Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko nie jest własnością rodzica antyszczepionkowca
Adobe Stock
Aktualności

„Szczepimy, bo myślimy": dziecko nie jest własnością rodzica antyszczepionkowca

Rodzice nie są właścicielami swoich dzieci i nie mają prawa odmawiać dzieciom szczepień – mówiono podczas piątkowej konferencji w Warszawie podsumowującej X Ogólnopolski Dzień Szczepień.


Temat obowiązkowych szczepień dzieci i tego, jak dotrzeć do ich rodziców z rzetelną informacją oraz jak walczyć z nieprawdą podawaną przez antyszczepionkowców były głównymi tematami spotkania, zorganizowanego m.in. pod patronatem Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka. Uczestnicy konferencji oklaskami przyjęli czwartkową decyzję Rady Miasta Stołecznego Warszawy, aby wszystkie dzieci i kobiety w ciąży były objęte bezpłatnym programem szczepień przeciwko grypie i wirusowi HPV .

Bezpłatne szczepienia dla dzieci i kobiet w ciąży

O tym, że dzieci z Warszawy, jak i kobiety spodziewające się dziecka będą miały już od tego roku darmowe szczepienia przeciwko grypie i wirusowi HPV poinformowała krajowy konsultant z zakresu pediatrii prof. Teresa Jackowska. To jedna z obietnic wyborczych nowego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, która właśnie została zrealizowana.

Na konferencji przedstawiono najnowsze dane na temat liczby zachorowań na choroby zakaźne w Polsce. Obecnie zanotowano 339 przypadków zachorowań na odrę, są to głównie osoby dorosłe, ale też małe dzieci. Wzrasta także zachorowalność na krztusiec. Obecnie jest 43 tys. nieszczepionych osób, głównie dzieci, przede wszystkim na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce. - W ciągu 10 lat mamy 10-krotny wzrost liczby osób uchylających się od szczepień – powiedziała prof. Jackowska.

Rodzicu, nie jesteś właścicielem dziecka

„Dzieci nie są własnością rodziców, ale rodzice nie są w stanie tego zrozumieć" - powiedział podczas konferencji mec. Marcin Kostka, który wraz z grupą adwokatów wrocławskich zainicjował akcję „Szczepimy, bo myślimy", aby przy przyjmowaniu do żłobka i przedszkola jednym z kryteriów przyjęcia dziecka było posiadanie przez nie obowiązkowych szczepień ochronnych. Trwa akcja zbierania podpisów pod tym obywatelskim projektem - aby mógł być wniesiony do Sejmu potrzeba zebrać 100 tys. podpisów.

Zdaniem Kostki szczepienie dziecka, to nie jest kwestia, o które powinni decydować wyłącznie jego rodzice, gdyż odmowa szczepień naraża na niebezpieczeństwo utraty zdrowia także inne dzieci, które np. z przyczyn zdrowotnych nie mogą być zaszczepione. - Rodzice nie powinni mieć całkowitego wpływu na to, jak mają postępować ze zdrowiem swoich dzieci - powiedział adwokat.

Dlaczego rodzice nie szczepią?

Aby odpowiedzieć na to pytanie dr Karolina Zioło-Pużuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przeanalizowała 800 negatywnych komentarzy rodziców na temat szczepień w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku i Twitterze. - Z analizy tych wypowiedzi wyłania się lęk rodziców o zdrowie dziecka – powiedziała dr Pużuk. Najczęstszym argumentem na nieszczepienie jest kwestia składu szczepionek.

- Rodzice mówią, że by zaszczepili dziecko, gdyby mieli 100 proc. gwarancji ich bezpieczeństwa. Tymczasem to jest gwarancja, której nikt nikomu nie może dać na nic – podkreśliła naukowiec. Jej zdaniem, kiedy rodzice pytają się szczepić czy nie szczepić dziecko to, w gruncie rzeczy pytają się o to, czy są dobrym, czy złym rodzicem. Mówią wprost, że kochają swoje dzieci i dlatego ich nie szczepią.

Czy negatywne komentarze w internecie na temat szczepień to szczera wypowiedź zatroskanych rodziców, czy też robota trolli ? – zastanawiała się dr Pużuk. W jej opinii, jak powiedziała „potwierdzonej naukowo", wiadomo już, że część z nich to „sztuczne komentarze, produkowane przez boty z innych krajów", w dużej części po to, aby wprowadzić dezinformację. „Większość to są sztuczne komentarze, aby namieszać w głowach rodziców, lękających się o dziecko i jego zdrowie" - powiedziała.
 

Zobacz także
szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce

Antyszczepionkowcy przegrali - szczepienia dzieci NADAL będą obowiązkowe

dziecko, szczepienie

Czy znasz prawdę o szczepieniach? Quiz

szczepienia

Kościół włącza się w dyskusję o szczepieniach! Jest za czy przeciw?

szczepienie, dziecko, niemowlę, szczepienie dziecka

8 pytań o szczepienia dzieci - o to pytają wszyscy rodzice

Lekarzu, uderz się w swoją pierś!

W dyskusji padły też słowa krytyczne pod adresem środowiska lekarskiego. Zdaniem naukowców nie da się zwiększyć edukacji rodziców na temat zasadności szczepień, jeżeli w pierwszym rzędzie nie będą otrzymywać w tej sprawie rzetelnych informacji od lekarzy. A z tym bywa bardzo różnie. Jak powiedziała prof. Ewa Bernatowska, problem edukacji lekarzy, którzy nie mają pełnej wiedzy na temat szczepień i „sami są nieprzekonani" do nich, powoduje zagubienie rodziców. „Jak w tym wszystkim ma czuć się biedny pacjent – czuje się zagubiony, nie wie, jak jest" - powiedziała profesor. - W medycynie są też pewne mity, niesprawdzone informacje, praktyki – wtórował dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka dr Marek Migdał.

Szczepionki pod specjalnym nadzorem

Kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Podczas konferencji odniesiono się także do kwestii bezpieczeństwa składu szczepionek, które tak często kwestionują antyszczepionkowcy. Jak wyjaśniła kierująca Zakładem Badania Surowic i Szczepionek w Państwowym Zakładzie Higieny prof. Aleksandra Zasada, obecne w naszym kraju szczepionki podlegają scentralizowanemu europejskiemu systemowi kontroli, w ramach Sieci Państwowych Laboratoriów Kontroli Produktów Leczniczych (OMCL).

Każda szczepionka przechodzi aż czteroetapowy system badania swojej skuteczności i bezpieczeństwa, zanim zostanie wprowadzona do obrotu. Kiedy jest już w użyciu, także jest kontrolowana przez Generalny Inspektorat Farmaceutyczny. Jeżeli w jakikolwiek sposób zagraża zdrowiu, GIF wycofuje ją z użycia – powiedziała prof. Zasada. - Szczepionki są najbardziej kontrolowanym produktem medycznym, w Polsce i w całej Europie – podkreśliła.

Czy zgadzacie się z tym, że w sprawie szczepień dziecka rodzic nie powinien mieć prawa ich odmowy? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz też:

Szczepienia – fakty i mity. Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę?

Kalendarz szczepień 2017
Fotolia/Anna Kołacz
Aktualności
To dlatego nie ma kalendarza szczepień 2017! Awantura o szczepionki
Wciąż nie wiadomo, jakim preparatem będą szczepione od przyszłego roku dzieci przeciw pneumokokom. Firma, która przegrała przetarg, oprotestowała jego wynik. Czy szczepionka, którą wybrało ministerstwo jest dobra – pytamy prof. Teresę Jackowską, krajowego konsultanta ds. pediatrii.

Jak już pisaliśmy , minister zdrowia podjął decyzję, że wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 będą szczepione bezpłatnie i obowiązkowo szczepionką przeciw pneumokokom. Tylko wciąż nie wiadomo, jaką dostaną szczepionkę przeciw pneumokokom .   Wybrana "słabsza", producent "silniejszej" protestuje Pisaliśmy też, że spośród 2 szczepionek przeciw pneumokokom , Ministerstwo Zdrowia wybrało tę "słabszą", która chroni przed 10 serotypami (podtypami) pneumokoków. Producent drugiej szczepionki, która chroni przed 13 serotypami pneumokoków , odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej, zaskarżając sposób przeprowadzenia przetargu. Rzecz w tym, że Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na zastosowanie przepisów o klęsce żywiołowej (a żadnej klęski żywiołowej nie było) i sprowadzenie partii szczepionek spoza Unii Europejskiej . Krajowa Izba Odwoławcza do tej pory nie podjęła decyzji, czy uznać przetarg za ważny. To dlatego wciąż nie ma opublikowanego nowego kalendarza szczepień na 2017 rok . Tymczasem pierwsza partia szczepionek przeciw pneumokokom miała być dostarczona przez firmę do 16 grudnia.   Media straszą, rodzice się boją Po ogłoszeniu wyników przetargu, w mediach pojawiło się wiele artykułów na ten temat. "Lekarze alarmują: szczepionka nie będzie odpowiednio chronić dzieci" , " Nie zabezpiecza przed najgroźniejszymi szczepami bakterii ". Takie artykuły to młyn na wodę ruchów antyszczepionkowych : po co szczepić, skoro szczepionka nie chroni. A rodzice wpadają w panikę, bo szczepionka ma być obowiązkowa (a jaki sens szczepić, skoro mówi się, że szczepionka jest nieskuteczna). Prof. Jackowska: obie szczepionki są bezpieczne O opinię na temat szczepionek przeciw pneumokokom poprosiliśmy prof. Teresę Jackowską, krajowego konsultant ds. pediatrii . Jeśli Ministerstwo Zdrowia nie...

darmowe szczepienie przeciw wirusowi HPV
Adobe Stock
Aktualności
Darmowe szczepienia dzieci przeciw wirusowi HPV – od połowy 2019 roku
Program darmowych szczepień dzieci przeciw wirusowi HPV to dobra wiadomość dla rodziców, ponieważ szczepionki te są bardzo drogie. Profilaktyka raka szyjki macicy jeszcze nigdy nie była tak łatwa! Niestety nie dotyczy to jeszcze całej Polski.

Wirus HPV brodawczaka ludzkiego (z łac. Human Papillomavirus) jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nim być zakażonych nawet 80 proc. ludzi. Wirus wywołuje raka szyjki macicy , a nasz kraj jest cały czas w niechlubnej czołówce zachorowań na ten typ nowotworu. Na raka szyjki macicy umiera w Polsce każdego roku ponad 1700 kobiet. Darmowe szczepienia HPV dla dzieci w Warszawie W ubiegły czwartek Rada Warszawy na swojej sesji podjęła decyzję o znowelizowaniu budżetu miasta i wpisania do niego m.in. programu darmowych szczepień dla dzieci. Postulat takich szczepień był jedną z obietnic wyborczych nowego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. "Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce zachorowań na raka szyjki macicy wywoływanego przez HPV. Uważam, że Warszawa powinna uruchomić program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek" – pisał jeszcze w trakcie jesiennej kampanii samorządowej na swoim profilu facebookowym Trzaskowski, jako kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta miasta. Jak powiedziała mamotoja.pl Magdalena Łań z biura prasowego warszawskiego ratusza, program darmowych szczepień jest już wpisany do tegorocznego budżetu i będzie realizowany w drugiej połowie 2019 roku. W jakich miastach darmowa szczepionka przeciw HPV? Szczepienia dofinansowuje ponad 200 samorządów, m.in. Toruń, Radom, Częstochowa, Poznań, Gdynia. Warszawa już kilka lat temu przymierzała się do tego, jednak brakowało na to pieniędzy w budżecie miasta. Koszt takiego programu to około 12 mln złotych. Szczepionkę przeciw HPV podaje się dziewczynkom między 12. a 14. rokiem życia, ale lekarze zalecają także szczepienie chłopców. Niestety, jest to drogie leczenie . Jedna dawka kosztuje 300–400 zł, a zastrzyk trzeba powtórzyć trzykrotnie. Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie refunduje.   Co to jest wirus HPV? HPV...

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Kiedy nowe szczepionki będą bezpłatne?
Jest projekt, który rewolucyjnie zmieni cały polski kalendarz szczepień. Szczepionki zalecane mają być bezpłatne. Posłowie chcą, żeby zmiany zostały zatwierdzone jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Grupa posłów lekarzy, wspólnie z ekspertami ds. szczepień, od kilku miesięcy stara się zmienić cały funkcjonujący w Polsce model szczepień ochronnych. - Będziemy robić wszystko, by nowelizacja ustawy została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu - mówi posłanka Lidia Gądek (PO). W planach: rewolucyjna zmiana Do tej pory w kalendarzu szczepień szczepionki są podzielone na obowiązkowe i zalecane. W praktyce zalecane są wszystkie, tylko że za obowiązkowe rodzice nie muszą płacić (płaci za nie Ministerstwo Zdrowia). Pediatrzy zajmujący się szczepieniami od lat mówią, że polski kalendarz szczepień jest przestrzały , dzieci są szczepione preparatami, których nie używa się już w Europie Zachodniej. Chcą też rozszerzenia obowiązkowego kalendarza szczepień - m.in. o preparaty przeciw pneumokokom , meningokokom , ospie wietrznej, wirusowi HPV (przyczyniającego się do powstawania raka szyjki macicy). Jednak Ministerstwo Zdrowia nie ma pieniędzy na te szczepienia, podobnie jak na nowoczesne preparaty skojarzone czy bezpieczniejsze preparaty przeciw krztuścowi . Projekt grupy posłów zakłada, że za szczepienia nie będzie płacić Ministerstwo Zdrowia, tylko Narodowy Fundusz Zdrowia . Dzięki temu: do kalendarza zostałyby wprowadzone szczepienia zalecane, m.in. przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej , wirusowi HPV. pojawiłaby się możliwość szczepienia nowocześniejszymi preparatami wysoko skojarzonymi , np. 5 w 1, 6 w 1, w tym bezpieczniejszymi preparatami przeciw krztuścowi. Czytaj też: Wszystko na temat HPV   Czy nowe szczepionki byłyby bezpłatne O to, czy to tej zmianie szczepionki, które obecnie są zalecane, byłyby bezpłatne , zapytaliśmy posłankę Lidię Gądek: - Chcemy, by szczepionki były całkowicie bezpłatne dla rodziców, gdyż wielu z nich nie stać na zakup dla dziecka drogich preparatów, a ważne jest, żeby dzieci dostały...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta