Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
radosna starość dzieci
Fotolia.com
Aktualności

Tak rób i twoje dziecko dożyje w zdrowiu 100 lat!

Chcesz, by twoje dziecko dożyło w zdrowiu 100 lat? Na konferencji firmy Merck demograf, psycholog i specjaliści w dziedzinie zapobiegania otyłości zastanawiali się, co możemy zrobić, by nasze maluchy żyły nie tylko długo, ale i cieszyły się świetną formą. Oto ich podpowiedzi.

Rośnie długość życia na świecie i statystyki Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że pokolenie naszych dzieci może być pierwszym, które masowo będzie dożywało 100 lat.  Co jednak robić, żeby nasze dzieci żyły nie tylko długo, ale i zdrowo? Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci zgromadzeni na międzynarodowej konferencji pod hasłem "100 zdrowych lat - czy dzieci są do tego przygotowane?", która odbyła się 18 maja w niemieckim Darmstadt.


Zobacz też: Ile ćwiczyć w ciąży? Radzi położna

Eksperci, którzy przybyli na zaproszenie firmy Merck, najstarszej zresztą firmy farmaceutycznej na świecie, debatowali na ten temat podczas trzech paneli. Przedstawiciele Mercka prezentowali wyniki dużych badań. Do jakich wniosków udało się dojść?

1. Dzisiejsze dzieciaki będą w gorszej formie zdrowotnej, gdy osiągną wiek 65 lat niż ta, w której są dzisiejsi 65-latkowie. 

2. Palenie jest najsilniejszym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie. Kto pali, statystycznie praktycznie nie ma szans na długie i zdrowe życie.

3. Poza paleniem najmocniej na nasz stan zdrowia wpływa aktywność fizyczna. Nie ma innego sposobu na dobrą formę, niż jej regularne szlifowanie podczas rodzinnych zabaw, gier i innych zajęć ruchowych.

4. Lepiej niż reguły czy obowiązki na zmianę stylu życia na zdrowszy wpływa moda i korzyści z niego płynące. Dobry przykład celebrytów czy - przede wszystkim - rodziców i nauczycieli, jest skuteczniejszy niż programy edukacyjne. 

5. Nigdy nie jest za wcześnie na zmianę nawyków - zdrowie naszych dzieci zaczyna się jeszcze w łonie mamy - twoja odpowiednia dieta w ciąży to pierwszy etap walki o zdrową przyszłość twojego malucha. 


Zobacz też: Programowanie żywieniowe - dieta mamy decyduje o zdrowiu dziecka w przyszłości


 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Kobieta, tabletki, leki, choroba, leczenie
Fotolia
Starania o dziecko
Czy planując zajście w ciążę para powinna uzupełniać dietę suplementacją?
Zaczynacie starania o dziecko i zastanawiacie się, czy powinniście zmienić dietę i zacząć przyjmować suplementy?

Zmień dietę zanim zajdziesz w ciążę Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego para, która planuje zajść w ciążę powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe minimum pół roku przed poczęciem a najlepiej 2 lata wcześniej. Jeśli oczywiście dotychczas ich dieta nie była prawidłowo zbilansowana. -W okresie starań o dziecko, jak i potem w czasie ciąży i podczas karmienia piersią nasze żywienie powinno być bardzo przemyślane i zbilansowane – mówiła prof. Alicja Chybicka. - Chodzi o zmianę podstawowych nawyków żywieniowych, takich jak wyeliminowanie z diety m.in. trans tłuszczy, czy nadmiaru słodyczy. Zdaniem prof. Chybickiej warto już na początku starań o dziecko zaprogramować zdrowe żywienie i w ten sposób e wyeliminować wiele chorób: nadciśnienie, cukrzycę, jak i wiele innych, które szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu. Dlaczego warto? Oprócz zdrowia mamy niezdrowe odżywianie nie zostaje przekazane dziecku. Zobacz też: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę - porady wideo dietetyka   Dieta wpływa na gospodarkę hormonalną rodziców O tym, jak ważna jest dieta już na etapie starań o zajście w ciążę mówiła również dietetyczka mgr Emilia Ptak-Kasica podczas posiedzenia komisji w senacie. - Wiele osób nie ma świadomości, jak dieta wpływa na cały organizm, m.in. też na gospodarkę hormonalną , a więc ma bezpośredni wpływ na sam proces poczęcia dziecka – apelowała dietetyczka. Polecamy: Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność?   Suplementować, czy nie? Prof. Janusz Książyk podszedł do sprawy diety par starających się o dziecko bardzo realistycznie. - Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji, ale zdajemy sobie sprawę, że większość z nas nie odżywia się prawidłowo – powiedział na początku swojego wystąpienia...

mama, niemowlę, lekarstwo, łyżeczka, witaminy
Zdrowie
Co musisz wiedzieć o witaminie D dla dziecka? 10 ważnych faktów
Mało która witamina budzi tyle emocji. Czy witaminę D trzeba dawać każdemu dziecku? Ile? Jak długo? – takie pytania rodzice najczęściej zadają pediatrom. Oto kilka faktów, które musisz znać, jeśli masz w domu dziecko.

Nie ma wątpliwości, że witamina D odgrywa ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zapobiega krzywicy (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem jego ciała), infekcjom, alergii oraz cukrzycy typu 2. Dawkowanie witaminy D uzależnione jest m.in. od wieku dziecka. Właściwości witaminy D Po co nam witamina D? Jest niezbędna do dobrego życia, ponieważ: poprawia nastrój, ma pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy , zapewnia prawidłowe funkcjonowanie trzustki i tarczycy. - Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom , żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – wymienia prof. dr hab. Paweł Płudowski z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.   Odpowiedni poziom słonecznej witaminy korzystnie wpływa także na odporność dziecka i zapobiega częstym infekcjom . Badacze stwierdzili, że aktywna forma wit. D3 (kalcytriol), powstająca pod wpływem działania promieni słonecznych, wspomaga makrofagi, to znaczy komórki z grupy krwinek białych, które sprawnie "pożerają" bakterie. A to pomaga organizmowi dziecka walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Występowanie witaminy D Źródłem witaminy D są m.in. następujące produkty: ryby mleko , twaróg, sery, jajka , wątróbka. Niektóre produkty spożywcze dla dzieci, np. mleczne lub płatki śniadaniowe , są dodatkowo wzbogacane wit. D3. Badania wykazują jednak, że dieta polskich dzieci nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D. Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym zalecana jest jej suplementacja. Jakie mleko modyfikowane dla wcześniaka - testy i opinie Witamina D dla niemowląt Niemowlęta powinny otrzymywać wit. D już od pierwszych dni życia ....

dieta na płodność
Adobe Stock
Starania o dziecko
Dieta na płodność – co jeść, aby zwiększyć płodność?
Dietą można wyleczyć się z wielu chorób, poprawić wygląd zewnętrzny, a także wzmocnić organizm od wewnątrz. Istnieje również dieta na płodność, czyli możliwość zwiększenia płodności za pomocą dobrze zbilansowanej diety. Zobacz, jak się odżywiać, aby zajść w ciążę.

Nie od dziś wiadomo, że dieta ma znaczący wpływ na nasz organizm, a to, co jemy, znajduje odzwierciedlenie w zdrowiu i wyglądzie. Aktualnie wiemy również, że istnieje dieta wspomagająca płodność – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Badania potwierdzają, że istnieją składniki diety, które są niezbędne płodowi. Są również składniki, które są niezbędne organizmowi jeszcze przed poczęciem – przyswajane przed staraniami o dziecko zwiększą szanse na zajście w ciążę. Wyjaśniamy, co jeść, aby zwiększyć płodność.  Jak się odżywiać, aby zajść w ciążę? Odpowiednia ilość niektórych składników odżywczych może zmniejszyć ryzyko powikłań w ciąży oraz wystąpienia w przyszłości chorób u dziecka. Ważna jest także prawidłowa waga przed ciążą, ponieważ to od niej również zależeć może płodność. Nie wszyscy przywiązują wagę do tego, co jedzą, a to duży błąd, ponieważ nasze wybory jedzeniowe, mogą mieć skutki nawet w dalekiej przyszłości. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią dietę podczas planowania poczęcia – dobrze zbilansowany jadłospis wpłynie pozytywnie na komórki jajowe oraz na żywotność plemników. Należy pamiętać jednak, że jest to proces i na efekty diety wspomagającej płodność trzeba czasem poczekać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy.   Badania potwierdzają także, że różnego rodzaju używki, takie jak: alkohol, nikotyna i kofeina w sposób istotny wpływają na płodność ooraz mogą znacznie obniżyć zdolności reprodukcyjne organizmu. Dieta na płodność dla mężczyzny Mężczyźni, którzy starają się o dziecko, powinni jeść warzywa bogate w: β-karoten ,  witaminy: C, E, B6,  kwas foliowy,  potas, żelazo,  magnez .  Warzywa wspomagające męską płodność to: papryka, pomidory, buraki, dynia, ciemnozielone warzywa liściaste...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz