Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Koronawirus: czy można spotkać się z rodziną w czasie Wielkanocy?
adobe stock
Aktualności

Koronawirus: czy można spotkać się z rodziną w czasie Wielkanocy?

We wtorek 31 marca rząd wprowadził nowe, jeszcze bardziej rygorystyczne obostrzenia dotyczące opuszczania domu i przemieszczania się. Wiele ludzi zastanawia się, jak w związku z wprowadzonym stanem pandemii, zorganizować święta wielkanocne i czy aby na pewno można w tym czasie spotkać się z rodziną. Odpowiadamy.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj kolejne obostrzenia w przemieszczaniu na terenie naszego kraju. Wprowadzono m.in. ograniczenia osób robiących zakupy w sklepach oraz zakaz opuszczania domów przez niepełnoletnich. Co jednak ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi? Czy jest państwowy zaraz gromadzenia się także w tym czasie?

Wielkanoc — w pojedynkę czy z rodziną?

Dotychczas ustalono, że zakaz wychodzenia z domów, za wyłączeniem dojazdu do pracy, czy załatwienia niezbędnych spraw jak zakupy spożywcze, będzie obowiązywał do 11 kwietnia. Do tego czasu bezwzględnie nie wolno organizować żadnych spotkań, imprez czy zebrań. Zakaz dotyczy także przemieszczania w gronie większym niż dwie osoby (zapis ten nie dotyczy rodzin) i wynika ze zbyt swobodnego traktowania wcześniejszych zaleceń rządu.

Wspomniane zalecenia państwowe obowiązują do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty. Nie podano dotychczas konkretnej informacji, czy można spotkać się z rodziną w Wielką Niedzielę i Wielki Poniedziałek. Na wczorajszej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że decyzja zostanie podjęta bliżej świąt i będzie uzależniona od rozwoju pandemii. Na informację dotyczącą spotkań w czasie Wielkanocy musimy więc jeszcze poczekać.

Wielu lekarzy zaleca jednak, aby w te święta zrezygnować z rodzinnych spotkań. Nie wiemy, czy nasi bliscy — bracia, kuzyni czy ciocie nie są zakażeni koronawirusem, a choroba przebiega u nich łagodnie lub nawet bezobjawowo (jest to szczególnie prawdopodobne u dzieci). Ostrzega się przed popełnieniem błędu Włochów, którzy zlekceważyli obostrzenia wprowadzone w ich kraju i mimo wszystko spotykali się ze znajomymi zarówno w restauracjach, jak i w domach. To doprowadziło do tragedii, z którą wciąż zmaga się ten kraj.

Mimo że rezygnacja z odwiedzin bliskich jest szczególnie trudna, to jednocześnie, w tym momencie, wydaje się najrozsądniejsza. Może wybór rozmowy telefonicznej lub komunikacji za pośrednictwem Skype’a ochroni przed koronawirusem niejedno ludzkie zdrowie, a może nawet i życie?

Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

koronawirus zabija dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus zabija też dzieci: nie żyje dwóch nastolatków zakażonych koronawirusem
13-latek był zdrowy, nie chorował, niespodziewanie zaczął mieć problemy z oddychaniem. To niestety niejedyna taka śmierć. Coraz więcej jest poważnych przypadków zachorowań wśród bardzo młodych osób.

To bardzo złudne poczucie bezpieczeństwa, że koronawirus „ oszczędza " dzieci i na COVID-19 chorują przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku, z chorobami współtowarzyszącymi. Dramatyczne informacje z kilku państw Europy oraz ze Stanów Zjednoczonych pokazują, jak bardzo musimy uważać na zakażenie dzieci koronawirusem i że nie każde dziecko łagodnie przechoruje COVID-19. „Był zdrowy”, „Nie chorował” Jak podaje brytyjskie Sky News, w Anglii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło dwóch nastolatków - 13-letni Ismail i 19-letni Luca. Pozornie byli zdrowi, jednak u obu lekarze zdiagnozowali COVID-19. Z relacji krewnych 13-latka Ismaila Mohameda Abdulwahab z Brixton w Londynie wynika, że problemy z jego oddychaniem zaczęły się w czwartek. Wówczas chłopiec został przewieziony do szpitala. Ismail zmarł w poniedziałek w King's College Hospital . Poinformowano, że nastolatek nie miał „wcześniejszych chorób”. To najmłodsza ofiara koronawirusa na Wyspach. Rodzina Luca Di Nicoli twierdzi, że 19-latek był „zdrowy”, a badania potwierdziły, że nie miał chorób towarzyszących. W poprzedni wtorek nastolatek został przetransportowany karetką do szpitala North Middlesex . Zmarł 30 minut później z powodu zapalenia płuc. Pozytywny wynik testu na koronawirusa potwierdziły służby medyczne. Najmłodsze ofiary COVID-19 To nie jedyne takie przypadki dowodzące, że koronawirus może być śmiertelny nie tylko dla osób starszych i schorowanych. W Belgii zmarła 12-letnia dziewczynka zakażona jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "koronawirusem — poinformowało".---#---W Belgii zmarła 12-letnia dziewczynka zakażona koronawirusem - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.---#---koronawirusem-poinformowało#koronawirusem — poinformowało---#---koronawirusem -...

ośmiolatka z Krotoszyna zakażona koronawirusem
Adobe Stock
Zdrowie
Ośmioletnia dziewczynka zakażona przez dziadka
Ośmiolatka nie zakaziła się na placu zabaw ani przez spotkania z rówieśnikami. Zagrożenie sprowadził na nią jej własny dziadek.

W Polsce obecność koronawirusa bada się wtedy, gdy ktoś miał kontakt z osobą zakażoną lub wraca do kraju z terytorium, na którym jest dużo chorych. Jeden z tych warunków spełniła ośmiolatka z Krotoszyna, u której zaobserwowano jedynie lekki katar. Przyniósł wirusa – zakaził dziecko, sam nie jest zakażony U dziewczynki wykonano tekst, ponieważ znalazła się w grupie osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Dziadek ośmiolatki, który sprawował nad nią opiekę, poszedł do okulisty. Tam spotkał znajomego. Znajomy po kilkunastu dniach zmarł – był zakażony koronawirusaem, choć to nie on go pozbawił życia. Dziadek dziewczynki przyniósł patogen do domu. W domu zakaziły się nim jego wnuczka i żona , choć u niego samego koronawirusa nie stwierdzono. Dziewczynka trafiła na kwarantannę, a testy na obecność patogenu wykonano u jej rodziców – wciąż trwa oczekiwanie na wynik. Sprawdź: Gdzie w twoim domu najdłużej przetrwa koronawirus Koronawirus nie oszczędza młodych i dzieci Choć statystycznie ryzyko śmierci spowodowanej koronawirusem jest najwyższe w grupie wiekowej 60+, o czym pisaliśmy we wcześniejszym naszym materiale: Już wiadomo, ile starców, dorosłych i dzieci zabija koronawirus , to nikt nim zakażony nie może do końca czuć się bezpieczny. Jak dotąd w Europie zanotowano kilka przypadków śmierci dzieci . COVID-19 uśmiercił szesnastolatkę z Francji, czternastolatka z Portugalii i dwunastolatkę z Belgii, której stan po kilku dniach gorączkowania gwałtownie się pogorszył. Zmarła wczoraj. O życie walczy też dwunastoletnia dziewczynka z Atlanty w USA. Od 22 marca znajdowała się w izolatce, w sobotę trzeba było podłączyć ją do respiratora. Jej stan zdrowia jest zły, ale stabilny. Nikt nie może być pewien, że wyzdrowieje Szacuje się, że w Polsce 25 proc. zakażonych to są osoby młode i dzieci. Tylko nieco ponad 18 proc....

koronawirus: zakażona matka urodziła zdrowe dziecko!
adobe stock
Aktualności
Koronawirus w Polsce: kobieta zarażona COVID-19 urodziła zdrową córkę!
W Zgierzu na świat przyszła dziewczynka, której oboje rodzice są zarażeni koronawirusem. U noworodka wykonano testy na COVID-19, z których wynika, że dziewczynka jest zdrowa. Jak informują lokalne media, jej matka także jest w bardzo dobrym stanie.

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, podzielił się tą budującą wiadomością podczas telekonferencji, słowami:  „W szpitalu w Zgierzu przyszła na świat dziewczynka, której rodzice, mama, i tata, to osoby zarażone koronawirusem. Radosna wiadomość jest taka, że dziewczynka jest zdrowa. Mała Klara, bo tak rodzice ją nazwali, jest zdrowa, jej wynik jest ujemny”. Marszałek poinformował, że dziecko musi być teraz odizolowane od rodziców : „Dziewczynka musi być izolowana od rodziców. To jest bolesna część tej radosnej informacji. Z wielkim wzruszeniem muszę teraz powiedzieć o postawie personelu szpitala w Zgierzu, który robi co może, aby tę odległość zbliżyć. Filmuje dziewczynkę, głos mamy przykazuje dziewczynce. Takie sytuacje budują”. Do wydarzenia odniósł się także prof. Przemysław Oszukowski ze szpitala wojewódzkiego w Zgierzu , który nie krył zadowolenia z sukcesu, wynikającego w dużej mierze z pracy lekarzy: „Cały zespół szpitala przygotowywał się do tego przez kilka dni, bo w grę wchodzi wiele procedur. Te procedury konsultowaliśmy z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi i muszę powiedzieć, że wszyscy zdaliśmy egzamin. To, że dziecko jest zdrowe, to największy sukces, a zatem system, który został stworzony, sprawdza się”. Profesor wytłumaczył, że w tak trudnym czasie procedury związane z przyjmowaniem porodów są nieco inne. Zgodnie z nimi ciężarna jest przyjmowana do szpitala po odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu personelu , którego zadaniem jest opieka nad przyszłą mamą: „Procedury w takim przypadku przewidują m.in. wykonanie cesarskiego cięcia w pełnym stroju ochronnym i potrójnych rękawiczkach. Dla matki, mimo izolacji, ta świadomość, że dziecko jest zdrowe, jest największą nagrodą. Matka jest w bardzo dobrym stanie”. Przemysław Oszukowski także podkreślił, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz