idealny tata
Adobe Stock
Aktualności

Znamy wyniki plebiscytu na idealnego ojca! Kto wygrał?

W plebiscycie brało udział 10 ojców wytypowanych przez naszą redakcję. Czy idealnym ojcem został Kuba Błaszczykowski? A może Kamil Nowak, autor blogojciec.pl lub Jurek Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Sprawdź!

Nasz plebiscyt na idealnego tatę cieszył się ogromnym powodzeniem. Nie tylko oddawaliście głosy, ale także dyskutowaliście o ojcowskich wzorach na fanpage’u Mamo, To Ja. Cieszy nas to bardzo, bo takie plebiscyty (wcześniej organizowałyśmy plebiscyt na idealną mamę), to doskonała okazja do zastanowienia się, jakimi rodzicami chcemy być, co w byciu mamą czy tatą jest ważne i jak to wpływa na dzieci. 

Bardzo różne wzory

Wytypowani przez redakcję kandydaci reprezentują różne zawody, przeróżne modele rodzicielstwa, nie wszyscy są jednakowo popularni... Wiele ich dzieli, ale łączy jedno: kochają dzieci i chcą dla nich jak najlepiej. 

Kto dla głosujących okazał się największym wzorem?

Pierwsze miejsce

Najwięcej głosów zebrał Marcin Perfuński, ojciec pięciu córek: 9-letniej Marysi, 7-letniej Zosi, 6-letniej Weroniki, 4-letniej Klary, 9-miesięcznej Dominiki. Marcin jest autorem bloga SuperTATA,  dziennikarzem, redaktorem. Swojego bloga określa przewrotnie jako bloga słabego taty, który chce być super. Może właśnie takim szczerym i otwartym sformułowaniem ujął swoich zwolenników? Na blogu Marcin dzieli się radością z bycia ojcem w rodzinie wielodzietnej, porusza mnóstwo wychowawczych tematów, motywuje ojców do angażowania się w życie dzieci. Już wkrótce porozmawiamy z nim o tym, co sądzi o zdobyciu tytułu idealnego ojca i podpytamy go, jak takim tatą można zostać :) 
Marcin otrzyma od nas także nagrodę:
 

golarka Braun
mat. pras.
Golarka ufundowana przez markę Braun


Drugie miejsce

Drugie miejsce na podium zajął Kamil Nowak, tata trójki dzieci w wieku 7, 9 i 12 lat. Jest autorem blogojciec.pl, w którym przekonuje, jak ważną osobą w życiu dziecka jest tata. Kamil propaguje rodzicielstwo bliskości, zachęca ojców do tego, by od samego początku angażowali się w opiekę nad maluchem, bo dzięki temu od razu budują z nim nierozerwalną więź. W swych wypowiedziach jest autentyczny, szczery, nie ściemnia, przyznaje się do wychowawczych błędów. Z tego powodu jego blog jest jednym z najpopularniejszych blogów parentingowych. 

Zobacz też: Kamil Nowak z blogojciec.pl: „Największy błąd młodych ojców to..."

Trzecie miejsce

Zaszczytne trzecie miejsce zajął kandydat znany wąskim kręgom, czyli Mój Tata. Bardzo nas to cieszy, bo tak wysokie miejsce waszych ojców oznacza, że wśród nas jest mnóstwo idealnych tatusiów, którzy wiedzą, jak bardzo ważną rolę mają do spełnienia. Kochają swoje dzieci, lubią się z nimi bawić, troskliwie się nimi opiekują. Na pewno popełniają błędy, jak każdy. Ale potrafią je naprawić, wyciągnąć z nich wnioski. Warto brać z nich przykład! Wszystkim takim ojcom, serdecznie gratulujemy!

Patronem plebiscytu była marka  

logo NAN do plebiscytu ojca
mat. pras.

  

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Supertata 2019
Facebook Rafał Witek
Aktualności
Supertata 2019: tak spędzam z dzieckiem czas, aby się samemu nie nudzić
Nie cierpi rutyny i nudy. Być może to jest klucz do jego ojcostwa. Zobacz, co o byciu tatą mówi Rafał Witek, zwycięzca plebiscytu mamotoja.pl na Supertatę 2019.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'xhftopkrzn', 'ejatqnpeitnkhhcvdidcsiokjxkf']); Wygrał nasz plebiscyt w wielkim stylu, znacznie odsadzając pozostałych kandydatów. A byli wśród nich m.in. duma polskiego futbolu Robert Lewandowski i znani aktorzy Maciej Stuhr oraz Marcin Dorociński. Rafał Witek z wygranej cieszył się jak dziecko, a na swoim Facebooku ogłosił tryumfalnie: "Pokonałem Lewego". Ale nasz supertata to nie taki zwyczajny ojciec - jest autorem kilkudziesięciu książek dla dzieci, opowiadań, wierszy oraz słuchowisk radiowych. No i jest tatą 10-letniej Mai, która cały czas jest dla niego dużym wyzwaniem. Zobacz dlaczego! Ale się Pan cieszył z wygranej, aż miło było patrzeć! Ubawiłem się bardzo! Już z samego faktu, że w ogóle zostałem nominowany, a po drugie to uważam, że każdy, kto się stara jest trochę supertatą. Ale jest mi bardzo miło, bo każdy tata, który się stara chce, aby wychowywanie dziecka wychodziło mu jak najlepiej. Tak więc zdobycie tego tytułu jest dla mnie dobrą motywacją do bycia jeszcze lepszym tatą. Na czym polega to Pana "staranie się"? Z samego starania się niewiele wychodzi, są wśród ludzi różne przekonania co do tego, jak należy wychowywać dziecko. Są tacy, którzy na przykład uważają, że można dawać dziecku klapsy. Dlatego staram się cały czas szukać wiedzy na temat wychowywania dziecka, czytać lektury i rozmawiać z innymi rodzicami. Tak, aby rodzicielstwo było świadomym procesem, a nie tylko ślepym powtarzaniem tego, co robili nasi ojcowie i dziadkowie. A nie zawsze robili dobrze. Kiedy patrzę na dawne czasy, to mam wrażenie, że prawie wszystko źle robili. Co więc takiego robi Pan, żeby nie było tak jak dawniej? Po pierwsze staram się, aby codziennie mieć czas...

zwycięzca plebiscytu na idealnego ojca
kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Blogerzy są najlepszymi ojcami! Tak wybraliście! [KOMENTARZ SOCJOLOGA]
Poprosiliśmy socjolożkę dr Katarzynę Wojnicką o skomentowanie Waszego wyboru: co mówi o naszym postrzeganiu ojcostwa, kondycji współczesnego ojca, co mówi o nas? Przeczytajcie, co powiedziała!

Do naszego plebiscytu wybraliśmy 10 ojców, którzy byli dosyć zróżnicowani, jeśli chodzi o ich drogę życiową: były tam osoby prowadzące działalność charytatywną, samotni ojcowie, blogerzy, był też po prostu "mój tata". Plebiscyt wygrał autor bloga Supertata.tv, Marcin Perfuński, ojciec 5 córek. Drugie miejsce przypadło Kamilowi Nowakowi , również blogerowi (BlogOjciec), a trzecie miejsce zdobył "Mój tata" . O skomentowanie waszego wyboru poprosiliśmy socjolożkę, dr Katarzynę Wojnicką. Co ten wybór mówi o nas? dr Katarzyna Wojnicka: Wynik plebiscytu mnie ucieszył. Kiedy pierwszy raz spojrzałam na kandydatury, to uderzyło mnie to, że było tam kilka postaci ojców, którzy zostali postawieni w niecodziennej sytuacji, np. mąż Anny Przybylskiej, który został sam z trójką dzieci. Pomyślałam wtedy, że taki heroiczny typ ojcostwa to niekoniecznie jest właśnie ten, który najbardziej chciałabym widzieć. Dlatego, kiedy okazało się, że wygrali blogerzy i nasz własny tata, czyli ktoś bardzo osadzony w naszej codzienności, uznałam, że to bardzo fajny trend, bo podkreśla wagę codziennego ojcostwa . Ten wybór mówi nam, że ojcostwo to coś normalnego , coś, co się dzieje cały czas. To małe rzeczy, które robi się codziennie ze swoimi dziećmi: spędza się z nimi czas, rozmawia, daje im jedzenie – na równi z matką. Nie wiem oczywiście, na ile podział obowiązków w rodzinie ojców, którzy wygrali, jest równościowy, ale nie o to chodzi – chodzi o to, że ojciec nie jest już taką figurą, której oddanie się dzieciom jest postrzegane jako heroiczny czyn. Ta zwykłość tego codziennego doznawania ojcostwa i to, że to zostało uznane za warte podkreślenia i uznania, bardzo mi się podoba. To, że ojcostwo zaczyna być mainstreamowe tak jak macierzyństwo. Sprawdź wszystkich kandydatów w plebiscycie na idealnego tatę . Czy rola ojców...

idealny tata, Marcin Perfuński, blog supertata
Marcin Perfuński
Aktualności
Zwycięzca plebiscytu na idealnego ojca, Marcin Perfuński szczerze o swoich mocnych i słabych stronach [WYWIAD]
Marcin Perfuński, autor bloga SuperTATA na wieść o wygranej w naszym plebiscycie na idealnego tatę bardzo się ucieszył, ale też stremował. Bo czy naprawdę zasłużył na ten tytuł? Naszym zdaniem jak najbardziej! Rozmowa z nim świadczy o tym najlepiej.

Marcin to ciepły, pogodny i spokojny facet. Nie czaruje, mówi jasno, bez koloryzowania. Pewnie m.in. dlatego zjednał sobie tyle fanów. Zaproponowałam mu rozmowę trochę niekonwencjonalną – poprosiłam, by kończył wypowiadane przeze mnie zdania. Wyszedł z tego całkiem fajny kwestionariusz :) Bycie ojcem to... ...największe wyzwanie życia. Najtrudniejsze, ale też dające najwięcej satysfakcji. Moją słabą stroną jako taty jest... ...hmm, nerwowość. Dzieci pokazały mi, że mam całkiem spore jej pokłady. Wcześniej kompletnie nie zdawałem sobie sprawy, że mogę się tak denerwować. Ani praca w korporacji, ani relacje z innymi przypadkowymi ludźmi nigdy nie wzbudzały we mnie takich nerwowych reakcji jak w przypadku moich dzieci. Pewnie dlatego, że bardzo mi na nich zależy. Ktoś, na kim nam zależy, potrafi zdenerwować o wiele bardziej. Moje ulubione zajęcie z dziećmi to... ...odkrywanie świata. Bardzo szerokie pojęcie, ale te wszystkie momenty, gdzie widzę, jak dziecko wieczorem wie więcej, niż wiedziało rano, dzięki temu, że coś razem zrobiliśmy, to właśnie daje mi najwięcej satysfakcji.  Chciałbym, żeby moje córki wyrosły na... ...samodzielnie myślące, kreatywne osoby, które nie boją się wyzwań, chcą i umieją przekraczać same siebie, nie stoją w miejscu, nie satysfakcjonuje ich marazm. Nie mam ambicji, by wykonywały jakieś niezwykłe zawody, były kimś ważnym, znanym. Mają realizować siebie. Tak jak ja. Jestem wdzięczny swojej mamie , że pozwoliła mi pójść na teologię, choć przecież to kierunek, z którego wyżyć się raczej nie da. Ale dzięki niemu wszechstronnie się rozwinąłem: filozoficznie, emocjonalnie, duchowo. I bardzo mi otworzył oczy na świat, dzięki czemu wiele różnych rzeczy mogę robić dobrze. Dlatego każda moja córka ma prawo wybrać swoją drogę. To ich decyzje i wszystkie będę wspierał. Chcę tylko, by miały poczucie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz