczywiście nie samo zło - odpowiednio dobrane treści internetowe mogą pozytywnie wpływać na rozwój dzieci. Jednak jak podkreślają autorzy kampanii, zbyt wczesne i intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może być dla nich szkodliwe.

"W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej. Do tego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć. Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata" – napisano w kampanii.

Ograniczenie pola działania dziecka i rodzaju bodźców może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu - tablet może ograniczać liczbę połączeń neuronowych dziecka mózgu.

Jaki jest wasz stosunek do dawania dzieciom tabletów i smartfonów? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też: 

Wychowanie
Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)
Trudno pochować przed dzieckiem wszystkie telefony i tablety, by nigdy się nimi nie bawiło. Wcale nie ma takiej potrzeby – mówi Dorota Zawadzka i od razu dodaje – Trzeba jednak nauczyć dzieci mądrze z nich korzystać.

Nie uciekniemy przed technologiami – mówi psycholożka Dorota Zawadzka – i nie ma się co na nie obrażać. Co więcej, naprawdę warto, by dziecko umiało się nimi posługiwać (co nie znaczy, żeby korzystało z nich bezmyślnie). Technologie pod kontrolą Należy nauczyć dziecko, że technologie służą do konkretnych rzeczy: komputer do pracy , telefon przede wszystkim do rozmowy. Trzeba też pokazać dziecku, że korzystanie z internetu czy granie na tablecie muszą być ograniczone czasowo. Niestety, żeby tego dziecko nauczyć, samemu trzeba to umieć, a mnóstwo dorosłych ma kłopot z uzależnieniem od nowoczesnych technologii – twierdzi Dorota Zawadzka. Najważniejsze zasady Aby dziecko było bezpieczne wśród technologicznych wynalazków, pamiętaj o kilku zasadach: Do 3. roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać telewizji. Oczywiście czasem mama musi pójść do toalety albo porozmawiać przez telefon, albo zwyczajnie odetchnąć i włączenie wtedy dziecku telewizji na 15 minut, raz na jakiś czas, na pewno dziecku krzywdy nie zrobi. Ale to nie może być zwyczaj, coś naturalnego, telewizor nie może grać non stop. Dziecko może bawić się tabletem pod warunkiem, że taką samą zabawę zna już w realu. To znaczy, że jeśli układało już puzzle własnymi rączkami, może je także ułożyć w komputerze czy tablecie. Nigdy odwrotnie, bo nowe technologie upraszczają czynności. Wykonywanie ich w realnym świecie jest trudniejsze, więc dziecko może z niechęcią podchodzić do nauki. Dziecko nie powinno bawić się telefonem czy tabletem, gdy nie mamy pomysłu jak je zająć, np. podczas jazdy tramwajem. Bo w takich chwilach powinniśmy z dzieckiem rozmawiać! Tymczasem, jak dowodzą badania, dzieci coraz gorzej rozwijają się na poziomie werbalnym, źle mówią, choć nowe technologie mają w małym palcu.  Sprawdź też, czym grożą nowe technologie: „Mama,...

Fisher Price
Fisher Price
Aktualności
Dziecko i technologia: im później, tym lepiej. Co zamiast smartfona i tabletu?
Zabawki edukacyjne, takie jak smarfon czy tablet, mają tę przewagę nad innymi, że oprócz dużej porcji zabawy potrafią też rozwinąć wiele zdolności naszych dzieci. Pomagają w nauce liczenia, poprawiają zdolność koncentracji i uczą dzieci poruszania się w świecie nowoczesnych technologii.

var _gde_xihrkspjwp = new Image(1,1); _gde_xihrkspjwp.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=bJtFZFyFoRePj2Rn_Q9Mlpcg33NUTWOwyX4JLgzG0CD.07/stparam=xihrkspjwp/fastid=iaswlbyizcexlzacvrtklykbqkml'; W dzisiejszych czasach smartfon, tablet i laptop to nierozłączne elementy naszego życia. Już nawet maluchy przyzwyczajone są do korzystania z tych urządzeń. Tymczasem istnieją  realne zagrożenia związane z przedwczesnym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Dzieci powinny jak najmniej obcować ze smart fonem lub tabletem, ponieważ ich wzrok nie jest przystosowany do wirtualnych obrazów. Ponieważ jednak chcemy, aby nasze dzieci się rozwijały, warto pomyśleć o różnego rodzaju zabawkach interaktywnych. Jeśli twój maluch uwielbia elektroniczne gadżety, wybierz dla niego Edukacyjny Globus , który za sprawą przycisków, odkryje przed nim kontynenty, zwierzęta, różnojęzyczne powitania i muzykę. Obracanie globusa odtwarza piosenki i dźwięki. Przewracanie stron Książki Podróżnika nauczy twoje dziecko różnych środków transportu. Zabawka zawiera ponad 100 dźwięków, piosenek, melodii i zdań w języku polskim. zaprasza na pierwsze małe-wielkie podróże. Technologia „Poziomy nauki” dostosowuje treść do aktualnego etapu rozwoju Twojego dziecka! Wystarczy, że przesuniesz palcem przełącznik i ustawisz jeden z 3 poziomów: Poziom 1 nauczy malucha zagranicznych powitań, nazw kontynentów i odgłosów zwierząt. Poziom 2 zachęci go do odnajdywania zwierząt na całym globusie. Poziom 3 to melodie z całego świata. Dzięki Edukacyjnemu Globusowi, twój maluch być może odkryje w sobie cechy prawdziwego podróżnika, a cały świat znajdzie się w jego małych rączkach! Oprócz nauki wiedzy o świecie, istotnym elementem rozwoju dziecka są także ćwiczenia zręczności. Jest to szczególnie ważne dlatego, że nasze dzieci często spędzają czas z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj