marihuana medyczna
Fotolia/Anna Kołacz
Aktualności

Koniec z medyczną marihuaną? Dr Marek Bachański zwolniony dyscyplinarnie

„Dzisiaj został zwolniony z pracy najlepszy lekarz w Polsce - dr Marek Bachański!!! To skandal!”- napisała na Facebooku mama chorego Maksa, pierwszego pacjenta leczonego marihuaną. Czy w Polsce ważniejsze są procedury niż chore dziecko?

Marek Bachański – lekarza, który od ponad pół roku leczył dzieci marihuaną medyczną, został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka.

Uważał, że marihuana pomaga dzieciom z ciężkimi postaciami padaczki. Rodzice dzieci leczonych przez dr Bachańskiego byli podobnego zdania. Domagali się przywrócenia doktora do pracy z ich dziećmi i kontynuacji leczenia medyczną marihuaną. Niestety ich walka się nie powiodła. 

Joanna Komolka, rzeczniczka CZD potwierdza informację podaną przez tvn - Doktor Bachański został zwolniony dyscyplinarnie. Nic więcej powiedzieć nie mogę. 

Przeczytaj szczery wywiad z doktorem: Marek Bachański broni się: dzieciom pomaga marihuana medyczna

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Padaczka
Fotolia
Zdrowie
Skąd się bierze padaczka u dziecka? Wyjaśnia "doktor od padaczek"
Padaczka to jeden z częściej występujących problemów neurologicznych u dziecka. Skąd się bierze? Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki u dziecka - wyjaśnia dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka

Zasłynął pan z leczenia dzieci chorych na padaczkę lekooporną marihuaną medyczną. Skąd bierze się padaczka u dziecka? Jakie są jej przyczyny? Jest wiele powodów wystąpienia padaczki . Może to być związane z tym, że w czasie ciąży lub porodu doszło do dużego niedotlenienia dziecka . Inną przyczyną są infekcje - np. wrodzona infekcja wirusem cytomegalii . Może ona - choć nie musi – spowodować pojawienie się u dziecka padaczki. Są też przyczyny genetyczne - coraz więcej mówi się obecnie o zespole Dravet . Jest on spowodowany zmianami w genie SCN1A. Pierwsze objawy padaczki występują wtedy już u kilkumiesięcznego dziecka. Kiedyś wiązano wystąpienie zespołu Dravet ze szczepieniami , obecnie już wiadomo, że to nie one są przyczyną pojawienia się zespołu Dravet. Rzeczywiście, jeśli podamy szczepionkę dziecku, które ma zmiany w genie SCN1A, to napady padaczki pojawią się kilka miesięcy wcześniej. Szczepienie przyspiesza wystąpienie napadów , które i tak by się pojawiły. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny padaczek? Tak. Mogą to być np. wady wrodzone mózgu - często jest to padaczka trudno lecząca się, np. w wadzie o nazwie drobnozakrętowość. Również poważniejsze urazy głowy mogą prowadzić do padaczki. Zdarza się, że niemowlę spada z przewijaka. Czy to może spowodować tak silny uraz, że spowoduje padaczkę? Na pewno trzeba chronić niemowlęta przed urazami . A jeśli już dojdzie do upadku, rodzic powinien zwrócić uwagę, czy dziecko upadło na głowę, czy jednak raczej na rękę, bok. Jeśli upadło na głowę, to ważne jest to, czy dziecko straciło przytomność . Jeśli tak, albo występują nudności, wymioty, dziecko zmieniło swoje zachowanie – stało się ospałe lub nadmiernie pobudzone – konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli uzna, że to konieczne, zaleci wykonanie zdjęcia RTG czaszki.    Dr...

Hit Mamo To Ja
mat. prasowe
Aktualności
HIT Najlepsze dla dziecka: wybrałyśmy najlepsze produkty dla dzieci!
Jakie produkty dla dzieci są po prostu – najlepsze? Sprawdź na jaki m.in. wózek, fotelik, dania w słoiczkach, kosmetyki głosowali rodzice w naszym konkursie „HIT Najlepsze dla dziecka” za rok 2016.

Komu ufasz, wybierając nowy wózek dla dziecka, fotelik samochodowy, pieluszki , kosmetyki dziecięce i wszystkie inne produkty dla dzieci? Najpewniej tak jak większość z nas: po prostu innym rodzicom – którzy już kiedyś kupili, wypróbowali i dzięki temu już najlepiej znają plusy i minusy danego produktu. Właśnie z taką myślą powstał już 20 lat temu konkurs HIT „Mamo, To Ja”, który w tym roku miał po raz pierwszy zupełnie nową formułę i zupełnie nową nazwę HIT Najlepsze dla dziecka.  Przez ostatnie miesiące rodzice mogli oceniać i zamieszczać opinie o danych produktach dla dzieci w naszym Katalogu Produktów . Te produkty, które zabrały przynajmniej 20 opinii i uzyskały łączną ocenę ponad 4,0 zostały wzięte pod oko redakcyjnego jury. Jurorzy po przeprowadzeniu swoich testów wyłoniło z finalistów laureatów: produkty, które śmiało można określać: najlepsze dla dziecka!  Wśród 20 laureatów znalazły się m.in:  Chusteczki nawilżane Velvet Baby Pieluszki Pampers Maxi Active Baby-Dry Preparat do mycia i kąpieli Johnson's baby 3w1 Niania elektroniczna Babymoov Simply Care Szklana butelka Philips Avent Natural Naturalna woda mineralna Jurajska Junior Zobacz wszystkie produkty, które uzyskały tytuł HIT Najlepsze dla dziecka HIT Idea Przyjazna Dziecku Oprócz nagród HIT Najlepsze dla Dziecka, redakcja „Mamo, To Ja” przyznała dodatkową nagrodę HIT Idea Przyjazna Dziecku, którą otrzymuje się za szczególne wydarzenie lub szczególną inicjatywę poświęconą dzieciom. Bez najmniejszych wątpliwości przyznaliśmy tę nagrodę szczególnemu lekarzowi, drowi Markowi Bachańskiemu, który od lat wprowadza nowatorską metodę leczenia dzieci medyczną marihuaną. Uzasadnienie nagrody brzmi: „Za odwagę i niepoddawanie się niesłusznym naciskom, by tej metody nie stosować. Pan doktor w...

padaczka u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Padaczka u dzieci: objawy, leki przeciwpadaczkowe, wyleczenie padaczki u dziecka
Padaczka u dzieci może być spowodowana chorobą wrodzoną. Objawy padaczki u dzieci są często inne niż u dorosłych i nie zawsze przebiegają z drgawkami. Leki przeciwpadaczkowe w niektórych przypadkach dają bardzo dobre rezultaty, pewne typy epilepsji dziecięcej są uleczalne.

Padaczka to najczęstsza choroba neurologiczna u dzieci. W większości przypadków pierwsze objawy epilepsji pojawiają się przed ukończeniem pełnoletniości, a zdarza się też, że padaczka ujawnia się już u niemowląt. Nie wszystkie objawy padaczki u dzieci są charakterystyczne, dlatego czasami postawienie diagnozy wymaga czasu. Padaczkę dziecięcą leczy się farmakologicznie, czasami dietą ketogenną. Dobre efekty przynosi też lecznicza marihuana. Niektóre typy epilepsji u dzieci pozwalają na prawie normalne funkcjonowanie. Padaczka u dzieci Przyczyny epilepsji u dzieci to najczęściej choroby genetyczne lub wrodzone oraz przebyte przez matkę w czasie ciąży choroby zakaźne, np. cytomegalia . Padaczkę dziecięcą wywołać także niedotlenienie podczas porodu, uraz lub wada wrodzona mózgu. Padaczka u dzieci: rodzaje Rodzaje padaczki są różne, u dzieci występują m.in.: nocna padaczka czołowa - napad padaczki pojawia się w nocy, objawy przypominają koszmar senny . Dziecko nagle zaczyna podkurczać nogi, zaciskać dłonie, może krzyczeć lub jęczeć. Padaczka Rolanda (rolandyczna) – najczęściej pojawia się do 13 roku życia i jest uważana za łagodną odmianę epilepsji. Atak zwykle dotyczy mięśni twarzy, może towarzyszyć mu ślinotok. Nie zawsze wymaga leczenia, może minąć w okresie dojrzewania. dziecięce napady nieświadomości – ten zespół padaczkowy może pojawić się około 5-12 roku życia i polega na tym, że dziecko nagle traci kontakt z otoczeniem, jest nieświadome tego, co się z nim dzieje. Może mieć też niekontrolowane odruchy takie jak mruganie oczami, przeżuwanie, mlaskanie. Z wiekiem zazwyczaj zmniejsza się częstotliwość tych ataków padaczki . zespół Dravet - nazywany ciężką padaczką miokloniczną niemowląt, jest trudny do leczenia, bo nie reaguje na leki. Zazwyczaj rozpoczyna się w niemowlęctwie, napady stają się coraz dłuższe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj