Kontrowersyjna metoda nauki pływania
Facebook/Dov
Aktualności

„Nie powinnaś być matką” piszą internauci pod filmem z pływającym niemowlakiem. Słusznie?

Gdy 2,5-letni Jake utonął, jego mama postanowiła, że nigdy nie narazi swoich córek na podobne niebezpieczeństwo. Sposób, który wybrała, wzbudza wiele kontrowersji!

Keri Morrison przeżyła największą tragedię, jaka może spotkać rodzica – 3 lata temu zmarł jej 2,5-roczny syn. Chłopiec wpadł do wody i utonął. Aby uniknąć kolejnego nieszczęścia, Keri uczy swoje córki, w tym 6-miesięczną Josie, jak unosić się na wodzie i nie tonąć. Pod filmem pokazującym lekcję dziewczynki pojawiło się wiele nieprzychylnych komentarzy.

Metoda, która wzbudza kontrowersje

Zamieszczony na Facebooku film pokazuje 6-miesięczną Josie siedzącą na schodkach w basenie. By zachęcić dziewczynkę do wejścia do wody, nauczycielka podaje jej sandał – chce, aby Josie go złapała. Dziewczynka osuwa się ze schodków i wpada do wody, jednak po kilku sekundach wypływa na powierzchnię i spokojnie unosi się na wodzie – i tak przez półtorej minuty!

​Pod filmem jest już prawie 2000 komentarzy. Nie wszystkie są pozytywne... Część internautów nazywa Keri "wariatką", oskarża ją o wykorzystywanie dziecka i narażanie na niebezpieczeństwo. Niektórzy piszą, że Keri nie powinna mieć dzieci, skoro "nie ma czasu, by o nie zadbać". Keri nie przejmuje się krytyką i osądami. Tłumaczy: "Widzicie moje 6-miesięczne dziecko, gdy bawi się na schodkach w basenie – to może zdarzyć się naprawdę. Wpada do wody, ale odwraca się na plecy i unosi się nad wodą – tym samym ratując swoje życie. Nie rozumiem, jak w tym może być coś niewłaściwego".

Zobacz film:

Sposób na uratowanie życia

Metoda, którą stosuje mała Josie, nazywa się Infant Swimming Resource (ISR). ISR nie służy wyłącznie nauce pływania, głównym celem jest nauczenie dziecka odpowiedniego zachowania w razie niebezpieczeństwa To technika, która chroni dziecko przed utonięciem. Jest zalecana dzieciom od 6. do 12. miesiąca życia. Maluchy uczą się bezpiecznego unoszenia na 10-minutowych sesjach, 5 razy w tygodniu, przez 6 tygodni.

"Chcę, by moje córki były bezpieczne"

Keri przyznaje, że utonięcie jej syna było najbardziej bolesnym przeżyciem. “Chciałabym cofnąć czas i zapisać mojego syna na te lekcje. Jestem pewna, że byłby teraz z nami. Czuję, że go zawiodłam i zrobię wszystko, żeby uchronić przed tym moje córki". By upamiętnić chłopca, Keri i jej mąż założyli fundację Live Like Jake, która zbiera pieniądze na lekcje pływania techniką ISR dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. 

Czytaj także: Dziecko utonęło we własnym łóżku!

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dziecko, mama, basen, woda, pływanie, niemowlę
Andrey Bandurenko - Fotolia.com
Wychowanie
Z niemowlakiem na basen
Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zabrać je na basen. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim zapiszesz dziecko na naukę pływania dla niemowląt.

Basen to miejsce w którym coraz częściej można spotkać niemowlęta. Doświadczona trenerka, Zofia Krawczyk,  opowiada o nauce pływania dla najmłodszych.  Sprawdź jakie korzyści daje zapisanie dziecka na basen   Kiedy niemowlę może zacząć naukę pływania? Oswajanie dziecka z wodą można zacząć od pierwszych chwil życia - podczas porodu w wodzie. W 2. miesiąca życia możesz zapisać je na basen, na specjalne zajęcia dla niemowląt. Niemowlę może iść na basen po konsultacji z pediatrą , bo nie może być osłabione ani chore (w basenie łatwo się wychłodza).  Oswajanie dziecka z wodą warto rozpocząć pod okiem wyszkolonego trenera. Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt Pierwsza lekcja na basenie Zajęcia na basenie muszą uwzględniać możliwości, temperament i potrzeby dziecka. Trzeba je uważnie obserwować i postępować z wyczuciem. Niemowlę bardzo związane z mamą, potrzebuje bliskiego kontaktu z nią także w wodzie. Zachowuje się inaczej niż odważny, wszędobylski eksperymentator.  Niemowlę, które często je, będzie domagało się piersi również w czasie lekcji na basenie. Niemowlę może wystraszyć się tego, co jest przyjemne dla dorosłej osoby, np. głośnej muzyki czy podwodnego oświetlenia. Każde niemowlę miewa trudne dni (np. w okresie ząbkowania), kiedy może nie mieć ochoty na pływanie.  Nauka pływania powinna być zabawą Do nowej formy aktywności dziecko przyzwyczaja się stopniowo, poprzez zabawę w wodzie. Na basenie niczego nie wolno robić na siłę. Niemowlęciu trzeba  jedynie towarzyszyć, bo tempo nauczania uzależnione jest od jego fizycznego rozwoju. Na lądzie, zanim dziecko zacznie chodzić, próbuje raczkować. Podobnie jest w wodzie i nie da się tego przyspieszyć. [CMS_PAGE_BREAK] Na czym polega nauka pływania dla niemowląt? Jeśli spodziewasz się, że...

dziecko, niemowlak, basen, pływanie, woda
fotolia
Wychowanie
Na basenie jest fajnie!
Maluchy uwielbiają wodę, dlatego pobyt na basenie jest dla nich świetną okazją do zabawy z mamą albo tatą. Na tym jednak nie koniec, bo pływanie przynosi im znacznie więcej korzyści.

Dlaczego warto zapisać niemowlę na basen? Kiedy najlepiej to zrobić? Jak sprawdzić, czy warunki na basenie są odpowiednie dla tak małego dziecka?  Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt . Zobacz jak niemowlęta radzą sobie na basenie! Pływanie to same korzyści Naukowcy i lekarze są zgodni: dziecko, które od najmłodszych lat jest oswajane z wodą: Rozwija się bardziej harmonijnie. Szybciej zaczyna stawiać pierwsze kroki i jest sprawniejsze fizycznie Jest  zdrowsze... Choruje rzadziej, bo j ego układ odpornościowy funkcjonuje doskonale i lepiej sobie radzi z zarazkami ... mądrzejsze.  Woda dobrze oddziałuje na rozwój zmysłów i świadomość własnego ciała niemowlęcia. To wszystko ma zaś ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny małego człowieka . .. i spokojniejsze.  Większość dzieci uwielbia kąpiele, bo to okazja do wspaniałej zabawy z rodzicami. Woda działa uspokajająco, łagodzi napięcia i kolki oraz pomaga zasnąć Sprawdź także: Po co na basen z dzieckiem?  Pływanie przynosi jeszcze więcej korzyści! Kiedy zacząć naukę pływania? Im wcześniej, tym lepiej. Nauka pływania dla niemowląt jest u nas wciąż mało popularna. Do szkółek przyjmowane są z reguły czteromiesięczne maluszki.  Tymczasem w USA rodzice oswajają dzieci z wodą niemal od dnia narodzin – poród zresztą często odbywa się właśnie w wodzie! Dziwne? Wcale nie. Noworodek ma wrodzoną zdolność wstrzymywania oddechu w wodzie (na 1–3 sekundy). Umie też pływać – jeśli nie będziesz podtrzymywać tej naturalnej umiejętności, zaniknie po mniej więcej sześciu miesiącach życia niemowlęcia. Warto to wykorzystać i jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do kontaktu z wodą. Jeśli jednak przygodę z wodą chcecie zacząć bardzo wcześnie, musicie dobrze się przygotować. ...

Tonące dziecko
AdobeStock
Aktualności
Policjant z Kolbuszowej podczas urlopu uratował dziecko
Każdy z nas powinien wziąć tę historię do serca, bo czujność należy zachować nawet na urlopie. To możne uratować komuś życie!

Gdy jedziesz na urlop, planujesz dobrą zabawę i relaks, jednak w kurortach należy także zachować czujność o k†órej często zapominamy! Słońce, rozprężenie i dobra zabawa sprawają, że o wypadek znacznie łatwiej... Gdy sierż.szt. Arkadiusz Wilk przebywał z rodziną na wakacjach w Turcji, wykazał się niesamowitą czujnością. Podczas pływania w basenie zauważył unoszące się koło ratunkowe , ale... bez dziecka. Gdy zauważył sylwetkę pod lustrem wody, bez wahania podpłynął do dziewczynki i wyciągnął ją na brzeg. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji policjanta , czterolatka nie potrzebowała pomocy medycznej. Panu należą się wielkie brawa za czujność, a my powinniśmy z tego wyciągnąć dwie istotne lekcje! Zachowaj ostrożność Utonięcie jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę wypadków śmiertelnych wśród dzieci poniżej 15 roku życia. Wiele z nich niestety tonie w pobliżu dorosłych , którzy nie są świadomi, co się dzieje. Co gorsza, niektórzy nawet widząc tonące dziecko, mogą nie mieć pojęcia, że ono tonie. Warto wiedzieć, że zazwyczaj nie wygląda to tak jak na filmach. W basenie pełnym ludzi zachowaj szczególną ostrożność i zwracaj uwagę nie tylko na swoje dzieci, ale także na te, które bawią się w pobliżu. Zobacz także: Jak pomóc tonącemu dziecku? [WIDEO] Zachowaj ograniczone zaufanie do dmuchanych zabawek . Bez względu czy to dmuchany materac, kółko, rękawki czy pas nie zostawiaj dziecka bez opieki. Realnym zabezpieczeniem są kamizelki z atestem . Reszta zabawek, zamiast pomóc może nawet przyczynić się do utonięcia. Pamiętaj, zabawki ułatwiają utrzymanie się na wodzie i mogą być pomocne przy nauce pływania, ale nie zapewniają bezpieczeństwa. Jedynie obecność rodzica przy dziecku non-stop daje gwarancję bezpieczeństwa malucha w wodzie! Źródło: korsokolbuszowskie.pl Zobacz też:  Nauka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj