koronawirus: chiny chcą pomóc Polsce
adobe stock
Aktualności

Koronawirus: Chiny zadeklarowały pomoc dla Polski! Jak chcą pomóc?

Władze Chin zadeklarowały chęć pomocy Polsce w walce z koronawirusem rozprzestrzeniającym się na terenie naszego kraju. Dostarczone mają być testy i odzież ochronna.

Chiny chcą przekazać Polsce pomoc materialną w walce z koronawirusem. Przypominamy, że to właśnie w Chinach, w prowincji Hubei w grudniu 2019 roku rozpoczęła się epidemia COVID-19, która wkrótce opanowała nie tylko, Azję, lecz także cały świat.

Testy, maski, odzież ochronna — Chiny zapewniają pomoc

Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że władze Chin chcą przekazać zapasy testów na koronawirusa i odzież ochronną. Głos w tej sprawie zabrała także ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, mówiąc:

„ - Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” - i jak dodała: - „w dalszym ciągu będziemy wzmacniać wymianę doświadczeń i informacji ze stroną polską, będziemy intensyfikować współpracę w zakresie walki z epidemią i pomagać Polsce zwyciężyć z chorobą”.

Jak twierdzą informatorzy „Rzeczpospolitej”, już w poniedziałek ambasador Chin w Polsce poinformował, że chiński rząd zadecydował o przekazaniu Polsce przedmiotów potrzebnych do walki z epidemią.
Oprócz testów wykrywających wirusowy kwas nukleinowy Chiny dostarczą także maseczki N95, które mają niwelować ryzyko rozprzestrzeniania wirusa i odzież ochronną (okulary ochronne, rękawiczki, ochraniacze na obuwie).

źródło: rp.pl

Zobacz także:
Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na koronawirusa?
Koronawirus: dieta na odporność
Koronawirus: czy cynk pomaga w walce z COVID-19

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

Zasady higieny w walce z koronawirusem
AdobeStock
Aktualności
10 dodatkowych zasad higieny, których musisz przestrzegać, jeśli nie chcesz zarazić się koronawirusem
Eksperci przekonują, że standardowe dbanie o higienę może nie wystarczać w walce z rozprzestrzeniającym się chińskim wirusem.

Standardowe dbanie o higienę może być niewystarczające w obliczu szerzącego się koronawirusa. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, eksperci radzą, na co zwracać szczególną uwagę podczas sprzątania i w zakresie codziennej higieny. Potraktujcie je poważnie! Zalecenia higieniczne na czas kwarantanny opublikowane w „The Times” 1. Starannie czyść blaty, uchwyty i klamki To miejsca, które często dotykamy. Jeśli na powierzchni znajdzie się patogen i „jeden z domowników dotknie jej ręką, a następnie jego dłoń zetknie się z ustami, nosem lub oczami”, może dojść do zakażenia. Sally Bloomfield, profesor London School of Hygiene and Tropical Medicine, uspokaja jednak, że nie trzeba w szczególny sposób szorować podłóg. Ryzyko, że ktoś zetknie się w ten sposób z patogenem leżącym na podłodze, jest niewielkie. Zobacz też: Jak odróżnić koronawirusa od grypy? Porównaj objawy 2. Częściej niż zwykle czyść toaletę „Wirus może być obecny w fekaliach , dlatego ważne jest nie tylko częstsze niż zazwyczaj sprzątanie toalety, ale i zamykanie jej pokrywy przed spuszczeniem wody. Mikrocząsteczki fekaliów pod wpływem mocnego strumienia wody mogą bowiem unosić się w powietrzu i oblepić ściany łazienki i innych urządzeń sanitarnych” – wyjaśnia w magazynie „The Times” ekspertka w sprawie zdrowia środowiskowego, Lisa Ackerley. 3. Używaj mocniejszej chemii do sprzątania Chusteczki nawilżane do sprzątania czy płyny do mycia szyb zawierające niewielkie stężenie alkoholu mogą nie być wystarczająco skuteczne. Owszem, wirus jest w stanie namnażać się wyłącznie w żywym organizmie, jednak w tym szczególnym czasie warto bardziej postawić na odkażanie powierzchni, mebli, ale też pilota do tv, klawiatury komputera czy rączki czajnika. 4. Regularnie i dokładnie czyść telefon Prof. Sally Bloomfield przestrzega:...

koronawirus a noworodek
AdobeStock
Noworodek
Koronawirus: Dlaczego cesarka i brak karmienia piersią – wyjaśnia krajowy konsultant ds. neonatologii
Dlaczego noworodek rodzi się przez cesarskie cięcie i nie może być karmiony mlekiem mamy, gdy mama choruje na COVID-19 lub jest podejrzewana o zakażenie, wyjaśnia prof. Ewa Helwich.

Ciężarna zakażona koronawirusem lub tylko podejrzewana o zakażenie będzie rodzić w tzw. jednoimiennym szpitalu zakaźnym. W każdym województwie jest przynajmniej jeden tego typu szpital przeznaczony wyłącznie dla pacjentów, którzy mieli lub mogli mieć kontakt z wirusem SARS-CoV-2. O tym, jak wygląda przyjście dziecka na świat w szpitalu jednoimiennym i opieka nad noworodkiem, gdy mama jest chora na COVID-19 (lub podejrzewa się ją o zakażenie), mówi konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, prof. dr n. med. Ewa Helwich , pediatra, neonatolog, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Dlaczego dziecko zakażonej mamy (lub podejrzewanej o zakażenie) musi rodzić się przez cesarskie cięcie? – Trudno nie zgodzić się z położnikami zalecającymi poród drogą cesarskiego cięcia. W ten sposób dziecko jest najmniej narażone na wydzieliny i wydaliny mamy. Cesarskie cięcie w tym wypadku to najlepszy sposób na ochronę dziecka przed zakażeniem – mówi prof. Ewa Helwich i dodaje – na tym etapie nie mamy wystarczających danych, aby można było promować poród drogami natury u kobiet zakażonych COVID-19. Z opisanych do tej pory przypadków wynika, że u pacjentek, których ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, nie doszło do zakażenia noworodka, natomiast na trzy porody drogami natury jeden kończył się zakażeniem. Dlatego w trosce o rodzące kobiety i ich dzieci zalecamy przeprowadzenie cięcia cesarskiego. Czy jest ryzyko przeniesienia koronawirusa SARS-COV-2 na dziecko w czasie ciąży? – Uważa się, że wirus nie przechodzi przez łożysko i nie zakaża płodu, ale ponieważ opisano jeden przypadek, który może wskazywać na to, że doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego, nie możemy wykluczyć możliwości przeniesienia wirusa w okresie ciąży. Dziecko, o którym mówię, zostało od razu odizolowane od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj