Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Koronawirus i lekarz online: co robić w razie choroby dziecka?
Adobe Stock
Aktualności

Koronawirus i lekarz online: jak bez wychodzenia z domu leczyć dziecko

Jeżeli twojemu maluchowi coś dolega lub podejrzewasz, że jest chory, skorzystaj z usługi pediatry online. W czasach koronawirusa to najbardziej bezpieczny, ale i skuteczny sposób leczenia naszych dzieci.

O tym, jak działa pediatra online, jak przygotować się do takiej wizyty i jak ona przebiega, porozmawiałyśmy z dr n. med. neonatologiem Jolantą Tyczyńską, która w czasach koronawirusa codziennie leczy w ten sposób nawet kilkadziesiąt małych pacjentów.

Spis treści:

Kiedy umówić się do lekarza online?

Dziecko marudzi, jest osowiałe, pokłada się, nie chce jeść – to mogą być pierwsze sygnały choroby. – W przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci, nawet zwykły katar może bardzo szybko przekształcić się w poważną infekcję górnych lub dolnych dróg oddechowych. Każdy sygnał choroby powinien być traktowany z troską i uwagą, i najszybciej  skonsultowany z pediatrą – wyjaśnia dr Tyczyńska.

W przypadku starszych dzieci możemy poczekać z poradą lekarską dzień lub dwa. Obserwujemy rozwój choroby. Jeżeli jednak np. obok kataru i kaszlu pojawi się bardzo wysoka gorączka, nie zwlekajmy z jak najszybszą konsultacją u pediatry.

Konsultacji lekarskiej zawsze wymagają niemowlaki do 3 miesiąca życia, dzieci od 3. do 6. miesiąca życia mające gorączkę powyżej 38,5 stopni Celsjusza oraz starsze dzieci, którym gorączka nie przechodzi po 3-5 dniach.

 

 

Co zrobić, aby umówić dziecko na konsultację online?

Trzeba w pierwszej kolejności zadzwonić do swojej przychodni rejonowej, tak aby ustalić godzinę udzielenia teleporady. Jeżeli placówka, z której do tej pory korzystaliśmy, nie prowadzi takiej konsultacji, można skontaktować się z inną przychodnią.

W przypadku prywatnych usług medycznych zamówienie teleporady odbywa się także drogą telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Dzięki temu można samemu wybrać lekarza lub specjalistę online, do którego chcemy zapisać dziecko oraz datę i godzinę spotkania.

– Codziennie otrzymuję listę pacjentów zapisanych na konsultację. Następnie dzwonię do rodziców i pytam się, co dziecku dolega. Co dwa, trzy dni ponownie dzwonię dopytać się, jaki jest stan i czy uległ on poprawie – opisuje obecny sposób leczenia pediatra.

Jak przygotować się do konsultacji online?

Bardzo ważne jest, żeby zanim skorzystamy z konsultacji przygotować wcześniej zestaw pytań do lekarza oraz mieć przy sobie książeczkę zdrowia dziecka. Pediatra nie zna twojego malucha i zanim zdecyduje o jego leczeniu, musi zebrać wywiad lekarski. Wiele ważnych informacji o jego zdrowiu znajdzie właśnie w tym dokumencie.

Placówki medyczne rzadko mają możliwość przeprowadzenia konsultacji online video. Dlatego, jeżeli dziecko ma np. wysypkę na ciele, pokrzywkę, czy obłożone gardło warto zrobić zdjęcie i jeszcze w trakcie teleporady wysłać je na telefon lekarza. W ten sposób pediatra będzie mógł dokładniej przyjrzeć się objawom choroby.

– Mama dzwoniła do mnie, mówiąc, że dziecko ma stan podgorączkowy i wysypkę, poprosiłam o wysłanie zdjęcia, okazało się, że jest to szkarlatyna – mówi pediatra.

Czy mogę przyjechać z dzieckiem do lekarza?

Teleporady nie wykluczają możliwości skorzystania z tradycyjnej wizyty u lekarza. Po wywiadzie lekarskim przeprowadzonym przez telefon pediatra może zdecydować o konieczności bezpośredniego zbadania dziecka. Będzie to możliwe po uprzednim umówieniu wizyty, z zachowaniem wszelkich obecnie zalecanych środków ostrożności, tak aby uniknąć kontaktu z innymi osobami w placówce.

– Mama powiedziała przez telefon, że jej 3-miesięczne dziecko karmione piersią ma ropny wyciek z ucha. Taka sytuacja wymaga zbadania malucha. Obejrzałam niemowlę na miejscu ubrana w przyłbicę, maseczkę i rękawiczki. Okazało się, że jest to zapalenie ucha i trzeba było zastosować antybiotyk – opisuje dr Tyczyńska.

Telemedycyna to także e-recepty, L4 i skierowania na badania

W ramach konsultacji online można otrzymać także e-receptę lub zwolnienie (L4) w formie cyfrowej. Możliwe jest także uzyskanie skierowania na badanie laboratoryjne moczu, morfologii krwi, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Aby mogły być zrobione, na skierowaniu musi być adnotacja lekarska, że badanie jest potrzebne na cito.

Jak długo można leczyć dziecko bez konsultacji lekarskiej?

To zależy od wieku dziecka i rodzaju dolegliwości. W przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci obowiązuje zasada, aby nie bagatelizować nawet najmniejszego sygnału choroby i zgłosić się do lekarza.

Gorączkującego kilkulatka, bez żadnych innych niepokojących objawów, można kurować przez dwa dni, podając mu leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen, zgodnie z zaleceniami, które otrzymaliśmy np. przy leczeniu wcześniej podobnej infekcji lub na podstawie dawkowania z ulotki leku). Jeżeli po tym czasie gorączka urośnie lub dojdą inne objawy choroby, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.

Domowe sposoby leczenia dziecka

Warto pamiętać o domowych sposobach leczenia, które pomogą złagodzić objawy choroby do czasu wdrożenia leczenia zaordynowanego w trakcie konsultacji. Jeżeli twoje dziecko ma:

 • katar – podawaj maluchowi większą ilość płynów, jeżeli jest karmione naturalnie, nie ma potrzeby dopajania, tylko częściej przystawiaj dziecko do piersi; w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym można podawać dodatkowo wodę,
 • kaszel – podaj syrop z cebuli oraz zrób inhalacje z soli fizjologicznej, które poprawią stan śluzówki dróg oddechowych oraz ułatwią odkrztuszanie wydzieliny,

 

 • gorączkę – zrób dziecku kąpiel, chłodne okłady na czoło, pamiętaj o nawadnianiu organizmu,
 • ból gardła – zastosuj płukanki z roztworu soli, u starszych dzieci mogą być z naparu z szałwii i rumianku,
 • biegunkę – podawaj większe ilości płynów i stosuj dietę złożoną z marchwi, ryżu, jagód i banana,
 • wymioty – nawadniaj dziecko, podawaj napar z ziół mięty, melisy, rumianku lub sok z cytryny rozcieńczony z wodą.

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia dziecka - dzwoń na pogotowie!

Są niestety sytuacje, kiedy choroba rozwija się w tempie błyskawicznym wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nie wahaj się i wezwij pogotowie w sytuacji, gdy dziecko ma:

 • drgawki i kłopoty z oddychaniem,
 • bardzo wysoką gorączkę powyżej 39 stopni Celsjusza, której towarzyszą apatia lub rozdrażnienie, kaszel, biegunka, wymioty,
 • odwodnienie,
 • krew w wymiotach,
 • objawy wstrząsu.
Pamiętaj! W związku z pandemią koronawirusa większość placówek oferuje obecnie telemedycynę, polegającą na konsultacjach telefonicznych, internetowych lub spotkań wideo z lekarzem. Listę placówek POZ oferujących teleporady, z podziałem na województwa i z numerami telefonów, znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
 

Zobacz też:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Koronawirus: brak testów na COVID-19. Zakażonych jest nawet 10 razy więcej?
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: brak testów na COVID-19. Zakażonych jest nawet 10 razy więcej?
Według danych opublikowanych w czwartek przez WHO liczba zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła już 1 milion. Profesor Brendan Murphy, główny ekspert medyczny rządu Australii przypuszcza, że rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem może być dziesięciokrotnie większa, niż wskazują na to oficjalne statystyki.

Jak stwierdził Murphy, wiele zakażeń koronawirusem pozostaje niewykrytych, m.in. z powodu braku testów lub braku transparentności w działaniach niektórych krajów. Zdaniem Murphy’ego rzeczywista liczba może być od 5 do 10 razy większa niż oficjalnie podawany milion zakażonych. Polska wykonuje za mało testów na koronawirusa W najnowszym rankingu państw należących do Unii Europejskiej Polska zajmuje przedostatnie miejsce pod względem liczby wykonywanych testów (na milion mieszkańców). Za nami jest tylko Rumunia. Z zestawienia wynika, wskaźnik 1,9 tys. testów na milion jest 3-4 razy niższy niż europejska norma (w Czechach - 7,5 tys. Litwie 8,7 tys., Austrii 12 tys.). Tak mała liczba wykonywanych testów przyczynia się do powstawania wątpliwości względem publikowanych statystyk zachorowalności i śmiertelności na COVID-19, nie tylko ekspertów takich jak Murphy. Reakcja Ministra Zdrowia W reakcji na wyniki rankingu i burzę, jaką zastawienie wywołało w mediach, 4 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że — zgodnie z opublikowanym zarządzeniem — szpitale mogą już zamawiać testy dla personelu medycznego i pacjentów, które będą refundowane przez NFZ . Ile testów zostało już wykonanych? Minister zdrowia poinformował, że dotychczas wykonano już 72 901 testów . Ostania doba była pod tym względem rekordowa — wykonano 5,9 tys. testów . 4 kwietnia za pośrednictwem twittera Szumowski komunikował, że zakupiono właśnie 300 tys. kolejnych testów . Jak napisał minister: „testujemy ok. 6 tys. na dobę, możliwości są znacznie większe, w laboratoriach jest już 150 tys. zestawów, kolejne 500 tys. jest już zakontraktowane, w sumie zakontraktowane mamy blisko 800 tys. testów genetycznych”. Oby zwiększona liczba wykonywanych testów przyczyniła się do właściwej diagnozy i postępowania w przypadku zarażenia COVID-19....

koronawirus: co stanie się z dzieckiem, którego rodzice zachorują na COVID-19?
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: co stanie się z dzieckiem, którego oboje rodzice zachorują na COVID-19?
Wprowadzony w Polsce stan epidemii zmienił dotychczasowe funkcjonowanie wielu ludzi. Obostrzenia dotyczące niepełnoletnich zmuszają do refleksji. Do jednej z nich należy pytanie, co zrobić z dzieckiem, którego oboje rodzice są zakażeni COVID-19?

Mecenas Marcin Szymańczyk, na łamach stacji telewizyjnej TVN24, w odpowiedzi na pytanie widzów dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, którego rodzice zachorują na COVID-19, wytłumaczył, że rozwiązanie takiej sytuacji zależy od stanu zdrowia dziecka. Gdy COVID-19 stwierdzono u rodziców i u dziecka Jeśli u rodziców zostało zdiagnozowane zakażenie koronawirusem i chorobę stwierdzono także u dziecka , zdaniem med. Marcina Szymańczyka nie ma konieczności rozdzielania dziecka od rodziców. „W świetle przepisów i praktyki, w takiej sytuacji dziecko pozostanie przy rodzicach , czy to w szpitalu, czy w innym miejscu odosobnienia”. Co ze zdrowym dzieckiem zakażonych rodziców? Sytuacja komplikuje się w momencie, kiedy dziecko nie jest zakażone. W systemie prawnym nie ma przepisu, który jednoznacznie uregulowałby opiekę nad zdrowym dzieckiem, rodziców chorujących na COVID-19 . Szymańczyk poinformował, że dopuszcza się powierzenia opieki nad dzieckiem osobie trzeciej, która nie musi być z nim w żaden sposób spokrewniona. Sąd stawia jednak pewne warunki: „Po pierwsze musi to służyć dobru dziecka, a po drugie rodzice nie mogą rezygnować z ingerencji w podstawowe sprawy dziecka. Muszą choćby na odległość kontrolować, jak jest ta opieka wykonywana” – wyjaśnił adwokat.  Instytucje państwowe a pomoc w opiece nad dzieckiem Co w sytuacji, gdy rodzice nie mogą znaleźć takiej osoby? Mimo że najnowsza ustawa o obostrzeniach nie precyzuje opieki nad zdrowym dzieckiem rodziców chorych na COVID-19, to wiadome jest, że należy zwrócić się także w tym wypadku do wyznaczonych do tego instytucji pomocowych. Informacji na ich temat udzieli samorząd terytorialny , który jest odpowiedzialny za pokierowanie takiej sprawy. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dziecku przysługuje opieka tymczasowa.  Jeżeli rodzice znajdą...

koronawirus tuczy dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Pandemia koronawirusa wpłynie na BMI dzieci
Specjaliści mówią jasno: koronawirus może zwiększyć odsetek dzieci otyłych i z nadwagą. To skutek przymusowego siedzenia w domu i gorszego żywienia.

W Polsce problem otyłości i nadwagi u dzieci dotyczy 10 proc. maluchów do trzeciego roku życia, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia. Eksperci WHO jeszcze przed pandemią koronawirusa ostrzegali, że jeśli trend związany z tyciem najmłodszych na świecie utrzyma się, to w 2025 roku będzie na świecie aż 70 milionów dzieci z nadwagą lub otyłych. Pandemia koronawirusa może jeszcze nasilić problem. Specjaliści ostrzegają – przymusowe siedzenie w domu jest groźne Amerykanie szacują, że w tym roku dzieci spędzą dwa razy więcej czasu poza szkołą czy przedszkolem niż w poprzednich latach. Zamknięcie placówek oświatowych i konieczność izolowania się sprawia, że dzieci siedzą w domach i są mniej aktywne fizycznie . Nie bez znaczenia jest też to, co trafia na ich talerze. To z kolei może szybko przełożyć się na masę ciała i BMI dziecka . Podwyższone BMI u dziecka to ryzyko, że wejdzie w dorosłe życie jako osoba otyła lub z nadwagą, co może skutkować rozwojem chorób cywilizacyjnych (m.in. cukrzycą, nadciśnieniem), pogorszeniem stanu zdrowia i krótszym życiem. Żywienie dzieci w dobie koronawirusa Wszyscy wiedzą, że aby nie tyć, trzeba się ruszać i jeść zdrowo. Z jednym i drugim może być teraz problem. Trudno zmobilizować dzieci do aktywności fizycznej w domu, a i dbanie o ich dietę może być coraz trudniejsze. Wielką pokusą dla zapracowanych w domach rodziców (praca zdalna, pomoc dzieciom w nauce oraz dbanie o dom) jest sięganie po jedzenie szybkie w przygotowaniu, a więc wysoko przetworzone i niezdrowe. Także problemy finansowe, na jakie będzie narażonych wiele rodzin w związku ze zwolnieniami z pracy i zaczynającą się zapaścią finansową, skłaniają do oszczędzania, także na jedzeniu. A tak się składa, że jedzenie dobrej jakości nie jest tanie. Dlatego istnieje duże ryzyko, że dieta wielu rodzin i znajdujących...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz